Tevbe Suresi 5.ayet

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Devler diz çöktüğünde de büyüktürler. Bizans çok zora da düşse bitmezdi. Sonuç olarak Bizans'ın toparlanabileceği tahmin edilebilir bir şeydir.
İlla tahmin edecekseniz başkentini bile taşımayı düşünen Bizans değil zaten gücünün zirvesindeki İran’ı seçip iddianızı riske atmazsınız. Savaşı yeri ve galibiyle birlikte ilan etmek apaçık bir mucizedir

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Savaş stratejileri bazen geri çekilmeyi gerektirir. Bunun bitmekle filan alakası yok. Kurtuluş Savaşında da Yunan toplarının sesleri Ankara'dan duyulmuştu. Neredeyse başkent Ankara'dan Konya'ya taşınacaktı ama biz kazandık. Yunan kaybetti. Sonra yakında ortalıktan temizlenip giden mikrop keşke Yunan kazansaydı dedi.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Savaş stratejileri bazen geri çekilmeyi gerektirir. Bunun bitmekle filan alakası yok. Kurtuluş Savaşında da Yunan toplarının sesleri Ankara'dan duyulmuştu. Neredeyse başkent Ankara'dan Konya'ya taşınacaktı ama biz kazandık. Yunan kaybetti. Sonra yakında ortalıktan temizlenip giden mikrop keşke Yunan kazansaydı dedi.
Arabistandaki biri Rumların stratejisini bilemezdi. Bu bile ayrı bile ayrı bir mucize, savaşın yeri ve kazananını söylemesi de ayrı bir mucize zaten

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran Hristiyan Emeviler tarafından derlenmiştir. Muhammed diye biri yoktur. Uydurma bir masal kişiliğidir.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Kuran Hristiyan Emeviler tarafından derlenmiştir. Muhammed diye biri yoktur. Uydurma bir masal kişiliğidir.
Hani tahmindi? Şimdi sonradan yazılma mı oldu? Sizin çelişkili argümanlarınız var, tek dogmanız İslamın yanlış olduğu. Bununla ilgili her argümana sarılıyorsunuz ama argümanlarınız bir biriyle çelişiyor

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben sonradan yazıldı filan demedim. Ne zaman yazıldığı ile de ilgilenmiyorum. Bu Muhammed'in bir tahmini değildir. Kimlerin tahmini ben nerden bileyim? Bunun bir önemi yok. Kuran anonim bir derlemedir. Belli bir yazarı yoktur.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Ben sonradan yazıldı filan demedim. Ne zaman yazıldığı ile de ilgilenmiyorum. Bu Muhammed'in bir tahmini değildir. Kimlerin tahmini ben nerden bileyim? Bunun bir önemi yok. Kuran anonim bir derlemedir. Belli bir yazarı yoktur.
İddialarınızın kanıtını sunmadığınız için argümanlarınız temelsiz kalıyor. Rum suresindeki ilgili ayetleri kim ne zaman yazdı? Bu soru çok önemli; çünkü Ninova savaşından önce yazıldıysa kesinlikle insanüstü bir mucize anlamına geliyor

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hakkında tahmin yürütülebilir bir konunun mucize filan olduğu iddia edilemez. Önemli olan bu. Kim yazdı ne zaman yazdının hiç bir önemi yok. Bu beni hiç ilgilendirmez. Kuran'ı kim ne zaman derledi son oynamalar ne zaman yapıldı bunu araştırmam bile. Çünkü bazı bilgilere ulaşsam da bunlar güvenilir olmayacaktır. Bunu son haline kim ne zaman koydu bunu net olarak bilemeyiz.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Hakkında tahmin yürütülebilir bir konunun mucize filan olduğu iddia edilemez. Önemli olan bu. Kim yazdı ne zaman yazdının hiç bir önemi yok. Bu beni hiç ilgilendirmez. Kuran'ı kim ne zaman derledi son oynamalar ne zaman yapıldı bunu araştırmam bile. Çünkü bazı bilgilere ulaşsam da bunlar güvenilir olmayacaktır. Bunu son haline kim ne zaman koydu bunu net olarak bilemeyiz.
İki ihtimal var, ya bu Allah kelamıdır. Ya da biri iddiasını güçlendirmek için tahminde bulunuyordur. Tahmin eden kişi en zayıf değil en güçlü olduğu dönemi yaşayan ülkenin yeneceğini tahmin eder. Savaşın yerini tahmin etmek zaten mümkün değil. Dolayısıyla tahmin olamaz, Allah kelamıdır

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hepsi tahmin edilebilir, ötesinde temenni de edilecek konular. Çünkü Araplar İranlılar ile ilerde karşı karşıya geleceklerini biliyorlar. İranlılar putperest Bizans erken dönem Araplar gibi Hristiyan. Sasaniler Bizans zayıfladı diye Kudüs'e saldıracaklar ve Bizans bu kritik yeri tüm gücüyle savunacak. Bunu tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Hepsi tahmin edilebilir, ötesinde temenni de edilecek konular. Çünkü Araplar İranlılar ile ilerde karşı karşıya geleceklerini biliyorlar. İranlılar putperest Bizans erken dönem Araplar gibi Hristiyan. Sasaniler Bizans zayıfladı diye Kudüs'e saldıracaklar ve Bizans bu kritik yeri tüm gücüyle savunacak. Bunu tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.
Siz tahmin edilebilir deseniz de tahmin edilemez bu şeyleri kim hangi tarihte tahmin etmiş de yazmış? Yine temelsiz kanıtsız mı iddia ediyorsunuz?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kim olduğu kimler olduğu hiç önemli değil. Önemli olan tahmin edilebilir oluşu. Tahmin edilmedi, olduktan sonra yazıldı demeye bile gerek yok. Tahmin edilebilirlik var çünkü.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Kim olduğu kimler olduğu hiç önemli değil. Önemli olan tahmin edilebilir oluşu. Tahmin edilmedi, olduktan sonra yazıldı demeye bile gerek yok. Tahmin edilebilirlik var çünkü.
Kimin tahmin ettiğini kanıtlarla ortaya koymadan birileri tahmin ederek Kurana yazdı iddianız temelsiz bir iddiadan öteye gitmez

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ama şimdi zekân hakkında soru işaretleri oluşturuyorsun. Biz burada Kuran'ı kim ne zaman yazdı konusunu tartışmıyoruz. Bunu istiyorsan tarihçilerle tartış. Bu konu beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tarafı, bunu allah da göndermedi, bir kişi de yazmadı. Bu anonim bir şey. Gerisi pek önemli değil.

Biz burada Rumların yakın bir yerdeki savaşta galip geleceklerini söylemek tahmin edilebilir normal bir söylem mi, yoksa tahmini olanaksız mucize bir ifade mi onu tartışıyoruz. Tahmin edilebilir olduğunu da kanıtladım. Yani mucize yok.

Bu ifadenin savaştan sonra yazıldığını iddia etmeme gerek bile kalmıyor. Kuran'ın ne zaman yazıldığı ile ilgili tarihsel araştırmalar ve tezler çok. İlgilenen bakabilir. Bu ayrı bir konu olarak ele alınabilir.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Ama şimdi zekân hakkında soru işaretleri oluşturuyorsun. Biz burada Kuran'ı kim ne zaman yazdı konusunu tartışmıyoruz. Bunu istiyorsan tarihçilerle tartış. Bu konu beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tarafı, bunu allah da göndermedi, bir kişi de yazmadı. Bu anonim bir şey. Gerisi pek önemli değil.

Biz burada Rumların yakın bir yerdeki savaşta galip geleceklerini söylemek tahmin edilebilir normal bir söylem mi, yoksa tahmini olanaksız mucize bir ifade mi onu tartışıyoruz. Tahmin edilebilir olduğunu da kanıtladım. Yani mucize yok.

Bu ifadenin savaştan sonra yazıldığını iddia etmeme gerek bile kalmıyor. Kuran'ın ne zaman yazıldığı ile ilgili tarihsel araştırmalar ve tezler çok. İlgilenen bakabilir. Bu ayrı bir konu olarak ele alınabilir.
Kimlerin hangi tarihlerde bu yazımı yaptığını net olarak ispat edemezseniz Kur’ân’ın birileri tarafından yazıldığı iddianız çöp olur. Çünkü delilden sonuca gidilir. Delil olmadan o sonuca ulaşmış olmanız tezin temelsiz olduğunu gösteriyor

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni

Kısacası, İngiliz tarihçi Gibbon’un da dediği gibi, Kur’an’ın bu müjdeyi vermesinden sekiz yıl sonra, hiç kimse Bizans İmparatorluğunun tekrar İran’ı yenilgiye uğratacağını hayal bile edemezdi. Hatta değil İran’ı yenmek, hiç kimse bu şartlar altında imparatorluğun hayatını devam ettirebileceğine ihtimal vermiyordu.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni

Ünlü tefsir alimi İbn Berrecan (Ö. 536) bu ayetlerden yola çıkarak, Kudus'ün Selahaddin-i Eyyûbi tarafından fethedileceğini bildirmekle kalmamış, aynı zamanda vefatından yaklaşık kırk yedi yıl sonra vuku bulacak Kudüs'ün fetih tarihini (583) de haber vermiştir. [Suyutî, el-İtkan, II/14; Tarihu’l-Hulefa, (Şamile), 1/187]

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni

Nureddin Zengi, Kudüs'ün Müslümanlar tarafından geri alınmasından tam 25 sene önce Mescid-i Aksâ’nın ölçülerine uygun bir minber yaptırmıştır. Kendisine, bu minberi niçin yaptırdığını soranlara da o, bu minberi “Mescidi Aksa için yaptırdım.” der dururmuş. “Şu anda Kudüs haçlıların elinde, bu nasıl olacak?” diyenlere de “Ben, İbn Berrecân’ın tefsirinde, Rûm sûresine hâşiye düşürülmüş bir notta, Haçlıların orada bir kere daha hezimete uğrayacaklarını ve Kudüs’ün yeniden Müslümanların hâkimiyetine geçeceğini, hem de tarihiyle yazılı olarak gördüm. Şimdi İbn Berrecân’ın verdiği o tarihe tam 25 yıl var. 25 yıl sonra ömrüm olursa o minberi oraya koyacağım.” dermiş. (el-Makdisî, er-Ravdateyni fî ahbâri’d-devleteyni’n-Nûriyye ve’s-Salâhıyye 3/394-395; el-Âlûsî, Rûhu’l-meânî 1/102. )

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Rum suresinin ilk ayetleri gelecekten haber vermiştir ve aynıyla çıkmıştır. Bitme noktasına gelen Rumlarla önceki savaşı kazanan İranlılar arasında yeniden bir savaş olacağını haber vermiştir. Savaş olmasa haber yanlış çıkar ama savaş olmuştur. Dünyanın en alçak yerinde olacağını söylemiş öyle de olmuştur. Savaşın yerini bilmesi bir mucize, o dönem bilinmeyen coğrafya bilgisi ayrı bir mucizedir. Savaşı bitme noktasına gelen Rumların kazanacığını söylemiş, bu da doğru çıkmıştır. Hepsi birden tesadüf veya attı tuttu olamaz. Peygamber bile olsa Allah bildirmeden bir insan buları bilemez. Demek ki Kuran apaçık Allah kelamıdır
Ya arkadaş sizler niye böyle bir düşünme yeteneğiyle yetiştirilirsiniz anlamam. Gelecekten haber vermek bir mucize ise, gelecekten haber verene bir kudsiyet kazandırıyorsa, o zaman Hz.nostradamus'u ne yapalım onun gelecekten vermiş olduğu haberleri ne yapalım. onada peygamber diyelim mi. Ya da vermiş olduğu mucizeleri (gelecekten haberleri) kur'ana entegre edelim mi.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Ya arkadaş sizler niye böyle bir düşünme yeteneğiyle yetiştirilirsiniz anlamam. Gelecekten haber vermek bir mucize ise, gelecekten haber verene bir kudsiyet kazandırıyorsa, o zaman Hz.nostradamus'u ne yapalım onun gelecekten vermiş olduğu haberleri ne yapalım. onada peygamber diyelim mi. Ya da vermiş olduğu mucizeleri (gelecekten haberleri) kur'ana entegre edelim mi.
Allahın bildirmesiyle insanlar geleceği bilebilir veya cinlerin melekler arasındaki konuşmaları hırsızlayarak bağlantılı olduğu medyumlara iletmesiyle de gelecekten haber kırıntıları medyumların eline geçebilir. Cinler meleklerden duyduklarına ekleme yapar, medyumlar da cinlerden duyduklarına ekleme yapar; böylece bir sürü kehanetten çok az da olsa bir kısmı tutunca insanlar "Gördün mü bildi" der. Oysaki Kuranda verilen gelecekten haberlerin bir kısmı değil tamamı doğru çıkmaktadır. Dolayısıyla medyumlarla karşılaştırılamaz