Tevrat ve İncil değiştirildi iddiasına kanıt var mı?

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
1-Söz sanatı ve açıklık mucize değildir. Mucize insanın yapamayacağı şeylerdir. Söz sanatlarına mucize ve İlahi nitelikler yükleyeceksek politeizm hak din olur. :)
2-Söylenen sözün konu bağlamından uzak olması sanat değildir. ''Tencere dibin karaysa göl olur.'' Bu sanat mı şimdi.
1- Mucize olmadığını iddia ediyorsunuz bir ayetin benzerini getirmeyi deneyin -yapamayacaksınız- ama bunu denerken belegatı bir araştırın.

2- Ayetlerde böyle bir şey yok. Hepsi belagata uygun.

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
1- Mucize olmadığını iddia ediyorsunuz bir ayetin benzerini getirmeyi deneyin -yapamayacaksınız- ama bunu denerken belagatı bir araştırın.
Müslümanlar ciddi anlamda tutarsız. Bir dogmayı eleştiriye tabi tutuyorlar. Ama ön kabulle değiştirelemeyeceğine de hükmediyorlar. Yani sen ağzınla kuş tutsan da olmaz, bile bile olmadı diyecekler. Bu öyle aşık meclislerinde lebdeğmez oynamaya benzemiyor. Çünkü işin ucunda derilerin yakılarak değiştirilmesi var, korkuyorlar. Üstelik ayete nazire yapmaya çalışanları da ölümle tehdit ediyor, hatta derilerini yüzerek öldürüyorlar.

2- Ayetlerde böyle bir şey yok. Hepsi belagata uygun.
Daha ayetlerden bahsetmedim bile. Hepsinin belagate uygun olduğuna nasıl karar verdiniz? Dogmatik bir inançla mı?

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Müslümanlar ciddi anlamda tutarsız. Bir dogmayı eleştiriye tabi tutuyorlar. Ama ön kabulle değiştirelemeyeceğine de hükmediyorlar. Yani sen ağzınla kuş tutsan da olmaz, bile bile olmadı diyecekler. Bu öyle aşık meclislerinde lebdeğmez oynamaya benzemiyor. Çünkü işin ucunda derilerin yakılarak değiştirilmesi var, korkuyorlar. Üstelik ayete nazire yapmaya çalışanları da ölümle tehdit ediyor, hatta derilerini yüzerek öldürüyorlar.

Daha ayetlerden bahsetmedim bile. Hepsinin belagate uygun olduğuna nasıl karar verdiniz? Dogmatik bir inançla mı?
Hayır, dogmatik bir inanç ile değil.
1- Kimse taklit dahi edemedi ve edemiyecek.
2- Belagata ters bir harf dahi olsa tüm Kur'an-ı Kerim'de kendini ortaya atardı.

https://sorularlaislamiyet.com/kura...igi-ustun-edebiyatindan-essiz-sozlu-anlatim-0

Kısa bir metin.

Yazan tarafından düzenlendi:

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni

Bu kısa video vesile Allah'ın izniyle.

4 dakika 37 saniye. Uzun metin ve video atsam izlemessiniz diye düşündüm bu video sadece kısa bir bilgi.

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Sadece bir tek ipucu veriyorum. Bilen anlayacak. Neşono dile-d Oleksandros.🙂
Senin alıntıladığın kısımdan çıkarmak istediğin nedir onu anlamadım ? Gog and magog.
Yecüc ve mecüc geçtiği için mi tahrif olduğunu düşünüyorsun.

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist

Bu kısa video vesile Allah'ın izniyle.

4 dakika 37 saniye. Uzun metin ve video atsam izlemessiniz diye düşündüm bu video sadece kısa bir bilgi.

Argumentum ad verecundiam...

Zemahşeri gibi kişiler gramerde esnetme yapılabileceğini söylemiş. Şıp diye inanalım mı?
Dil bilgini Sami Aldeeb Kuran'da hata olduğunu söylemiş. Şıp diye inanalım mı?

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Bir ayetinin benzerini getirmeyi , taklit etmeyi dener misin yanına istediğin arapça bileni al. Getiremez ve taklit dahi edemiceksin. Herkes aciz kalacak bu konuda.
1.si daha az önce değiştirildiği ve parçalara ayrıldığı kanıtlandı. Hangi kuran?
Hafs?
Warsh?
Al Qhalifun?
Al duri?

2.si birşeyin belagatli olması mucize değildir.

3.sü al Konu 'FINDIK SURESI - kurana benzeyen bir sure yazdim' https://antidogmatik.com/konular/findik-suresi-kurana-benzeyen-bir-sure-yazdim.4917/

4.sü direkt kuranın benzeri zaten yazıldı. (The true furqan)

5.si konuyla ne alakası var?
Konu kuranın değiştirilip değiştirilmediği.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Hadisleriniz de yazdığım senaryo gibi hayali ve temelsiz bir uydurma :)
Yazdığınız senaryo hayali ve temelsiz bir uydurma, bunda hemfikiriz. :)

Sahih hadislerin hayali ve temelsiz uydurma olmadığını linki okuyanlar görür.
Asıl aciz olan kendini göstermeyip dünyaya bir kitap gönderip bu kitaba inanmayanları yakaca olan Allah efendidir.
Siz öyle dediniz diye şıp diye öyle oldu zaten. :)

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ben demiyorum ki arap putun diyor :(
Senin ravilerinin cehennemde köfte olmaktan korkuyor diye yalan söylemeyeceğine şıp diye inanalım zaten. :)

Neymiş hayatlarını titizlikle takip ediyorlarmış. Bak bak bak. Çip falan da takıyorlarmıymış ya da yalan makinesinden falan geçiriyorlar mıymış bir arap putuna sor öğren. :)

Moderatör tarafından düzenlendi:

Hardcore

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Yazdığınız senaryo hayali ve temelsiz bir uydurma, bunda hemfikiriz. :)

Hz.Muhammed'in 6 yaşındaki kızla evlenmesi de doğru o zaman sonuçta buhari hadisi.

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
1.si daha az önce değiştirildiği ve parçalara ayrıldığı kanıtlandı. Hangi kuran?
Hiçbiri değiştirilmedi.
2.si birşeyin belagatli olması mucize değildir.
Belagat açısından bak bakalım bir Kur'an-ı Kerim'e. Belagati taklit hadi edilemiyor.
Meal okumak ile anlayamazsın belagat mucizesini.
Kur'an-ı Kerim'in mealine bakılmış bre cahil.
4.sü direkt kuranın benzeri zaten yazıldı. (The true furqan)
5.si konuyla ne alakası var?
-

Son konular