Toplum Nasıl Sekülerleşir

Timur

Üye
Düşünce
Ateist
Malumdur ki, bir toplum sekülerleşmeden bilim ve teknoloji üretemez. Muasır medeniyet seviyesini yakalayamaz. Bunun aksini gösterebilecek bir tane örnek yoktur. O halde toplumumuz nasıl sekülerleşebilir?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
1- Laikliğe aykırı eylemlerin odağı olmuş partilere oy vermemekle. Varsa şayet böyle partiler anayasa mahkemesince kapatılmalı.

2- Diyanet de çok sıkı bir denetime tabi tutulmalı. Camiilerde vaazlar geçici bir süre için kaldırılmalı. Olamaz mı? Askeri liseler nasıl KHK ile kaldırıldıysa vaazlarda KHK ile kaldırılabilinir. İsteyen vatandaşlara da bedava ilmihal dağıtılır. Oradan okur öğrenirler. Nasıl namaz kılınır oruç tutulur.

3- Diyanete verilen ödeneklerde azaltılmalı. Ama iş halkta bitiyor. İstediğin kadar parti kapat mantar gibi bitiyorlar!

Bunlarda maalesef mümkün değil.

Moderatör tarafından düzenlendi:
Düşünce
Sünni
Bilimde ilerlemek için sekülerlik şart değildir. İslam dünyası yüzyıllar boyunca bilimin merkezi olmuştur. İddia ediyorum İslam hakkıyla uygulanırsa bilim patlaması olur. İnanmayan tarihe baksın.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Sekülerlikle dogmalar yan yana olamazlar. Olsa olsa sadece teknoloji olur. Ama o teknoloji bilim gelişmediği için olduğu yerde sayar. Yani bilimsel atılım yapılamaz. Teknoloji ise bilimsel atılımlara tabidir.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
O zaman bir Arap bedevisinden yada Afgan yobazından farkımız kalmaz. Ömer Şerifin bir Afgan mücahidi filmi vardı. Orada bir Afgan mücahidini canlandırıyordu. Kuran sayfalarını yaraya yapıştırıp şifa bulmak istemişti! Şifayıda buldu bacağı kangren oldu!

Düşünce
Agnostik
Sekülerleşmek için bir şekilde zihniyet kökünden değişmeli insanların kafaları sabit evrimi falan kavrayamaz, bu sabit kafaların değişimle işleri yoktur.

Düşünce
Ateist
Yeni sekülerleşme bilişimle olacak. Bilişim çağındayız artık her toplum sekülerleşecek. Son dinsel baskı dönemindeyiz.

Düşünce
Ateist
Evet daha geç olacak ama internet sayesinde hızla artıyor. Matbaanın icadından sonra batı hızlı bir aydınlanma süreci yaşadı. Halk İncili ilk kez okumaya başladı. Türkiye'de bu internet sayesinde gerçekleşiyor. Dinin aslında ne olduğunu anlatan AntiDogmatik gibi siteler sayesinde oluyor. İnanın bana 15. yy'da matbaa ne yapmışsa bugün AntiDogmatik gibi siteler onu yapıyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Evet daha geç olacak ama internet sayesinde hızla artıyor. Matbaanın icadından sonra batı hızlı bir aydınlanma süreci yaşadı. Halk İncili ilk kez okumaya başladı. Türkiye'de bu internet sayesinde gerçekleşiyor. Dinin aslında ne olduğunu anlatan AntiDogmatik gibi siteler sayesinde oluyor. İnanın bana 15. yy'da matbaa ne yapmışsa bugün AntiDogmatik gibi siteler de onu yapıyor.
Aynen. İnternetin olması çok büyük nimet. TV yi kontrol etmek kolay ama interneti çok zor.

Macit

Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Eğitim her şeyin başı. Sekülerleşme ve toplum olarak ilerleme kaliteli, bilimsel eğitimden geçiyor. Bugün dünyada gelişmiş devletler toplumlarını bilinçli olarak sekülerleştirmeye çalışıyor. Çünkü dünyada bundan sonra bilimde geri kalan milletlerin yaşama şansı yok. Dünya bunu yaparken bizde de tam tersi islamcı eğitim özentisi var. İslamcı eğitim ile ilerleyen bir millet var mı? Yok. Allah sonumuzu hayretsin. :)