Tengricilik

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Bazen söylerim, bana kendisine inanılmasını, kendisine tapınılmasını, kendi yolunda savaşılmasını zorunlu tutmayan, ama "yarattığım bir canlıya acı çektirirseniz hesabını sorarım" diyen tanrı getirin derim.

Eski Türklerin Gök Tengri inancı bunu büyük ölçüde karşılıyor.

Bazı kurban törenlerini saymazsak. Bu kurban törenleri bu inanca gölge düşürüyor.

Aslında bazı yaşlılardan duymuşluğum da vardır Tengri dendiğini ve ona yapılan bu atamaları. Fakat bu inançlar sistematiğini yitirmiş durumda. Bu inançlar söylentiden ibaret bir konumda. Bir kam veya kaman dediğimiz kişi çıkıp bunu sistematik şekilde ortaya koymalı. Peygamberim diye Evranos çıkıyor ama kamanım diye kimse çıkmıyor. Böyle şaşkın bir millet oldu Türkler.

Dolayısıyla Türklerden böyle bir hareket beklemiyorum. Yapacak kapasitede değiller. O yüzden Gök Tengri inancını var sayamıyorum. Hayır yani milleti Tengrici yapacağım diye değil, nostaljik bir şekilde bir kaman çıkabilir. Kızılderililer bile yapıyorlar ve ilgi çekiyor, folklorik değeri oluyor. Bugün ABD de ben Kızılderili torunuyum demek bayağı bir hava basmak demek!

Tamam Türkiye'den çıkmasın Orta Asya'dan çıksın! Yok! Olmaz. Türkler Orhon Yazıtları'nda yazıldığı gibi benliğini yitirmiş. O zaman bu durum tespit edilmiş ve değişmedi. Yok yani, çıksa Gök Tengrici olacak değilim ama saygı gösteririm. Çünkü saygı kriterlerimi karşılıyor. Budizme saygı gösteririm. Budist din adamlarının yaşantısını onaylamasam da inançlarına saygı gösteririm.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Kaman törenleri şamanlar ile benzerlik gösterir. Ana tema davuldur. Davul dünyayı simgeler. Üzerinde insan ve hayvan figürleri bulunur. Davul çalınması törene davet anlamı taşır. Törenlerin ana teması ise tütsüdür. Tütsüler yakılır ve dönerek dans edilir. Tipik dans figürü kollar düz uzatılmış ve semazenlerde olduğu gibi açılır. Ellerde tütsü kapları bulunur.

Yani bir kaman çadırı kurulup davul çalınarak ve tütsü yakılıp dans edilerek bu gelenekler yaşatılabilir. Bunlar olmayacak işler değil. Tengriye tapınılmayacağı için bir acayiplik olmaz. Et ve tuzun yasak olduğu bazı geleneksel günler vardır, bunlar hakkında bilgi verilebilir. İsteyen bu diyetleri uygular. Bu günler tamamen güneş takvimine dayalıdır. Diyet günleri iki ile sekiz gün arasında değişiyor. Bunlar en uzun gece, en uzun gündüz ve gece ile gündüzün eşit olduğu günler. Bir de 6 Mayıs. Ayrıca en uzun gece yılbaşı gecesi oluyor. Yılbaşında ağaç süslemek de Türk geleneğidir. Ötügen ormanının kutsallığına dayalıdır. Hristiyan adeti filan değildir.

21 Martta demir dövmek ve Ergenekon çıkışını, yol gösteren bozkurtu anmak da Türk gelenekleridir. Türkler iyi çelik yaparlardı. Gök çelik derlerdi. Araplaşıp bunları hep unuttular.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Türklerde ana tütsü malzemesi üzerlik ya da yüzerlik dedikleri bir ottur. Bunun tipik hoş bir kokusu vardır. Rahatlatıcı etkisi bulunur.

Kurşun dökmek de Türk adetidir ama saçma hatta zararlı. Kurşun buharı zehirlidir. Bu adeti bırakmak gerekiyor. Pek yapan kaldığını da sanmıyorum. Ağaçlara çaput bağlamak da eski Türk adetidir. Bu da tabii ki saçma. 6 Mayısı kutlamak Türk adetidir. Bunun bir zararı yok.

Ney çalmak eski Türk adetidir. Bağlama kopuz gibi çalgılar da. Ama en şahı divan sazıdır. Bunun sesi toktur. Bağlama gibi değildir. Önemli kişilere türbe yapmak Türk geleneğidir, bundan belki vaz geçilse iyi olur, ya da belki çok önemli Anıtkabir gibi bir kaç anıt mezar yapılsa olur. Çok tadını kaçırmamak lazım.

Yani Türkler aslında çok kolaylıkla İslamı bırakıp Tengrici olabilirler. Altyapı var. Aman sakın Türkler aslına döner İslamdan çıkar diye Araplaşma aceleyle ve son hız pompalandı bu millete. Aman Arap liginde kalsın, çıkmasın! Sakın haaa! Türkleri Arap ligine mahkum etmek için olağanüstü çaba sarfediliyor. İslam pompalamak için elden gelen hiç bir çaba esirgenmiyor.

1980 den sonra resmen yoğun İslam kampanyası başlatılmıştır. Ne kadar geri yobaz Arap İran kitabı varsa fuarlar kampanyalar düzenlenip gerekirse bedava dağıtılıp yayıldı. Vakıflar, cemiyetler, dergahlar var güçle teşvik edildi. Türkleri Araplaştırmak için gösterilen çabayı misyonerler Afrika'yı Hristiyan yapmak için göstermemiştir!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Yobazlar tarafından ateizm, deizm ve tengricilik de hedefe konmuş durumda. Maazallah bu bir kontrolden çıkarsa bunu durdurmak zor diye düşünüyorlar. Çünkü altyapısı var toplumda. Araplaştırarak bayağı bir zayıflattılar, unutturdular ama belli mi olur! Ana sınıfından beyin yıkamaya başlama telaşeleri bundan.

Tam Suriyeli de ithal ettiler, Araplaşma tamamlanacakken bir mazarrat çıkmasın aman diye panik yapıyorlar!

Araplaştırmanın yayıldığının şaşmaz ölçüsü, çocuklara konan Arapça isimlerdir. Geleneksel isimler değil konu, sahabe adı olduğu iddia edilen isimlerde belirgin artış oldu. Bu, Araplaşmanın topluma pompalanmasının en açık göstergesidir. Hiç bir toplumun bu kadar yoğun yabancı kültür emperyalizmi bombardımanına tutulmadığını düşünüyorum. Türkleri Araplaştırmak için gösterilen çaba başka hiç bir alanda gösterilmemiştir.

Buna yani destek vermeyen kim var dünyada? Hiç kimse. Bütün dünya Türkler Araplaşsın istiyor! İstemeyen yok! Türkler ne kadar Araplaşırsa bütün dünya o kadar memnuniyetle ellerini oğuşturuyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Tengri inancının avantajı, bir kutsal metinle sabitlenmiş olmayışı. Yenilenebilir, şekillendirilebilir. Güncellenebilir. Kalıplaşmış inançlar içermez. Zamana uyarlanabilir.

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu videoda tengrizm inançıyla ilgili bir sürü bilgiler var.Ve ayrıca ben Tengrizmi Türk deizmi olarak tanımlıyorum.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Evet, Tengriciler Göktürk alfabesi ile yazılmış "Türk" klişesini kullanıyorlar. Bu klişe giderek sık görülür oldu.

Ana sınıfından başlıyorlar, lise sona kadar kesintisiz her sınıfta istisnasız din dersi! Lan papaz olsa pilavdan usanır be! Din din din din ne kafa koydular ne beyin! Dayatmanın da bir sınırı var artık. Millet yine sabırlı, kaderine boyun eğiyor. Başka bir halk olsa komple ateist olur!

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Aslında din derslerinin kaldırılması gerekir.Ve Tengrizm dininin ülkemizde yükselişte olması güzel.Biz Tengriciler ateiste,deiste ve agnostik gibi felsefi akımlara inanan kişilere saygı gösteririz.Yani müslümanlar gibi kafir diye dışlamayız.Ayrıca Tengrizm dini bana çok mantıklı geliyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Tengricilik Türk deizmi ve deist agnostik ateist klasik söylem olacak ama kardeştir. Fikirsel kardeşlik diyelim biz buna.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Şimdi muslimler son umut olarak ırkçılıkla ortaklığa girdiler elden giden dini kurtarmak için! Amana efenim Uygurlar işte hem ırkdaşlarımız hem dindaşlarımız filan falan... Son umutları bu! Dini duyguları kullandık kullandık sonuna kadar kullandık sonuna geldik bu kadar oldu. Kullanacak bir de milli duygular kaldı, hadi onu da kullanalım!

Bu hamleye Tengricilik kartı ile yanıt vermek mantıklı. Dini mi kullanıyorsun, al sana alternatif inanç! Irkçı dini mi siyasete alet ediyorsun, al sana milli inanç! Bunu tavsiye ve onay anlamında söylemiyorum. Ben ateistim, duruşum, fikrim, yolum belli.

Ben bunları toplumdaki dengeleri gözlemleyerek söylüyorum. Bunlar fikirlerim değil, gözlemlerim.