Tekil bireyler miyiz acaba?

ApanX

Yazar
Düşünce
Kararsız
Sizce biz ve çok hücreli canlılar bedensel bir bütün olarak tekil bir birey miyiz yani tek bir canlımıyız? Yoksa milyarlarca hücrenin birlikte yaşadığı koloni bir canlı oluşumu muyuz? Yani insan veya farklı bir canlı atıyorum aslanı ele alalim. İç organları var ve herbiri milyonlarca hücreden oluşuyor. İskelet, kemik, kas, organlar, kan..... hepsini hücrelerin oluşturduğu birer topluluk olarak düşünürsek sanki farklı hücre topluklarinin birleşerek oluşturduğu canlı bir ülke gibiyiz. Bence tekil bir birey değiliz öyle olsaydık bedenimizdeki her hücresel faaliyetin kontrolü ve denetimi bizde olurdu. Halbuki hiç bir bilgimiz ve yönlendirmemiz yok. Sadece hareket ediyoruz hücreler için gerekli ihtiyaçlari dış dünyadan temin ediyoruz ve fazlaliklarin bedenden dış dünyaya aktarılmasını sağlıyoruz. Yani hücresel bilincin kuklalarımıyız? Diğer canlilarda otomatik olarak bilinçsiz gerçekleşen bu şey bizde bilinç oluşmasiyla birlikte tekil birey algısı mı oluşturdu? Bu algı bir yanılsama mi? Hücrelerin milyonlarca yılda evrimleşerek hayatta kalma sürelerini artırmak icin mi gelişti?
Özetle
1- Bizler aslinda tekil bir canli degiliz. Önemli olanlar bizler değiliz. Bu bedenin sahipleri canlılari hücreler. Bütün olarak biz onların birleşerek oluşturduğu canlı olduğunu zanneden bir ülkeyiz. Hayatımızı ve rutinlerimizi hücresel bazda bu bağlamda düşünürsek bunu farkedebiliriz.
2- Birinci ifadeye bağlı olarak yemek yememiz bizden ziyade öncelik hücrelerin canlılığı için şart. Lezzet almamiz ise bizim faydamiza gibi gözüken ama hucrelerin gelistirdigi bir strateji. Onlar icin enerji alim sürekliligini sagliyor. Ellerimiz ile yiyecegi ağzımiza sokmamiz yeterli. Bundan sonrasini zaten beden ulkesinin bireyleri(hucreler) yapacaktir. Dolaşim sistemi boşaltım sistemi hatta üreme sistemi bile ayni mantik hucrelerin devami icin calisiyor çünkü ayri birer sehir veya kent gibiler.
3. İkinci ifadede giris yaptigim gibi bizim rutinlerimiz yeme icme ve ureme aslinda tür olarak bizim devamlılığimizi değil hücre bazinda hücrelerin devamliligini sagliyor. Üreyerek onları hücreleri ölümsuzlestiriyoruz.

Bu açıdan baktığımizda bilincli ve zeki olanlar bizler miyiz yoksa hücreler mi? Sanirin 1 milyar yıl tek hucrede evrim gerçekleşmedi tesbiti belkide yanilgi olabilir tek hucre belki 1 milyar yılda ust düzey bilinc gelistirdi. Tabiki tamamen benim düsuncem

iksaruman

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Nihilist
Bu açıdan baktığımizda bilincli ve zeki olanlar bizler miyiz yoksa hücreler mi? Sanirin 1 milyar yıl tek hucrede evrim gerçekleşmedi tesbiti belkide yanilgi olabilir tek hucre belki 1 milyar yılda ust düzey
Aynen, katılıyorum.

ApanX

Yazar
Düşünce
Kararsız
Aynen, katılıyorum.
Artık böyle düşünmeye başladim. Böyle daha anlamli. Bilimdeki iç güdü dindeki nefis ve şeytan vesvesesi kavramlarinin nereden çıktığını daha iyi anlıyorum. Bedenin sahipi ve sakini olan hücrelerin bizimle iletişimi bunlar. Hatta bize talimatları. Enerjiye mi ihtiyaçları var acıktın ey kukla. Git enerji(yemek) bul. Hücre yenilenmesi yavaşlamaya mi basladi yani gezegenleri çöküyor mu daha güçlü bir talimat Az Az Kudur Kudur diyor. Sende üremek istiyorsun. Yani kendimizi bi bok zannediyoruz aslinda.

Abdullah1

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Artık böyle düşünmeye başladim. Böyle daha anlamli. Bilimdeki iç güdü dindeki nefis ve şeytan vesvesesi kavramlarinin nereden çıktığını daha iyi anlıyorum. Bedenin sahipi ve sakini olan hücrelerin bizimle iletişimi bunlar. Hatta bize talimatları. Enerjiye mi ihtiyaçları var acıktın ey kukla. Git enerji(yemek) bul. Hücre yenilenmesi yavaşlamaya mi basladi yani gezegenleri çöküyor mu daha güçlü bir talimat Az Az Kudur Kudur diyor. Sende üremek istiyorsun. Yani kendimizi bi bok zannediyoruz aslinda.
Allah'a kul olamayanların çaresiz arayışlarının dramatik bir örneği daha. Put olarak görmediğiniz bir hücreler kalmıştı. Kendinize onları da efendi yaptınız.

Abdullah1

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Hücre putu arap putundan daha mantıklı duruyor en azından gözlemliyoruz ve bilimsel .
Bilimle kandırılmaya ne kadar devam edeceksiniz. 100 yıl önceki bilim ile şuanki bilim o kadar çatışıyor ki. 100 yıl sonraki bilimde şuanki bilimle çatışacak. 100 yıl sonra bilim Allahı yok sayamayacak seviyeye gelince siz yaşıyor olup iman edebilecek misiniz?

Part-Time God

☆☆
Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
İnanılmaz! Neredeyse tam olarak bu şekilde düşünüyorum. Her zaman neden bedenimdeki fonksiyonları tamamen kontrol edemiyorum, neden mutlak hakimiyet sağlayamıyorum şu et yığınına diye düşünür dururdum. Bu düşüncede derine gittikçe aslında kukladan pek farkın olmadığını görüyorsun. Bedene olan hakimiyetini arttırmak için de beynine olan hakimiyetini arttırman gerekiyor ve bunun yolu da meditasyon gibi yollardan geçiyor.

O yüzden düşüncelerine hakim olan, kendine de daha fazla hakim olur.
Allah'a kul olamayanların çaresiz arayışlarının dramatik bir örneği daha. Put olarak görmediğiniz bir hücreler kalmıştı. Kendinize onları da efendi yaptınız.
Fikirler düşüne düşüne, araya araya daha kaliteli bir duruma gelir. Konu hakkında sadece ufak bir kahkahayla karşılanacak alaylarınız dışında bir düşünceniz yoksa, boşuna atlamanıza lüzum yok. Dininizin yayılma sürecine bu şekilde ancak zarar veriyorsunuz, herhangi bir yararı yok.
Bilimle kandırılmaya ne kadar devam edeceksiniz. 100 yıl önceki bilim ile şuanki bilim o kadar çatışıyor ki. 100 yıl sonraki bilimde şuanki bilimle çatışacak. 100 yıl sonra bilim Allahı yok sayamayacak seviyeye gelince siz yaşıyor olup iman edebilecek misiniz?
100 yıl önceki bilimle, 100 yıl sonraki bilimin çatışmaması... Asıl korkunç durum olmaz mıydı zaten? Bu hiç gelişemediğimizi, yol katedemediğimizi gösterirdi. Yıllarca mevcut bilgilerin üzerine koyula koyula, hatalı kısımları düzeltile düzeltile, yeni bilgiler oluşturula oluşturula buralara gelindi.

Merak etmeyin, yüzlerce yıl önceki insan anlayışının hâlen devam ettiğini düşünen inançlılardan bunu anlamasını beklemiyoruz. Çok çabalamayın. :)

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Dedi şu foruma bile bilim sayesinde yazı yazabilen arkadaş.

Abdullah1

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Merak etmeyin, yüzlerce yıl önceki insan anlayışının hâlen devam ettiğini düşünen inançlılardan bunu anlamasını beklemiyoruz. Çok çabalamayın
Biz inananların siz inanmayanlarla sorunumuz yok. Alemin kemalatı açısından sizin Allah'ın Batın ismi ile alakadar olacaksınız biz Zahir ismi ile. Biz anlayabiliyoruz. Ama siz anlamadığımızı düşünüyorsunuz. İşte bu farklı anlayışlarımız alemi kemale erdirecek ve bilimde, din de bunun birer parçası. Bilimin rengi beyaz, dinin rengi siyah önemli mi. Ressam resmini mükemmele erdirmek için tüm renkleri yaratan ve kullanandır.

Part-Time God

☆☆
Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Biz inananların siz inanmayanlarla sorunumuz yok.
Kur'an'daki birtakım ayetler pek öyle söylemiyor. Bu dediğini bir gözden geçir.
Alemin kemalatı açısından sizin Allah'ın Batın ismi ile alakadar olacaksınız biz Zahir ismi ile.
Gelişim, batın ile ilgilenmekle olur. Herkes zahir olana baksa durum vahim olurdu.
Biz anlayabiliyoruz. Ama siz anlamadığımızı düşünüyorsunuz.
Belki anlayamayan sensindir. Bunu hiç düşündün mü peki?
İşte bu farklı anlayışlarımız alemi kemale erdirecek ve bilimde, din de bunun birer parçası. Bilimin rengi beyaz, dinin rengi siyah önemli mi. Ressam resmini mükemmele erdirmek için tüm renkleri yaratan ve kullanandır.
Bir Orta Doğu'ya, bir de Batı'ya bakıyorum. En azından Batı'nın dini alemi daha fazla kemale erdirmiş gibi gözüküyor.

Abdullah1

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Kur'an'daki birtakım ayetler pek öyle söylemiyor. Bu dediğini bir gözden geçir.
Siz kafir değilsiniz ve benim kutsalıma savaş açmadınız sadece sorguluyorsunuz. Eleştirileriniz biraz sert tabi ama Allah Zatı ile her eksiklikten münezzeh (uzak) olduğu için o ayetlerin muhatabı siz değilsiniz.

Gelişim, batın ile ilgilenmekle olur. Herkes zahir olana baksa durum vahim olurdu.
Gayb ile Batın farklıdır. Kör bir insan için renkler Batındır. Gören bir insan için keşfedilmemiş bir renk olabilir. Bu gaybdır. Bilim gayb ile ilgilenebilir.

Belki anlayamayan sensindir. Bunu hiç düşündün mü peki?
Düşünüyorum olabilir. Aynı yöne bakıp farklı bir şeye odaklanmışız

Bir Orta Doğu'ya, bir de Batı'ya bakıyorum. En azından Batı'nın dini alemi daha fazla kemale erdirmiş gibi gözüküyor.

Resim tamamlanmadan bunu bilemezsin. Batıdaki renkler şuan daha görünür olabilir. Ama tabloya bir bütün bakmak gerekir.

Part-Time God

☆☆
Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Siz kafir değilsiniz ve benim kutsalıma savaş açmadınız sadece sorguluyorsunuz. Eleştirileriniz biraz sert tabi ama Allah Zatı ile her eksiklikten münezzeh (uzak) olduğu için o ayetlerin muhatabı siz değilsiniz.
Ben Ateist düşünceye sahibim. Bu beni kafir yapmıyorsa, ne yapıyor? Allah'a inanmayarak zaten ona bir açıdan savaş açmış oluyorum.
Resim tamamlanmadan bunu bilemezsin. Batıdaki renkler şuan daha görünür olabilir. Ama tabloya bir bütün bakmak gerekir.
Allah yaratımı tamamlamadı mı zaten? Sistem hazırlanmış ve işliyor durumda. Batı'daki renkler "daha görünür" değil. Batı'da renk var. Orta Doğu'da renk yok. Olsa olsa kanın ve savaşın "rengi" kırmızı olabilir, Orta Doğu'da. Yahut karanlığın "rengi" olan siyah olabilir. Aydın beyaz olamaz.

Batı'daki durumun iyi olmasının birincil sebebi oranın dini değildir ancak Orta Doğu'daki durum için birincil sebep olarak dinden daha iyi bir sebep yok gibi duruyor. Sizin Orta Doğu'nun bu durumunun birincil sebebi olarak dinden daha iyi bir sebebiniz var mı? Hadi bütüne bakalım. :)

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Bknz: Zihnin indirgenemezliği. Tam anlamıyla tekil bir bireysiniz. İnsan kelimesi bizim ölçütlerimizde anlamlıdır. Atom altına girerseniz ne insan kalır ne de bilinç.

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sen bilim nedir, bir gram anlamamışsın.
Yaz bunu bir kenara!

Son konular