Türkiye’deki Ateist Nüfus Hızla Artıyor

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
turkiyede-ateist-nufus-hizla-artiyor.jpg

2013 yılında Eurobarometer, KONDA ve diğer araştırma kuruluşlarının yapmış olduğu kamuoyu araştırmalarına göre, Türkiye’deki nüfusun 4.5 milyonunun ateist olduğu belirlenmişti. Aynı araştırma şirketlerinin 2015 yılında yapmış olduğu kamuoyu araştırmalarına göre ise, 2 yılda Türkiye’deki ateist nüfus sayısı 750 bin – 1 milyon kişi arasında bir artışla 5.5 milyona ulaştığı belirlendi.

Ateistler, yapılan anketlere göre, yüksek eğitim seviyeleriyle de dikkat çekiyor. Anketlere katılanların yüzde 72’si üniversite veya yüksekokul, yüzde 17’si yüksek lisans veya doktora, yüzde 7’si de lise mezunu. Kendi inançlarını tanımlarken en çok şu terimleri kullanılıyor: Ateist (yüzde 63), Agnostik (yüzde 13), Dinsiz (yüzde 8). Verilere göre, ateistlerin yüzde 85’i 35 yaşın altında. Katılımcıların yüzde 47’si 15-24, yüzde 37’si 25-34, yüzde 10’u da 35-44 yaş grubunda yer alıyor.

Siyasi iktidar önemli bir faktör

Uzmanlar, ateist nüfusun artışında Türkiye’deki siyasi iktidarın artarak devam eden dini baskısının da etkili bir faktör olduğunu belirtiyor.

Kaynak: onedio

- - - - -

Ayrıca haziran 2017 de yapılan, Ahirete İnananlar Yüzde 73 adlı anket çalışmasına da bakabilirsiniz.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bizim, derdimizi anlatmamız her yerde engelleniyor. Buna rağmen bizim gibi düşünen insanlar oranında artış var. Umarım daha da artar. Sayımız ne kadar artarsa ülkemiz o kadar medeni ve ileri bir ülke olacaktır.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet bende o fikirdeyim. Ülke de medeniyette ileri gidecektir. En azından ülkeyi yönetenlerin dini inançlarına değil liyakatlerine bakmayı öğrenecektir toplumumuz.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Az bilim, insanı ateist yapar sözünün bir örneğini barındırıyor bence bu istatistikler. %72'nin üniversiteli olması gibi. Tabi eğitim sadece okulda olmuyor, ama öyle yada böyle bu söze bir örnek.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Az bilim, insanı ateist yapar sözünün bir örneğini barındırıyor bence bu istatistikler. %72'nin üniversiteli olması gibi. Tabi eğitim sadece okulda olmuyor, ama öyle yada böyle bu söze bir örnek.
Peki çok bilim, insanı ne yapar? :)

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Ateist
İnsanlar bilinçli bir şekilde değil de siyasi iktidara tepki olarak ateist oluyorsa bu hiçte iyi değil. Ne yani, siyasi iktidar değişince yeniden islama dönüş mü başlayacak? Aslında bu anket onu gösteriyor. O zaman 20 yıl sonra yeni bir Akp daha gelir başa.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
İnsanların sekülerleşmesinde iktidarın etkisi vardır ama sadece iktidar etkisiyle olmaz bu. Bu seviyeye gelmiş bir insan mutlaka bişeyleri sorgulamıştır. İktidar değişince bunların tekrar inanç değiştireceğini sanmıyorum.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Daha önce söylemiştim ateizm bir tür gençlik isyanıdır. 35'inden sonra çok az kişi ateist kalır.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Benim bu anketten haberim bile yokken "ateizmin gençlik isyanı dediğimiz şeyle ortaya çıktığını ve 35'inden sonra kişinin nadiren ateist kaldığını" belirten bir yazım vardı bu forumda. Ben bu sonuca kişisel gözlemlerimden yola çıkarak varmıştım.
35 yaş üstünde ateizmin yok denecek kadar azalmasını şuna bağlıyorum: İnsanı olgunlaştıran şey hayat tecrübeleridir. Bununla aklı da olgunlaşır kişinin. Aklı olgunlaşan kişi aklı selimle düşünmeye başlar. Zaten Kurân, 40 yaşa bu yüzden dikkat çekmiştir.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Benim bu anketten haberim bile yokken "ateizmin gençlik isyanı dediğimiz şeyle ortaya çıktığını ve 35'inden sonra kişinin nadiren ateist kaldığını" belirten bir yazım vardı bu forumda. Ben bu sonuca kişisel gözlemlerimden yola çıkarak varmıştım.
35 yaş üstünde ateizmin yok denecek kadar azalmasını şuna bağlıyorum: İnsanı olgunlaştıran şey hayat tecrübeleridir. Bununla aklı da olgunlaşır kişinin. Aklı olgunlaşan kişi aklı selimle düşünmeye başlar. Zaten Kurân, 40 yaşa bu yüzden dikkat çekmiştir.
35 yaşından sonra ateist olan yok mu? :D Komedi... Nerede yaşıyorsun sen?

Üst Alt