Türkiye’de 22535 profesör varmış!

Tiglath

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bu kadar profesör var da bunların ülke ekonomisine katkıları nelerdir? Şimdiye kadar buldukları icat, patent, ya da tüm dünyaya sundukları ve dolaylı olarak bizim de faydalanacağımız bilimsel bir öngörü var mı?
Ben bilmiyorum.
Bu ülke niye bu halde?
Bu profesörler neden profesör oldu?

Yazarı tarafından düzenlendi:

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu rakam, muhtemelen intihal vakalarının sayıları ile doğru orantılıdır.

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
İçlerinde gerçekten akademisyen olanlarını bir kenara bırakırsak büyük çoğunluğu toto büyütüyor sadece. Elbette içlerinde patenti olanlar, icadı olanlar var ama ne yazık ki Türkiye'de bilinmiyorlar. Bu yüzden de aslında kötü görebiliyoruz. Benim ilk aklıma gelen ODTÜ profesörlerinden Vasıf Hasırcı açıkçası. Medikal alanında bir şey geliştirmişti tam hatırlamıyorum. Araştırdığımda yıllar önceydi.

Sayıları çok az maalesef ve az olmaya da devam edecek çünkü gerçekten ödenek sağlanmıyor okullarda. Özellikle temel bilimler için konuşuyorum.

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Nasıl akademisyen oluyorlar acaba? Bir çoğu aynı tezi içindeki bir kaç cümleyi değiştirerek hatta bazıları buna bile tenezzül etmiyor sunuyor ve geçiyor. Kimisi Profesör kocası olduğu için geçiyor kimisi abisi rektör oldu için. Eğitim şart ama böyle değil.

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nasıl akademisyen oluyorlar acaba? Bir çoğu aynı tezi içindeki bir kaç cümleyi değiştirerek hatta bazıları buna bile tenezzül etmiyor sunuyor ve geçiyor. Kimisi Profesör kocası olduğu için geçiyor kimisi abisi rektör oldu için. Eğitim şart ama böyle değil.
Acı ama gerçekler...bas parayı al tezi!

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Acı ama gerçekler...
Evet bunlarda var ama bunlar para karşılığı yapıyor. Benim dediğim daha önce yapılmış tezleri öğrencisine ödev olarak veren ve o daha önce yapılan tezdeki ismi değiştirip tezi kabul edip geçiren Profesörler. Bizzat şahit oldum bu duruma.

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet bunlarda var ama bunlar para karşılığı yapıyor. Benim dediğim daha önce yapılmış tezleri öğrencisine ödev olarak veren ve o daha önce yapılan tezdeki ismi değiştirip tezi kabul edip geçiren Profesörler. Bizzat şahit oldum bu duruma.
Akademisyen olacak birisi bu tür yollara başvuruyorsa, ki bayağı bir talep olduğu da ortada, o akemisyenden kimseye hayır gelmez. Böyle şey mi olur?
Biz mezun olmak için tezimizi hazırlarken, günlerce/haftalarca kıçımızdan ter gelmişti. Emek vermiştik, başkalarının tezlerine tenezzül etmemiştik, ki ben bunu düşünce hırsızlığı seviyesinde görüyorum.

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Akademisyen olacak birisi bu tür yollara başvuruyorsa, ki bayağı bir talep olduğu da ortada, o akemisyenden kimseye hayır gelmez. Böyle şey mi olur?
Biz mezun olmak için tezimizi hazırlarken, günlerce/haftalarca kıçımızdan ter gelmişti. Emek vermiştik, başkalarının tezlerine tenezzül etmemiştik, ki ben bunu düşünce hırsızlığı seviyesinde görüyorum.
Daha ilgincini söyleyeyim mi? Söyleyeyim. :D Daha önce yazılmış olan tezi 5 farklı öğrencisine ödev olarak veren hepsini birden aynı tezle geçiren var. Ve bu kişi Profesör hatta bölüm başkanı!
Neyse daha fazla moral bozmayalım.

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Daha ilgincini söyleyeyim mi? Söyleyeyim. :D Daha önce yazılmış olan tezi 5 farklı öğrencisine ödev olarak veren hepsini birden aynı tezle geçiren var. Ve bu kişi Profesör hatta bölüm başkanı!
Neyse daha fazla moral bozmayalım.
Muhtemelen kendisi de bu yolla akademisyen olmuştur. Sonra da üzülüyoruz, üniversitelerimiz neden hep geriliyor diye. Tabii geriler. Sebeplerinden br tanesi, işte bu zihniyettekiler ve aynı zamanda önemli mevkileri işgal edenler yüzünden.

Son konular