TÜRKLERİN İSLAMİYETİ KABUL ETMESİ KILIÇ YOLUYLA OLMADI

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İlber Ortaylı'nın konuşmasını atmışlar. İlber Ortaylı başka programlarında bir çok kez bizim bahsettiğimiz katliamların doğruluğunu onayladı. Özellikle Kuteybe'nin yaptığı katliamları kendide anlatmıştır. Ben bizzat ondan öğrendim. Talas savaşı ile ilgili iddianızı ise bizzat bana cevap olarak attığınız videoda var hoca resmen dalga geçiyor. :D Sadece şu cümleyi kurmuyor "türkler(bütün,genel) kılıç zoruyla müslüman oldu". İlber hocanın da daha önce bir çok kez söylediği gibi Türklerin müslümanlaşması uzun yıllar sürmüş 14.yy'a kadar devam etmiştir.
Biz de İlber hocayla aynı şeyi söylüyoruz, Türklerin Müslümanlığı kabulü birden değil süreç içerisinde olmuştur ve kılıç zoruyla falan da olmamıştır :)
İlber Ortaylının elbette ki her dediği doğru olmayabilir ama burada dedikleri doğru :)

Yazarı tarafından düzenlendi:

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni
İlber Ortaylı'nın konuşmasını atmışlar. İlber Ortaylı başka programlarında bir çok kez bizim bahsettiğimiz katliamların doğruluğunu onayladı. Özellikle Kuteybe'nin yaptığı katliamları kendide anlatmıştır. Ben bizzat ondan öğrendim. Talas savaşı ile ilgili iddianızı ise bizzat bana cevap olarak attığınız videoda var hoca resmen dalga geçiyor. :D Sadece şu cümleyi kurmuyor "türkler(bütün,genel) kılıç zoruyla müslüman oldu". İlber hocanın da daha önce bir çok kez söylediği gibi Türklerin müslümanlaşması uzun yıllar sürmüş 14.yy'a kadar devam etmiştir.

katliam var da bunların türk olduğunu nerden çıkarıyorsun?

sehrek savasmadı bile.uçlara türkler yerlesmemiş bile.

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni
varsa kanıtın getir.ilber ortaylı Türklerin arastırarak islama geçtiğini söylüyor.

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yani cevap olarak attığınız bir videoyu önce izlemenizi öneririm, başlığa kanma cici kuş. :D

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Yani cevap olarak attığınız bir videoyu önce izlemenizi öneririm, başlığa kanma cici kuş. :D
Ben izledim :)
Biz de İlber hocayla aynı şeyi söylüyoruz, Türklerin Müslümanlığı kabulü birden değil süreç içerisinde olmuştur ve kılıç zoruyla falan da olmamıştır :)
İlber Ortaylının elbette ki her dediği doğru olmayabilir ama burada dedikleri doğru :)

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni
türkler savaşçı bir millet.savasmadan araplara ölürler mi?akıl var mantık var.hem de 40.000 türk savasmayacak,teslim olacaklar.türkler bağımsızlığına düşkündür ölür de teslim olmazlar.az tarih oku.

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Attığınız videoda hoca Talas savaşı ile Türklerin birden müslüman olduğunu söyleyenlerle dalga geçiyor. Bizzat hocanın sözleri "751'de Talas'da kavga ettiler. Adamlar bildiğin şaman yani. Hiçbir şey de olmadılar ha onu da söyliyim. Araplarla kavga ettiler gene döndüler bildiklerine." Ben demedim ki hoca bu videoda Türkler katledildi diyor. Hoca sizin iddalarınızın yalan olduğunu söylüyor videoda. He tutup da sizinle laf dalaşına girecek değilim bunları sadece aklı, fikri, beyni olan tarihini araştırıp öğrenme cesaretine sahip sevgili forum okuyucuları için yazıyorum. :D :D :D

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni
Attığınız videoda hoca Talas savaşı ile Türklerin birden müslüman olduğunu söyleyenlerle dalga geçiyor. Bizzat hocanın sözleri "751'de Talas'da kavga ettiler. Adamlar bildiğin şaman yani. Hiçbir şey de olmadılar ha onu da söyliyim. Araplarla kavga ettiler gene döndüler bildiklerine." Ben demedim ki hoca bu videoda Türkler katledildi diyor. Hoca sizin iddalarınızın yalan olduğunu söylüyor videoda. He tutup da sizinle laf dalaşına girecek değilim bunları sadece aklı, fikri, beyni olan tarihini araştırıp öğrenme cesaretine sahip sevgili forum okuyucuları için yazıyorum. :D :D :D

video da zaten sonraları arastırıp islama yöneldiklerini söylüyor.nerenle izliyorsun lo xDDD

bir kere hadis var türkler ile savaşmayın diye.ne anlatıyorsan.

sehrek savasmadı diyoruz.niye savaşsın? atest perestleri niye korusun?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Benim savunduğum temel tez Türklerin kılıçla zorla Müslüman olmadığı, sizin de savunduğunuz temel tez Türklerin kılıçla zorla Müslüman olduğu. İlber Hoca benim tezimin doğru olduğunu söylüyor. Detaylar benim iddiam değil. Dolayısıyla detaylar önemsiz, sizin temel teziniz İlber Oratylıya göre yanlış, benim temel tezim İlber Ortaylıya göre doğru :)

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
İber Ortaylı'nın Tarihçi Kitapevi'nde katıldığı söyleşiden kısa bir kesit. Hocanın görüşünü merak edenler çok daha fazlasını araştırıp bulabilir. Ama aklınızla araştırın hoca böyle düşünüyor o zaman kesin doğru demeyin düşünün. Bunları yine aklı, fikri, beyni olan araştırıp öğrenme cesareti gösterecek sevgili forum okuyucuları için yazıyorum. :D

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İber Ortaylı'nın Tarihçi Kitapevi'nde katıldığı söyleşiden kısa bir kesit. Hocanın görüşünü merak edenler çok daha fazlasını araştırıp bulabilir. Ama aklınızla araştırın hoca böyle düşünüyor o zaman kesin doğru demeyin düşünün. Bunları yine aklı, fikri, beyni olan araştırıp öğrenme cesareti gösterecek sevgili forum okuyucuları için yazıyorum. :D
İlber Ortaylı burada Türklerin Sünni olduğunu, İranlıların kılıç zoruyla Şiiliği Türkler içinde yaygınlaştırdığını anlatıyor. :)

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni

e burda nerde diyor; katledildiler,zorla müslüman oldular diye?zamanla,arastırıp müslüman olmuşlar işte.türkleri kimse bişeye zorlayamaz.açık ve net.

saçma sapan konusuyorsunuz.melik sehrek ve emrinde ki alpleri türk halkını, milletini bırakıp kaçar mı?

bir türk komutani ve askeri böyle bişey yapmaz.atalarınıza biraz saygılı olun.

bölge sapık doluymuş zaten.türkler yerleşmemiş henüz diyoruz.e sehrek te neden bu ates perestleri korusun işi gücü yok.

Tiglath

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Türkler neyi araştırıp müslüman olmuş? Allah’ın cinleri gerçekten meteoritlerle vurduğunu bulup mu müslüman olmuşlar?

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni
Türkler neyi araştırıp müslüman olmuş? Allah’ın cinleri gerçekten meteoritlerle vurduğunu bulup mu müslüman olmuşlar?

aynn.türk bilginleri bunları sorgulamış.iman etmişler.o zamanın gökbilimcileri bunun farkındaydi.cinn 8 ayetin de ve şuhuben der.açikca o dönemde bilinmeyen bir gerceği anlatiyor.

gök,bu;meteor,göktaşı,asteroid kuşakları ile korunuyor.uzay bunlardan sürüyle dolu.

Tiglath

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
aynn.türk bilginleri bunları sorgulamış.iman etmişler.o zamanın gökbilimcileri bunun farkındaydi.cinn 8 ayetin de ve şuhuben der.açikca o dönemde bilinmeyen bir gerceği anlatiyor.

gök,bu;meteor,asteroid kuşakları ile korunuyor.uzay bunlardan sürüyle dolu.

Allah bu cinleri meteoritsiz vuramıyor mu? Ol deyince olmuyor mu?
Türkler nasıl bulmuş bunu? Uzaya mekik mi yollamış? Yüce katı neyle gözlemişler?

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni
Allah bu cinleri meteoritsiz vuramıyor mu? Ol deyince olmuyor mu?
Türkler nasıl bulmuş bunu? Uzaya mekik mi yollamış? Yüce katı neyle gözlemişler?

gözleriyle neyle olacak.

yalnız ayette önemli olan kısım bu taşların ışık hüzmesi şeklinde parladıkları kısmı.bak yaniyor demiyor.yani atmosfere giren meteorlar deil.uzayda ki parıldama, ışık hüzmesi.uzayda bişey yanmaz.çaktın mi köfteyi XDDD

oksijen yok.yanma yok.o zaman bu ayeti muhtemelen pek anliyamadılar göğe bakarken,kuyruklu yıldızları görürken ama biz şimdi biliyoruz.

haha evt.atalarımız bu gök taşlarının yandıklarını saniyordu.ateş çıkardıklarını.oysa kuran bunu açiklamiş taa o devirden ve ışık hüzmesi,şulesi/parıltısı demiş.kuranın yüceliği.insan üstülüğü işte.

Tiglath

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
gözleriyle neyle olacak.

yalnız ayette önemli olan kısım bu taşların ışık hüzmesi şeklinde parladıkları kısmı.bak yaniyor demiyor.yani atmosfere giren meteorlar deil.uzayda ki parıldama, ışık hüzmesi.uzayda bişey yanmaz.çaktın mi köfteyi XDDD

oksijen yok.yanma yok.o zaman bu ayeti muhtemelen pek anliyamadılar göğe bakarken,kuyruklu yıldızları görürken ama biz şimdi biliyoruz.

haha evt.atalarımız bu gök taşlarının yandıklarını saniyordu.ateş çıkardıklarını.oysa kuran bunu açiklamiş taa o devirden ve ışık hüzmesi,şulesi/parıltısı demiş.kuranın yüceliği.insan üstülüğü işte.
Çok güzel açıklamışsın, bravo. Kıble neresi lan? Bak ikna oldum. İki de cariye gönder. Cariyesiz islam yaşanmaz:p

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ben ne demişim?
Ben demedim ki hoca bu videoda Türkler katledildi diyor. Hoca sizin iddalarınızın yalan olduğunu söylüyor videoda.
Bizzat hocanın sözleri "751'de Talas'da kavga ettiler. Adamlar bildiğin şaman yani. Hiçbir şey de olmadılar ha onu da söyliyim. Araplarla kavga ettiler gene döndüler bildiklerine.
Cici kuş ne diyor?
e burda nerde diyor; katledildiler,zorla müslüman oldular diye?
Konuyu açan kişinin sizinde katıldığınızı beliirttiğiniz görüş ne? 751 Talas meselesi. Başka söze gerek yok. Aklı, fikri, beyni olan araştırıp öğrenmeye cesaretli sevgili forum okuyucuları için bu kadarı yeterli. :D

Son konular

Son mesajlar