Trablus savaşında Atatürk ve arkadaşlarının bir konuşması

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
1911 yılında Trablusgarp savaşında Atatürk ve ordaki subaylar arasında şu konuşma geçiyor:
Atatürk subayları yanına topluyor hepsine teker teker savaştan sonra birlikte yapacağı şeyler hakkında görevler veriyordu
Salih Bozok,a sen benim yaverim ve en iyi dostum olacaksın dedi.
Subaylardan biri peki ya sen diye sorunca Atatürk size bu görevleri verecek olan kişi diye cevap verdi.

Yazan tarafından düzenlendi:

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
1911 yılında Trablusgarp savaşında Atatürk ve ordaki subaylar arasında şu konuşma geçiyor:
Atatürk subayları yanına topluyor hepsine teker teker savaştan sonra birlikte yapacağı şeyler hakkında görevler veriyordu
Salih Bozok,a sen benim yaverim ve en iyi dostum olacaksın dedi.
Subaylardan biri peki ya sen diye sorunca Atatürk size bu görevleri verecek olan kişi diye cevap verdi.
Atatürk hakkındaki hikayeler Buharinin peygamber hakkındaki topladığı hadislere döndü.Doğru mu yanlış mı nasıl bileceğiz?

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
Bu videonun bir kısmında bahsediliyor.

Mustafa Kemal Atatürk ile olan dostluğu​

Atatürk'le dostlukları eskiye dayanmaktadır. O da Atatürk gibi, Selanik doğumlu. Yaşları da yakın. Selanik'ten mahalle komşulukları, hatta uzaktan akrabalıkları var. İlk subaylık yıllarında beraberler. 1908'de hürriyetin ilanından sonra yolları yine Selanik'te kesişiyor. Atatürk'ün onu daha o yıllardan "ömür boyu yoldaş" olarak seçtiğini gösteren ilginç bir sahne vardır:

Selanik'te meşhur Olimpos Gazinosu'nda oturdukları bir akşam, Mustafa Kemal sofradaki dostlarına ileride nasıl iktidara geleceğini anlatır. Sonra da orada bulunanlara gelecekteki görevlerini açıklar. Masadakiler; Fuat Bulca, Nuri Conker, Fethi Okyar ve Salih Bozok hayretle izler onu. Herkese görev bölümü yapıldıktan sonra, sıra Bozok'a gelince, Salih der seninle hiç ayrılmayacağız. "Seni kendime yâver yapacağım." Masadakiler sorar:

"Peki sen ne olacaksın?"

Yanıt kısadır:

"Ben, size bu görevleri verecek adam olacağım."

https://tr.wikipedia.org/wiki/Salih_Bozok
vikipedi anlatılan hikayede selanikte bir gazinoda 1908 yılında geçiyor. :)

alkanaga

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Boş konu. Konuşmaya bile değmez. Dese ne olur demese ne olur. Köpürtülmüş olma ihtimali yüksek. Atatürk gibi birinin bu tip köpürtmelere ihtiyacı yok...

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Arkadaşlar bence bu konuları açıp hiç spekülasyon yapmaya değmez. Bir tek Atatürk' ümüz kaldı zaten.

Son konular