Düşünce
Bağımsız
Tolstoy’un “güçlünün güçsüzü sömürmesi ve kan dökerek iktidara gelme tarihte sabittir” sözünü temele alarak, Hitler’in imha kampı modelini ABD’deki fordist üretim bantlarından ve Henry Ford’unsa bu bant fikrini Chicago’da ziyaret ettiği bir mezbahadan almasından hareketle türcülükle ırkçılık arasındaki bağ sizce nedir?

Yazan tarafından düzenlendi:

Ahu akanyıldız

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Günümüz şartlarında ırkçılık sayılabilir.

Ama 1900 öncesi Azerbaycan Türkleri ve Tatarlar açısından baktığımızda ırkçılık değildir, 2. Meşrutiyet zamanı Osmanlı Türkleri açısından bakınca yine ırkçılık sayılmaz hatta inönü zamanında Atsız açısından bakarsak yine sayılmaz.
Çünkü kaos ortamında birliği sağlamak için yapılan Türkçülük hateketi ile günümüzde yapılanın amacı aynı değildir.

Liseye giderken Atsız hayranıydım. 🤦

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici

Ama 1900 öncesi Azerbaycan Türkleri ve Tatarlar açısından baktığımızda ırkçılık değildir, 2. Meşrutiyet zamanı Osmanlı Türkleri açısından bakınca yine ırkçılık sayılmaz hatta inönü zamanında Atsız açısından bakarsak yine sayılmaz.
Çünkü kaos ortamında birliği sağlamak için yapılan Türkçülük hateketi ile günümüzde yapılanın amacı aynı değildir.

Atsız zaten ; Irkçılığı reddeden birisidir. Atsız sadece milliyetçidir,Türk milleti için yaşar.Başkalarının haklarını elinden almak gibi amacı yoktur,daha önceleride dediğim gibi. Irkçılığı ve faşizm'i avrupa kaynaklı olarak görür ve reddeder. Atsız'a ırkçı veya faşist demek ona tengrici demek yerine deist demek gibidir.

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Şans eseri doğduğum bir ırkla asla övünemem. Sanki emek verdim bir şey yaptım aniden kendimi böyle buldum. Diğer ırklara bakıyorum aramızda hiç fark göremiyorum.
Bende Türk olduğum için Gurur duyuyorum. Türk doğmasaydım afrikalı olsaydım bile o atalarımla gurur duyardım.Atalarının yaptıkları ile övünmeyenler geçmişten ders almayan toplumlar geleceğe umutla bakamaz. Köklerini unutur zamanla yok olur gider. Bu durum sizlere kendi milliyetini unutturanların işine gelir.Yani dinlere,sömürü sistemine ve bir baltaya sap olmamış cahil halkların işine gelir.
Atalarımız ,geçmişimiz bile farklıyken nasıl bir millet olabiliriz ki. Tek millet olmak istiyorsanız, Türkiye'den Japonya'ya kadar uzanan Turan şarttır,geçmiş aynı,atalar aynı. Bizler sizlere başka milletleri ezin demiyoruz.Türklüğünü koru ki o bütün halkların kardeşliğini savunan gerçek ırkçıların insafına kalmayın.

Bu dünya'da ne bütün halkların kardeşliği ne de sosyal eşitlik gerçek olacaktır... Olsa bile bu sistemi reddedenlerde yine halkların kardeşliğini savunanlar ve kapitalistler olacaktır.Ancak suçlu yine milliyetçiler olacak.Ne demişler,Kapitalizm sömürecek insanı bulumayıncaya,Komünizm'de parayı buluncaya kadardır.

leonlucas

Çaylak
Düşünce
Ateist
Atsız zaten ; Irkçılığı reddeden birisidir. Atsız sadece milliyetçidir,Türk milleti için yaşar.Başkalarının haklarını elinden almak gibi amacı yoktur,daha önceleride dediğim gibi. Irkçılığı ve faşizm'i avrupa kaynaklı olarak görür ve reddeder. Atsız'a ırkçı veya faşist demek ona tengrici demek yerine deist demek gibidir.
Samimi bir soru : Eğer Atsız ırkçı değilse ya da sen ırkçı değilsen, ırkçı nasıl olur sence? Dünya da ırkçı var mıdır mesela?

Bende Türk olduğum için Gurur duyuyorum. Türk doğmasaydım afrikalı olsaydım bile o atalarımla gurur duyardım.
Milliyetle gurur duymak nasıl oluyor? Kanında Türk kanı dolaşması mı hoşuna gidiyor mesela? Eğer başka bir milliyetten olsan o milliyetle gurur duyacaksan, örneğin bir Kürt olsan gene milliyetinle gurur duyardın değil mi? O zaman Kürt olmasıyla gurur duyan kişilerle bir problemin yok değil mi?

Bu durum sizlere kendi milliyetini unutturanların işine gelir.Yani dinlere,sömürü sistemine ve bir baltaya sap olmamış cahil halkların işine gelir.
Bir baltaya sap olamamış cahil halklar kimler mesela?? O cahil halklardan birinde doğmuş olsaydın o milliyetinle gurur duyacaktın ya.Bir terslik ya da gariplik yok mu?

Tek millet olmak istiyorsanız, Türkiye'den Japonya'ya kadar uzanan Turan şarttır,geçmiş aynı,atalar aynı.
Neden tek millet olmak isteyelim ki? Örneğin sen sefalet içinde olsan, çocuklarına bakamasan, onları okula gönderemesen ama senin milletin dünyanın en geniş topraklarına sahip olsa gene de kendini mutlu mu hissederdin?

Bizler sizlere başka milletleri ezin demiyoruz.Türklüğünü koru ki o bütün halkların kardeşliğini savunan gerçek ırkçıların insafına kalmayın.

Mesela Türklüğünü koruyunca neleri koruyorsun? Yani neleri korumuşsan Türklüğü korumuş oluyorsun? Diğer milletler de kendi milliyetini koruyunca ne hissediyorsun?
Bütün halkların kardeşliğini savunmak seni neden rahatsız eder mesela. Sen mesela Türklerin bütün halkların efendisi mi olmasını isterdin? Türkler seçilmiş bir ırk mı? Acaba diğer millet milliyetçileri nasıl düşünüyor? Örneğin sen Bangladeşli olsaydın ne düşünecektin?

Bu dünya'da ne bütün halkların kardeşliği ne de sosyal eşitlik gerçek olacaktır.

Nasıl olacak peki? Gelecek ile ilgili bir öngörün varsa bilmek isterim.

Ne demişler,Kapitalizm sömürecek insanı bulumayıncaya,Komünizm'de parayı buluncaya kadardır.

Bunu kim demiş bilmiyorum ama söyleyen kişinin ne kapitalizm ne de komünizm ile ilgili en ufak fikri olmadığı o kadar belli ki!

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Samimi bir soru : Eğer Atsız ırkçı değilse ya da sen ırkçı değilsen, ırkçı nasıl olur sence? Dünya da ırkçı var mıdır mesela?
Dünya'da ırkçılar var tabii ki. Ancak söylersem mesele uzar.
Milliyetle gurur duymak nasıl oluyor? Kanında Türk kanı dolaşması mı hoşuna gidiyor mesela? Eğer başka bir milliyetten olsan o milliyetle gurur duyacaksan, örneğin bir Kürt olsan gene milliyetinle gurur duyardın değil mi? O zaman Kürt olmasıyla gurur duyan kişilerle bir problemin yok değil mi?
Senin kanında Kürt kanı dolaşması hoşuna gitmiyorsa. bir problemin olabilir.
Bir baltaya sap olamamış cahil halklar kimler mesela?? O cahil halklardan birinde doğmuş olsaydın o milliyetinle gurur duyacaktın ya.Bir terslik ya da gariplik yok mu?
O bir baltaya sap olmamışlar. Günümüzde insanları Irkçılıkla suçlayıp kendi milli duygularını arşa çıkarmak isteyenlerdir.
Neden tek millet olmak isteyelim ki? Örneğin sen sefalet içinde olsan, çocuklarına bakamasan, onları okula gönderemesen ama senin milletin dünyanın en geniş topraklarına sahip olsa gene de kendini mutlu mu hissederdin?
Sen neden Halkların kardeşliğini savunuyorsun o zaman Tek millet olmak istemiyorsan o zaman ha?

Mesela Türklüğünü koruyunca neleri koruyorsun? Yani neleri korumuşsan Türklüğü korumuş oluyorsun? Diğer milletler de kendi milliyetini koruyunca ne hissediyorsun?
Bütün halkların kardeşliğini savunmak seni neden rahatsız eder mesela. Sen mesela Türklerin bütün halkların efendisi mi olmasını isterdin? Türkler seçilmiş bir ırk mı? Acaba diğer millet milliyetçileri nasıl düşünüyor? Örneğin sen Bangladeşli olsaydın ne düşünecektin?
Benim Türklüğüm bana senin kürtlüğün sana. Hala anlatamıyorum, o kafanda hala bizi ırkçılıkla hatta kürt düşmanlığı ile suçladığını biliyorum. Daha önce sana bunların cevabını vermiştim. Bütün halkların kardeşliği mümkün değildir çünkü bütün halklar kardeş değildir. Türk halkını kendini yönetsin yeter. Başkalarında gözümüz yok çıkarlarımız tokuşmadığı sürece. Türkler Seçilmiş değil, Yaptıkları ile tarihte kendini dünyaya kanıtlamış bir ırk. Kürtlerinde Selahattin Eyyubisi var... ben bütün milletlerin kardeşliğini değil, Kardeş olan milletlerin birliğini savunanlardanım. Kürt olsam sen gibi yaparmıyım bilmiyorum...
Bunu kim demiş bilmiyorum ama söyleyen kişinin ne kapitalizm ne de komünizm ile ilgili en ufak fikri olmadığı o kadar belli ki!
Sizden daha bilgili olduğunu düşünüyorum... Halkların kardeşliğinde eşit gelir dağılımın olduğu dünya'da bakalım aynı türkiyedeki şeriatçılar gibi arabistan'a gidip koşarak geri dönenler gibi mi olacaksın? Sizden öyle bir enerji alıyorum. Cizre nevruzuna döner ortalık.

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Benim de sorum şu; tam olarak Türklerin hangi özellik ya da özelliklerinden dolayı gurur duyuyorsunuz?
Bu dünya'da hepimiz insanız ancak milletler değil insanlar arasında farklılıklar var. Türkler bu dünyaya şekil vermiş bir milletti,(İslam asimilasyonu öncesi özellikle) Atalarımızın yaptıklarını örnek alarak güzel bir gelecek yaratabiliriz veya onların hataları üzerinden ders çıkartabiliriz. Atası ile övünmeyen veya atalarından ders çıkarmayanların sonunun ne olacağı ortadadır.

leonlucas

Çaylak
Düşünce
Ateist
Sana düzgün ve gerçekten samimi sorular sormuştum. Ama o kadar boş bir çocuksun ki sorduğuma pişman oldum. Adam gibi cevaplar vermeyi bile becerememişsin. Saf, katıksız bir ırkçı olduğunun farkında bile değilsin.

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bu dünya'da hepimiz insanız ancak milletler değil insanlar arasında farklılıklar var.
Ne tür farklılıklar?

Türkler bu dünyaya şekil vermiş bir milletti
Savaştan ve barbarlıktan başka ne var mesela kültür, medeniyet, bilim, mimari?

Atası ile övünmeyen veya atalarından ders çık
İşte övündüğünüz nokta neresi?

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Sana düzgün ve gerçekten samimi sorular sormuştum. Ama o kadar boş bir çocuksun ki sorduğuma pişman oldum. Adam gibi cevaplar vermeyi bile becerememişsin. Saf, katıksız bir ırkçı olduğunun farkında bile değilsin.
Samimiyetin anlamını bakarsanız sizin samimi olma ihtimaliniz yok. Öcalan'ın ailesi gibi yaklaşıyorsunuz olaya. Bu arada Komünizm'in ne olduğuna bakarsanız iyi olur. Ne olduğunu bilmeyen Boş beleş konuşan bir doğulu millyetçi bir çocuk havası var sizde. Her Türk'ü ırkçılıkla suçlayan klavye delikanlısı havası.

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Ne tür farklılıklar?
Genetik/Dna konusunda bilginiz varsa her insan'ın ve milliyetin aynı kandan gelmediğini bilirsiniz. Biyoloji derslerini bende çok sevmezdim ama yine de insan bilgileniyor...
Savaştan ve barbarlıktan başka ne var mesela kültür, medeniyet, bilim, mimari?
Savaş ve barbarlık mı? Tamam, Türkler barbar bir milleti, zamani insanların hepsi öyleydi. Siz bana Barbar olmayan bir kavim gösteremezsiniz. Avrupalı medeniyetlerin, Arapların,Çinlilerin son Yüzyıllarda yaptıklarını medeniyet kabul ediyorsanız bu ayıp sizin. Kültür, olarak Türk'ün inancına bakabilirsiniz.Ancak yok edilmeye çalışıldı. Medeniyet derse, Macaristan'dan Amerika'ya kadar görebilirsiniz. Bilim derseniz yine türk inancına ve islamiyetten etkilenmemiş beyinlere bakabilirsiniz. Mimari derseniz; Türkler göçebedir. Mimari yapıya sahip olmamayı barbarlık kabul ediyorsanız barbarız. Bizlerin kabe gibi taşları,Çin seddi gibi korkaklık sembolümüz veya büyük çanlarımızın bulunduğu kliselerimiz yok.
Beni bugünlere getiren atalarım, bana yol gösteren atalarım, bana geçmişimi hatırlatan atalarım, bana iyi bir gelecek bırakan benim atalarım vb. Daha nesiyle övünmeyeyim. Bence sizlerde atalarınızı küçümsemeyin her milletin yetiştiridiği değerli kişiler mutlaka vardır. Eğer kendi milliyetinizi aşağılayacak kadar ahmaksanız orasını bilemem. Size atalarımla övünmek nasıl ki Irkçılık gibi geliyorsa, peki neden halkların kardeşliği adı altında milyonları öldürenleri ırkçı saymıyorsunuz? Çünkü öldürülenler ırkçı diye mi? Gerçek ırkçıların farkına varmanız dileğiyle, Esen kalın.

Moderatör tarafından düzenlendi:

leonlucas

Çaylak
Düşünce
Ateist

Beni bugünlere getiren atalarım ,Bana yol gösteren atalarım, Bana geçmişimi hatırlatan atalarım,Bana iyi bir gelecek bırakan benim atalarım vb. Daha nesiyle övünmeyeyim.Bence sizlerde atalarınızı küçümsemeyin her milletin yetiştiridiği değerli kişiler mutlaka vardır. Eğer kendi milliyetinizi aşağılayacak kadar ahmaksanız orasını bilemem.Size Atalarımla övünmek nasıl ki Irkçılık gibi geliyorsa,Peki neden halkların kardeşliği adı altında milyonları öldürenleri ırkçı saymıyorsunuz? Çünkü öldürülenler ırkçı diye mi? gerçek ırkçıların farkına varmanız dileğiyle Esen kalın.

@pantheon Sen bir şey anladın mı? :) . Ne ile övünüyormuş bu çocuk? :)

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Sizin bana ilk yazdığınız mesaj bile sizin ne kadar samimi ne kadar dost canlısı biri olduğunuzu gösteriyor.

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Genetik/Dna konusunda bilginiz varsa her insan'ın ve milliyetin aynı kandan gelmediğini bilirsiniz. Biyoloji derslerini bende çok sevmezdim ama yine de insan bilgileniyor...
Sayısalcı biriyim ve biyoloji derslerini de çok severdim.
Avrupalı medeniyetlerin,Arapların,Çinlilerin son Yüzyıllarda yaptıklarını medeniyet kabul ediyorsanız bu ayıp sizin
Biz buna medeniyet diyoruz işte.
Kültür, olarak Türk'ün inancına bakabilirsiniz.Ancak yok edilmeye çalışıldı.
kimler yok etmeye çalıştı?
Bilim derseniz yine türk inancına ve islamiyetten etkilenmemiş beyinlere bakabilirsiniz
islamiyetten etkilenmemiş türkler dedikleriniz hala kılıç kalkan sallıyor.
1617873553557.png

Bana iyi bir gelecek bırakan benim atalarım
Sizin bakış açınız farklı olabilir ama ben gelecek göremiyorum. Bunu türk ülkelerine bakarak rahatlıkla görebiliriz.
Bence sizlerde atalarınızı küçümsemeyin her milletin yetiştiridiği değerli kişiler mutlaka vardır
Tamam işte, bu yüzden kimsenin övünmesine gerek yok . :D
Bizlerin kabe gibi taşları,Çin seddi gibi korkaklık sembolümüz veya büyük çanlarımızın bulunduğu kliselerimiz yok.

Yerleşik bir toplum olduğunu ve hergün köyünün göçebe insanlar yağmalıyor, insanlarını öldürüyor ne yapardın. Çinlileri hiç sevmem ama yaptıkları gayet medenice bence.
Araplara gelince Wathanizm (Arap paragizmi) inanıyorlardı, islam gelene kadar barışçıl yaşıyorlardı.

Düşünce
Bağımsız

Sizce kendi yorumunuzla ırkçılık ve türcülük nedir?

Agnostik Tanrı

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
"Boş beleş". Süper bir deyim seni anlatmak için. Doğulu milliyetçi ne demek süper zekalı kardeşim. Ayrıca kürt milliyetçisiysem bundan mutlu olman gerekmez mi? Yani milliyetçilik güzel değil mi? Yoksa bütün herkesin türk milliyetçisi olunca mı milliyetçilik güzel
İşte şunu bi türlü anlatamıyoruz.
Milliyetçilik her türlü mantıksızdır hangi milletin milliyetçiliği olduğu fark etmez.
bir milliyetçiliği savunup diğer milliyetçiliklere laf atılamaz.

Son konular