Üreme için neden milyonlarca sperm üretmek zorundayız?

Düşünce
Sünni
Bebe suresi ne?
Dalga mı geçiyorsun bizimle?
Üste bir arkadaş o ayeti atmıştı :D Ben de araştırmadan öyle sandım ama aslı öyle değilmiş. Çok pardon. Lâkin diğer Necm Suresi 45-46? Aslında bu ayetlere hemen Ateist sitelerden baktığınızdan dolayı ne diyeceğinizi biliyorum. Çünkü diğer tarafın siteleri ne diyor diye araştırıyorum :D

Düşünce
Sünni
Bunun spermle ne alakası var? Anlatmanı bekliyorum. Spermlerde akıl var mı?
Ya ben şunu merak ediyorum : Spermler 1 milyon tane olsa ne fark eder, 1 tane olsa ne fark eder? Spermler yumurtalığa gelene kadar birçok azalmaya uğruyor. O yüzden 1 tane olamaz. Ama eğer azalmaya uğramayıp sadece 1 tane olsaydı ne olacaktı? Bir şey değişmez.

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Üste bir arkadaş o ayeti atmıştı :D Ben de araştırmadan öyle sandım ama aslı öyle değilmiş. Çok pardon. Lâkin diğer Necm Suresi 45-46? Aslında bu ayetlere hemen Ateist sitelerden baktığınızdan dolayı ne diyeceğinizi biliyorum. Çünkü diğer tarafın siteleri ne diyor diye araştırıyorum :D
Ateist site ne?Yanımızda Kuran var,açar bakarız 😀

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Necm Suresi 45-46. Ayetler / Rahime atıldığı zaman nutfeden (embriyo) erkeğiyle dişisiyle iki cinsi yaratan da O’dur.
Hayır bir karar kılın be! Biriniz yok ıstılahta zigotmuş der, biriniz embriyo der. Az su yahu az su! Ahım şahım bir şey değil.
Üstelik çıban gibi bilimsel hata.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah tabii ki çıkmaz sokak. Tabii ki evrimle açıklanacak.

Yanıt ilkel atalarımızda. Suda yaşayan ilkel atalarımız suya yayılan yumurtaları dölleyebilmek için çok sperm üretmek zorundalardı.

Memeliler evrildiğinde artık tek (bazı türlerde birkaç) yumurta hücresi var, tek (veya bir kaç) sperm de yeterli diyecek bir tasarımcı yok. O yüzden evrim bu temelde devam etti.

Fakat çok spermin memelilerde de avantajları var. Ayrıntısı uzun gider. Şu kadar söyleyeyim, belli sayıda sperm olması gerekiyor. Az oldu mu olmuyor. Nasıl olmaz, tuhaf ama öyle. Yumurta hücresi kompleks bir yapı. Milyonlarca spermi parmağında oynatıyor sürü güder gibi güdüyor desek yeridir, hiç abartmış olmayız. Canlılığın başlangıçtan itibaren mekanizmaları son derece karmaşık ve sürecin ayrıntılarını bilmiyoruz. Bu mekanizmalar milyarlarca yıldır evriliyor.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Allah tabii ki çıkmaz sokak. Tabii ki evrimle açıklanacak.

Yanıt ilkel atalarımızda. Suda yaşayan ilkel atalarımız suya yayılan yumurtaları dölleyebilmek için çok sperm üretmek zorundalardı.

Memeliler evrildiğinde artık tek (bazı türlerde birkaç) yumurta hücresi var, tek (veya bir kaç) sperm de yeterli diyecek bir tasarımcı yok. O yüzden evrim bu temelde devam etti.

Fakat çok spermin memelilerde de avantajları var. Ayrıntısı uzun gider. Şu kadar söyleyeyim, belli sayıda sperm olması gerekiyor. Az oldu mu olmuyor. Nasıl olmaz, tuhaf ama öyle. Yumurta hücresi kompleks bir yapı. Milyonlarca spermi parmağında oynatıyor sürü güder gibi güdüyor desek yeridir, hiç abartmış olmayız. Canlılığın başlangıçtan itibaren mekanizmaları son derece karmaşık ve sürecin ayrıntılarını bilmiyoruz. Bu mekanizmalar milyarlarca yıldır evriliyor.
Tam da bunu söyleyecektim. Ortada bir seçilim olduğu çok açık. Niye yani milyonlarca sperm? Bir spermde gayet yetebilir. Yasaları yazan allah bozan yine allah. Ama öyle bir şey olmayınca... Gerisi kuruntu...

Erdemkoc

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Biliyorsunuz ki bu milyonlarca sperm içerisinden sadece birisi yumurtayı dölleyebiliyor. Gerisi israf oluyor. Allah neden böyle bir tasarım içine girmiş? Hangi spermin o yumurtayı dölleyeceğini önceden biliyor olması gerek, o halde diğer spermleri neden yaratıyor? Tek spermle bu işi neden bitiremiyor? Milyonlarcasına ne gerek var ki gereksiz olduğu ortada kabak gibi duruyor.
Bir kadından milyonlarca çocuk çıksaydıda neden böyle bir saçmalık var derdin bir tane olsun doğru düzgün olsun derdin. Zaten oradada bir seçilim var en istekli olan sperm çocuk oluyor. Benim merak ettiğim o zaman niye o kadar istekliymişim dünyaya gelmek için.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Benim merak ettiğim o zaman niye o kadar istekliymişim dünyaya gelmek için.
Bunu ben de çok merak ediyorum. Hayır yani sanane dimi? Gerçi o zaman ben yine ben olur muydum acaba? Ben kimim? Bir ben vardır bende benden içeri!.. Yoksa... Suratımdaki ben... Kahverengi miydi siyah mı? Yoksa bu ben değil miyim? Hey, sen kimsin!..

Bir dakika hatlar karıştı...

N’oluyor bre?!. Cinnet mi geçiriyorum ne?

Yazan tarafından düzenlendi:

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bunu ben de çok merak ediyorum. Hayır yani sanane dimi? Gerçi o zaman ben yine ben olur muydum acaba? Ben kimim? Bir ben vardır bende benden içeri!.. Yoksa... Suratımdaki ben... Kahverengi miydi siyah mı? Yoksa bu ben değil miyim? Hey, sen kimsin!..

Bir dakika hatlar karıştı...

N’oluyor bre! Cinnet mi geçiriyorum ne?
Şuan içtiğinden bizim tarafa da yollarsan, çok makbule geçer ha!😁

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ortada bir seçilim olduğu çok açık. Niye yani milyonlarca sperm?

Aynen işin bir yönü bu. Seçilim. Ama tasarımcı diye bir şey olsaydı tek bir spermi herhangi bir seçilimle (ister rasgele, ister belli bir istediği genetik kodla) düzenleyip yumurta hücresine yollayabilirdi. Tasarım ve tasarımcı yok, evrim var. Bu son derece açık ve kesin.

Düşünce
Sünni
Hayır bir karar kılın be! Biriniz yok ıstılahta zigotmuş der, biriniz embriyo der. Az su yahu az su! Ahım şahım bir şey değil.
Üstelik çıban gibi bilimsel hata.
?? Su derken spermi kast ettin sanırsam. Veya ben yanlış anladım. Ama biz de her şey var sen merak etme. “Şüphesiz biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık.” (İnsan, 76/2) Burada sudan yarattıldığını görmektesin. Sence bu su nedir?
“Ki O, yarattığı her şeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayandır. Sonra onun soyunu bir özden, basbayağı bir sudan yapmıştır.” (Secde, 32/7-8)
Sudan yaratıldığını burada da görüyorsun. Bu su spermdir!

Düşünce
Sünni
Arkadaşlar anlaşılan siz şu ayetleri istiyorsunuz :
“Şüphesiz biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık.” (İnsan, 76/2)
“Ki O, yarattığı her şeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayandır. Sonra onun soyunu bir özden, basbayağı bir sudan yapmıştır.” (Secde, 32/7-8)

Bu iki ayette de su derken spermden bahsediyor

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'da yazan lafların bilimsel en küçük değeri yok.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
?? Su derken spermi kast ettin sanırsam. Veya ben yanlış anladım. Ama biz de her şey var sen merak etme. “Şüphesiz biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık.” (İnsan, 76/2) Burada sudan yarattıldığını görmektesin. Sence bu su nedir?
Sudan yaratıldığını burada da görüyorsun. Bu su spermdir!
Nutfe sperm hücresi demek değildir. Az su demektir. (Bkz: En-Natf) Bu az suyun meninin bir kısmı olduğunu
75:37-38 pasajı anlatır. Bu az suyun rahimde olduğu hatası ise 23:13-14 pasajındadır.

Düşünce
Sünni
Nutfe sperm hücresi demek değildir. Az su demektir. (Bkz: En-Natf) Bu az suyun meninin bir kısmı olduğunu
75:37-38 pasajı anlatır. Bu az suyun rahimde olduğu hatası ise 23:13-14 pasajındadır.
Burada nutfe demiyor.
“Sonra nutfeyi aleka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden alekayı, bir parçacık et hâline soktuk; bu bir çiğnem eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan hâline getirdik. Yapıp-yaratanların en güzeli Allâh pek yücedir.” (el-Mü’minûn, 12-14)
Buradan zaten her şey belli oluyor. "Nutfeyi aleka yaptık" derken anlamışsındır sanırsam.

Son konular