Ya Diğer Cemaatler

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
1,737
Beğeniler
1,009
Düşünce
Agnostik
#1
Daha öncesi de var ama malumunuz Fetullahçıların devlete asıl yerleşmeleri AKP zamanında olmuştur. Bu güne geldiğimizde gördük ki Fetullahçılar ülkemize çok şey kaybettirdi. Hatta ülkemizi tamamen bile kaybedebilirdik. Evet durum bu.

Peki ya diğer cemaatler ve tarikatlar ne alemde. Onlar devlete hiç sızmaya çalışmıyor akıllı usluca duruyor mu? Hayır. Fetullahçılardan boşalan yerleri kapma yarışındalar. Şu anda menzil grubunun sağlık bakanlığında çok büyük hakimiyeti olduğu söyleniyor. Ve buna benzer başka cemaatler ile ilgili söylentiler de var. Fakat bununla birlikte şundan da eminim ki Fetullahçılar dışında hiçbir dini grup devlete bunlar kadar yerleşemez ve etkili olamaz.

Ayrıca Fetullahçıların, başta menzil olmak üzere diğer dini gruplar içine saklandıkları da sır değil. Aslında bir yönden bu durum bir şans. Eğer devlet cemaatleri bitirme kararında olsa Fetullahçıların diğer cemaatlere sızdığını bahane ederek operasyon başlatabilir. Bu yapılmalıdır. Cemaatler ve tarikatlar bitirilmedikçe "demokratik laik hukuk devleti" her zaman tehlikeye girecektir. Eğitim hiçbir zaman bu dini gruplara bırakılmamalı. İleride cemaat ve tarikatlara operasyonlar gelir mi ne dersiniz?
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Beğeniler
611
Düşünce
Ateist
#2
Hayır! Çünkü o zaman bindikleri dalı kesmiş olurlar. Sağ cemaat tarikat ve mafya olmadan iktidar olamaz. Yapmaya teşebbüs ettiklerinde AKP nin işi biter ve bir başka sağ parti iktidar olur.
 
Mesajlar
66
Beğeniler
15
Düşünce
Sünni
#4
Ak parti hükumetleri hiçbir zaman cemaatlere karşı tavır almaz. FETÖ olayı münferit bir olaydır. Burdan bütün cemaatlere operasyon gelir diye bekleyenler avcunu yalar. Diğer taraftan cemaatler ve tarikatler olmadan İslam inkişaf edemez. Cemaat ve tarikatler Türkiyenin manevi hayatı için her zaman lazımdır.
 

Wayder

Üye
Mesajlar
72
Beğeniler
53
Düşünce
Agnostik
#5
Evet haklısın cemaatler islam için lazım buna katılıyorum. Yoksa insanlar dinini sorgulayıp daha kolay terk edemezdi.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Beğeniler
611
Düşünce
Ateist
#6
Din peygamberlerden çıkmaz çünkü onlar yaşayan insanlar değildir. Onlar sofiler tarafın sembolleştirilen masallardaki sevgidirler. Sofilerin ise ekolleri yani cemaat yada tarikatları vardır. Cemaat ve tarikatlar zamanla mezheplere, mezheplerde zamanla dinere dönüşürler. Dolayısıyla dinleri ateist deist yada agnostikler yok edemezler. İşte o cemaat ve tarikatlar yok edip yerlerine yenilerini getirirler.
 

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
361
Beğeniler
241
Düşünce
Agnostik
#7
Cemaatlerde tarikatlarda cumhuriyet, Atatürk ve laiklik düşmanıdır. Bunlara fırsat vermemek lazım. Ama hükumetten yüz bulup her türlü naneyi yiyorlar şuan.
 
Üst Alt