Tarık suresindeki çelişki iddiası

Hannibal

Deneyimli
Mesajlar
279
Tepki puanı
221
Düşünce
Agnostik
Netleşen bir şey yok. Sorduğum soru aynen şu: ''Madem sizin mantığınıza göre bile bile inkar edenin cezası cehennem, yanlış olduğunu bile bile düz dünyaya inanan bir müslümanın cezası cehennem değil midir?''
Desene en büyük tefsir alimlerinden biri olan Suyyuti cehennemlik o zaman :D
 

FİLEozof

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,741
Tepki puanı
1,459
Düşünce
Panteist
Domuz yağı içerisinde "sutoksin" denilen zehirli maddeler mevcuttur. Vücuda giren bu zehirli maddelerin dışarı atılması için, lenf bezlerinin fazla çalışmaları icab eder.
Nerede ve hangi akademik kaynakta geçiyormuş bu sutoksin? :)
"domuz hastalığı" (skrofuloz)
Domuz hastalığı. :akay:
Skrofulose (ayrıca Skrofeln veya Scrofuloderm , Latince gelen sıraca ; "boyun adenomu")
Domuz etinde bol miktarda bulunan sümüksü bağ dokusu, kükürt yönünden çok zengindir. Bu nedenle, vücuda fazla miktarda kükürt alınmış olur. Bu fazlalık ise; kıkırdak, kas ve sinirlere oturarak, eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı gibi çeşitli hastalıklara yol açar.
Günlük kükürt (sülfür) ihtiyacı yetişkin bir birey için 900 mg. civarındadır. 100 gr. domuz etinde yaklaşık 300 mg. düzeyinde kükürt bulunmaktadır. Bu oran kuzu etinde 250 mg. civarında diğer etlerde de 250–300 mg. arasındadır. Ayrıca yumurta gibi diğer protein kaynakları da yüksek oranda kükürt içermektedir. Tabii ki fazla kükürt tüketiminin (günlük 1500 mg. üstü) sağlık açısından olumsuz yönleri vardır. Ama burada genel olarak et tüketmeyi seven ya da başka bir deyişle protein ağırlıklı beslenen kişilerin diyetlerine dikkat etmeleri gerektiği gibi bir yaklaşım daha doğru olacaktır.

Domuz eti devamlı yenirse
''Gerektiğinden fazla yenilirse.'' Bir kelime bile ne kadar çok şey değiştiriyor...
Kaldı ki domuz yağı 400 yıldır yemeklerde ve tıpta kullanılıyor.

Domuzda büyüme hormonu da çok fazladır. Doğduğu zaman birkaçyüz gram olan domuz yavrusu, altı ayda yüz kiloya (!) erişir. Bu kadar süratli gelişme, büyüme hormonunun fazlalığı sebebiyledir.

Domuz etiyle fazla miktarda alınan büyüme hormonu, vücutta doku şişliklerine ve iltihaplanmalara yol açar. Burun, çene, el ve ayak kemiklerinin anormal bir şekilde büyümesine ve vücudun yağlanmasına sebep olur.

Büyüme hormonunun en etkili yönü, kanserin gelişmesine zemin hazırlamasıdır.
Her hayvanın büyüme hızı, ergenlik yaşı, kesime uygun olduğu yaş birbirinden farklıdır. Çünkü her hayvanın evrimsel süreci birbirinden farklıdır. Eksojen olarak (dışarıdan) bir müdahale (hormon vs… uygulamaları) yapılmadığı sürece domuz eti büyüme hormonu içermez. Bu nedenle kanser yapıyor gibi bir düşünce de kabul edilemez.
Domuz etinin ihtiva ettiği histamin ve imtidazol denilen maddeler, deride kaşıntı hissi uyandırır. Ekzama, dermatit, nörodermatit gibi iltihabi deri hastalıklarına zemin hazırlar.

Bu maddeler ayrıca; kan çıbanı, apandisit, safra yolları hastalıkları, toplar damar iltihapları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini artırır. Bu sebeple doktorlar, kalp hastalarına domuz eti yememelerini tavsiye ederler.
100 gram domuz eti içerisinde bulunan kimyasallar şöyle listelenebilir:

 • Doymuş Yağ (5.23 gram)
 • Tek Doymamış Yağ (6.19 gr)
 • Çok Doymamış Yağ (1.2 gr)
 • Triptofan Proteini (0.338 gr)
 • İzoleusin Proteini (1.26 gr)
 • Leusin Proteini (2.177 gr)
 • Lisin Proteini (2.446 gr)
 • Metiyonin Proteini (0.712 gr)
 • Sistin Proteini (0.344 gr)
 • Fenilalanin Proteini (1.086 gr)
 • Tirozin Proteini (0.936 gr)
 • Valin Proteini (1.473 gr)
 • Arcinin Proteini (1.723 gr)
 • Histidin Proteini (1.067 gr)
 • Alanin Proteini (1.603 gr)
 • Aspartik Asit Proteini (2.512 gr)
 • Glutamik Asit Proteini (4.215 gr)
 • Glisin Proteini (1.409 gr)
 • Prolin Proteini (1.158 gr)
 • Serin Proteini (1.128 gr)
 • Su (57.87 gr)
 • B6 Vitamini (0.464 miligram)
 • B12 Vitamini (0.7 mikrogram)
 • Kolin (93.9 miligram)
 • C Vitamini (0.6 miligram)
 • D Vitamini (1.325 mikrogram)
 • Kalsiyum (19 miligram)
 • Demir (0.87 miligram)
 • Magnezyum (28 miligram)
 • Fosfor (246 miligram)
 • Potasyum (423 miligram)
 • Sodyum (62 miligram)
 • Çinko (2.39 miligram)
 

FİLEozof

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,741
Tepki puanı
1,459
Düşünce
Panteist
Domuz eti ile insana bulaşan tehlikeli hastalıklardan birisi de Trişin [oku: Trischin] hastalığıdır. Domuzlar bu hastalığı trişinli fare yemek veya trişinli domuz eti ile beslenmekle alırlar. Fakat Trişin domuzlarda ağır bir hastalık yapmaz. Halbuki insanlarda, çok tehlikeli ve öldürücü bir hastalık meydana getirir.

Domuz etiyle alınan Trişin kurtçuklar, mide ve bağırsak yoluyla kana geçer. Böylece de, bütün vücuda yayılırlar. Trişin kurtçukları özellikle çene, dil, boyun, yutak ve göğüs bölgelerindeki kas dokularına yerleşirler. Çiğneme, konuşma ve yutma adelelerinde felçler meydana getirirler. Yine kan damarlarında tıkanıklığa, menenjit ve beyin iltihabına sebep olurlar. Bazı ağır vakalar, ölümle sonuçlanır. Bu hastalığın en kötü tarafıysa, kesin bir tedavi şeklinin olmamasıdır.

Trişin hastalığı, bilhassa Avrupa ülkelerinde yaygındır. Sıkı veteriner kontrolleri yapılmasına rağmen, İsveç, İngiltere ve Polonya'da Trişin salgınları görülmektedir.
Peki domuz eti içinde en tehlikeli olabilecek parazitler hangileri? Taenia solium adı verilen domuz tenyası ve Trichinella spiralis isimli yuvarlak solucan türleri... Bu ikisi ile başa çıkılabildiği müddetçe, domuz etinin diğer etlerden dikkate değer herhangi bir farkı olmadığı söylenebilir. Bu canlılar, insana bulaştıkları zaman, sindirim sistemi içerisinde parazitik olarak yaşayarak insanı sömürebilmekte, sonunda da ciddi hastalıklara neden olabilmektedirler. Ancak şu unutulmamalıdır: İçinde parazit bulunan tek et, domuz eti değildir! Her et türünde parazitler bulunmaktadır ve sözü edilen pişirme sıcaklıkları da buna göre belirlenir. İnsanların tükettiği hayvanlar, oldukça karmaşık yapısı bulunan türlerdir. Bu türler, beraberinde birçok yabancı unsuru da getirebilmektedir. İşte bu yüzden, et tüketmenin birinci kuralı, onu doğru pişirmektir. Gerçekten de, gerekli sıcaklıkta, gerekli sürede pişirilen etlerde bu saydığımız hayvanlara rastlanmaz ve pişmiş etten dolayı bu hastalıklar görülmez. Öte yandan, pişirilmemiş ya da yeterince pişirilmemiş etten dolayı bu hastalıklara yakalanan birçok insan bulunmaktadır. Dolayısıyla bu durum, esasında domuzlara has bir durum değildir.
 

kavak

V ☆
Denetmen
Mesajlar
7,948
Tepki puanı
4,950
Düşünce
Ateist
Bence bilhassa azılı ve kaşarlı müslümanlara ve musevilere yaban domuzunun etini mangalda pişirip zorla yedirmek lazım. 80% yine yemek isteyecektir.😎
 

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
7,555
Çözümler
1
Tepki puanı
4,902
Düşünce
Ateist
Allah deli dana hastalığını öngöremeyip dana etini yasaklamamış!
 

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Mesajlar
15,811
Tepki puanı
1,227
Düşünce
Sünni
Allah'a ve peygamberlerine inanmayanlar
Bu çeviriyi nereden aldıysanız bilerek veya bilmeden yanlış yazmışlar.

Arapça orijinalinde inanmayanlar diye çevrilen yerde kefere fiili kullanılmış. Yani inanmayanların hepsinden değil kafirlik yapanlardan, gerçeği bildikleri halde üstünü örtmeye çalışanlardan bahsediliyor.
 

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Mesajlar
15,811
Tepki puanı
1,227
Düşünce
Sünni
Bu iki ifade çelişkili. Birisinde İslam'a göre iman etmeyenlerin de insan olarak görülmesi yazıyor. Diğerinde Kuran'ın Arapçasında ''iman etmeyeşimiz sebebebiyle insandan kabul edilmememiz gerekir.'' yazıyor.
Burada çelişki yok.

Kendisine iyilik için verilen potansiyeli kullanarak meleklerden üstün olabilecek şekilde yaratılan insan bu potansiyeli kendi özgür iradesiyle kötülük için kullanırsa manevi seviye olarak hayvandan daha aşağı düşer.

Manevi seviyesi hayvandan aşağı da olsa o kişi sorumluluk sahibi olmak açısından halen insandır.
O anlık kendi haline bırakması bilerek kontrolü elinden bıraktığı anlamına gelir.
Kendi haline bıraktığını siz uydurdunuz. Hesap sormak üzere kontrol her an devam ediyor.
Ben sizin kurguladığınızın İslam'da yeri var mı diyorum
Hangi yazdıklarımızın İslamda yeri yok?
Allah'ın adil olmasının İslam'da yeri var mı demek zaten saçma olur.
Madem İslama göre Allah adil, sorduğunuz her soru için ahirette adaletli bir hüküm verilecek demektir.

Bu durumda İslam’daki Allah hakkında adaletsizlik iddiasında bulunmak sizin de dediğiniz gibi saçma oluyor.
''Madem sizin mantığınıza göre bile bile inkar edenin cezası cehennem, yanlış olduğunu bile bile düz dünyaya inanan bir müslümanın cezası cehennem değil midir?''
Tabii ki bu yalanın da günahı var.

Her günahın da elbet bir karşılığı olur.
Desene en büyük tefsir alimlerinden biri olan Suyyuti cehennemlik o zaman :D
Suyuti'nin yanlış olduğunu bile bile düz dünyaya inandığına bir deliliniz var mı yoksa işkembeden atarak kendisini savunabilecek durumda olmayan ölmüş insanlara bir de utanmadan etrafa gülücükler atarak iftira mı ediyorsunuz?
 
Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Mesajlar
15,811
Tepki puanı
1,227
Düşünce
Sünni
Nerede ve hangi akademik kaynakta geçiyormuş bu sutoksin? :)
Linkini verdiğim yazı Prof. Dr. Salih Selimoğlu'na ait. O da kaynak kitabı yazının altında belirtmiş. Dileyen kitaptaki kaynaklara bakabilir. :)
Eksojen olarak (dışarıdan) bir müdahale (hormon vs… uygulamaları) yapılmadığı sürece domuz eti büyüme hormonu içermez.
Yazarı belli olmayan bir link böyle diyor, linkini verdiğim yazıda profesörler domuz etinde büyüme hormonu olduğunu söylüyor.

İsteyen istediğini doğru kabul etsin.
100 gram domuz eti içerisinde bulunan kimyasallar şöyle listelenebilir:
Sonuç olarak domuz etinin içerdiği histamin ve imtidazol denilen maddeler, deride kaşıntı hissi uyandırıyor mu? Evet.

Ekzama, dermatit, nörodermatit gibi iltihabi deri hastalıklarına zemin hazırlıyor mu? Evet.

Bu maddeler ayrıca; kan çıbanı, apandisit, safra yolları hastalıkları, toplar damar iltihapları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini artırır mı? Evet.

Bu sebeple doktorlar, kalp hastalarına domuz eti yememelerini tavsiye ederler mi? Evet.

Biz bilim insanlarının bu konudaki ulaştıkları verileri paylaştık.

İsteyen gidip domuz yemeyi tercih edebilir. Sonuçlarına da kendi katlanır.
Allah deli dana hastalığını öngöremeyip dana etini yasaklamamış!
Her hayvanda hastalık olabilir. Riskin büyüklüğü önemli.
 

Hannibal

Deneyimli
Mesajlar
279
Tepki puanı
221
Düşünce
Agnostik
Suyuti'nin yanlış olduğunu bile bile düz dünyaya inandığına bir deliliniz var mı yoksa işkembeden atarak kendisini savunabilecek durumda olmayan ölmüş insanlara bir de utanmadan etrafa gülücükler atarak iftira mı ediyorsunuz?
Dünya'nın düz olup olmamasını bilmesiyle bir alaksı yok. Adam açmış kitabı bakmış, kendince yorumlamış ve dünya düz demiş. Şimdi ben de açıp kitabi baksam ve Kuran'a göre pembe boynuzlu uçan bir midilli olduğunu iddia etsem? Ne de olsa bu bilginin varlığını ve yokluğunu bilmiyoruz. Burada bana çirkeflik yapacağınıza, putunuza söyleyin de insanların yanlış anlayacağı saçma sapan ayetler göndermesin o zaman.
 

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Mesajlar
741
Tepki puanı
156
Düşünce
Bağımsız
Yeryüzünü sizin için bir döşek bir vadi bir emanet yeri kıldık! gibi ayetler olunca adam otomatik olarak düz olduğunu düşünüyor.
(Arz ve gök geoit şeklini alır) diye allahın yazması lazımdı 😎 😎 .
 

FİLEozof

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,741
Tepki puanı
1,459
Düşünce
Panteist
Kendisine iyilik için verilen potansiyeli kullanarak meleklerden üstün olabilecek şekilde yaratılan insan bu potansiyeli kendi özgür iradesiyle kötülük için kullanırsa manevi seviye olarak hayvandan daha aşağı düşer.
Ne kötülüğü? Her politeiste kötülük damgası vurmaktan ve onları aşağı konuma düşürmekten haz mı alıyorsun?
Kendi haline bıraktığını siz uydurdunuz. Hesap sormak üzere kontrol her an devam ediyor.
Soru tam olarak şu: Tam olarak hakim mi değil mi?

Çocuk babası yanında olmadan parkta oynayabilir. Babanın hiçbir hakimiyeti yoktur.

Bir babanın gözetiminde çocuk istediği gibi parkta oynayabilir. Babanın tamamıyla hakim olduğu söylenemez.

Baba çocuğu kukla gibi hareket ettiriyorsa çocuğun özgür iradesinden söz edilemez.

Hangi yazdıklarımızın İslamda yeri yok?
Maddeye hakaretten ceza, bedenimizdeki zerrelerin maneviyat ihtiyacı dolayısıyla bilinçli olması, bedenimizin ahirette yanmaması ya da bilinçli olmadığından bunu hissetmemesi.
Madem İslama göre Allah adil, sorduğunuz her soru için ahirette adaletli bir hüküm verilecek demektir.

Bu durumda İslam’daki Allah hakkında adaletsizlik iddiasında bulunmak sizin de dediğiniz gibi saçma oluyor.
İşte, üzeri örtülü bir şekilde adil olduğunu kabul edemeyiz. Biz kafirlerin (!) olmayana ergi yapabilmesi için Allah’a ait olduğu söylenen sistemi bilmesi gerekir.
 

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Mesajlar
741
Tepki puanı
156
Düşünce
Bağımsız
Soru tam olarak şu: Tam olarak hakim mi değil mi?

Çocuk babası yanında olmadan parkta oynayabilir. Babanın hiçbir hakimiyeti yoktur.

Bir babanın gözetiminde çocuk istediği gibi parkta oynayabilir. Babanın tamamıyla hakim olduğu söylenemez.

Baba çocuğu kukla gibi hareket ettiriyorsa çocuğun özgür iradesinden söz edilemez.
Allah özgür iradenle hareket etmene izin verir satrançtaki taşları kendi eliyle yer değiştirmez.

Maddeye hakaretten ceza, bedenimizdeki zerrelerin maneviyat ihtiyacı dolayısıyla bilinçli olması, bedenimizin ahirette yanmaması ya da bilinçli olmadığından bunu hissetmemesi.
Materyalizmle kafayı bozunca böyle oluyor. 🤣

İşte, üzeri örtülü bir şekilde adil olduğunu kabul edemeyiz. Biz kafirlerin (!) olmayana ergi yapabilmesi için Allah’a ait olduğu söylenen sistemi bilmesi gerekir.
Bizim insani duygularımıza ters bir olay evet.
 

FİLEozof

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,741
Tepki puanı
1,459
Düşünce
Panteist
Dileyen kitaptaki kaynaklara bakabilir. :)
Kitaba ulaşamadım. Başka yerde geçiyor mu bu sutoksin?
Yazarı belli olmayan bir link böyle diyor, linkini verdiğim yazıda profesörler domuz etinde büyüme hormonu olduğunu söylüyor.
Otoriteye başvurma safsatası. Domuz hastalığı diye basit bir hatayı yapanlara şıp diye güvenemeyiz.
Sonuç olarak domuz etinin içerdiği histamin ve imtidazol denilen maddeler, deride kaşıntı hissi uyandırıyor mu? Evet.
İyi de bu maddeler var mı?
 
Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Mesajlar
15,811
Tepki puanı
1,227
Düşünce
Sünni
İki ayet de inmiş yani. Peki o dönemde o şekilde indiğine kanıt var mı?
Sahih hadis var.
Konu bütünlüğünden bahsediyor. :)
Yüzeysel bakınca konu bütünlüğü olmadığı zannedilebilir ama ayetlerin tamamının önceki ve sonraki ayetlerle mutlaka en az bir bağlantısı var.

İlk bir kaç sayfadaki ayetlerin her birinin tek tek önceki ve sonraki ayetlerle bağlantısı linkte detaylı izah edilmiş.

Diğer sayfalar için de tefsirlere havale ediyorum.

Sonuç olarak problem ayetlerde değil yüzeysel bakanlarda.

 

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Mesajlar
741
Tepki puanı
156
Düşünce
Bağımsız
[86:5] İnsan kendi yaratılışı üzerine derinlemesine düşünsün.

[86:6] O, atılan sıvıdan yaratıldı.

[86:7] Omurga ile iç organlar arasından çıkan.

[86:8] Kuşkusuz O, onu yeniden diriltmeye de kadirdir.

[86:9] Tüm sırların açığa çıkacağı gün.

[86:10] Onun ne gücü ne de bir yardımcısı olacaktır.

[86:11] Ant olsun (suyu) geri çeviren göğe.

[86:12] Ant olsun (bitkileri yetiştirmek için) çatlayan yere.


Tanrı tarafından onaylı çeviri.
😎 😎
nineteen.
 

Son konular

Son mesajlar

Üst