Türkiye’deki Ateist Nüfus Hızla Artıyor

Düşünce
Ateist
Çevremdeki arkadaşlarımın %80 ateist ve bunu hiçbirimiz kendi aramızda konuşarak karar vermedik. Buna sebeb olan toplumdaki piskoloji, gelenekler, filimler, müzikler, eğitim, siyaset sanırım herşey. 35 yaşından küçükler yorumunu gördükten sonra bunu yazma gereği duydum. Çevremde hiç 30 yaş altı ateist yok yani tam tersi diyebilirim.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Çevremdeki arkadaşlarımın %80 ateist ve bunu hiçbirimiz kendi aramızda konuşarak karar vermedik. Buna sebeb olan toplumdaki piskoloji, gelenekler, filimler, müzikler, eğitim, siyaset sanırım herşey. 35 yaşından küçükler yorumunu gördükten sonra bunu yazma gereği duydum. Çevremde hiç 30 yaş altı ateist yok yani tam tersi diyebilirim.
Aynen katılıyorum. Genç nesilde dinsiz oranı daha yüksek ve gittikçe de artıyor.

Düşünce
Muvahhid
Bu ülkede hiçbir zaman inançsızlara değil, aksine inananlara baskı ve zalimlik yapıldı. Kimse boş yere acındırma hikayeleri çıkarmasın.

Boş örtüsü yüzünden nice insan üniversitelerden kovulmuş. Ateist olduğu için kovulan birini biliyor musunuz siz? Duydunuz mu hiç? Hayır.

Herkesin inanç ve inançsızlık özgürlüğüne saygı duyuyorum. Ancak baskıya uğruyoruz tarzı hikayeleri yapmazsanız sevinirim. :)

Benim şekilci dindarlardan (yobaz, bağnaz, tarikatçı) gördüğüm baskıyı, dinsizler görmüyor. ^^

Asıl ezilenler muvahhit olan müslümanlardır.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu ülkede hiçbir zaman inançsızlara değil, aksine inananlara baskı ve zalimlik yapıldı. Kimse boş yere acındırma hikayeleri çıkarmasın.

Boş örtüsü yüzünden nice insan üniversitelerden kovulmuş. Ateist olduğu için kovulan birini biliyor musunuz siz? Duydunuz mu hiç? Hayır.

Herkesin inanç ve inançsızlık özgürlüğüne saygı duyuyorum. Ancak baskıya uğruyoruz tarzı hikayeleri yapmazsanız sevinirim. :)

Benim şekilci dindarlardan (yobaz, bağnaz, tarikatçı) gördüğüm baskıyı, dinsizler görmüyor. ^^

"Muvahhid" dediğin insanlar eziliyor olabilir ona bişey dediğim yok şahsen. Ama dinsiz insanların toplumumuzda ne tür baskılara maruz kaldığını da biliyor olman lazım.

Düşünce
Agnostik
14 yaşımdan beri dinleri araştırıyorum. Şuan 17 yaşındayım ve agnostiğim.. İlk kabullendiğim zaman girdiğim din dersinde kendimi uzaylı gibi hissetmiştim. Ya da uyanmış gibi bilemiyorum... Çünkü herkes sorgulamaksızın, hipnoz olmuşcasına pür dikkat dinliyor ve benim kulağıma ise hepsi masaldan ibaret cümleler gibi geliyordu. Fakat tabii sonradan öğrendim ki sınıfımda ayrıyetten 2 tane deist, bir kaç tane de hala araştıran kişiler varmış. Sorgulayanların arttığını bilmek baya sevindirici.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
14 yaşımdan beri dinleri araştırıyorum. Şuan 17 yaşındayım ve agnostiğim.. İlk kabullendiğim zaman girdiğim din dersinde kendimi uzaylı gibi hissetmiştim. Ya da uyanmış gibi bilemiyorum... Çünkü herkes sorgulamaksızın, hipnoz olmuşcasına pür dikkat dinliyor ve benim kulağıma ise hepsi masaldan ibaret cümleler gibi geliyordu. Fakat tabii sonradan öğrendim ki sınıfımda ayrıyetten 2 tane deist, bir kaç tane de hala araştıran kişiler varmış. Sorgulayanların arttığını bilmek baya sevindirici.
Ülkemizde durum aynen anlattığın gibidir. İnsanlarımız aile ve çevre baskısından çekindiğinden dolayı dine inanmadığını söyleyemiyor. Bununla birlikte dine inanmayan insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle de genç nesillerde...

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Yaşın küçükmüş arkadaşım. Sana nacizane tavsiyem çok kitap okumandır. Sitemizin Kitap Tanıtımı forumuna bakmanı tavsiye ederim.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist

Yani şimdi sen Muvahhit müslümansın. Neye göre?

Düşünce
Deist
Benim bu anketten haberim bile yokken "ateizmin gençlik isyanı dediğimiz şeyle ortaya çıktığını ve 35'inden sonra kişinin nadiren ateist kaldığını" belirten bir yazım vardı bu forumda. Ben bu sonuca kişisel gözlemlerimden yola çıkarak varmıştım.
35 yaş üstünde ateizmin yok denecek kadar azalmasını şuna bağlıyorum: İnsanı olgunlaştıran şey hayat tecrübeleridir. Bununla aklı da olgunlaşır kişinin. Aklı olgunlaşan kişi aklı selimle düşünmeye başlar. Zaten Kurân, 40 yaşa bu yüzden dikkat çekmiştir.
bence yanılıyorsunuz, örneği ise benim gibiler.
bir dönemler radikal islamcı iken 50'sinden sonra dinlerin uydurma olduğuna ikna oldum.
yeter ki insanlar sorgulayabilsinler, bunu yaptıklarında dinlerin tutarsızlıklarını ve saçma olduklarını göreceklerdir.
ben biraz geç gördüm o kadar.

Düşünce
Deist
Radikal islamcıyken dinlerin uydurma olduğuna nasıl döndün yahu ve 50 sinden sonra kesinlikle sen bir istisnasın..
aslında yıllardır kafamı kurcalayan fakat bir türlü cevaplarını bulamadığım, ya da cevaplamaya korktuğum sorular vardı. bir de aileden gelen kuran Allah sözüdür ön kabulü nedeniyle mantıklı bulmasamda bazı şeyleri kabul etmek zorunda kalıyordum. sonra "ya kuranı muhammed yazdıysa" dedim ve o gözle okumaya, sorularıma cevap aramaya başladım. gerisi çok kolay oldu.

Düşünce
Sünni
Bu ateist nüfus nerede artıyormuş merak ediyorum. Ben çevremde hiç ateist görmüyorum. Kendi kendinize gelin güvey oluyorsunuz galiba.

Üst Alt