Tevrat ve İncil değiştirildi iddiasına kanıt var mı?

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Yazan tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
O zaman bir gün adamın biri çıkıp "Allah'ın var olma ihtimali beni etkilemiyor, Muhammed'in ayı yarma ihtimali beni etkilemiyor, Musa'nın denizi ikiye ayırması beni etkilemiyor" der. :)
İnsanların mantık katliamı yapıyor olması neyi değiştirir?

Allah ebedi cennet ve cehennemden bahsederken bunların kendisini etkilemeyeceğini iddia edecek kadar akıl ve mantıktan yoksun biri İslam'a göre zaten sorumlu değildir. :)
İncillerden buna delil getirebilir misiniz? Çünkü ayet adı falan yazmamışsınız, hangi ayette risaletin sayısı yazıyor?
Buyurun:
Matta, Markos ve Luka İncillerine göre Hz. İsa’nın risaleti bir yıl, Yuhanna’ya göre ise iki yıldan fazla sürmüştür.

Matta İncilinde (1/1-17) İsa Aleyhisselâmın babaları olarak verilen isimler toplamı (İbrahim Aleyhisselâm dahil) İbrahim Aleyhisselâma kadar kırktır. Luka İncilinin verilen isimler toplamı ise İbrahim Aleyhisselâm dahil elli beştir.

Luka İncili (3/23-38), Mesihi Matat'a nisbet ederken. Matta İncili (1/16), Mesihi Dülger Yusufa nisbet etmiştir.

Matta İncili (11/18) Yahya'nın yemiyerek ve içmeyerek geldiğini haber verirken, Markos İncili (1/6) Yahya'nın çekirge ve yaban balı yediğini söyler ki, bu iki haber birbirini çürütür.

Matta (27/60); Markos (15/46); Luka (23/53)'ya göre ceset alınıp kaya içine oyulmuş bir kabre konulmuştur. Yuhanna (19/41)'ya göre ise, İsa'nın cesedi bahçede olan bir kabre konmuştur.

Matta'ya göre (20/29) Eriha'dan çıkan İsa'ya, şifa için gelen körlerin sayısı ikidir. Markos'a göre (10/46) ise şifa için gelen körlerin sayısı birdir.

Matta'ya göre (10/9) İsa Havârilerine yanlarına asâ bile almaya müsaade etmezken, Markos İncili'nin ifadesine göre (6/8), yanlarında asâ taşımalarını tavsiye etmiştir.

Matta (25/15) hizmetçileri üç gösterirken, Luka (19/33) hizmetçileri on kişi gösterir.

Göklerin melekutunda en büyüğün kim olduğu hakkında soruyu soran, Matta İncili'ne göre (18/1) İsa'nın talebeleridir. Markos İncili'ne göre (9/33-34) sorulan suali haber veren İsa'nın kendisidir.
Ortalama ömrün uzamasıyla birlikte kadınların menopozda geçirdikleri sürenin de arttığını belirtiliyor. Yani günümüzden bahsediliyor, günümüzde yaşam süresi arttığı için o da arttı, bu yeni bir olay, 1400 yıl önce böyle bir şey yok yani. Attığınız yazıyı okuyor musunuz?
Ortalamadan bahsediyorsanız ortalamanın üstünde sayılar olmasının bilimsel olarak mümkün olduğunu da kabul etmeniz gerekir.

apokalips

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Matta, Markos ve Luka İncillerine göre Hz. İsa’nın risaleti bir yıl, Yuhanna’ya göre ise iki yıldan fazla sürmüştür.

Bu ayet İncil'de nerede geçiyor? Kaynak belirtmemişsiniz. Diğerlerinde ayet numarası var ama bunda yok.

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Allah ebedi cennet ve cehennemden bahsederken bunların kendisini etkilemeyeceğini iddia edecek kadar akıl ve mantıktan yoksun biri İslam'a göre zaten sorumlu değildir. :)
Yine en saçma yorumu yazmayı başarmışsınız. :) İnsanları yargılama mercii siz misiniz acaba merak ettim?

apokalips

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Ortalamadan bahsediyorsanız ortalamanın üstünde sayılar olmasının bilimsel olarak mümkün olduğunu da kabul etmeniz gerekir.
Teknolojinin gelişimiyle yeni yeni bu doğumların mümkün olduğunu bildiğimiz halde 1400 yıl önce Arap çöllerinde bunun mümkün olduğunu iddia etmeyi forum okuyucularının değerlendirmesine bırakıyorum.

apokalips

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
İddiaya göre 101 yaşındaki Anatolia Verdatella yumurtalık nakli yaptırıp 17. çocuğunu dünyaya getirdi.

''Kocası 1998 yılında ölen kadın, sperm donörü yoluyla hamile kaldı.'' Attığınız linki okuyor musunuz?
Donörden alınan yumurta, babadan alınan spermle döllendirildi. 3 embriyon annenin rahmine yerleştirildi. Annede ortaya çıkan gebelik diyabeti insülinle kontrol altına alındı. Doktorların tüm önerilerini yerine getiren Tiryaki, önceki gün Alman Hastanesi’nde sezaryenle ilk bebeğini dünyaya getirdi.
Pamwar ve kocası Charan’ın iki büyük kızı vardı ancak çift bir erkek evlat istiyordu. Panwar tüp bebek tedavileri görmeye başladı.

Rajo Devi Lohan – 69 yaşında Rajo Devi Lohan, tüp bebekle normal ağırlığının altında bebeğini doğurduğunda 69 yaşındaydı. O ve kocası Balla Hindistan’ın yoksul köyü Hissar’da yaşayan çiftçilerdi ve tüp bebek masraflarını karşılayabilmek için bir sürü borca girdiler.

Diğer çiftleri de inceledim, hepsi tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmuş.
Attığınız linkten

NORMAL GEBELİK MÜMKÜN DEĞİL
Tüp Bebek Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden: 56 yaşında bir kadının normal yolla hamile kalması mümkün değil.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen:56 yaş çok ciddi bir yaş. Teorik olarak, daha erken yaşta dondurduğu yumurtalarını kullanarak ya da yumurta bağışıyla bir kadın her yaşta gebe kalabilir.
İnceledim, hepsi tüp bebek yöntemi kullanmış.
Sonuç olarak ortaya çıktı ki:
Sonuç olarak günümüzün tıbbi imkanlarından yararlanmadan doğal olarak böyle bir doğumun olmadığı ortaya çıktı.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni

Bu ayet İncil'de nerede geçiyor? Kaynak belirtmemişsiniz. Diğerlerinde ayet numarası var ama bunda yok.
Linkte ayet numarası verilmemiş ama yine de vaktim olursa detaylı bakarım belki.

Bu ifadenin ilgili ayetlerine bakamasam bile diğer çelişkiler zaten İncillerde çelişki olduğunu ispat etmek için yeterli.
Yine en saçma yorumu yazmayı başarmışsınız. :) İnsanları yargılama mercii siz misiniz acaba merak ettim?
Her zamanki gibi neresi neden saçma gösteremeden saçma yazıp kaçmışsınız. :)

İnsanları yargılama merciinin ben olduğumu çıkarmak için yine hangi mantık katliamlarına imza attınız? :)
Teknolojinin gelişimiyle yeni yeni bu doğumların mümkün olduğunu bildiğimiz halde 1400 yıl önce Arap çöllerinde bunun mümkün olduğunu iddia etmeyi forum okuyucularının değerlendirmesine bırakıyorum.
Kainatı yaratabilecek bir gücün o dönemin teknolojisine bakacağını mı zannediyorsunuz? :)

Ayrıca Hz Hatice'nin yaşından bahseden kaynakların ergenlik yaşından sonra yaş sayma adetini uygulamama ihtimalini de ısrarla görmezden gelme sebebiniz nedir?

Dogmatik olarak inkar etmeye mi şartlandınız?
İnceledim, hepsi tüp bebek yöntemi kullanmış.
Keşke o linkleri neden verdiğime de baksaydınız. :)
Modern tıp yardımıyla bile şuana kadar yapılmayan bir şeyin 1400 yıl önce çölün ortasında bedevilerin yapabileceğine inanıyorsanız sizi sadece kendi halinize bırakacağım artık.
Modern tıpla yapılamadığı iddiasını çürüttük orada. :)

apokalips

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Linkte ayet numarası verilmemiş ama yine de vaktim olursa detaylı bakarım belki.
O zaman siz başkalarının ipiyle kuyuya iniyorsunuz, daha ayeti belli olmayan bir şeyi, bir İslam sitesi paylaştı diye hiç sorgulamadan direkt kopyalıp yapıştırmanız ve çelişki demeniz, niyetinizin pek de hakikata ulaşmak olmadığını düşünmemi sağladı.

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Her zamanki gibi neresi neden saçma gösteremeden saçma yazıp kaçmışsınız. :)

İnsanları yargılama merciinin ben olduğumu çıkarmak için yine hangi mantık katliamlarına imza attınız? :)
İnsanlara akıl ve mantıktan yoksun demeyi keyfiniz ve kahyası beraber kara verdi galiba. :)

O zaman ben de şöyle yazayım: Sonsuz güçte olduğu iddia edilen bir tanrının Kuran gibi ahmakça bir kitabı gönderdiğini iddia eden akıl ve mantıktan yoksun biri en yakın hastaneye giderek ruh hastalığı raporu alabilir. :) Sizi en yakın hastaneye davet ettiğimi de anlamışsınızdır bu şekilde. :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kâinatı yaratan güç sadece Ayşe'nin mi 50 yaşında doğum yapmasını sağlamış?
Lütfen İslam hakkında daha fazla bilgi sahibi olduktan sonra soru sorunuz ve cahil olduğunuz konularda yorum yapmayınız.

Hz Aişe'nin çocuğu yoktur.
Anlamadım, biraz daha açın.
Hz Hatice'den bahseden kaynaklar bazı Araplarda görülen ergenlikten sonra yaş sayma adetini uygulamıyor olabilir. Bu yüzden Hz Hatice'nin yaşı doğumdan itibaren sayılacak şekilde kaynaklarda geçiyor olabilir.
O zaman bilimsel etik gereği tarihi veriler incelenirken çelişkili olan ihtimali değil tutarlı olan ihtimali tercih etmeniz gerekir.

Hz Aişenin evlilik yaşını 9 aldığınız zaman bu iddia diğer tarihi verilerle çelişiyor ama Hz Aişenin kaynaklarda geçen evlilik yaşını ergenlikten sonra aldığınız zaman tarihi verilerin hepsi birbiriyle uyumlu hale geliyor.

Biri dogmatik olarak inkar etmeye şartlanmamışsa çelişkili değil uyumlu olan durumu tercih eder ve Hz Aişenin evlilik yaşı konusunda İslam'a bir eleştiri getirmez. Çünkü çelişkili olmayan seçenek Hz Aişenin evlilik yaşının ergenlikten sonra sayılmaya başlanmış olmasıdır.
O zaman siz başkalarının ipiyle kuyuya iniyorsunuz, daha ayeti belli olmayan bir şeyi, bir İslam sitesi paylaştı diye hiç sorgulamadan direkt kopyalıp yapıştırmanız ve çelişki demeniz, niyetinizin pek de hakikata ulaşmak olmadığını düşünmemi sağladı.
Kaynağımı verdim Diyanet'in ansiklopedisi.

Ayet numarası belirtmemeleri bir eksiklik ama Hristiyanlardan bir itiraza şahit olmadığım için paylaşmakta sakınca görmedim.

Zaten daha sonra Hristiyanların da bu durumu kabul ettiklerini ama çelişki olarak görmeyip başka şekilde izah etmeye çalıştıklarını öğrendim.

Sonuçta niyetimin hakikate ulaşmak olmadığını gösteren bir durum ortada yok.
İnsanlara akıl ve mantıktan yoksun demeyi keyfiniz ve kahyası beraber kara verdi galiba. :)
Sizin akıldan ve mantıktan yoksun olduğunuzu yazmadım.

Sadece geçmişte çok mantık katliamınıza şahit olduğum için yazdıklarımdan mantıken çıkarılması imkansız gözüken bir anlamı iddia ettiğiniz için hangi mantık katliamına imza atarak bu anlamı çıkardığınızı sordum.

Çıkardığınız anlamı nasıl çıkardığınızı izah edemiyor olmanız mantık katliamına imza atmış olduğunuz tahminimi doğruladı. :)
Kuran gibi ahmakça bir kitabı
Bu sizin temelsiz uydumanız.

Arzu edenler linki inceleyebilir:

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sizin akıldan ve mantıktan yoksun olduğunuzu yazmadım.
Bana akıl ve mantıktan yoksun dediğinizi yazmadım zaten. "Cennetin de cehennemin de varlığı beni etkilemez diyen" insanları akıl ve mantıktan yoksun olarak nitelemiştiniz. Her zamanki gibi konuyu oraya buraya çekerek dağıtmaya çalışıyorsunuz. :)
Bu sizin temelsiz uydumanız.

Arzu edenler linki inceleyebilir:
Siz temelsiz uydurma diyince şıp diye temelsiz oldu zaten.

Ayrıca bu sözde belagatın olması Kuran'ı ahmakça bir kitap olmaktan çıkarmaz. Hatta insanları bu kitaptan belagat denen saçma salak şeyleri araması daha da ahmakça yapar. Kuran'ın ne kadar ahmakça olduğunu tekrardan bana gösterdiğiniz için teşekkürler. Hayal dünyanızda mutluluklar. :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Siz temelsiz uydurma diyince şıp diye temelsiz oldu
Yazdıklarınızın temelini gösteremeyip böyle yazmanız temelsiz uydurduğunuzun itirafıdır. :)
Ayrıca bu sözde belagatın olması Kuran'ı ahmakça bir kitap olmaktan çıkarmaz.
Belagat yapabilen birinin ahmak olabileceğini iddia ettiğinize göre ya belagatın ya da ahmaklığın ne olduğunu bilmeyen bir cahil misiniz yoksa bile bile böyle mantık katliamlarıyla insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Yazdıklarınızın temelini gösteremeyip böyle yazmanız temelsiz uydurduğunuzun itirafıdır. :)
İyi uykular. :)
Belagat yapabilen birinin ahmak olabileceğini iddia ettiğinize göre ya belagatın ya da ahmaklığın ne olduğunu bilmeyen bir cahil misiniz yoksa bile bile böyle mantık katliamlarıyla insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?
Belagat yapan ahmak olamaz diye bir kural mı var da böyle konuşuyorsunuz?

Mâbadınızdan uydurma tanımlarla insanlara mantık katliamı yapıyorsunuz demek de sadece sizin gibi birine yakışırdı zaten. :)

Son konular