1. 1 dakikada üye olup sitede yazmaya başlayabilirsiniz
    anında üyelik için TIKLA

Türkiye’deki Tarikat ve Cemaatler Hakkında Bilmedikleriniz

'Mezhep, Tarikat, Cemaat' forumunda Kemal tarafından 25 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Kemal

Kemal ★★ Disiplin Kurulu Başkanı

Alınan Beğeniler:
    152
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    İnançlı bir Müslüman olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye yaptığı en büyük hizmetlerinden biri nedir diye sorsanız, tereddüt etmeksizin tekke ve zaviyeleri kaldırmasıdır derim!

Siyasal İslamcıların hücum edeceği bu hükmümün gerekçesi, Atatürk eğer o tekke ve zaviyeleri kaldırmamış olsaydı, bugün Türkiye’de bırakın her şehir ya da semtte, her mahallede adına İslam denen farklı farklı dinler olurdu. 19. yüzyıldaki tekke ve zaviyelerin tamamına yakını hem emperyalizmin hem de din bezirganlarının kontrolüne geçmişti.

İslâmi cemaat ve tarikatlar olgusunu incelemiş ve bazılarını çok yakından gözlemlemiş biri olarak bunlarla ilgili tespitlerim şunlardır:

1) Pek çok cemaatın müridi, kendi şeyhlerini (önderlerini) Allahın ya da Hazreti Muhammed’in günümüzdeki vekili gibi görür. Bazıları ise şeyhlerinin, Mehdi Aleyhisselam olduğuna inanır!

2) Cemaatlerin pek çoğunda, bireysel irade ya da sorgulama yoktur. Şeyh

ya da önderin sözü Allah kelamı hükmündedir ve önderin emrini tartışmak Kur’an’ı inkar etmekten daha ağırdır ve direkt küfür olarak adlandırılır. Keza şeyh kime işaret ederse oraya oy verilir.

3) Cemaatler birbirini sevmez. Pek çok cemaat kendi dışındaki cemaatlerin şirkte (küfürde) olduğuna inanır.

4) Büyük tabanı olan cemaatlerin bazıları, dış dinamiklerle, yani yabancı istihbarat örgütleri ile direkt irtibatlıdır.

5) Cemaatlerin geneli, iktidar olanı destekler, yani bunlar durakta beklemeyi sevmezler, gelen her iktidar otobüsüne binerler.

6) Her cemaatin kendi gettosu vardır. Aralarında kız alıp verirler, alışverişleri ve arkadaşlıkları beraberdir. Buradan hareketle de bunların birbirinden kopması kolay değildir.

7) Pek çok cemaat, son dönemde holdingleşmiştir. Müritlerin yaptığı ticaret, topladığı kurban derisi ve zekatlar bu holdinglerin ana sermayesidir. Holdingin mutlak hakimi de cemaat önderleridir. Şeyh ya da önder, parayı elinde tutanın gücü elinde tuttuğunu bilir ve yönetimi çocukları dışında hiç kimse ile paylaşmaz.

8) Cemaatlerin hedef kitlesi, daha ziyade 16-30 yaş arası olanlardır. Bunlarla önce arkadaşlık kurulur, akabinde kendi sosyal çevrelerine sokularak ona kişilik verilir ve dini hassasiyetler kullanılarak saflara alınır. Yurtlar, dersaneler, okullar, bekar öğrenci evleri temel alanlarıdır.

9) Cemaatlerin bazılarında, şeyh ya da önderin akşam namazlarını Mekke’de, yatsıyı ise Medine’de kıldığına inanılır. Müritlerine şeyhlerinin evliyalıklarına olan inançları Allah’a imanları gibidir.

10) Bürokrasideki müridin şeyhe bilgi taşıması ve istediğini yapması Uhud Gazası’nda cenk yapması gibidir. Yani bilgi getiren ve icraat yapan peşin olarak şehit ilan edilir. Cemaattan ayrılmak ise sadece cehenneme girmekle değil, dünyadaki türlü felaketlerle, korku salınarak engellenmeye çalışılır. Bu haliyle, bazı cemaatler aslında girilmesi kolay, çıkılması çok zor gizli bir örgüt gibidir.

11) Pek çok cemaatin İslam anlayışı farklıdır. Değil sünnetlerde, farzlar da bile ayrılıklar vardır. Cemaat önderleri kendi çıkarına göre İslamı farklı yorumlar!

12) AKP öncesine kadar, cemaatlerin yüzde 70’i İslâmcı partilere oy vermezdi. Bugün AKP’ye militanlık yapan pek çok cemaat ve İslâmcı grup 90’lı yıllarda Tayyip Erdoğan’ın küfürde olduğuna inanır ve bunu kendi müritlerine açıktan söylerlerdi. Bugün ise bu cemaat ve tarikatların yüzde 90’ı Erdoğan’ın militanı konumundadır

13) Bazı cemaat mensuplarının, yurt dışındaki bankalarda büyük paraları ve muhtelif ülkelerde gayrimenkulleri vardır.

14) Cemaat ve tarikat gruplarına mensup olanların sayıları ise çok çok abartılmaktadır. Bütün bu cemaatlere mensup olanlar kesinlikle, 500 bin kişinin üstünde değildir. Ancak etki ya da gürültüleri fazladır.

15) Tamamı değil, ama bu cemaatlerin bazılarına göre Türkiye bugün Dar-ül Harp yanı kafir devleti konumundadır ve bu düzende devletten çalmak ve onu yıkmaya çalışmak ibadettir.

16) Bir kaçı hariç, cemaatlerin siyasi bir projesi yani devleti ele geçirmek gibi bir gayesi yoktur. Üç büyük cemaat ise CIA, MI6 ve MOSSAD tarafından yönlendirilmektedir!

17) Cemaatler konusunda, zannedilenin aksine TSK’dan ziyade MİT daha çok bilgi sahibidir ve pek çok mensubu bu cemaatlerin içindedir.

18) Bir kaçı hariç, pek çok cemaatin bilinçaltında Atatürk’e, Cumhuriyet’e ve askere karşı büyük bir kin ve öfke vardır.

Gelelim Türkiye’deki tarikat ve cemaat gruplarının belli başlılarına:

1) İsmail Ağa Cemaati - Önderi: Mahmut Ustaosmanoğlu

2) Fethullah Gülen Grubu

3) İskender Paşa Cemaati - Önderleri: Zahit Koktu, Esat Coşan ve şimdi oğlu Nurettin Coşan

4) Erenköy Cemaati (Muradiye Vakfı) - Önderleri: Tahir Büyükkörükçü (Gazeteci) Ahmet Taşgetiren ve Topbaşlar

5) Süleymancılar - Önderleri: Kemal Kaçar’ın torunları Denizongun kardeşler

6) İhlascılar - Önderi: Enver Ören

7) Kırkıncı Hoca ve Yazıcılar gibi diğer Nurcu guruplar

8) Nakşibendi Yahyalı Cemaati - Önderi: Ramazan Dinç

9) Melamiler - Önderi: Ahmet Arslan

10) Hakikatçiler - Önderi: Ömer Öngüt

11) Hazneviler - Önderi: Muhammet Muta Haznevi

12) Menzilciler - Önderi: Abdulbaki Erol

13) İcmalciler - Önderi: Prof.Dr. Haydar Baş

14) Uşşakiler - Önderi: Fatih Nurullah

15) Cerrahiler - Önderi: Ahmet Misbah Ermenkul

16) Kadiri Muhammediye - Önderi: Muhammet Ustaoğlu

17) Hizbül Tahrir

18) Tillocular

19) Galibiler - Önderleri: Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu

20) Halveti Tarikatının Şabaniye kolu

21) Adnan Hoca Grubu

22) Mustafa İslamoğlu Grubu

- - - - - - - - - - - - -

Sabahattin Önkibar - 20.07.2012

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ağustos 2016
    Sedat Ben, Timur ve Mete Turan bunu beğendi.
  2. Timur

Timur Üye

Alınan Beğeniler:
    30
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Fethullah darbesinden sonra laikliğin ne kadar önemli olduğu iyice anlaşıldı. Devlet kadrolarına kimseyi "alnı secdeye değiyor" diye almamak lazım, liyakat esaslı almak lazım. Devlet kadrolarına alınan dini grupların çoğu tehlikelidir ama ilk etapda güvenilir bile olsa daha sonraki dönemlerde başka istihbarat örgütlerinin kontrolüne girme ihtimali yüksektir. Zira dini grupların çoğu istihbarat örgütlerinin kontrolündedir. Bu nedenle milletimiz laikliğin önemini çok iyi kavramalıdır.

Sedat Ben bunu beğendi.
  3. Orhan Yolcu

Orhan Yolcu ★★★ Yönetim Kurulu Başkanı

Alınan Beğeniler:
    241
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Tarikat ve cemaatlerin tamamı tehlikelidir. Hoşgörülü ve müsamahalı gibi görünür ama gücü eline alınca adamın anasını beller.

Sedat Ben bunu beğendi.
  4. yavuz

yavuz ★★★★★ Disiplin Kurulu Üyesi

Alınan Beğeniler:
    433
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Arnavut Bektaşiliği ve Trakya menşeli vahdeti vücutçu tarikatlarda vardır. Bunlar tasavvuf yaparlar. Mutasavvıflarının çoğuda Panteist görüştedir. Ama bunlarda ele bakarlar daima.

Mete Turan bunu beğendi.
  5. Sedat Ben

Sedat Ben Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Garip bir şey yok mu? Bir yandan Türkiye'de ateizmin hızla artmasından bahsediyoruz, bir yandan da islamcılığın artmasından. Aslında her ikisi de doğru, ateizm de artıyor islamcılık da. Bu yüzden toplumsal kutuplaşma ortaya çıktı ve tehlikeli boyutlara geldi. İslamcılara tepki olarak laik insanlar daha marjinal olmaya başladı, mesela ateist olmaya başladılar. Laiklere karşı tepkili olan dindarlar da daha marjinal olup siyasal islamcı oluverdiler. Siyasal islam, 28 Şubat'tan sonra Türkiye'de çok güçlendi. Bana göre her şey o zaman başladı.

Furkan ve Mete Turan bunu beğendi.
  6. Sedat Ben

Sedat Ben Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Türkiye halkı için ateist veya siyasal islamcı olmak 90'lara kadar marjinal şeylerdi. Fakat 28 şubat döneminde yaşananlar toplumsal kutuplaşmanın fitilini ateşledi. Ben tehlikeli bir yola girdiğimiz kanısındayım; umarım yanılıyorumdur.

Mete Turan bunu beğendi.
  7. Furkan

Furkan ★★ Üye

Alınan Beğeniler:
    106
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Alaksı yok dostum.Oraya gidip görmedikçe yorum yapmayın derim.Ben menzile bağlı bir insan olarak orda neyin nasıl işlediğini gören bir insanım ve o mükemmel atmosferide soludum.Yukarıda söylenenlerin bir kısmı doğru olsada çoğusu yanlış.İnsanlara tanıtılmaya çalışılan tarafıdır bu."şeyhlik" kavramını o şekilde yorumlayamassın ancak bunun içine girip öğrendikten sonra yorumlayabilirsin kesinlikle böyle birşey söz konusu değildir.Sorularınız varsa teker teker yazarsanız hepsini canıgönülden cevaplarım:)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş