Türkçeyi en iyi kullanan kim?

Mete Turan

lV ☆☆☆
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar gerçekten merak ediyorum, sizce sitemizde dili en iyi kullanan ve yazım kurallarına en çok dikkat eden kullanıcı kim?

Mete Turan

lV ☆☆☆
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Benimde aklımda bazı kişiler var da ben söylemesem daha iyi olur herhalde.

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Ciddi misin?
Ne yalan söyleyeyim; ben bu mevzuda hangisinin doğru olduğundan pek emin değilim.
Ben hep aprostroflu(') olanı ile yazıyorum.
Evet, araştırabilirsin. :ggsy: Mesela "hoşgeldin" bitişik değil, ayrı olarak yazılıyor ve "hoş geldin" oluyor. Çok var böyle.

Kuralları öyle ezberlemek zor iş aslında. Sadece takıldığın kelimeleri öğrenmek yeterli gelir diye düşünüyorum.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet, araştırabilirsin. :ggsy: Mesela "hoşgeldin" bitişik değil, ayrı olarak yazılıyor ve "hoş geldin" oluyor. Çok var böyle.

Kuralları öyle ezberlemek zor iş aslında. Sadece takıldığın kelimeleri öğrenmek yeterli gelir diye düşünüyorum.
Ona bakarsan, hoş bulduk da ayrı yazılır.:ggsy:
Yine de sana bir çay borcum var.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ayrı ve bitişik yazılan sözcükler için kural; iki sözcüğün bitişik yazılması için ayrı yazılışına göre anlamın değişmesi gerekiyor. Anlam değişmiyorsa bitişik yazılmayacak. Örnek: Çalıkuşu bir kuş türü ismidir fakat çalı kuşu yazarsan çalıda görülen herhangi bir kuş olabilir. Örnek: Biliminsanı diye bitişik yazılmaz, çünkü bitişik yazınca yeni bir anlam türemediği için bilim insanı diye ayrı yazılır. Fakat bu kuralın birkaç istisnası var. İstisnalar şu an aklıma gelmedi.

TDK bu konuda yetkin tabii, ne derse uyacağız da... İşte bir ara yumuşatma işaretlerini kaldırıp sonra olmadı geri getirince keyfi kararlar alıyor izlenimi yarattı. O iyi olmadı. Çok dikkatli olmalılar. Bir kararı alırken çok iyi düşünmeliler. Bu kararın yanlış olduğu şuradan belliydi: Yumuşatma işaretini kaldıracaksak yumuşak g'yi de kaldırmamız lazım demelilerdi!

Bilgisayarda Word imla denetimi yaptığı için büyük avantaj tabii. Word uyarıyorsa dikkate almak lazım!

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Allah razı olsun :)

Türkçeyi kim daha iyi kullanır bilemem, sonuçta burada hepimiz Türkiye Cunhuriyeti vatandaşıyız. Böyle bir başlık olması bile utanç verici. Hepimizin buna dikkat etmesi gerekli.

İngilizcem iyidir ama, öyle bir başlık olursa atlarım hemen. Nativelerden daha sağlam kalemim vardır :)

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist

Türkçeyi kim daha iyi kullanır bilemem, sonuçta burada hepimiz Türkiye Cunhuriyeti vatandaşıyız. Böyle bir başlık olması bile utanç verici. Hepimizin buna dikkat etmesi gerekli.

İngilizcem iyidir ama, öyle bir başlık olursa atlarım hemen. Nativelerden daha sağlam kalemim vardır :)
İngilizcesi "I speech kürsü!"den yüksek bir Müslüman bulduğum için şanslı hissediyorum. :p

Mithmain

Yazar
Düşünce
Ateist

thee ne demek internete bakmadan söyleyebilir misin?

Son konular

Son mesajlar