Makale Unvan

Unvana sahip kişilere karşı bakışımız hep şu mu olmalıdır? Bu kişi bilir ne de olsa profesör, ilahiyatçı, kurumsal şirketin müdürü vs. İsimlerinin önünde bulunan bir kaç takının onları zeki yaptığını mı düşündürür bize yoksa unvan olayı şöyle midir bizim düşüncemize göre; Benimle aynı fikirde ise zeki değil ise yalandan profesör mü deriz?

Bir kişi ilahiyatta profesör olabilir ama verdiği bilgiler bir zehir gibi olabilir o bilgiyi kalbine indiren kalbini zehirlenmesine vesile olabilir o yüzden diğer makale gelecek bilgileri düşünmek bir süzgeçten geçirmekten bahsetmiştik. Ne var ki ülkemiz din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde sadece Allah'ın dinini anlatmakta ki şükür buna artık kolayca erişebiliyoruz bir kişi namazı, orucu, zekatı gibi ibadetleri yapmayı bilmese bile kolay erişebiliyor Allah'ın izniyle. Şimdi, bir çocuk neden bunları yapmalıyız? Sorusu sorduğunda fen ve felsefe zamanı olan şu zamanda kalbini tatmin edecek cevaplar bulamayabiliyor ve bir kaç soru vesilesi ile dinden çıkmaya doğru gidebiliyor.

Şimdi diğer kişilere gelelim bir kaç bilim insanı unvanı da varsa onların fikirleri saçma, boş, absürt bile olsa o bilgiler bazı kişiler için -büyük çoğunluk- alkışlanmasına vesile olabiliyor. O kişinin evinde bir odayı kütüphane olarak gördüğümüzde bakışımızda tamamen değişiyor bu adam biliyor! Diyoruz ta ki o bilgi bizim istediğimiz bilgi olup olmayana kadar. Mesela bu evrenin bir başlangıcı var ve yoktan var oldu yani bir irade var dediğimiz de hemen bir teori geldiğinde ve fantezi olduğu belli olsa bile itiraz/inkar edecek kişi o fantezi bilgiyi alır ve bir argümanmış gibi sunabilir. Olamayacağına deliller gelse bu sefer farklı bir fantezi argüman seçebilir. Artık o profesör onun gözünde bilen biridir ama mesela bu kainat yoktan var olmuştur diye unvanı olan biri söylese ve bu bilgi kişiye ters ise o profesör onun gözünde yobaz, cahil, bilmez olabiliyor.

Özetle akıl süzgecinden geçen bilgilerden sonra süzgeçte takılı kalan bilgilere verilecek cevaplar nefsi cevaplar değil gerçekten akıl ve mantık olarak cevap veren kişilerdir bu arada profesörlerden değil sadece yeri gelir bir çoban vesilesi ile o bilgiyi de alabiliriz çünkü biz bir şey bilmiyoruz. "Ben bilenim" dersek ecelin geleceği saati bilmiyoruz bir kalbini tekletir Allah veya farklı bir vesile yaratır ve canını alır. O yüzden şu geçici dünyada nefsi cevaplara değil hakikat cevaplarını aramaya çalışalım bu müslümanlar içinde geçerli ilahiyatçı bir şey biliyor değil daha çok önce okuyup/dinleyip sonra genele vurup, süzgeçten geçirip sonra kalbe alınmalıdır.

Plütoncu

Çaylak
Düşünce
Ateist
Aga bu makale mi şimdi ben ömrü hayatımda böyle makale görmedim.

Ve biz kimseye bu gözle bakmıyoruz ben şahsen kendim araştırıp doğru bilgiye ulaşıyorum, biliyorum forumdaşlarımın çoğu da öyle yapıyor, bir kişinin unvanı var diye direkt inanmıyorum. Bunu sorgulamayı bilmeyen, sevmeyen insanlar yapar. Yani müslümanların %90'ı falan diyebiliriz.

Plütoncu

Çaylak
Düşünce
Ateist
Silinmesine gerek yok ama bunu normal konu olarak açmalısın. Makale daha resmi bir şeydir ve öznel görüşler üstünde değil nesnel konular hakkında bilgi vermek amaçlanır. Burada nesnel bir konu yok.
Tamamdır eksiklerimi yazarsan sevinirim ilk kez yapıyorum makaleye uygun değilse rapor atıp silinmesini talep edebilirsiniz.

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Ne var ki ülkemiz din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde sadece Allah'ın dinini anlatmakta ki şükür buna artık kolayca erişebiliyoruz bir kişi namazı, orucu, zekatı gibi ibadetleri yapmayı bilmese bile kolay erişebiliyor Allah'ın izniyle. Şimdi, bir çocuk neden bunları yapmalıyız? Sorusu sorduğunda fen ve felsefe zamanı olan şu zamanda kalbini tatmin edecek cevaplar bulamayabiliyor ve bir kaç soru vesilesi ile dinden çıkmaya doğru gidebiliyor
Bir çocuğa asla ne yapmamalıyız bunu anlatmışsın.

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Asla yanlış cevaplar verilmemeli dayakla vs. anlatılmamalı evet bunları vs. yapmamalıyız.
Çocuğa kendi düşüncelerini empoze ettirmek mi ?!
Yanlış cevaplar verilmemeli mi ?
Toksik bir düşünce olmuş çocuk yapmamanızı öneriririm. Çocuğu fen ve felsefeden uzaklaştırıp salt din bilgisiyle boğmakta ne biliyim...

Plütoncu

Çaylak
Düşünce
Ateist
Kıvırma Hacı Bayram, çocuğu bilimden uzaklaştıralım diyorsun. Gerekçende şu: kalpleri sindiremiyor,kalpleri erimiyor, kalplerini tatmin edemiyorlar gibi gülünç şeyler. ( şu kalple alıp veremediğiniz ne ayrıca?)Lol.
Bro bunlar sanıyor ki; kalple düşünüyoruz, duygularımız orada, allah orada falan. Değişik bir bakış açısı.

Yazan tarafından düzenlendi:

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Bilimin içinde ki inançtan demiştim. Konu farklı olduğu için sohbeti bitiriyorum.
Bilim din gibi dogmatik değil. Din farklı şey bilim farklı şey bilimin içinde inanç diye bir şey yok. Bilimin içinde ki inanç diye bir zırvalık ilk defa senden duyuyorum.

Yolcu

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bilim din gibi dogmatik değil. Din farklı şey bilim farklı şey bilimin içinde inanç diye bir şey yok. Bilimin içinde ki inanç diye bir zırvalık ilk defa senden duyuyorum.
Bak bir bebeği Allah yarattı demek inanç ise,
Bir bebek dna yaptı demekte -haşa- bir inançtır boş bir inançtır.

Son konular

Son mesajlar