Venüs'te Yaşam İzi

sisyphos

Yazar
Düşünce
Agnostik
İnorganik yaşam olabiliyorsa o zaman melekler falan da vardır herhalde, uçan noodle canavarı da var olabilir hatta 😀.

Sanırım herkes heyecan arıyor sıkıntıdan😀. Bilim konuştuğumuz dilin yarattığı hayali kategorilerle ve varsayımlarla değil mantık ve gözlemle ilerler. Dünyaya göre düşünürsem neden yanılayım ki? Dünya dediğin şey evrendeki fiziksel faktörlerin ortaya çıkardığı bir olgular kümesidir, dolayısıyla bu gezegende direkt olarak gözlemlediğimiz şeyleri referans almaksızın evrende olan biteni zaten doğru şekilde anlamlandıramayız...

Sana haksızsın demiyorum ama maalesef kapalı görüşle baktığın için haklı da diyemiyorum dostum çünkü fosfin'i araştırırsan dünyadaki canlılık faaliyetlerine göre yorumlandığında bu denli fosfini sadece ya orada kimyasal bir lab. var (ki evet bu gerçekten imkansız :D ) yada bu denli fosfinin dünya bilgisiyle sadece canlılıkla açıklanır yani orada istila edecek bir akıllı yaşam formu var demiyoruz bizi haber siteleriyle yada saçma -asılsız- iddialar peşinde koşanlar olarak görmemelisin.

Dediğim gibi dünya bilgisiyle eğer farklı gezegenlerde dünyadakine mutlaka benzeyecektir ama belli noktalarda ayrılan kimyasal süreçler varsa ( ki dediğin gibi dünyada bu uzayın içinde olduğu için çok büyük farklılık olmasını bekleyemeyiz şuan ki bilgiler ışığında ) anca o zaman yine fosfin canlı değil bu süreçlerden dolayı oluştu diyebiliriz.

Sonuçta şuan ilkel bir yaşam olabilir mi? yada nasıl bir reaksiyon var veya reaksiyonlar var? sorusunu öğrenmemiz için canlılık var yada yok demeden oradaki fosfin için önce dünyamızda kullanıcağımız araçlarla tekrar tekrar ölçümler yapıp zamanı gelincede ilgilenen bir uzay araştırmacısı şirket NASA yada ROSKOSMOS olacaktır gibi geliyor araç göndermesi ve sonda yardımıyla veri toplaması.

Son olarak bence SPACEX bu konuyla çok ilgilenemeyecektir gibi çünkü halihazırda yıllardır düşünülen bir mars projeleri var ve çok yogunlar.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Olabilirlik bilime zarar vermez. Hakkında hiç bir ölçülebilir somut veri bulunamayan konular felsefe içinde incelenir. Felsefede hiç bir kayıt şart yoktur, akıl ve mantık dışında.

sisyphos

Yazar
Düşünce
Agnostik
Hakkında hiç bir ölçülebilir somut veri bulunamayan konular felsefe içinde incelenir.

Burada somut bir veri olduğu için incelenmesi gerek biri çıkıp mars, venüste yaşam var çünkü öyle düşünüyorum dese kimse ilgilenmez ama şuan somut veriler paylaşıldı ölçülen kanıtlanabilir veriler.
Tabi insanların aklına ilk gelen gibi bir yaşam dan bahsetmiyoruz ama bu denli bir yaşam belirtisi bile ilgilenmeye değer insanlığın varlığından hep merak edilen bir konuyla ilgili ilk defa bu kadar somut bir veri bulunda tabi yine söylüyorum kesin değil çünkü kimyasal bir süreç olabilir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Fosfin illa biyolojik süreçle üretilmiş olmayabilir. Fosforun alüminyum ve mağnezyum bileşiklerinden su ve ısı etkisiyle de meydana gelebilir. Fosfin ticari bir gaz ve inorganik olarak üretiliyor.

Mars'ta da metan bulundu ve bu da hem inorganik, hem organik yolla oluşabilen bir gaz. Tabii araştırılacak, o ayrı. Ama olasılıklar böyle. Heyecana gerek yok. Sakin!

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Fosfin illa biyolojik süreçle üretilmiş olmayabilir. Fosforun alüminyum ve mağnezyum bileşiklerinden su ve ısı etkisiyle de meydana gelebilir. Fosfin ticari bir gaz ve inorganik olarak üretiliyor.

Mars'ta da metan bulundu ve bu da hem inorganik, hem organik yolla oluşabilen bir gaz. Tabii araştırılacak, o ayrı. Ama olasılıklar böyle. Heyecana gerek yok. Sakin!
Doğru ama araştırmacılar, venüs atmosferinde bulunan fosfin miktarının, abiyonik yaşam olmayan kaynaklardan gelemeyecek kadar çok olduğunu açıkladılar. Eğer ölçümler doğruysa iki olasılık var ya venüste yaşam var, yada bilmediğimiz bir abiyonik fosfin tepkimesi var.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kaynağına göre değişir. Belki Venüs'te çok zengin mağnezyum ve fosfor yatakları vardır. Gerçi su yüzeyde olmadığı için bunun yararı olmayabilir ama asit yağmurları var, belki bu şekilde de oluşabilir. Tabii araştırılacak. Venüs çok yoğun kalın bulutlara sahip. Extrem bir ortam. Sürprizler olabilir.

Sabahları Venüs'e bakarım. Göz alıcı parlaklığının arkasında müthiş bir ortamı sakladığını düşünürüm. Bu parlaklık bulutlarından geliyor. Her zaman kalın bulutlarla kaplı, havanın açması diye bir şey söz konusu değil.

Bu bulutlar güneş ışığının yüzde yetmişini yansıttığı halde soğurduğu yüzde otuz bir yere gidemediği için yüzeyi kurşunu eritecek kadar ısıtmaya yetiyor. Çok extrem bir ortam, acayip bir yer.

onezero

Yazar
Düşünce
Agnostik
dostum çünkü fosfin'i araştırırsan dünyadaki canlılık faaliyetlerine
Dostum,
@mad hatter 'in daha önceki yazılarını incelersen. Bu konuda bilgisi olmaması olasılığının olmadığını görürsün. Ben mad hatter' a katılıyorum.

Ayrıca evren de bizden başka canlı, bizden daha zeki canlı olmadığı gerçeği şu anki bilimin geldiği noktadır.
Maalesef bu şimdilik bir gerçek. Uzaylı diye bir şey yok!.

sisyphos

Yazar
Düşünce
Agnostik
Dostum,
@mad hatter 'in daha önceki yazılarını incelersen. Bu konuda bilgisi olmaması olasılığının olmadığını görürsün. Ben mad hatter' a katılıyorum.

Ayrıca evren de bizden başka canlı, bizden daha zeki canlı olmadığı gerçeği şu anki bilimin geldiği noktadır.

Dostum , ben asla bilgisiz demedim öyle bir argümanı asla savunmam zaten. Sadece o, ben yada seni bırakın bilim konusunda bu konuların içindeki bilim insanları bile o derece bilgilerine rağmen uzayda kesin olarak yaşam yoktur yada vardır diyemez sadece bugün ki bilim ışığında şuan böyle bir ölçüm yapamıyoruz yada yapabiliyoruz diyebilirler.

Evrende şuan zaten bizle aynı yada bizden daha gelişmiş bir canlının varlığından bahsedilmiyor bile vardır demek zaten bilime ters olur.

Şuan ki bilgiler ışığında yoktur zaten ama en son ki makaleye göre şunu diyebiliriz ama ilkel bir yaşam olma ihtimali eskiye göre çok arttı bu konudaki gerçeği ise orada yapılacak bir keşif ışığında öğrenebiliriz görüşündeyim. Belki daha önce dediğim gibi kimyasal reaksiyonlar sebep olmuş olabilir yada orada küresel ısınmanın ne denli yüksek olduğunu biliyoruz önceden olan bir canlılıktan kalmış izler olabilir ki bu derece fosfin çoktan yok olmuş olurdu ( insan yada insan üstü bir yaşamdan bahsetmiyorum ) son olarak bu derece fosfin şuan orada yüzeyden 30-60 km yukarıda olduğu düşünülüyor ki ısının yaşam için olanak tanıyacağını bir aralıkta aynı zamanda güneşimize olan uzaklığında yaşanabilir çember içinde olduğu da bilinen bilgiler içerisinde olduğundan yaşam ihtimalin de belirli bir yüzde artış olduğunu görmekteyiz.

sisyphos

Yazar
Düşünce
Agnostik
Kaynağına göre değişir. Belki Venüs'te çok zengin mağnezyum ve fosfor yatakları vardır. Gerçi su yüzeyde olmadığı için bunun yararı olmayabilir ama asit yağmurları var, belki bu şekilde de oluşabilir. Tabii araştırılacak. Venüs çok yoğun kalın bulutlara sahip. Extrem bir ortam. Sürprizler olabilir.

Sabahları Venüs'e bakarım. Göz alıcı parlaklığının arkasında müthiş bir ortamı sakladığını düşünürüm. Bu parlaklık bulutlarından geliyor. Her zaman kalın bulutlarla kaplı, havanın açması diye bir şey söz konusu değil.

Bu bulutlar güneş ışığının yüzde yetmişini yansıttığı halde soğurduğu yüzde otuz bir yere gidemediği için yüzeyi kurşunu eritecek kadar ısıtmaya yetiyor. Çok extrem bir ortam, acayip bir yer.

Venüs'teki volkanik faaliyetler, yıldırımlar hatta astroid çarpması oluşacak yeni bir reaksiyon ihtimali vs. hepsi son bir yıldır araştırılıyormuş ama hiç biri bu denli fosfini açıklamaya yetmemiş diye okudum zaten canlılık olma ihtimalini son seçenek olarak düşünüp diğer bilinen seçeneklerin hepsini elemişler.

Venüs dediğin gibi çok sıcak bir gezegen küresel ısınma çok yüksek oranda gezegenin o km'si 400 derece üstü fakat 30-60 km üstü için yaşanabilir sıcaklıkta olduğu söyleniyor ve bulunan fosfin tam olarak bu aralıklarda olduğu için zaten ilgi daha fazla artıyor.

Ve kesinlikle haklısın çok acayip bir gezegen :)

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
O somon paratizinden bahsediyorsan enerji için oksijen kullanmıyor sadece, herhangi bir anaerob organizma gibi. Neden imkansız olarak görülsün ki? Anaerob respirasyon zaten bilinen bir şey, tabii söz konusu parazit çok hücreli olduğu için kafaların karışması doğal. Okudum ben de, youtubeda izlediğim birkaç biyolog da mevzuyu devolüsyon olarak yorumlamışlardı, yani tersine evrim, bazen şartların saçmalığı bir organizmayı kompleks haline getireceğine ilkelliğe sürüklüyor kısaca. Daha önce de o tür şeyler (mitokondriyal genom boşluğu vb) zaten gözlemlenmiştir, ama söylediğim gibi genellikle ana akımda yer almıyorlar, aynı anda her yerde yazılınca da uzaylı istilası reaksiyonu veriyor insanlar, tarihte bir ilkkkk tüm bilinenleri değiştirecek bulguuu!! falan 😀. Mesela sence şu an teorik fizikle ilgilenen kaç kişi özel göreliliğin yanlış bir kuram olduğunu biliyordur? Bu konuyla hiç ilgilenmemiş ve ilgilenmeyi düşünmeyen sayısız fizikçi var. Neyse işte, 10 yıl öncesinden benzer bir bulguyu da buradan okuyabilirsin...

İnorganik yaşam olabiliyorsa o zaman melekler falan da vardır herhalde, uçan noodle canavarı da var olabilir hatta 😀.

Sanırım herkes heyecan arıyor sıkıntıdan😀. Bilim konuştuğumuz dilin yarattığı hayali kategorilerle ve varsayımlarla değil mantık ve gözlemle ilerler. Dünyaya göre düşünürsem neden yanılayım ki? Dünya dediğin şey evrendeki fiziksel faktörlerin ortaya çıkardığı bir olgular kümesidir, dolayısıyla bu gezegende direkt olarak gözlemlediğimiz şeyleri referans almaksızın evrende olan biteni zaten doğru şekilde anlamlandıramayız...
Sana da sonra cevap vereceğim :D

onezero

Yazar
Düşünce
Agnostik
Dostum , ben asla bilgisiz demedim öyle bir argümanı asla savunmam zaten. Sadece o, ben yada seni bırakın bilim konusunda bu konuların içindeki bilim insanları bile o derece bilgilerine rağmen uzayda kesin olarak yaşam yoktur yada vardır diyemez sadece bugün ki bilim ışığında şuan böyle bir ölçüm yapamıyoruz yada yapabiliyoruz diyebilirler.
''Bilgisizsin'' dediniz demedim. ''Fosfin' in ne olduğunu ararştırırsanız'' demek, bilmiyor zannındasınız manasına gelir. Bende bilmemesi mümkün değil demişim. Gelince kendisi zaten cevap verecektir.

Uzaylı yok'u, bilim insanları diyor zaten. Ben demiyorum. Ölçüm dediğiniz şey, ışık- renklerden ibarettir. Bir gezegende hayat olup olmadığı oraya adım atmadan belirlidir.

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
O somon paratizinden bahsediyorsan enerji için oksijen kullanmıyor sadece, herhangi bir anaerob organizma gibi. Neden imkansız olarak görülsün ki? Anaerob respirasyon zaten bilinen bir şey, tabii söz konusu parazit çok hücreli olduğu için kafaların karışması doğal. Okudum ben de, youtubeda izlediğim birkaç biyolog da mevzuyu devolüsyon olarak yorumlamışlardı, yani tersine evrim, bazen şartların saçmalığı bir organizmayı kompleks haline getireceğine ilkelliğe sürüklüyor kısaca. Daha önce de o tür şeyler (mitokondriyal genom boşluğu vb) zaten gözlemlenmiştir, ama söylediğim gibi genellikle ana akımda yer almıyorlar, aynı anda her yerde yazılınca da uzaylı istilası reaksiyonu veriyor insanlar, tarihte bir ilkkkk tüm bilinenleri değiştirecek bulguuu!! falan 😀. Mesela sence şu an teorik fizikle ilgilenen kaç kişi özel göreliliğin yanlış bir kuram olduğunu biliyordur? Bu konuyla hiç ilgilenmemiş ve ilgilenmeyi düşünmeyen sayısız fizikçi var. Neyse işte, 10 yıl öncesinden benzer bir bulguyu da buradan okuyabilirsin...

Şimdi araştırdım da hayal kırıklığına uğradım ya. Ama ben hala solunum yapmayan bir canlı olabileceğini öne sürüyorum.

Yaşam denilen olgu büyük sürprizlerle örülü ve evet olabilir. Daha uzayın tamamını bile keşfetmedik. Yaşamın çeşitliliğini sadece dünyadan biliyoruz ve evet dünyadaki yaşama bakarsak yanılabiliriz. Çünkü evren çok ama çok farklı bir yer. İnorganik yaşamlar olabilir. Unutma bugün olan her şey bir zamanlar hayallere bile giremeyen şeylerdi.

Tabiki de referans alma noktasında haklısın ama unutma ki başka gezegenler de var. Açıkçası ben Venüs'te yaşayabilen canlılar olduğuna inanıyorum. Hee bilim hayal gücüyle beslenir zaten ama tabiki de kanıt da gerektirir. Yine de bizi kanıt aramaya götüren şey zaten hayal gücümüz değil mi? Açıkçası ben hala dünyayla sınırlı kalmamamız gerektiğini düşünüyorum.

Bir zamanlar kuantum dünyası da hayaldi unutmayalım. Belki alanımda bir canlı türü keşfederim bende ve dediğim gibi olur :D

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Olabilirlik bilime zarar vermez. Hakkında hiç bir ölçülebilir somut veri bulunamayan konular felsefe içinde incelenir. Felsefede hiç bir kayıt şart yoktur, akıl ve mantık dışında.
Felsefe delilik ürünüdür bence. Deli olmasaydı kimse bu kadar düşünce ortaya çıkamazdı diye düşünüyorum. Açıkçası hep akı ve mantık derler ama bariz saçmalanarak da yapılabilir. Açıkçası şu akıl ve mantığı çok yücelttiğimizi düşünüyorum. Felsefe delilere özgü bir uğraştır. Dikkat et bütün filozoflar hafiften terelellidir :D

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Dostum,

Evrende hep kendimizden üstün varlıklar aradığımız için olabilir. Ama bir viroid bile büyük olay yaratır. Hee haklısın tabiki de şu ana kadar bulunamadı ama bu olmadığı anlamına gelmez. Sonuçta ne kadar iyi tarayabildik ki yüzde 5'lik alanı?

onezero

Yazar
Düşünce
Agnostik
Evrende hep kendimizden üstün varlıklar aradığımız için olabilir. Ama bir viroid bile büyük olay yaratır. Hee haklısın tabiki de şu ana kadar bulunamadı ama bu olmadığı anlamına gelmez. Sonuçta ne kadar iyi tarayabildik ki yüzde 5'lik alanı?
Hayal kur tabi. De biraz ayakların yere bassın.
Hoca 1 milyon ışık yılı gözlemlenen mesafede, uygun ortam yok diye tahmin ediyor.

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Hayal kur tabi. De biraz ayakların yere bassın.
Hoca 1 milyon ışık yılı gözlemlenen mesafede, uygun ortam yok diye tahmin ediyor.
Hayallerde bile ayaklar yere basacaksa anlamı mı var? Tahmin edebilir bu haklı olduğu anlamına gelmez. Şu an her şeyi düşünebiliriz. Tıpkı dünyanın etrafında bir çaydanlık döndüğünü de düşünebileceğimiz gibi. Kanıtlayabilir misin? Şu anlık hayır. O yüzden dediğimde hiçbir şey yok.

Burada hepimiz olasılıklardan bahsediyoruz. Yaşam ve canlılık dediğimiz şey biz her ne kadar basit görsek de sandığımızdan da karmaşık bir süreç.

Ki evrenin bilmediğimiz daha çok noktası var. Sadece bildiğimiz evreni düşünmekten vazgeçin. O sınırlardan daha ötesinde canlı olmadığını ya da bir yaşam türü olmadığını iddia edemeyiz.

rhynkar

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yaşam derken sadece bildiğimiz yaşamdan bahsetmemeliyiz bence. Entropy'nin dediği gibi yaşamak için bizim bilmediğimiz şeye ihtiyaç duyan başka tür bir canlı da pekala olabilir. Hatta bu canlı biyolojik bile olmayabilir. Bilinci olan her şey, herkes bana göre canlıdır. Umarım vardır tahtalı köyü boylamadan görmek istiyorum onları.

sisyphos

Yazar
Düşünce
Agnostik
''Bilgisizsin'' dediniz demedim. ''Fosfin' in ne olduğunu ararştırırsanız'' demek, bilmiyor zannındasınız manasına gelir. Bende bilmemesi mümkün değil demişim. Gelince kendisi zaten cevap verecektir.

Uzaylı yok'u, bilim insanları diyor zaten. Ben demiyorum. Ölçüm dediğiniz şey, ışık- renklerden ibarettir. Bir gezegende hayat olup olmadığı oraya adım atmadan belirlidir.

Aslında sizde haklısınız dediğim kelime o manaya geliyor ama demek ki yanlış anlatmışım o konuda kendimi demeye çalıştığım son bilgilerle alakalıydı yani son makale :)

Daha önceki yazılarımda dediğim gibi uzayda her hangi bir yaşamın varlığı şuan ki makale örneği dışında zaten yok ama son ışıkla bu değişti acaba mı sorusu artık sorulmaya başladı. Gerçi buna uzaylı demek insanlarda o yeşil varlıkları uyandırıyor :D ah sinema sektörü neyse ama sonuç olarak ilkel yaşama dair bir umut aşıladı.

Benim kişisel fikrimi sorarsan eğer ben bazı felsefeci ve bilim insanlarının düşündüğü gibi bu evrende sadece bizim olmadığımız görüşündeyim bizim gezegenimizden çok daha yaşlı ve kendi güneşinin yaşanabilir sınırında olan gezegenlerde canlılığın oluşmuş olabilitesi olasılığı olduğunu düşünüyorum ama asla bizle aynı yada bizden üst gibi bir düşüncem yok olabilir mi evet o bile olabilir çünkü daha evrenin yüzde 5 ini bile bilmiyoruz :)

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Felsefe delilik ürünüdür

Öyle bir şey yok. Saçmalıyorsun. Felsefe ve bilim tam bir uyum ve işbirliği içinde çalışır. Hakkında somut veri varsa o işe bilim bakar, yoksa felsefe bakar. Böyle bir işbirliğine gitmişlerdir. Bilim felsefede determinizmin nedensellik ilkesi temelinde çalışmaktadır.

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Öyle bir şey yok. Saçmalıyorsun. Felsefe ve bilim tam bir uyum ve işbirliği içinde çalışır. Hakkında somut veri varsa o işe bilim bakar, yoksa felsefe bakar. Böyle bir işbirliğine gitmişlerdir. Bilim felsefede determinizmin nedensellik ilkesi temelinde çalışmaktadır.
Dediğimi iyi anlamaya bak :) Neden öyle dediğimi de kendin çöz :)

Son konular