Uyanmam!

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Aslında bunu anlatmak gereksiz geliyordu ama forumu inceledikçe anlatmak istedim. 28 yaşındayım muhafazakar bir ailedenim. Daha 3-4 yaşlarındayken babaannem dualar ezberlettirirdi. Beyin yıkama süreci erken başladı anlayacağınız. İlk defa Allah'ı dedemin anlattığını net hatırlıyorum. Hatta gece rüyamda bile görmüştüm. :) Dedemin yüzü ama çok uzun boylu yer altında yaşıyor. :) 7 ve 12 yaş arası sürekli şehir değiştirmemizden dolayı her hangi bir kuran kursuna gitmedim. 12 yaşında kuran kursuna başladım. Kuran kursu diyorum ama ücretli değil. Bir komşu kendince sevabına öğretiyor çocuklara sonradan Süleymancı diye tabir ettiğimiz kişilerden olduğunu anladım. 1 haftada cüzü bitirip kurana geçtim. 1 ay sonra hocanın yardımcısı oldum. Bana harfleri öğreten abilere kuran okutuyordum. 3-4 yıl kadar yazları orada hocalık yaptım. Sayısız kere hatim ettim. Sorgulama var mıydı diye sorarsanız inanın öyle bir beyin yıkama ki bu aklınızın ucuna geldiğinde besmele çekiyorsunuz ve sorgulamayı bırakıyorsunuz. Yaşadığım ailede dindar olmamak imkansız. Her konu ama her konu din ile ilgili. Dinin karıştırılmadığı bahsedilmediği bir muhabbet yok. Hayatımdaki değişim lisede başladı. Dinden uzaklaştım 5 vakit namaz kılmayı bıraktım. Sadece cumalara gider oldum, daha sonra onu da bıraktım. Üniversiteye başladığımda ise sadece din adına yaptığım şey oruç tutmak ve inanmaktı. Jeoloji Mühendisliği okuyordum doğal olarak dünya ve tarihi benim ilgi alanımdı. Dünyanın oluşumu, evrim vs. bunları öğrendim. Ama yine de sorgulamıyordum. Açıkçası aklıma bile gelmiyordu yıllarca Allah'ı ve dini unutmuştum umursamıyordum. O sıralarda kendi inandığım bir din geliştirdim kendi kendime müslümandım ama keyfime göre. Bir süre sonra dini sorgulamaya başladım. Nerede saçmalık var kötülük var hep orada çünkü. Kuranı bu süreye kadar defalarca hatim etmiştim ama hiç Türkçe okumamıştım. Tam da sorgulamaya başlamışken en iyisi okuyayım imanım yerine gelsin dedim beyin yıkama o derece! Her şey o zaman başladı Kuranı daha okumaya başlar başlamaz ateist oldum, zor da olsa bitirdim. Her şey o kadar açıktı ki neden daha önce bunu farketmedim diye hala kendime kızıyorum. Bir zamanlar fanatik müslüman olan ben ateistim artık! UYANDIM!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sanırsam genellikle böyle oluyor. Ben de bir kaç arkadaşla görüştüm bu böyle olmayacak biz bir çalışma yapalım bu Kuran'da ne yazıyor araştıralım dedim. Toplandık. Daha ilk toplantıda anlamına gerek yok, tecvitli okuma geliştirelim diye birisi çıkınca anlamını araştırmayacak olan şimdi çıksın gitsin dedim. Anlamını araştırmayacak olanla tecvit mecvit meraklısı ile benim işim yok dedim. Resti çekince tamam dediğin gibi olsun dediler. O zaman internet erişimimiz yok, herkes meal tefsir bulduğunu getirmiş, Arapça bilen de yok, karşılaştırarak doğru anlama ulaşmaya çalışıyoruz.

Daha bir kaç toplantıdan sonra durumu öğrenen yaşı bizden büyük abi dediğimiz biri çıktı geldi. Bu çalışmayı hemen bırakıyorsunuz yoksa hepiniz kafir olup cehenneme gireceksiniz dedi. Ben ulaştığımız anlamları yazıyordum. Numara numara kendimce meallerin ortalaması bir meal hazırlıyordum. Buna baktı, çok sinirlendi. Alimler yazmış size düşmez dedi bir sürü nasihat etti. O gidince hava değişti. Herkes tırsmıştı. Bir daha gelen olmadı. Ben kendim devam ettim çalışmaya ve sonuna kadar tüm Kuran'ı incelemeden bırakmadım.

Son sayfayı okuyup kapağını kapattığımda ateist olmaya karar vermiştim tabii ki ama emin değildim. Meallerdeki farklılıklar kafamı kurcalıyordu. Bunların ortalamasını alarak gerçeğe ne kadar ulaşabilmiştim? Ya hepsi yanlışsa? Baktım olmayacak Arapça da öğrenmeye karar verdim. Arapça öğrendikten sonra meallerin gerçekten yanlış olduğunu ama Kuran'ı kötü göstermek için yazılmış tek bir meal olmadığını, aksine hepsinin nasıl cilalar boyar satarız diye çabalamış olduklarını gördüm. O zaman ateist olma kararım kesinleşti. O meal tefsir hepsini bir torbaya doldurup çöpe attım. Çöpe atmak tepkili bir hareketti çünkü tüm meallerin insanları aldatıp Kuran iyi bir şeymiş gibi göstereceğiz diye süslemecilik yalancılık yapmalarına sinirlenmiştim. Sonra baktım hepsini atmamışım, daha sağda solda var, onları da sobaya atıp yaktım. Din prangasından zihnimi kurtarıp özgürlüğe kavuşturdum.

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Geldi gene forumun delisi. :D
Biz öyküyü sürdürelim. Nostalji, o dinden çıkış heyecanını yeniden yaşamak hatırlamak heyecanlı oluyor.

Ben şimdi tamam ateistim ama dedim bunu etrafa nasıl anlatacağım? Uzun süre anlatamadım. Kendimce bir metafor geliştirdim. Diyelim salça kavanozu boşaldı. Ben de güzelce yıkadım hiç salça kalmadı ve reçel doldurdum. Ama üzerinde hâlâ salça yazıyor.

Yazsın! Ben içinde artık reçel olduğunu biliyorum. Bu metaforla epey gittim. Buna ben muslim ateist olma durumu diyorum. Erken öten horozu keserler sabahı beklemek lazım hesabı.

Burdan çıkan sonuç çok şiddetli toplumsal baskı var. Çok aşırı şiddetli. İnsan öfkeleniyor bu kadar yoğun baskıya. Ateistler o yüzden agresif oluyorlar. Belki İzmir gibi filan yerlerde baskı yoğun değildir ama bazı yerlerde nefes alınmayacak kadar yoğun baskı, gerilik, yobazlık, cahillik, hurafe gırtlak boyu.

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Biz öyküyü sürdürelim. Nostalji, o dinden çıkış heyecanını yeniden yaşamak hatırlamak heyecanlı oluyor.

Ben şimdi tamam ateistim ama dedim bunu etrafa nasıl anlatacağım? Uzun süre anlatamadım. Kendimce bir metafor geliştirdim. Diyelim salça kavanozu boşaldı. Ben de güzelce yıkadım hiç salça kalmadı ve reçel doldurdum. Ama üzerinde hâlâ salça yazıyor.

Yazsın! Ben içinde artık reçel olduğunu biliyorum. Bu metaforla epey gittim. Buna ben muslim ateist olma durumu diyorum. Erken öten horozu keserler sabahı beklemek lazım hesabı.

Burdan çıkan sonuç çok şiddetli toplumsal baskı var. Çok aşırı şiddetli. İnsan öfkeleniyor bu kadar yoğun baskıya. Ateistler o yüzden agresif oluyorlar. Belki İzmir gibi filan yerlerde baskı yoğun değildir ama bazı yerlerde nefes alınmayacak kadar yoğun baskı, gerilik, yobazlık, cahillik, hurafe gırtlak boyu.
Ben de uzun süre aylarca kimseye söylemedim. Sonrasında bir kaç yakın arkadaşıma anlattım durumu. İlk başta çok garipsediler benim gibi birinin ateist olmasını. Daha sonra bu konuları onlarla da konuşur, tartışır olduk. Şu an arkadaş grubumuzun yarısı ateist. :D Diğer yarısı sade adı müslüman. :D Ailemde ise erkek kardeşime söyledim meğer o da ateistmiş, söylemiyormuş. :D Aileme hala daha söyleyemedim. Dediğiniz gibi baskı, yobazlık, cahillik diz boyu. Ama ailem sonuçta. Özellikle annem çok sulu gözlüdür, oturur günlerce ağlar kesin. Ben de şu anda ailemi daha açık fikirli olmaya teşvik ediyorum. Anneme kuran meali aldım dedim çok sevdiğin kuranı bir kerede Türkçe oku bakalım ne yazıyormuş. Umarım okuyunca ne olduğunu anlar. :D

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yani bu çok garip bir durum. Bazı kişiler diyorlar ki ateist olunca havalı olduğunu zannediyorlar ondan ateistim diyorlar. Bu çok yanlış bir düşünce. Ateist olduğunu bir kere her yerde söyleyemiyorsun. Baskı inanılmaz, herkes farklı gözle bakmaya başlıyor sana. Adeta insan değilmişsin gibi davrananlar biliyorum! Bir de olayın şöyle bir yanı var. Bir tanrının, dinin olmadığını anladığın an aydınlanma yaşıyorsun. Ve insan bu bilgiyi herkesle paylaşmak istiyor. Herkesin uyanmasını istiyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Umarım okuyunca ne olduğunu anlar.
Hiç sanmam ama neyse... Ben babama söylediğimde babam ağlamıştı koca adam basbayağı ağladı. Çok kötü oluyor bu tür deneyimler. Sonra babam hastalandı. İçime tuttu. Ama ben tekrar imana geldim diye yalan da söyleyemedim. Bir yakınımız gitmiş oğlun imana geldi tekrar demiş babam çok sevinmiş çok mutlu olmuş ve sonra ölmüş. Cenazesine yetiştim. Keşke babama söylemeseydim diyorum hep.

Sürekli tepki gördüm, sürekli tepki, sürekli tepki. Hiç bir olumlu geri dönüş almadım. Ailem, yakınlarım, arkadaşlarım, iş çevrem... Bu kadar mı olur, bütün dünya karşıma geçti. Bir milim geri adım atmadım. Bazı konumları kaybettim ama pişman değilim. İşsiz de kalsam umrum değil. Bunlara asla boyun eğmeyeceğim. Hiç bir şey bunlara boyun eğmemi sağlayamaz.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
çok garip bir durum.
Ben neler gördüm. Yaşlılar ağlıyorlar. Onlara artık söylememeye karar verdim. Sonra içime tutuyor. Kimisi şehadet getirmeye başlıyor. Kimisi kalkıp aptes alıyor istiğfar ediyor! :D Kimisi donup kalıyor, hareket de etmiyor, konuşmuyor da! Allah diye bir şey yoktur dedin mi gök çatlayacak çökecek gibi hissediyorlar. Bunu kaldıramıyorlar.

Ne var bu kadar abartacak bu inancı ben hiç bir zaman anlayamadım. Bir kere telefon çaldı açtım, açar açmaz bir azar bir azar, sevdiğim kırmak istemeyeceğim kuzenim sen nasıl ateistim dersin diye beni iyice bir payladı. Soğukkanlılığımı bozmadım, severdim çocukken çünkü. Nasıl yani nasıl derim, basbayağı derim yine diyorum dedim sakince sinirlenmeden, telefonu kapattı.

Çok iyi samimi bir dostuma bir daha benim bayramımı filan kutlama ben bayram seyran tanımıyorum ateistim dedim bir anda dostluğu bitirdi. En çok ona şaşırdım, samimi dosttuk, nasıl bu kadar tepki gösterir şaştım doğrusu. Sıfır geri adım. Giden gitsin asla dönmek yok.

Yazarı tarafından düzenlendi:

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ben babama söylediğimde babam ağlamıştı koca adam basbayağı ağladı. Çok kötü oluyor bu tür deneyimler. Sonra babam hastalandı. İçime tuttu
Ben de bu tarz bi durumdan korktuğum için aileme söylemiyorum. Onun yerine gerçeği bulmaya teşvik ediyorum. Açıkçası iyi yol kat ettiğimi düşünüyorum. Önceden onların çok katı baktıkları durumlara artık biraz daha açık fikirli yaklaştıklarını görüyorum. Umarım bu deneyimde başarılı olurum. :)

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ben neler gördüm. Yaşlılar ağlıyorlar. Onlara artık söylememeye karar verdim. Sonra içime tutuyor. Kimisi şehadet getirmeye başlıyor. Kimisi kalkıp aptes alıyor istiğfar ediyor! :D Kimisi donup kalıyor, hareket de etmiyor, konuşmuyor da! Allah diye bir şey yoktur dedin mi gök çatlayacak çökecek gibi hissediyorlar. Bunu kaldıramıyorlar.

Ne var bu kadar abartacak bu inancı ben hiç bir zaman anlayamadım. Bir kere telefon çaldı açtım, açar açmaz bir azar bir azar, sevdiğim kırmak istemeyeceğim kuzenim sen nasıl ateistim dersin diye beni iyice bir payladı. Soğukkanlılığımı bozmadım, severdim çocukken çünkü. Nasıl yani nasıl derim, basbayağı derim yine diyorum dedim sakince sinirlenmeden, telefonu kapattı.

Çok iyi samimi bir dostuma bir daha benim bayramımı filan kutlama ben bayram seyran tanımıyorum ateistim dedim bir anda dostluğu bitirdi. En çok ona şaşırdım, samimi dosttuk, nasıl bu kadar tepki gösterir şaştım doğrusu. Sıfır geri adım. Giden gitsin asla dönmek yok.
Ben sadece çok yakın arkadaşlarıma söylediğim için henüz sizin kadar sert tepkiler almadım. Yakın arkadaş derken yani tabi herkesin iddiasıdır bizim arkadaşlığımız bir başka ama bizim ki de bir başka. :D 20 yıllık arkadaşlarım bunlar beraber büyümüşüz 5 kişi birimiz daha 20 yaşında vefat etti. Bu olay daha da yakınlaştırdı bizi. Bu kadar yakın arkadaşının olmasının bir dezavantajı da var. Onlar haricinde geri kalan herkes tanıdık gibi geliyor insana. :D
Akrabalardan bahsedecek olursak kimseye söylemedim çünkü hiçbirini insan yerine koymuyorum. Şu anda dahi bunu yazarken bir akraba apartmanında oturuyorum. 5 katlı 10 daireli bir apartman bu bina. Ben burada büyüdüm çocukluğumdan beri hiçbirini sevemedim, hatta nefret ettim. Müslümanken dahi sevmezdim onları. Onlarla aynı apartmanda olmamıza rağmen hiçbir iletişimim olmadığı için söyleme gereğimde yok. O konuda şanslı olduğumu düşünüyorum bir nebze.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Umarım bu deneyimde başarılı olurum.
Evet temkinli gitmekte fayda var. Kuran'da Mekke çevresini uyar yazıyor, ben Mekke çevresinde yaşamıyorum filan demeni, biz her kavme kendi dilinde peygamber göndermeden sorumlu tutmayız yazıyor Türk peygamber hani demeni, bu peygamberler niye hep aynı bölgede geliyor ve hepsi akraba filan demeni tavsiye ederm. Benim gibi direk allah diye bir şey yoktur deme, şok etkisi yapıyor.

Bir kere birisi sen ateistim diyormuşsun öyle mi diye geldi. Evet ateistim dedim. Nasıl yani dedi allaha mı inanmıyorsun yoksa tanrı inancın var mı diye sordu. Ne allaha ne başka hiç bir tanrıya inanmıyorum dedim. Dondu. Tuhaf tuhaf bakmaya başladı. Lan dedim bu deliye bağlamasın! Basbayağı aniden saldırır filan diye tetikte durmaya başladım. Alaaaakber diye saldırırsa ne yapayım direk burnuna mı çakayım hayalarına mı diye hesap yapıyorum. Epey baktı baktı kalktı gitti, hiç sesini çıkarmadı. Sonra baktım lavaboda aptes alıyor! :D

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kötü şeyler de oldu. Birisi kalktı ağza alınmayacak laflar etti. Ateistsen madem ibnelik de yaparsın pezevenklik de demesin mi! Ama bunun dinine kitabına allahına hep sövdüm. Mosmor oldu. Cinayet çıkabilirdi. O yüzden kimseye ateist olduğunu çevresine duyurmayı tavsiye edemiyorum.

Bir iyiliği şu oluyor, söyledin mi artık oruç musun cumaya gidelim mi gibi saçma sapan laflar gevelemiyorlar artık. Bunları soranlara bir yumruk çakasım geliyor. Sana ne ulan oruçsam da değilsem de senin demenle mi cumaya gideceğim dümbük diyeceğiiim, tatsızlık çıkacak.

Ateistim bilader ne orucu ne cuması dedim mi artık kafam rahat ediyor. Bir iyiliği bu.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben topluma kırgınım. Bir kişi çıkıp da insan ateist olabilir, dindar olmasını garipsemiyorsak ateist olmasını da garipsememek lazım demedi! Bu sözü tek bir kişiden duydum, çok da haksızlık etmeyeyim ama bir kişi ile olmuyor! Bunu yarısına yakınından duysaydım en azından yarısını geçmese razıydım ama tek kişi ile olmaz. Ona tabii minnettarım, bu sözü bir kere bir kişiden olsun duymak beni çok rahatlattı. Tam da iş konumlarımda bazı kayıplar yaşadığım ve gergin olduğum zamanlardı. Konumlarımı geri kazanamadım ama önemli değil. Bu lafı duydum ya yeter. Bir kişi bari bu lafı söyledi.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Her kavme olduğu gibi Türklere de peygamber gelmiştir. Göktanrı inancının İslamla oldukça benzerlik gösteren tarafları olması bunu gösteriyor. Demek ki diğer dinler gibi zamanla değişime uğramış.
İlk muhatap olan insanların daha önce de aşina oldukları Peygamberlerden Kuranda örnek verilir. Yoksa tüm peygamberler Kuranda anlatılanlarla sınırlı değildir.