Ya Doğruysa

iksaruman

Üye
Düşünce
Deist
Müslüman arkadaşlarla yaptığımız bazı tartışmalarda konu dönüp dolaşıp, senin inancın doğruysa ölüm sonrası bana bir sıkıntı olmaz ama benim inancım doğruysa ölüm sonrası sen ayvayı yersin noktasına geliyor.

Şunu belirteyim ki bir inanca ya doğruysa diye inanılmaz. Müslüman arkadaşlar Halife Ali'ye dayandırdıkları bu argümanı çok sık kullanıyorlar, malum. Fakat ezbere kullanıyorlar. Akıl ve mantık süzgecinden geçirseler bu düşüncenin ne kadar sakat olduğunu görürler.

Madem böyle "ya doğruysa" diye bir varsayım üzerinden gidiliyor. O zaman bende soruyorum: Ya Budizm doğruysa, ya Hinduizm doğruysa, ya Hristiyanlık doğruysa, ya Musevilik doğruysa, ya Şintoizm doğruysa, ya Brahmanizm doğruysa vs.

Evet, bu soruyu soran arkadaş ölüm sonrasında tongaya düşmemek için bu dinlerin hangisine ve neye göre inanacak? Sonuçta hepsininde doğru olma ihtimali var. Sanırım şimdi herkes anlamıştır "ya doğruysa" düşüncesinin sakatlığını.
Bende ekliyeyim .
Ya doğruya diye düşünen biri olsaydım kararsız biri olurdum . " Ya tüm dinlerin yalan olduğu doğruya ? Ya tüm dinlerin gerçek olduğu doğruysa ? " diye düşünürken kararsızlık hali oluşurdu . Tabi olaya tek yönlü bakarsan kararsızlık hali oluşmaz ama mantıklı düşünmemiş olursun . Örnek sizin anlattığınız gibi . "Örnek : Ahmetizm ya doğruysa o zaman onu inanmalıyım ve diğerlerini reddetmeliyim ." gördüğünüz gibi tek taraflı bakmak yanlış karar vermemizi sağlıyor .