Tevrat'da anlatılan Adem havva hikayesi Kuran'da anlatılan Adem Havva hikayesinden neden farklı ?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Evrimi yok sayan kaç insan kaldı dünyada, ben yazayım, bizim dinciler.
Biz değişim anlamındaki mikroevrimi yok saymıyoruz.

Bilimsel olarak imkansız olan mikroevrim değil, dinozorun kuşa dönüşmesi gibi hayali VARSAYIM olan makroevrim.

Yazılanları okumadan inkar etmeniz makroevrim iddiasını dogmatik olarak savunduğunuzu gösteriyor. Eğer makroevrimi dogmatik olarak savunmuyorsanız yazılanların neresi neden yanlış gösteriniz

Turdur

Yazar
Düşünce
Ateist
Biz değişim anlamındaki mikroevrimi yok saymıyoruz.

Bilimsel olarak imkansız olan mikroevrim değil, dinozorun kuşa dönüşmesi gibi hayali VARSAYIM olan makroevrim.

Yazılanları okumadan inkar etmeniz makroevrim iddiasını dogmatik olarak savunduğunuzu gösteriyor. Eğer makroevrimi dogmatik olarak savunmuyorsanız yazılanların neresi neden yanlış gösteriniz

Dinozor kuşa dönüştü demedik ki. İnsan evrim geçirmiştir bunu kabul etmiyorsun.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ha bu varsayım ama Adem ile Havva ve Havva'nın yaptıklarından dolayı kadınların acı çekmesi varsayım değil.
O da günümüzdeki Tevratın iddiası. Şu anki Tevrat, Allah tarafından gönderilen ilk Tevrat değil. İnsanlar zamanla değiştirmiş. Bu yüzden günümüzdeki Tevratın her iddiası geçerli olmayabilir.

Kadınların Hz Havva yüzünden acı çektiği günümüzdeki Tevratın iddiası, Kuranın böyle bir iddiası yok.

Kuranda insan gücünü aşan mucizevi yönler var. Bu yönlerin insan gücünü aştığının kanıtı benzeri durumların insanlar tarafından 1400 küsur yıldır tekrarlanamıyor olması.

Madem Kuranda bu mucizevi yönler var, öyleyse Kuran Allah kelamıdır. Allah kelamı olan Kuranla çelişen her şey yanlıştır. Çünkü doğruyu evrenin Yaratıcısından daha iyi kimse bilemez.
Tevrattaki detaylarla ilgili itirazlarınızı Tevratta yazan her şeyi doğru kabul eden birine yöneltmelisiniz.

Kuranda anlatılan kısmıyla ilgili yazmak istediğiniz bir şey varsa buradayım

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Benim oğlan iki ayağı üstüne kalkmadan evvel, uzun bir süre emekledi. :ggsy:

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evrim bir doğa yasasıdır. Tüm canlıların ortak atadan türemiş olduğu hakkında en küçük bir şüphe yoktur.

Evrim teorisi bunun mekanizmasını açıklar.

Nasıl ki kütle çekimi bir fizik yasasıdır, fakat kütle çekim kuramı bu kuvvetin nasıl ortaya çıktığını açıklıyorsa, evrim konusunda da durum aynı. Optik yasalarında da durum aynı. Işık kuramı ışığın ne olduğunu açıklamaya çalışır. Elektrik yasalarında da durum aynı. Elektron kuramı elektriğin nasıl oluştuğunu açıklamaya çalışır. Işığın, elektriğin, kütle çekimin, evrimin var olduğu zaten belli ve kesin. Manyetizma keza. Bütün bunlar elektromanyetizma kuramı ile açıklanmaya çalışılır.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Evrim bir doğa yasasıdır.
Değişim anlamındaki mikroevrim evet bir doğa yasasıdır ama tüm türlerin ortak atadan geldiği iddiası olan makroevrim tamamen hayal ürünü ve bilimsel olarak imkansız bir VARSAYIMdır.
Tüm canlıların ortak atadan türemiş olduğu hakkında en küçük bir şüphe yoktur.
Aksine bilimsel olarak bu hayali VARSAYIM imkansızdır.

Turdur

Yazar
Düşünce
Ateist
Değişim anlamındaki mikroevrim evet bir doğa yasasıdır ama tüm türlerin ortak atadan geldiği iddiası olan makroevrim tamamen hayal ürünü ve bilimsel olarak imkansız bir VARSAYIMdır.

İmkansız varsayım değildir, dünya 4,5 milyar yıl önce oluştu. Ortada birden fazla canlı olması gerekir ki ortak atalar çoğalsın. Bir tek canlılık vardı oradan da bizler evrildik.
Ancak size göre her tür özel olarak yeryüzüne indirildi.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik

Aksine bilimsel olarak bu hayali VARSAYIM imkansızdır.
Peki sence neden bu kadar mantıklı işaretler var ? Tamam güzel araştırmışsın ama birkere olsun agnostik olarak düşünmeni istiyorum birde evrimin kanıtlarını yani sana göre belirtilerini yalanlar mısın ? Doğrulamayı biliyorsun ama o doğrularla bizim doğrularımızı yalanlarsan daha ikna edici olur.Agnostik olur musun dan kastım benim geçmiş konularıma bakarsen kısmen Kuran'ı ve Allah'ı savunacak konularda açtığımı görmüşsündür ondan dedim.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Peki sence neden bu kadar mantıklı işaretler var ?
Sadece bazı benzerlikler var canlılar arasında. Gerisi tamamen makroevrimi savunanların hayali VARSAYIMlarla boşluk doldurmasından ibaret. Bunun da hem mantıken hem de bilimsel olarak imkansız olduğunu detaylı yazmışız ve kimse yazılanların şurası yanlış diyemiyor.

Sonuç olarak makroevrim iddiasının mantıklı ve bilimsel kanıtı falan yok. Kanıt olarak gösterdikleri de yine kendi iddialarını yalanlayan bilimsel veriler.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Sadece bazı benzerlikler var canlılar arasında. Gerisi tamamen makroevrimi savunanların hayali VARSAYIMlarla boşluk doldurmasından ibaret. Bunun da hem mantıken hem de bilimsel olarak imkansız olduğunu detaylı yazmışız ve kimse yazılanların şurası yanlış diyemiyor.

Sonuç olarak makroevrim iddiasının mantıklı ve bilimsel kanıtı falan yok. Kanıt olarak gösterdikleri de yine kendi iddialarını yalanlayan bilimsel veriler.
O zaman bende sana kopyala yapıştır ile bir cevap verim durumları eşitliyelim :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
O zaman bende sana kopyala yapıştır ile bir cevap verim durumları eşitliyelim :)
Benim yazdıklarım başka yerlerde de geçen bilgilerin üzerine ekleme ve çıkramalar yaparak özgün bir şekilde derlediklerimden oluşuyor ama problem değil. Siz sadece kopyala yapıştır bile yapsanız ben bunu problem etmem. Yazılan fikirlere bakar ya kabul ederim ya da neresi neden yanlış izah ederim; çünkü fikir namusu olan insanlar böyle yapar.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Benim yazdıklarım başka yerlerde de geçen bilgilerin üzerine ekleme ve çıkramalar yaparak özgün bir şekilde derlediklerimden oluşuyor ama problem değil. Siz sadece kopyala yapıştır bile yapsanız ben bunu problem etmem. Yazılan fikirlere bakar ya kabul ederim ya da neresi neden yanlış izah ederim; çünkü fikir namusu olan insanlar böyle yapar.
Yok şöyle düşün Kuran'ın bir ayetini buraya kopyalaman o ayeti bilmediğin anlamına gelmez.Sadece uzundur yazmak istemezsin kısa yolu seçersin bunun gibi durumlar işte.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Bu benzerlikler nereden kaynaklanıyor? Eşref-i Mahluk diyorsunuz beşer için, pekineden diğer canlılarla benzerlik gösteriyorum? Boşaltım sistemi falan.
Bak benzerlik dış görünüş gibi şeyler olsa takılmaz insanlar demekki daha köken tarzı daha kemiksel iç yapısal benzerlikler var ki insanların aklına evrim geliyor.Bu benzerlikler neden var ?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bu benzerlikler nereden kaynaklanıyor?
Bak benzerlik dış görünüş gibi şeyler olsa takılmaz insanlar demekki daha köken tarzı daha kemiksel iç yapısal benzerlikler var ki insanların aklına evrim geliyor.Bu benzerlikler neden var ?
Zaten iç benzerlikler dış benzerliklerin olmasına sebep olur.
Benzer ortamda bulunan veya benzer beslenme şekillerine sahip olarak yaratılan canlıların fizyolojik olarak benzer organlarla yaratılmış olması beklenir.
Eşref-i Mahluk diyorsunuz beşer için, pekineden diğer canlılarla benzerlik gösteriyorum? Boşaltım sistemi falan.
Şerefli olan sizin manevi tarafınız. Manevi tarafından insanı soyutlarsanız karşınıza b.k fabrikası çıkar

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Zaten iç benzerlikler dış benzerliklerin olmasına sebep olur.
Benzer ortamda bulunan veya benzer beslenme şekillerine sahip olarak yaratılan canlıların fizyolojik olarak benzer organlarla yaratılmış olması beklenir.
Benzer ortam dediğin Dünya'mı çünkü benzer canlıların farklı coğrafyada bulunmasıda evrime bir işaretttir.

Turdur

Yazar
Düşünce
Ateist
Şerefli olan sizin manevi tarafınız. Manevi tarafından insanı soyutlarsanız karşınıza b.k fabrikası çıkar

Diğer canlılar şerefsiz mi?
Neden bir kedi-köpek-inek-çakal gibi doğum yapıyor ve boşaltım sistemi kullanıyor bu eşref-i mahlukat? Neden imtahan için geldiğim bir dünyada dışkılamak ile uğraşıyorum. Şerefli olanın manevi yönümüz olduğu hangi surede yazıyor?

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Diğer canlılar şerefsiz mi?
Neden bir kedi-köpek-inek-çakal gibi doğum yapıyor ve boşaltım sistemi kullanıyor bu eşref-i mahlukat? Neden imtahan için geldiğim bir dünyada dışkılamak ile uğraşıyorum. Şerefli olanın manevi yönümüz olduğu hangi surede yazıyor?
Şeref olarak peki bir kedi'den farkım ne bir köpekten bana deki köpek bunu yapmaz insan yapar

Köpekler
-Sadıktır
-Korurlar
-İçlerinde şefkat vardır(Anne-Baba)Ve bu şefkat hiç şaşmaz ama insanın beyni bazen bu şefkati şaşırtıyor.Günümüze bakarsak kendi kızını öldüren bile var bu köpeklerde yoktur.
-İnsanlardan daha az saldırganlar.İnsan bile köpeklerden daha fazla başka insanlara saldırıyor.
-Ve bunları zor durumda oldukları halde yapıyorlar.Açlık,soğuk,sevgisizlik,yalnızlık,yabancılık,evsizlik ve bunun gibi şeylere rağmen bu tür davranışları sergiliyorlar halbuki her önüne gelen hayvana saldırıp öldürse aç kalmazlar tıpkı insanlar gibi.Peki biz böylemiyiz aç değiliz,Soğukda kalmıyoruz,Çoğumuz çevresinden sevgi görüyor,Yalnız değiliz,Yabancı değiliz Dünya bizim,Evsiz de değiliz bunlara rağmen bir köpek kadar olamıyoruz.

Hangisi daha şerefli ?

Yazarı tarafından düzenlendi:

Son konular