Veda Hutbesinin Hangi Versiyonu Doğru?

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
veda-hutbesinin-hangi-versiyonu-dogru.jpg

Veda hutbesinin üç farklı versiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu versiyonlardan hangisi doğru. 120.000 küsur kişi tarafından dinlendiği ve dolayısıyla en güvenilir hadis olduğu söylenen Veda Hutbesinde bile hangi versiyonun doğru olduğu soru işareti.

Veda hutbesinin en önemli kısmı üç farklı versiyonda şöyle;

1 - "Size izleyeceğiniz iki şey bırakıyorum: Kuran ve benim Sünnetim." (Muvatta 46/3)
2 - "Size Kuran'ı ve aile halkımı (ehli beyt) bırakıyorum." (Müslim 44/4 Nu, 2408; Hanbel 4/366; Darimi 23/1 Nu, 3319).
3 - "Size Kuran'ı bırakıyorum; onu izlemelisiniz." (Müslim 15/19 Nu, 1218; İbn Mace 25/84 Nu, 3074; Ebu Davud 11/56, Nu 1905).

Sorular:

1 - 120.000 kişi tarafından dinlenilen Veda Hutbesinin bile 3 farklı versiyonu varken, Muhammed'in vefatından 200 yıl sonra derlenen hadislere nasıl güvenilebilir?

2 - Sünni müslümanlar hutbenin 1. versiyonunu, Şiiler 2. versiyonunu kabul ediyorlar bir sorun olmuyor da, "Yalnızca Kuran" diyenler 3. versiyonu kabul edince niye dışlanıyorlar?

Üç gruba da sorulsa kendinin haklı olduğunu söyler, dolayısıyla yukarıdaki iki sorunun cevabı yok. Müslüman arkadaşlar İnandığınız İslam dini bu kadar sağlam! temellere dayanıyor.
Düşün ve sorgula...

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Yukarıda belirtildiği üzere veda hutbesinin üç farklı versiyonu var. Müslümanlar bu farklı versiyonlardan hangisini neye göre doğru kabul ediyorlar merak ediyorum? Hangisi işine gelirse onu mu doğru kabul ediyorlar acaba??? :D:D

Düşünce
Ateist
Üçü de doğru olabilir. Peşpeşe 3 cümle kurduysa bunlar olabilir. Yapabildikten sonra bunların hepsi olur. Isınmış uygun bir ortamda birisinin hutbeye çıkıp vaaz vermesi beklenildiğinde, biri çıkıp hutbeye vaaz verir olur, bitti.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Üçü de doğru olabilir. Peşpeşe 3 cümle kurduysa bunlar olabilir. Yapabildikten sonra bunların hepsi olur. Isınmış uygun bir ortamda birisinin hutbeye çıkıp vaaz vermesi beklenildiğinde, biri çıkıp hutbeye vaaz verir olur, bitti.
Değişik bir bakış açısı, olabilir. Bu tip din adamları bazen birbiriyle çelişen şeyler söyleyebiliyorlar. Nasıl olsa arkalarında ne derlerse inanacak koyun sürüleri var.

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Üstelik bu hadisteki çelişki aynı kaynakta bulunuyor. Hiç mi kafası çalışmıyor bunların yaa.

Düşünce
Muvahhid
Size kuranı bıraktım çünkü peygamber yaşayan kurandı onun görevi Allahın kanunlarını eksiksiz bir şekilde tebliğ ve bozulan din anlayışını yeni gelen ayetlerle düzeltmekten ibaretti o yüzden peygamber için ikici bir seçenek imkansızdır Peygamber vahiyle yaşar Vahiyle ölürlür.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Size kuranı bıraktım çünkü peygamber yaşayan kurandı onun görevi Allahın kanunlarını eksiksiz bir şekilde tebliğ ve bozulan din anlayışını yeni gelen ayetlerle düzeltmekten ibaretti o yüzden peygamber için ikici bir seçenek imkansızdır Peygamber vahiyle yaşar Vahiyle ölürlür.
Peki diğer rivayetler neden var o zaman? Ayrıca "sadece Kuranı bıraktım" versiyonunun doğru olduğunu nerden biliyorsun?

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Muhtemelen veda hutbesinde hepsi söylenmiştir ama toplu halde değil, parça parça. O yüzden bunların hangisini söylemiştir diye bir şey yok, hepsini söylemiştir. Peygamberin (sav) sünnetleri de ehli beyti de getirdiği Kuran da bizim rehberimizdir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Muhtemelen veda hutbesinde hepsi söylenmiştir ama toplu halde değil, parça parça. O yüzden bunların hangisini söylemiştir diye bir şey yok, hepsini söylemiştir. Peygamberin (sav) sünnetleri de ehli beyti de getirdiği Kuran da bizim rehberimizdir.
O zaman bu hadisler palavra durumuna düşer.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kuran'ı bıraktım deyince ben de Kuran'ı terk ettiğini sandım. :)

Kitap ve ehli beyt
"Size iki şey bırakıyorum; onlara temessük etseniz necat bulursunuz: biri Kitabullah / Kur’an, biri Âl-i Beytim." ( Tirmizî, Menâkıb: 31; Müsned, 3:14, 17, 26)

Kitap ve sünnet
"Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla delalete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve sünnetim. Bu ikisi (kıyamette) havza kadar ayrılmadan beraberce geleceklerdir." (Hâkim,1/93).

Kitap
"Size sadece Kuran'ı bırakıyorum; ona uyarsanız yolunuzu şaşırmazsınız." (Müslim 15/19 Nu, 1218; İbn Mace 25/84 Nu, 3074; Ebu Davud 11/56, Nu 1905)