Tevbe Suresi 5.ayet

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Allahın bildirmesiyle insanlar geleceği bilebilir veya cinlerin melekler arasındaki konuşmaları hırsızlayarak bağlantılı olduğu medyumlara iletmesiyle de gelecekten haber kırıntıları medyumların eline geçebilir. Cinler meleklerden duyduklarına ekleme yapar, medyumlar da cinlerden duyduklarına ekleme yapar; böylece bir sürü kehanetten çok az da olsa bir kısmı tutunca insanlar "Gördün mü bildi" der. Oysaki Kuranda verilen gelecekten haberlerin bir kısmı değil tamamı doğru çıkmaktadır. Dolayısıyla medyumlarla karşılaştırılamaz
önceleri senden umutluydum ama sende boş çıktın. Şu yazdıklarına sen gerçekten inanınıyor musun. Allahın bildirmesiyle oluyorsa o zaman Allah Hz. Nostradamus'a da mı bildirdi?
peki Allah savaştan önce ve sonra inen ayetlerde neden bir müminin kaç kişiye denk geldiğini bilemedi.

Ey Nebi, müminleri savaşa teşvik et! Sizden sabırlı yirmi kişi, iki yüz kişiye galip gelir. Yüz kişiniz de, bin kâfire galip gelir; çünkü onlar hakkı ve işin neticesini düşünmeyen anlayışsız bir toplumdur. (Enfal 65)
Allah, sizde bir zaaf olduğunu bilip, yükünüzü şimdi hafifletti. [Bire ondan bire ikiye indirdi.] O halde, azimli, sabırlı yüz kişiniz, iki yüz düşmana, bin kişiniz de, Allah'ın izniyle iki bin düşmana galip gelir. Allah sabredenlerle beraberdir. (Enfal 66)
bu iki ayet arasındaki fark nerden kaynaklanıyor? Allah 20 kişi 200 kişiye galip gelir derken, sonra inen ayette neden 100 kişi 200 kişiye galip gelir deniyor. Yani kaç kişinin kaç kişiye denk geldiğini bilmeyen sonradan tashih yapan Allahın rumların galip geleceğini bilmesi o kadar da ilginç değil bence.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
önceleri senden umutluydum ama sende boş çıktın. Şu yazdıklarına sen gerçekten inanınıyor musun. Allahın bildirmesiyle oluyorsa o zaman Allah Hz. Nostradamus'a da mı bildirdi?
İnanmadığım hiçbir şey yazmam. Lütfen dikkatli okuyunuz, Allah’ın bildirmesiyle bilen kullar ile medyumların farkını anlatmışım

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
peki Allah savaştan önce ve sonra inen ayetlerde neden bir müminin kaç kişiye denk geldiğini bilemedi.
İlk dönemlerdeki ihlas sonrasında aynı şekilde korunamayabilir. Bu yüzden Allah ilk dönemlerde koyduğu kuralı hafifletiyor. İkinci ayet gelene kadar insanlar birinci ayetin kıvamındalardı ve bundan sorumlulardı. Kıvam bozulunca Allah yükü hafifleterek en alt sınırı bildirdi ve son noktayı koydu

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
cinlerin melekler arasındaki konuşmaları hırsızlayarak
Yani Allahın mekanında güvenlik zaafiyeti mi var :) :) :) flash flash Allahın mekanında tele kulak skandalı. hırsız vaaaar pronetten alarm taktırsınlar o zaman :) valla alemsiniz. Yani sen diyorsun ki Peygamber gelecekten haber verirse mucize, medyum haber verirse kehanet olur öyle mi? Medyum memişe veya ketoya verilen paralar o zaman boşa gitmiyor desene.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Yani Allahın mekanında güvenlik zaafiyeti mi var :) :) :) flash flash Allahın mekanında tele kulak skandalı. hırsız vaaaar pronetten alarm taktırsınlar o zaman :) valla alemsiniz. Yani sen diyorsun ki Peygamber gelecekten haber verirse mucize, medyum haber verirse kehanet olur öyle mi? Medyum memişe veya ketoya verilen paralar o zaman boşa gitmiyor desene.
Yok Allah bizim günah işlememize izin verdiği gibi, cinlerin işlemesine de izin veriyor; çünkü iradeye müdahale olsa imtihan olmaz. Lütfen dikkatli okuyunuz medyum ile Allah’ın bildirdiği kulların farkını anlattım. Kur’ân’ın her haberi doğruyken, medyumlar bir sürü sallar, çok azı tutar.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
İlk dönemlerdeki ihlas sonrasında aynı şekilde korunamayabilir. Bu yüzden Allah ilk dönemlerde koyduğu kuralı hafifletiyor. İkinci ayet gelene kadar insanlar birinci ayetin kıvamındalardı ve bundan sorumlulardı. Kıvam bozulunca Allah yükü hafifleterek en alt sınırı bildirdi ve son noktayı koydu
:) :) bence sen git büyüklerin gelsin bu böyle olmuyor. Allah kullarının ihlasını bilmiyor muydu. Ayetteki ifadeyi iyi oku. Ayette "Allah sizde bir zaaf olduğunu şimdi BİLDİ " diyor. yani daha önce bilmiyor muydu?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
:) :) bence sen git büyüklerin gelsin bu böyle olmuyor. Allah kullarının ihlasını bilmiyor muydu. Ayetteki ifadeyi iyi oku. Ayette "Allah sizde bir zaaf olduğunu şimdi BİLDİ " diyor. yani daha önce bilmiyor muydu?
Kelimelerin yerini oynatarak anlamda tahrifat yapılması ve burdan İslama saldırılması sizin olmasa bile beslendiğiniz kaynakların artniyetli olduğunu ve İslamda gerçekten eleştirecek bir şey bulamayınca böylesi basitliklerle acizliklerini ilan ettiklerinin ispatıdır. Orijinal metinde “şimdi” kelimesi “hafifletti” kelimesinden hemen önce gelir; yani “hafifletme” işi şimdi yapılıyor, “bilme” işi değil. Zaten “Bildi” kelimesi “bilme” işinin önceden olduğunu gösteriyor.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Kelimelerin yerini oynatarak anlamda tahrifat yapılması ve burdan İslama saldırılması sizin olmasa bile beslendiğiniz kaynakların artniyetli olduğunu ve İslamda gerçekten eleştirecek bir şey bulamayınca böylesi basitliklerle acizliklerini ilan ettiklerinin ispatıdır. Orijinal metinde “şimdi” kelimesi “hafifletti” kelimesinden hemen önce gelir; yani “hafifletme” işi şimdi yapılıyor, “bilme” işi değil. Zaten “Bildi” kelimesi “bilme” işinin önceden olduğunu gösteriyor.
"Allah sizde bir zayıflık olduğunu bildi de şu andan itibaren yükünüzü hafifletti " (diyanet tercumesi) "bildi" kelimesindeki önceden bilme anlamını bana gösterir misin. Önceden bildi diyecek olsaydı. ifade şöyle olurdu. "Ben zaten sizdeki zayıflığı biliyordum" derdi.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
"Allah sizde bir zayıflık olduğunu bildi de şu andan itibaren yükünüzü hafifletti " (diyanet tercumesi) "bildi" kelimesindeki önceden bilme anlamını bana gösterir misin. Önceden bildi diyecek olsaydı. ifade şöyle olurdu. "Ben zaten sizdeki zayıflığı biliyordum" derdi.
bil-di. -di li GEÇMİŞ zaman

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
bil-di. -di li GEÇMİŞ zaman
ya şimdi bize türkçe çalıştırma geçmiş zaman ekinde bazen "şimdi öğrenilen geçmiş zaman" durumu da vardır. 1-Geçmiş zaman (Bilinen geçmiş zaman ve öğrenilen geçmiş zaman)
Neyse sizlerin ikna olması çok zor tabi ağır gelir yıllar yılı dost bildiğin aynaların birden dost olması.
sana yine bir soru sorayım. (Gerçi cevabını biliyorum ama yinede sorayım:) )
1- Bir savaş ortamında Allahın müslümanlara yardım etmesi Allahın üzerine zorunluluk mudur?
2- zorunluluk ise Bedirde yardım eden Allah uhutta neden yardım etmemiştir.
3- (BU SORU TEMEL SORU) savaşta Allahın sadece müslümanlara yardım sözü vermesi Adalet midir?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Yardım etmesine rağmen mi müslümanlar yenildiler?
Hayır Müslümanlar yenilmedi. Başta zaten yeniyorlardı. Sonra Peygamber emrine itaatteki inceliği kavramamış olan Sahabelerin stratejik noktayı terkiyle birlikte, Halid bin Velid'in emrindeki atlılarla tepenin arkasından dolaşması Müslümanları iki ateş arasında bıraktı. Bu hengamede yaralanan Peygamberin öldüğü şayiası çıkarıldı. Yaralı Peygamberi Uhud Dağında bir mağaraya götüren Müslümanlar, tekrar Peygamberin bulunduğu mağaranın etrafında toplandılar. Ebu Süfyan savaşa devam etmek yerine Mekkeye dönmeyi tercih etti. Hatta Ebu Süfyanın yeniden saldıracağı haberi gelince ertesi gün Peygamber, sadece Uhuda katılanların gelmesine izin verdiği ordusuyla Ebu Süfyanın ordusunu Mekke yakınlarına kadar kovalamasına rağmen, Ebu Süfyan ve ordusu Müslümanlarla tekrar savaşmaya cesaret edemedi. Bu durumda Müslümanlar yenildi denilemez...

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
teşekkür ederim. Peki fil olayında Allah neden müşrikleri tutmuştur, hıristiyan ebreheyi tutmamıştır. Eğer evini koruyacaksa neden haccac- ı zalimden korumamıştır.
Hristiyanlar da tevhide inanmadıkları için Allah'a şirk koşmuş oluyorlar. Kabenin taşı duvarı mübarek değildir. Bulunduğu alan kutsal sayılmıştır. Bu kutsallığı ortadan kaldırmak isteyen Ebrehe Allah'ın öyle dilemesiyle cezalandırılmıştır. Haccac Kabenin bulunduğu alanın kutsiyetini ortadan kaldırmak için değil, Mekkeye hakim olmak için mancınıklarla Mekkeye saldırmıştır. Mancınıklar Kabenin zaten kutsal olmayan taşına duvarına zarar vermiştir.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Hayır Müslümanlar yenilmedi. Başta zaten yeniyorlardı. Sonra Peygamber emrine itaatteki inceliği kavramamış olan Sahabelerin stratejik noktayı terkiyle birlikte, Halid bin Velid'in emrindeki atlılarla tepenin arkasından dolaşması Müslümanları iki ateş arasında bıraktı. Bu hengamede yaralanan Peygamberin öldüğü şayiası çıkarıldı. Yaralı Peygamberi Uhud Dağında bir mağaraya götüren Müslümanlar, tekrar Peygamberin bulunduğu mağaranın etrafında toplandılar. Ebu Süfyan savaşa devam etmek yerine Mekkeye dönmeyi tercih etti. Hatta Ebu Süfyanın yeniden saldıracağı haberi gelince ertesi gün Peygamber, sadece Uhuda katılanların gelmesine izin verdiği ordusuyla Ebu Süfyanın ordusunu Mekke yakınlarına kadar kovalamasına rağmen, Ebu Süfyan ve ordusu Müslümanlarla tekrar savaşmaya cesaret edemedi. Bu durumda Müslümanlar yenildi denilemez...
Müslümanların yenildiğini kabul etmen için peygamberin ölmesi mi gerekiyordu? yenilmek için daha ne gerekli? bence bu kadar bağnaz olma. Müslümanlar bu savaşta bildiğin yenildiler ya. Çapulcular ganimetlere çöreklenmeye başlayınca olanlar oldu .

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Hristiyanlar da tevhide inanmadıkları için Allah'a şirk koşmuş oluyorlar. Kabenin taşı duvarı mübarek değildir. Bulunduğu alan kutsal sayılmıştır. Bu kutsallığı ortadan kaldırmak isteyen Ebrehe Allah'ın öyle dilemesiyle cezalandırılmıştır. Haccac Kabenin bulunduğu alanın kutsiyetini ortadan kaldırmak için değil, Mekkeye hakim olmak için mancınıklarla Mekkeye saldırmıştır. Mancınıklar Kabenin zaten kutsal olmayan taşına duvarına zarar vermiştir.
Dediğim gibi senden umutluydum ancak bugü seninle ilgili bütün düşüncelerim tersyüz oldu. Bu ne biçim savunma ya. "bulunduğu alan" demek ne alaka ya. Hıristiyanlar şirk koşmuş falan filan ya kardeşim işin nihayetinde onlarda ehli kitap değil mi, ehli kitap ile ilgili fıkıh kitaplarına bak istersen. Ehli kitabın kestiğini yiyeceksin sonra onlar şirk koşuyarlar diyeceksin. ya işi bilmiyorsun, ya da köşeye sıkıştın çıkış yolu bulamayınca kesede ne varsa çıkarıyorsun gibime geliyor. bence sen bakış açını değiştir. objektif olarak bak. Mümin kimliğin olayların gerçek yüzünü görmeni engelliyor.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Müslümanların yenildiğini kabul etmen için peygamberin ölmesi mi gerekiyordu? yenilmek için daha ne gerekli? bence bu kadar bağnaz olma. Müslümanlar bu savaşta bildiğin yenildiler ya. Çapulcular ganimetlere çöreklenmeye başlayınca olanlar oldu .
Ebu Süfyan savaşmayı tercih etmeyip savaş meydanından çekilmese Müslümanlar Medineye dönemezdi. Başta Peygamber olmak üzere tüm Müslümanları orada öldürüp, Medine üzerine yürüyebilirlerdi. Zaten Uhud Savaşı bu yüzden oldu. Medineyi haritadan silmek üzere yola çıktılar ama Müslümanlar onları Uhud'da karşıladı. Amaçlarını gerçekleştiremediler. Mekkeliler aşağı yukarı 3000 kişi, Müslümanlarsa aşağı yukarı 700 kişi olmasına rağmen Ebu Süfyan savaşa devam etmedi. Daha sonra sadece Uhuda katılanlarla birlikte Mekke yakınlarına kadar takip edilmelerine rağmen, Müslümanların karşısına tekrar çıkmaya cesaret edemediler. Bu durumda neye dayanarak Müslümanlar yenildi diyorsunuz? Müslümanlar yenildi diyorsunuz, neden öyle olmadığını izah ediyorum. Neden yenilmiş olduklarına dair karşı argüman ortaya koymadan "bu kadar bağnaz olma" diyorsunuz. Bu durumda neden yenilmediğini izah eden mi bağnaz, karşı argüman ortaya koymadan yenildikleri iddiasını devam ettiren mi? Ayrıca insanlara çapulcu diyerek hakaret edemezsiniz. Hakaret sözcükleriyle konuşmanız sizi haklı kılmaz; tam aksine savunduğunuz fikirlerin savunulmaktan aciz olduğunu veya sizin o fikirleri savunmaktan aciz olduğunuzu gösterir.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Dediğim gibi senden umutluydum ancak bugü seninle ilgili bütün düşüncelerim tersyüz oldu. Bu ne biçim savunma ya. "bulunduğu alan" demek ne alaka ya.
Bence sizin argümanlarınıza dayanak yaptığınız ön kabuller yıkılınca böyle tepki gösteriyorsunuz. Siz Kabenin taşı duvarının İslamda kutsal sayıldığı ön kabulü ile bu soruyu sormuştunuz. Bunların değil de sadece o alanın kutsal olduğunu yazınca, sorunuzda ortaya koymaya çalıştığınız çelişkinin, aslında hiç olmadığı anlaşıldı.