Türkler Kılıç Zoruyla Müslüman Olmuştur

sirakuza

Yazar
Mesajlar
130
Tepki puanı
56
Düşünce
Panenteist
Şayet Türkler kılıç zoruyla müslüman oldu ise kimse kalkıp da bana Türkler'in savaşçılığından, asker millet, her Türk asker doğar falan diye maval okumasın. Baldırı çıplak Arapa mağlup olup dinini terk ettiysen yazıklar olsun sana ey Türkoğlu.
 

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
6,784
Çözümler
1
Tepki puanı
4,021
Düşünce
Ateist
Baldırı çıplak Arapa mağlup olup dinini terk ettiysen yazıklar olsun sana ey Türkoğlu.

Bu acıyı Kültigin anıtında görebiliyoruz. Şu tür ifadeler var: "Darmadağın dağıldın Türkoğlu! Atanı töreni yurdunu unuttun! Gittiğin her yerde kemiğin dağ gibi yığıldı, oğlun köle, kızın odalık oldu."

Türklerin en zayıf zamanıydı. Sade Araplar değil, Farslarla birlik olup saldırdılar.
 

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
6,784
Çözümler
1
Tepki puanı
4,021
Düşünce
Ateist
Böyle çok yönlü konularda tek kutuplu bakış açısı yarar sağlamaz. Araplar Türklere baskı ve katliam da uygulamışlardır, Türkler İslamı kabul etmekte yarar da görmüşlerdir. Görüşleri iki karşıt kutupta toplamaya gerek yok. Çünkü konu çok yönlü, karmaşık nedensellikleri olan bir konu. Bu nedensellikler iç içe geçmiştir. Ayrımsamak zordur.

Bir dikkate alınacak konu da, Türklerin İslamlaşma süreci sırasında dağılmış, güçlerini kaybetmiş ve eski güçlü devletlerine sahip olmadıkları bir zaman dilimi olmasıdır. Kültigin yazıtlarında Türklerin bu durumu anlatılmıştır.

"Türk, Oğuz beyleri, milleti, işitin: Üstte gök basmasa, altta yer delinmese, Türk milleti, ilini töreni kim boza bilecekti? Türk milleti, vazgeç, pişman ol! Disiplinsizliğinden dolayı, beslemiş olan bilgili kağanınla, hür ve müstakil iyi iline karşı kendin hata ettin, kötü hale soktun. Silahlı nereden gelip dağıtarak gönderdi? Mızraklı nereden gelerek sürüp gönderdi. Mukaddes Ötüken ormanının milleti, gittin. Doğuya giden, gittin. Batıya giden, gittin. Gittiğin yerde hayrın şu olmalı: Kanın su gibi koştu, kemiğin dağ gibi yattı. Beylik erkek evladın köle oldu, hanımlık kız evladın cariye oldu. "

Kültigin Anıtı Doğu Yüzü.
 

Son konular

Üst