Ya Doğruysa

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Müslüman arkadaşlarla yaptığımız bazı tartışmalarda konu dönüp dolaşıp, senin inancın doğruysa ölüm sonrası bana bir sıkıntı olmaz ama benim inancım doğruysa ölüm sonrası sen ayvayı yersin noktasına geliyor.

Şunu belirteyim ki bir inanca ya doğruysa diye inanılmaz. Müslüman arkadaşlar Halife Ali'ye dayandırdıkları bu argümanı çok sık kullanıyorlar, malum. Fakat ezbere kullanıyorlar. Akıl ve mantık süzgecinden geçirseler bu düşüncenin ne kadar sakat olduğunu görürler.

Madem böyle "ya doğruysa" diye bir varsayım üzerinden gidiliyor. O zaman bende soruyorum: Ya Budizm doğruysa, ya Hinduizm doğruysa, ya Hristiyanlık doğruysa, ya Musevilik doğruysa, ya Şintoizm doğruysa, ya Brahmanizm doğruysa vs.

Evet, bu soruyu soran arkadaş ölüm sonrasında tongaya düşmemek için bu dinlerin hangisine ve neye göre inanacak? Sonuçta hepsininde doğru olma ihtimali var. Sanırım şimdi herkes anlamıştır "ya doğruysa" düşüncesinin sakatlığını.

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
bu düşünceye inanıyorlar bir de ya. Ali söylemiş ya kesin olarak doğrudur dolayısıyla aynen tekrar edelim mantığı var. böylece bir kere daha ispat edilmiş olduki İslam kafa çalıştırmaya engeldir.

Düşünce
Deist
Bu pragmatistlik oluyor. Felsefede buna "Pragmatizm" deniyor. Zamanında aynı zamanda bir bilim adamı olan Blaise Pascal da bunu dile getirmiş. Tanrı'ya inanmanın bizim çıkarlarımız doğrultusunda olduğunu söylemiş. Aslında haklı. Tanrıya inanmak cidden bizim çıkarlarımıza. Ama Pragmatizm'in şöyle sakat bir yönü var. Tanrı'ya biz çıkarlarımız doğrultusunda inanıyorsak eğer Tanrı bunun farkına varmayacak mı? Çıkarları uğruna Tanrı'ya inanan bir insanın, çıkarları uğruna bir amirine yalakalık yapan dalkavuklardan farkı ne? Dalkavukluk iğrenç bir şey.

Düşünce
Ateist
Bu savunma, halamın bilmem neleri olsaydı dayım olurdu kadar saçma bir savunma. Bunu diyenler laik Türkiye cumhuriyetinde yaşadıkları için özgürlüğün ne olduğunun farkında olarak bunları söyleye biliyorlar, gitsinler de Afganistanda, Pakistanda, İranda, Sudanda, Cezairde, Suudi Arabistanda vs. bir yaşasınlar da bu dünyada yaşarken neleri kayıp ettiklerinin bir farkına varsınlar. Müslüman ülkelerin çoğunda kadınlar pantolon giyemiyor giyerlerse cezası 40 kırbaç, bütün hayatın boyunca burka ve kara çarşafın içinde sadece burnunun göründüğü ve toplumdan kadın olarak soyutlandığını bir düşün. Müslümanlar en küçük bir olayda neden tası tarağı toplayıp da batı ülkelerine sığınıyorlar? Madem islamın hoş görüsü ve güzelliği var, neden dinlerini yaşamak için müslüman ülkeleri tercih etmiyorlar?

Düşünce
Agnostik
Bu savunma, halamın bilmem neleri olsaydı dayım olurdu kadar saçma bir savunma. Bunu diyenler laik Türkiye cumhuriyetinde yaşadıkları için özgürlüğün ne olduğunun farkında olarak bunları söyleye biliyorlar, gitsinler de Afganistanda, Pakistanda, İranda, Sudanda, Cezairde, Suudi Arabistanda vs. bir yaşasınlar da bu dünyada yaşarken neleri kayıp ettiklerinin bir farkına varsınlar. Müslüman ülkelerin çoğunda kadınlar pantolon giyemiyor giyerlerse cezası 40 kırbaç, bütün hayatın boyunca burka ve kara çarşafın içinde sadece burnunun göründüğü ve toplumdan kadın olarak soyutlandığını bir düşün. Müslümanlar en küçük bir olayda neden tası tarağı toplayıp da batı ülkelerine sığınıyorlar? Madem islamın hoş görüsü ve güzelliği var, neden dinlerini yaşamak için müslüman ülkeleri tercih etmiyorlar?
Bu sadece İslam ile ilgili değil cahilliğin de çok büyük etkisi var. Geri kalmış ekonomik seviyesi düşük, eğitim seviyesi yerlerde olan ülkelerde bu çok görülen bir etkidir. Tamamen İslam ülkelerine yaymamak gerekir. Arap emirlikleri dine bağlılığıyla bilinir fakat Dubai ve Abu Dhabi'ye gittiğimde İstanbul'dan çok daha rahat ettiğimi söyleyebilirim. Şort ve parmak arası terlikle her yeri bir güzel gezdik bir kişi bile dönüp bakmadı. Sadece Abu Dhabi de meşhur bir cami var bilenler bilir ziyaret etmek istedik girmek için Müslüman olma şartı varmış nedense. Siyahi güvenlikler bizi geri çevirdi Avrupalı zannedip Pakistanlı bir rehberimiz vardı çok saygılı bir çocuktu. Onlar Müslüman dedi güvenliğe, inanmadılar sonra gidip yanlarına biz Türküz dedik. "oo my friend" deyip bizi içeri aldılar çok sevindiler nedense, sevinelim mi üzülelim mi bilemedik..

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Ali tarihte yaşamış bir insan değildir. Elinde çift başlı kılıç tutan Ali çift taraflı düşüncenin yani analitik düşüncenin ta kendisidir. Diyalektiktir. O düşünce tarzı ile insanlık müşküllerini halleder. Deney gözlem yaparak her türlü olasılığı tartar. Ve müşkülünü hallederek başarıya ulaşır. Orada bahsedilen ölüm ise başarısızlığın verdiği bedbinliktir. Yani manevi ölümdür. Ama en önemlisi karşımızda duran o müşkülü o diyalektiğin kılıcı ile yenip başarıya yani Allaha ulaşacağımıza olan inancımızdır. Sofi işte orada o Aliyi konuşturuyor. Başaramam diye asla bedbin olup atalete düşme! Başarının şartlarına uyarsan şayet gelecekte bir gün gelir başarıya ulaşırsın. Ama başaramam diye yan gelip yatarsan manen hep ölürsün! Ama ne yazık ki Müslümanlık bu sözü maddi ölümden sonraki hayat olarak yorumluyor. İlim ortadadır. Beyin öldü mü ruhta ölür!

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Tende iki kurt vardır. Birisi ipek sarar birisi baldır. Bunların sırrına erdin mi turnam?
İpek saran Alidir. Yeşil ipek sarar. Sıkıcıdır ama sonu baldır. Bal olan da Muhammeddir. Yaşam sevgisidir.
Yeşil doğadır. Doğallıktır. Doğaya aykırı düşünmemektir, aynı zamanda ritüellere dayalı yapmacık hayat yaşamamaktır. Cennettekilere yeşil ipekten gömlek vadedilir.

Düşünce
Sünni
@yeniçeri sen ne ayaksın anlamadım. Ali yaşamamışmış. Yok balmış yok kurtmuş. Bu ne yaa. A be sen ne anlatıyon. Masal mı anlatıyon. Boş boş konuşuyon. Farkındamısın bilmiyorum.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
@yeniçeri sen ne ayaksın anlamadım. Ali yaşamamışmış. Yok balmış yok kurtmuş. Bu ne yaa. A be sen ne anlatıyon. Masal mı anlatıyon. Boş boş konuşuyon. Farkındamısın bilmiyorum.
Senin bunları anlayabilmen çok ama çok zor. Önce biraz bilgi o sende yok. Sonrada kafanı çalıştıracaksın o ise hiç yok. Sen ancak ve de ancak masal dinlersin ve de mışıl mışıl uyursun. Yani sana anlatılan masalı anlayamazsın.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Sesten anlarsın ama sesin söz olduğunu anlayamazsın! Sadece ses ezberlersin. Neee ayaksın! Ne kolsun! Nemiyim ben? Bektaşiye apaşın biri sorar "Babalık senin adın ne?" Bektaşi sorar nedecen? Apaş der "Hiç kıçımın kenarına yazacam!" Bektaşi cevap verir. "At Yarağı!"

Düşünce
Agnostik
Senin bunları anlayabilmen çok ama çok zor.
Anlaşılabilir hale getir o zaman.. he ben yazarım isteyen anlar istemeyen anlamaz çok da umurumda dersen kendin yazar kendin çizer kendin okursun yazma dilimizde mümkün olduğunca herkese hitap edebilelim ki ne anlatmaya çalıştığımızı insanlar daha rahat idrak etsin..

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Anlaşılabilir hale getir o zaman.. he ben yazarım isteyen anlar istemeyen anlamaz çok da umurumda dersen kendin yazar kendin çizer kendin okursun yazma dilimizde mümkün olduğunca herkese hitap edebilelim ki ne anlatmaya çalıştığımızı insanlar daha rahat idrak etsin..
Anlayamadığın ne? Anlayamadım demek çok kolay ve çok ucuz bir tenkit.