Tevbe 113

Ebu Cehil

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Tevbe 113: Cehennem halkı oldukları belli olduktan sonra, akraba bile olsalar, müşrikler için, ne Nebi ne de iman edenler af dileyemez.

Ben bu ayetten hiçbir şey anlamadım. Müşrikler zaten Kuran'a göre cehennemlik, zaten cehennemlik olan müşrikler için neden tekrardan onların cehennemlik olduğuna dair bilgi gelsin ki? Ha yok eğer cehennemlik değilseler, bunların cehennem halkı olduğunu kim nasıl belirleyecek? Gökten vahiy mi gelecek onların cehennemlik oldukları belli oldu diye? Bu kitap evrensel ise eğer, içinizden hanginize, bir müşriğin cehennemlik olduğunun belli olduğu bir bilgi geldi? Ne diyor bu ayet, ne anlatmak istiyor, yine derdi ne bu ayetlerin?

Yazan tarafından düzenlendi:

Cahil1

Çaylak
Düşünce
Sünni
Tevbe 113: Cehennem halkı oldukları belli olduktan sonra, akraba bile olsalar, müşrikler için, ne Nebi ne de iman edenler af dileyemez.
Burada ahiret yurdunda müşriklere şefaat edilmeyecek demek isteniyor. Ben böyle anlıyorum. Doğrusunu Allah bilir.
Ben bu ayetten hiçbir şey anlamadım. Müşrikler zaten Kuran'a göre cehennemlik, zaten cehennemlik olan müşrikler için neden tekrardan onların cehennemlik olduğuna dair bilgi gelsin ki? Ha yok eğer cehennemlik değilseler, bunların cehennem halkı olduğunu kim nasıl belirleyecek? Gökten vahiy mi gelecek onların cehennemlik oldukları belli oldu diye?
Müşriklerin cehennemlik olduğu Allah tarafından biliniyor. Ama hesap görüldüğü zaman kesin cehennemlik oldukları belli olacak akrabaları ve Nebiler artık kimse onlar adına af dileyemeyecek deniyor.

Kesinlik kazanılması için iman etmeden ölmüş olman lazım. Yoksa senin ne zaman iman ettiğini kim bile bilir. Belki içinden iman ettin son zamanlarında. Kesinlik kazanılacağı zaman ahirettir.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Cehennem halkı oldukları belli olduktan sonra
Allah cehennemlikleri daha doğmadan önce biliyor. Yani daha doğmadan cehenneme gideceğimiz kesin. Ama gel gör ki ayette böyle bir şey yokmuş gibi anlatım var. Bu ayetten sadece insanların cehennemlik oldukları ahiret gününde kesinleşiyor gibi bir anlam çıkarabiliriz. Başka da bir anlam aklıma gelmiyor. O zaman nebi ya da iman edenler bir müşriğe ölmeden önce af dilerse kabul edilebilir anlamı da çıkar. Çünkü bu insanın cehennemlik olduğu henüz kesinleşmemiş. Gel şimdi çık işin içinden.

Son konular