Tevrat ve İncil değiştirildi iddiasına kanıt var mı?

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
2-Hz Hatice'nin yaşı da ergenlikten sonrası olsa bile bu durum bilimsel olarak mümkündür.

"55 yaşından sonra başlayan menopoz ise “geç menopoz” olarak adlandırılıyor."
Güzel sizi de kıvırtacak, mesaj değiştirecek duruma getirdik demek. :D

55-50= 5 yıl
5 yıl = 60 ay

60 ay hiç durmadan tavuk gibi yumurtlasa en fazla 6 çocuk doğurabilir. O zaman geri kalan 3 çocuk Muho'dan değil :D .

Ki bu sadece doğurmak da değil. Doğum sırasında çekilen acıya 50 yaşında ki bir kadın sezaryen olmadan nasıl dayanabilir. Hem de 9 defa.

Hardcore

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı

55-50= 5 yıl
5 yıl = 60 ay

60 ay hiç durmadan tavuk gibi yumurtlasa en fazla 6 çocuk doğurabilir. O zaman geri kalan 3 çocuk Muho'dan değil :D .

Ki bu sadece doğurmak da değil. Doğum sırasında çekilen acıya 50 yaşında ki bir kadın sezaryen olmadan nasıl dayanabilir. Hem de 9 defa.
Hahaha gangbangde araya kaçmıştır.

Hardcore

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı

55-50= 5 yıl
5 yıl = 60 ay

Bir de zaten bunlarda okuduğunu anlama da yok.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Güvenilir olduğu da iddia edilemiyomuş. :)
1-Üstteki mesajınızda terbiye sınırlarının dışına çıktığınız için o mesajınızı alıntılamadım.

Tüm verileri kronolojik olarak birbiriyle karşılaştırdığımızda biz tutarlı ve delilli olan ihtimali, siz çelişkili ve delilsiz olan ihtimali doğru kabul ediyorsunuz.

Bilimsel etik gereği tutarlı olan tercih edilir; çelişkili olan değil.

2-Hukukun temel ilkelerine göre hadisler güvenilir. Güvenilir olmadığını iddia etmek için hukukun temel ilkelerini çöpe atmak gerekir. :)

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni

55-50= 5 yıl
5 yıl = 60 ay

Bir de zaten bunlarda okuduğunu anlama da yok.
Bakalım kim okuduğunu anlamıyormuş:

Maksimum sınır 55 değil, 55ten sonrası geç sayılıyor. Demek ki 55 üstü de bilimsel olarak mümkün.

İslamı inkarı dogma haline getirmenin insanı ölmüş kadınların namusuna dil uzatacak kadar terbiye sınırlarının dışına çıkardığını herkes görsün.

Taktığınız kadın hakları, insan hak ve özgürlükleri maskesi bir kez daha düştü. Demek ki bu değerlerin hiçbiri aslında umurunuzda değilmiş...

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
1-Üstteki mesajınızda terbiye sınırlarının dışına çıktığınız için o mesajınızı alıntılamadım.
Ben sadece olanı söyledim.
Tüm verileri kronolojik olarak birbiriyle karşılaştırdığımızda biz tutarlı ve delilli olan ihtimali, siz çelişkili ve delilsiz olan ihtimali doğru kabul ediyorsunuz.

Kanıtı olmayan kronolojik veriler demek istediniz galiba. Kanıtı olmayan kronolojik verileri sıralarken bile "5-6 yıl, bu yaşlarda, yaklaşık şu kadar yıl" diyerek bilgilerinizi kendi kendinize güvenilmez yapıyorsunuz zaten.
2-Hukukun temel ilkelerine göre hadisler güvenilir. Güvenilir olmadığını iddia etmek için hukukun temel ilkelerini çöpe atmak gerekir. :)
Sizin hukukunuzu temel ilkerleri şu galiba:

Bu adamı incelemişler, inceledikleri sırada hiç yalan söylememiş o zaman bu adam hayatı boyunca yalan söylememiştir.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Maksimum sınır 55 değil, 55ten sonrası geç sayılıyor. Demek ki 55 üstü de bilimsel olarak mümkün.
Modern tıp yardımıyla bile şuana kadar yapılmayan bir şeyin 1400 yıl önce çölün ortasında bedevilerin yapabileceğine inanıyorsanız sizi sadece kendi halinize bırakacağım artık.

Hardcore

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Bakalım kim okuduğunu anlamıyormuş:

İslamı inkarı dogma haline getirmenin insanı ölmüş kadınların namusuna dil uzatacak kadar terbiye sınırlarının dışına çıkardığını herkes görsün.

Taktığınız kadın hakları, insan hak ve özgürlükleri maskesi bir kez daha düştü. Demek ki bu değerlerin hiçbiri aslında umurunuzda değilmiş...
Öyle bir kadın var mı? O da aşikar.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Tevrat ve İncil'in değiştirildiğini söyler herkes. Peki bunun kanıtları var mıdır? Ya da değiştirilmediğine dair kanıt var mı?
Merhaba, genel islam inancına göre İncil'in değiştiğine dair kanıt 1- Kuran'i referans 2-Orjinal vahiy metninin olmamasıdır

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ben sadece olanı söyledim.
Ne demiş atalarımız?

Alemi nasıl bilirsin?

Kendin gibi. :)

Ne demiş @kavak ?
Atasözlerine yanıt verilmez; ne denmiş ise öyle sineye(!) çekilir.😎
Kanıtı olmayan kronolojik veriler demek istediniz galiba.
1-Kanıtları var.

Arzu edenler linki inceleyebilir:

2-Farz-ı muhal kanıtı olmasa bile tutarlı olan ihtimali reddedip tutarsız olanı doğru kabul etmek bilimsel etiğe aykırı ve kuru inatla dogmatik olarak inkar etme davranışıdır.

Yazmıştık:
Sizin hukukunuzu temel ilkerleri şu galiba:
Cevap veremeyince saman adam safsatası yapıp duruyorsunuz.

Zaten elinizde safsatadan başka hiçbir şey yok.

Sonuç olarak ortaya çıktı ki:
Hukukun temel ilkelerine göre hadisler güvenilir. Güvenilir olmadığını iddia etmek için hukukun temel ilkelerini çöpe atmak gerekir. :)
Yine sonuç olarak ortaya çıktı ve siz de itiraf ettiniz ki yazdığınız "Müslimler bakıyor bir sürü farklı Kuran var. Ee ama Kuranda değiştirilemez yazıyordu diyorlar. Sonra da ortaya bu hadisi atıyorlar ki insanlar dinden çıkmasın diye." senaryosu hayali ve temelsiz bir uydurma.
Hadisleriniz de yazdığım senaryo gibi hayali ve temelsiz bir uydurma :)
Buna bağlı olarak ortaya çıktı ki:
Kıraat farkı başından beri bildirilmiş mi? Evet.

Demek ki ortada sonradan değiştirilen bir şey yok.

Konunun özü buyken ve cahil olduğunuz konularda yorum yapıp ahkam kestiğiniz ortaya çıktığı için rezil olmuşken halen utanmadan Allah'ın sizin keyfinize göre hareket etmemesi üzerinden eleştiri getirerek kuyruğu dik tutmaya çalışıyorsunuz. :)
Modern tıp yardımıyla bile şuana kadar yapılmayan bir şeyin
Müslümanlar'ın beyni o kadar çalışıyor
Bakalım kimin beyni ne kadar çalışıyormuş? :)

Bu yalan yanlış iddiayı bu konuda cahil olduğunuz için mi ortaya atıyorsunuz yoksa bile bile yalan söyleyerek insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?

Yine sonuç olarak ortaya çıktık ki:
Araplarda var olan gelenekleri herkes uygular diye bir şart yok. Mesela her aile kız çocuğunu gömmüyordu. Bunun gibi yaş ifadeleri de göreceli olabilir, biri ergenlikten sonrasından bahsederken diğeri doğumdan sonrasından bahsedebilir.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu yalan yanlış iddiayı bu konuda cahil olduğunuz için mi ortaya atıyorsunuz yoksa bile bile yalan söyleyerek insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?
Evet böylelikle görüyoruz ki bir Müslimin peygamberini savunmak için dönemin şartlarında imkansız olan şeyleri ortaya atmaya çalışıyor. Attığını haberlerin neredeyse hepsi modern tıp sayesinde olmuş. Ama siz diyorsanız beni peygamberim mucize yapmıştır, 1400 yıl önce tüp bebek, yumurtalık nakli, 50 yaşından sonra doğum yapacak biri için lazım olan ağır narkozları ve tıbbi ekipmanları bulmuştur, o zaman size en yakın akıl hastenesine uğramayı tavsiye ediyorum. :)

Yine sonuç olarak ortaya çıktık ki:
Aişe'de uygulandığını kanıtlayabilir misiniz peki? Tabii ki bilimsel kaynaklarla. :)

Diğer yazdıklarınız sadece laf gevelemek. Hadislerin doğru olup olmadığını bilemeyiz dememe rağmen hala bütün hadisçiler yalan söylemiştir dediğimi zannediyorsunuz galiba. Bu adamlar 7.yy da yazıldığı kesin olan bri kaynak getirmediği sürece hadislerin doğru olup olmadığını bilemeyiz. Bu yüzden tartışmalarda bunu söyleyen birine hadis getirirseniz size kıçıyla güler adam. Tıpkı benim yaptığım gibi. :)

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Evet böylelikle görüyoruz ki bir Müslimin peygamberini savunmak için dönemin şartlarında imkansız olan şeyleri ortaya atmaya çalışıyor.
Kainatı yaratacak bir güç için bunların o dönemde imkansız olduğunu iddia ediyorsanız en yakın akıl hastanesine uğramanızı tavsiye ediyorum.
Attığını haberlerin neredeyse hepsi modern tıp sayesinde olmuş.
İddianız şuydu:
Modern tıp yardımıyla bile şuana kadar yapılmayan bir şeyin
O zaman soru şu:
Aişe'de uygulandığını kanıtlayabilir misiniz peki? Tabii ki bilimsel kaynaklarla. :)
1-Müslüman olmayan araştırmacıların da verdiği bilgiler var bu yönde. Adamlar İslam'ın aleyhine bir şey söylese ideolojik olarak yalan söyledikleri düşünülebilir ama eleştirilen bir konuyu çürütmek için neden yalan söylesinler?

2-Tarihteki bir olayla ilgili farklı anlatımlar varsa yapılacak iş basittir. Farklı olay ve kaynaklardan sağlama yapılır, akla ve mantığa uygun olan anlatım doğru kabul edilir.

Bakın bize doğru gelen demiyorum, olayların kronolojik olarak tutarlı olmasından bahsediyorum.

Bilimsel etik bunu gerektirir. Buna rağmen bilimsel etik umurunuzda olmadan insanlara iftira atmayı tercih ederseniz, sizin tercihinizdir.

Yazmıştık:
Farz-ı muhal kanıtı olmasa bile tutarlı olan ihtimali reddedip tutarsız olanı doğru kabul etmek bilimsel etiğe aykırı ve kuru inatla dogmatik olarak inkar etme davranışıdır.
Yine yazmıştık:
Yine sonuç olarak ortaya çıktı ve siz de itiraf ettiniz ki yazdığınız "Müslimler bakıyor bir sürü farklı Kuran var. Ee ama Kuranda değiştirilemez yazıyordu diyorlar. Sonra da ortaya bu hadisi atıyorlar ki insanlar dinden çıkmasın diye." senaryosu hayali ve temelsiz bir uydurma.

Hadisleriniz de yazdığım senaryo gibi hayali ve temelsiz bir uydurma :)
Buna bağlı olarak ortaya çıktı ki:
ster Kuran'a yazar isterse peygamberi aracılığıyla bildirir.

Allah'ın sizin keyfinize göre hareket etmek zorunda olduğunu zannetmiyorsunuzdur umarım. :)

Kıraat farkı başından beri bildirilmiş mi? Evet.

Demek ki ortada sonradan değiştirilen bir şey yok.

Konunun özü buyken ve cahil olduğunuz konularda yorum yapıp ahkam kestiğiniz ortaya çıktığı için rezil olmuşken halen utanmadan Allah'ın sizin keyfinize göre hareket etmemesi üzerinden eleştiri getirerek kuyruğu dik tutmaya çalışıyorsunuz. :)

Yine ortaya çıktı ki:
İslam'ı inkarı dogma haline getirmenin insanı ölmüş kadınların namusuna dil uzatacak kadar terbiye sınırlarının dışına çıkardığını herkes görsün.

Sayın @Knightwalker tarihsel okuma yaptığımızda var olan kaynaklardaki kronolojik verilerin uyumu ve Müslüman olmayan araştırmacıların bile ulaştığı veriler bize gösteriyor ki ergenlikten sonra yaş sayma adeti var.

Hiçbir veri ortaya koymadan kuru inatla dogmatik olarak bu verileri inkar edip bilimsel etik gereği uyumlu durumun tercih edilmesi gerekirken uyumsuz bir iddiayı doğru kabul eden bir mesajı neden beğendiğinize anlam veremedim.

Yazan tarafından düzenlendi:

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Kainatı yaratacak bir güç için bunların o dönemde imkansız olduğunu iddia ediyorsanız en yakın akıl hastanesine uğramanızı tavsiye ediyorum.
Aynen bu güç, eşekle yanına adam da uçurdu, denizi de yardırdı, yeni doğmuş bebeği de konuşturdu. Masallara inanacak yaşı geçtiğinizi zannediyordum ama geçmemişsiniz anlaşılan. :) Bu arada merak ettim tek boynuzlu uçan pembe midilliye de inanıyor musunuz?
1-Müslüman olmayan araştırmacıların da verdiği bilgiler var bu yönde.
Ne demiş bu adamlar Aişe 6 yaşında evlenmedi mi demiş? Sadece bazı arap kabilelerinde yaşın ergenliktan sonra sayıldığını düşünüyorlar. Bu kadar. Ben de senden Aişe'nin bu kabilelerden birinde olup olmadığını söylemeni istiyorum.
Bakın bize doğru gelen demiyorum, olayların kronolojik olarak tutarlı olmasından bahsediyorum.
Bu olaylarıın kronolojik olarak doğru olduğndan emin olabilmemiz için o dönemden yazılı kaynakları bulmanız lazım. Kulaktan kulağa mastürbasyon yaparak kronolojik olayların DOĞRULĞUNU kanıtlayamazsınız.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Sayın @Knightwalker tarihsel okuma yaptığımızda var olan kaynaklardaki kronolojik verilerin uyumu ve Müslüman olmayan araştırmacıların bile ulaştığı veriler bize gösteriyor ki ergenlikten sonra yaş sayma adeti var.

Hiçbir veri ortaya koymadan kuru inatla dogmatik olarak bu verileri inkar edip bilimsel etik gereği uyumlu durumun tercih edilmesi gerekirken uyumsuz bir iddiayı doğru kabul eden bir mesajı neden beğendiğinize anlam veremedim.
Üstadım benim koyduğum her veri Kur'an ve tefsir kaynaklıdır.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Aynen bu güç, eşekle yanına adam da uçurdu, denizi de yardırdı, yeni doğmuş bebeği de konuşturdu.
Kainatı yaratacak gücün bunları yapamayacağını iddia etmenizin hiçbir bilimsel ve mantıksal temeli yok. Bilime göre de mantığa göre de kainatı yaratabilecek bir güç pek tabii bunları da yapabilir; çünkü bunlar daha az güç gerektiren şeyler.

İnsanların bir şeylere binip uçması da bir zamanlar masal konusuydu ama bilimin gelişmesiyle bunun mümkün olduğu ortaya çıktı.

İyi ki bilim insanları olaylara sizin kadar sığ ve dogmatik bakıp masal deyip geçmiyor da bilim gelişmeye devam ediyor.

Siz kuru inatla dogmatik olarak inkar edip kafanızı kuma gömüyorsanız, buyurun gömün ne diyeyim? :)
Ne demiş bu adamlar Aişe 6 yaşında evlenmedi mi demiş? Sadece bazı arap kabilelerinde yaşın ergenliktan sonra sayıldığını düşünüyorlar. Bu kadar. Ben de senden Aişe'nin bu kabilelerden birinde olup olmadığını söylemeni istiyorum.
Hz Aişe de böyleyse mevcut bütün veriler uyumlu oluyor. Hz Aişe böyle değilse mevcut bütün veriler birbiriyle çelişiyor.

Bilimsel etik gereği uyumlu olan ihtimali tercih etmeliyiz.

Sizin etik vs umurunuzda değilse, kuru inatla dogmatik hareket ediyorsanız ona bir şey diyemem.

Gözünü kapatan yalnız kendine gece yapar.

Size iyi uykular. :)
Kulaktan kulağa mastürbasyon yaparak
Bu sizin temelsiz uydurmanız.

Ayrıca;

Mevcut kaynakları ya reddetmeniz ya kabul etmeniz gerekiyor.

Reddediyorsanız Hz Aişe konusunda ağzınızı bile açmamanız gerekir; çünkü size göre kaynaklar şüpheli. Şüphe üzerine birilerini eleştirip ahkam kesmek hukuki olarak da insani olarak da yanlış. Masumiyet karinesi, şüphe varsa zanlının masum olduğuna hükmedilmesi hukukun en temel ilkelerinden biridir.

Söz konusu İslam olunca kuru inatla dogmatik olarak inkarı tercih edip insani ve hukuki en temel ilkeleri çöpe atmayı tercih ediyorsunuz.

Mevcut kaynakları kabul ediyorsanız bilimsel etik gereği verilerin uyumlu olduğu ihtimali doğru kabul etmemiz gerekir.

Her iki ihtimalde de insani ve hukuki temel ilkelere en küçük saygısı olan biri Hz Peygamberin Hz Aişeyle evlendiğinde Hz Aişe'nin çocuk olduğunu iddia edemez.

İnsani ve hukuki temel ilkelere en küçük saygısı olmayıp bu konuda ileri geri konuşan İslam'ı kuru inatla inkarı dogma haline getirmiş tipleri de biz ciddiye almıyoruz.

Alsın kendi bilinçaltıyla ilgili problemleri istediği yere kussun.
Üstadım benim koyduğum her veri Kur'an ve tefsir kaynaklıdır.
Sizin ortaya koyduğunuz verilerden değil hiçbir veri ortaya koymadan kuru inatla dogmatik olarak mevcut verileri inkar edip bilimsel etik gereği uyumlu durumun tercih edilmesi gerekirken uyumsuz bir iddiayı doğru kabul eden bir mesajı neden beğendiğinizden bahsediyorum.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Muslimler işte böyle amansız çelişkilerle boğuşmak zorunda oldukları için topunun triger atık oluyor. Eşşeğe binip uçmayı uçağa binip uçmakla bir tutacak kadar zeka özürlü oldukları için de bilimden hiç anlamıyorlar.

Bunların az kafası alacak gibi olanı hadisleri bari inkar edelim ki zevahiri kurtaralım diye düşünebilirken, Buhari'yi Kuran'ın yanına getirip koyan sünni takımının bu kitaptaki Ayşe'nin çocuk olduğuna dair anlatımları neresine sokup kaybetmeye çalıştığı ise ayrı komedi.

Biz tabii ki Kuran'da çocuk nikahlama pasajlarını açıkça gördüğümüz için hadise dönüp bakmıyoruz bile ama bunlar Buhari'yi getirip Kuranlarının yanına koymasalar neyse! Aslında tabii, tam yerine getirip koyuyorlar. İkisi tam bir takım oluyor! 😄 Al birini vur ötekine gerçekten de! 😀

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Kainatı yaratacak gücün bunları yapamayacağını iddia etmenizin hiçbir bilimsel ve mantıksal temeli yok. Bilime göre de mantığa göre de kainatı yaratabilecek bir güç pek tabii bunları da yapabilir; çünkü bunlar daha az güç gerektiren şeyler.

İnsanların bir şeylere binip uçması da bir zamanlar masal konusuydu ama bilimin gelişmesiyle bunun mümkün olduğu ortaya çıktı.

İyi ki bilim insanları olaylara sizin kadar sığ ve dogmatik bakıp masal deyip geçmiyor da bilim gelişmeye devam ediyor.

Siz kuru inatla dogmatik olarak inkar edip kafanızı kuma gömüyorsanız, buyurun gömün ne diyeyim? :)
Soruma cevap vermemişsin ama. Üzdün beni. :( Şimdi bir daha sorayım. Tek boynuzlu uçan pembe midilliye inanıyor musun?
Bu sizin temelsiz uydurmanız.

Ayrıca;

Mevcut kaynakları ya reddetmeniz ya kabul etmeniz gerekiyor.

Reddediyorsanız Hz Aişe konusunda ağzınızı bile açmamanız gerekir; çünkü size göre kaynaklar şüpheli. Şüphe üzerine birilerini eleştirip ahkam kesmek hukuki olarak da insani olarak da yanlış. Masumiyet karinesi, şüphe varsa zanlının masum olduğuna hükmedilmesi hukukun en temel ilkelerinden biridir.

Söz konusu İslam olunca kuru inatla dogmatik olarak inkarı tercih edip insani ve hukuki en temel ilkeleri çöpe atmayı tercih ediyorsunuz.

Mevcut kaynakları kabul ediyorsanız bilimsel etik gereği verilerin uyumlu olduğu ihtimali doğru kabul etmemiz gerekir.

Her iki ihtimalde de insani ve hukuki temel ilkelere en küçük saygısı olan biri Hz Peygamberin Hz Aişeyle evlendiğinde Hz Aişe'nin çocuk olduğunu iddia edemez.

İnsani ve hukuki temel ilkelere en küçük saygısı olmayıp bu konuda ileri geri konuşan İslam'ı kuru inatla inkarı dogma haline getirmiş tipleri de biz ciddiye almıyoruz.

Alsın kendi bilinçaltıyla ilgili problemleri istediği yere kussun.
Bla, bla, bla... İşine gelmeyince sürekli aynı taktik. Yemezler. :)

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tek boynuzlu uçan pembe midilliye inanıyor musun?
Yok diyemem çünkü tüm zaman ve mekanları taramam gerekir.

Var diyemem çünkü henüz varlığına dair bir kanıt görmedim.
Bla, bla, bla... İşine gelmeyince sürekli aynı taktik. Yemezler. :)
Bilimsel etik, insani ve hukuki temel ilkelerden bahseden birinin yazdıklarının neresi neden yanlış gösteremeden “taktik” deyip kaçmanız içinde bulunduğunuz fikir acizliğinin itirafıdır. :)

Sonuç olarak ortaya çıktı ki masal olduğu iddia edilen mucizeleri bilimsel ve mantıksal olarak kainatı yaratabilecek bir gücün gerçekleştirmesi mümkündür.

Yine ortaya çıktı ki bilimsel etik, insani ve hukuki temel ilkeler çöpe atılmadan Hz Peygamber’in bir çocukla cinsel ilişkiye girdiği iddia edilemez.

Son konular

Son mesajlar