Ya Dünya’nın ayı olmasaydı? Uranüs gibi dönseydi? Levhaları hareket etmeseydi?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,172
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
Konu Sahibi
“Küre-i arz her ne kadar semâvâta nisbeten çok küçüktür; fakat hadsiz masnuat-ı İlâhiyenin meşheri, mazharı, mahşeri, merkezi hükmünde olduğundan, kalb cesede mukabil geldiği gibi, küre-i arz dahi koca, hadsiz semâvâta karşı bir kalb ve mânevî bir merkez hükmünde olarak mukabil gelir.” (Risale-i Nur Külliyatı, 12. Lema)

Ağustos 2019 itibariyle güneş sisteminin dışında tespit edilen gezegenlerin sayısı dört bini geçti. İçlerinde en çok ilgi çekenlerden biri Gliese 581d adı verilen gezegendi. Suyun sıvı halde bulunması için uygun sıcaklıkta olabileceği düşünülüyordu. Harvard Üniversitesi’nden gökbilimci Dr. Lisa Kaltenegger ve ekibinin araştırması, Gliese 581d’nin yalnızca tek yüzünün aydınlandığını, diğer yüzünün sürekli karanlık olduğunu, iki yüzü arasındaki sıcaklık farkının çok büyük fırtınalara neden olduğunu gösterdi. Dr. Kaltenegger’in hesaplamaları, yerçekiminin Dünya’nın yerçekiminden fazla olduğuna, atmosfer basıncının da çok yüksek olabileceğine işaret etti. Kaltenegger, “orada bir yerden bir yere gitmek kesinlikle aşırı zor olurdu, sürekli derin suda gitmek gibi bir şey” diyor.

Dünya, çölün ortasındaki vaha gibi. Ne atmosferinin hemen hemen hepsi karbondioksitten oluşan Venüs gibi ortalama yüzey sıcaklığı 460 derece, ne de Mars gibi yaklaşık eksi 60 derece. Mars’taki kum fırtınaları tüm gezegeni kaplayıp aylarca sürebiliyor; Neptün’deki rüzgârların hızı saatte iki bin yüz kilometreye varıyor. Merkür’ün yerçekimi atmosfer tutamayacak kadar zayıf… Denizleri, ormanları, çiçekleri, meyveleriyle çeşit çeşit canlıyı taşıyan harika bir gemi gibi Dünya. Dengeli gaz karışımı, zehirsiz atmosferi, yeryüzünde rahat dolaşmamıza izin veren yerçekimi, kozmik ışınlardan koruyan manyetik alanı, ultraviyole ışınlardan koruyan ozon tabakası, ayı, güneşiyle özel bir gezegen.

Dünya’nın yakın komşusu Venüs’e çok defa Dünya’nın ikizi, ya da kardeşi deniliyor. Büyüklükleri, bileşimleri ve yerçekimleri benzer. Ancak Venüs’te insanın sıcaktan kavrulacağı, atmosfer basıncı altında ezileceği, ve oksijensizlikten boğulacağı belirtiliyor. Bizi koruyacak teknolojiye sahip olduğumuzu varsayıp gezegenimizin “ikizi” Venüs’e hayali bir yolculuk yapalım… Venüs’e inince önce iyi bir uyku uyumak isteyebilirsiniz. Tabii gün boyunca değil. Çünkü bu gezegende bir gün yaklaşık 6.000 saat sürüyor. Güneşin doğuşunu seyretmek isterseniz söyleyelim, güneş 177 günde (Dünya günü) bir doğuyor ve batıdan doğuyor. Çünkü Venüs ters yönde dönüyor. Zaten atmosfer o kadar kalın ki, güzel bir güneş doğuşu görmeyi de, geceleri yıldızları görmeyi de beklemeyin. Dünya’daki gibi güzel mavi bir gökyüzü de yok tabii. Gökyüzünde sülfürik asit bulutları var. Bu arada şunu da belirtelim, bu gezegende çevreye bakınca her şey turuncu tonlarında görünüyor. Venüs’ün atmosferi o kadar ağır ki, gezegenin yüzeyinde olmak denizin yaklaşık bin metre altında olmak gibi. Atmosfer basıncı, Dünya’daki atmosfer basıncının 92 katı. Ortalama yüzey sıcaklığı 460 derece olan Venüs, kurşunu eritecek kadar sıcak…

Dünya atmosferinin üst tabakasında bulunan ozon, canlıları güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyan bir kalkan görevi görüyor.

İngiltere’nin St. Andrews Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sami Mikhail, aşırı sıcağın sadece Venüs’ün güneşe daha yakın olmasından değil, neredeyse hepsi sera gazı karbondioksitten oluşan bir atmosferle sarılı olmasından da kaynaklandığını belirtiyor. Dünya’da, karbondioksit yanardağ faaliyetleriyle atmosfere karışıyor ve gezegenin sıcak kalmasında rol oynuyor. Ancak Venüs’ün atmosferindeki gibi yüksek oranlara ulaşmıyor. Karbon kimyasal reaksiyonlarla atmosferden yer kabuğuna geçiyor, yer kabuğu da zamanla levha hareketleriyle yer altına çekilip eriyor. NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden fizikçi Dr Michael Way, “Dünya’nın yüzeyi, levhaların birbirinin altına doğru hareket etmesiyle sürekli yenileniyor. Oysa, Venüs’ün tek levhası var.” diyor.

Amerika’nın Maine Üniversitesi’nden fizik profesörü Neil Comins, “Ya Dünya’nın İki Ayı Olsaydı?” adlı kitabında, “Dünya galaksinin merkezine daha yakın olsaydı?” veya “Dünya’nın eksen eğikliği Uranüs gezegenininki gibi olsaydı?” gibi soruları yanıtladı. Prof. Neil Comins’in kitabında cevapladığı sorulardan biri de şu: “Yerkabuğu daha kalın olsaydı ne olurdu?” Comins’e göre daha kalın yer kabuğu levha hareketlerinin olmaması, yüzey sıcaklığının daha fazla olması, kükürt dioksit ve başka zehirlerle dolu yoğun, nemli bir atmosfer demek. Bu arada şunu da belirtelim, Harvard Üniversitesi’nden Diana Valencia ve meslektaşlarının araştırmasına göre, Dünya birazcık daha küçük ve az kütleli olsaydı, levha hareketleri olmazdı. Prof. Comins, “en yakın komşumuz ayın kütlesi, şu andaki kütlesinin yarısı kadar olsaydı, Dünya çok farklı bir yer olurdu; ayın kütlesi daha az olsaydı, bir gün on beş saat sürebilirdi.” diyor. Sözlerinin devamında, “kendi etrafında yirmi dört saatte dönen gezegenimiz on beş saatte bir turu tamamlasaydı, sık sık buz devirleri ve daha büyük sıcak hava dalgaları olurdu” diyor. Peki, gezegenimizin hiç ayı olmasaydı? Daha da hızlı döner, gün sekiz saat olabilirdi. Comins şöyle söylüyor: “Çok hızlı dönüşün etkilerini, on saatte bir turu tamamlayan Jüpiter’e bakarak görebiliyoruz. Jüpiter’de rüzgâr hızı genelde saatte 160–320 kilometre arasında.”

Dünya’nın dönme ekseninin eğikliği 23,5 derece civarında dengede. Eksen eğikliğinin dengeli olması büyük iklim değişimlerinin meydana gelmemesi açısından önemli. Amerika’nın Georgia Teknoloji Üniversitesi’nden astrofizikçi Dr. Gongjie Li, Mars’ın eksen eğikliğinin 0 ile 60 derece arasında değiştiğini belirtiyor ve bu değişkenliğin Mars’ın yüzey sularının buharlaşmasına katkı sağlamış olabileceğini ifade ediyor. NASA’nın Uzay Uçuş Merkezi’nden Dr. Sten Odenwald, Dünya’nın eksen eğikliğine dair şunları söylüyor: “Bu eğiklik olmasa güneş ışınları yıl boyunca ekvatorda yere dik gelir, 45 derece paralelinde yere her gün 45 derecelik açıyla gelirdi. Kuzey ve Güney Kutbu’nda güneş hiç ufkun üstüne çıkmazdı. Mevsimler yılın hangi zamanında olduğunuza göre değil, Dünya’nın hangi paralelinde bulunduğunuza göre belirlenirdi.” Dr. Odenwald, eksen eğikliği yaklaşık 90 derece olan Uranüs’ten de söz ediyor. Dünya’nın dönme ekseni, Uranüs gezegenininki gibi olsaydı, “kuzey yarımkürede yazdan sonra altı ay kış olur, güneş tüm kuzey yarımkürede batar ve bir daha altı ay boyunca doğmazdı” diyor. Tabii, bu sırada güney yarımküre altı ay boyunca sürekli güneş ışığı alırdı.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,019
Tepki puanı
2,290
Düşünce
Ateist
Zaten yaşama uygun denk geldiği için buradayız ve bunları konuşuyoruz. Yoksa Venüs'te bunları konuşma şansımız yok.

Milyarlarca bilyenin içinde sürekli döndüğü devasa bir küre içi düşünün. Bu kürenin bir yerinde tek bir delik var. Çok nadiren bu delikten dışarı bir bilye denk gelip çıkıyor. Evrendeki sayamayacağımız kadar çok gezegen içinde dünyanın durumu bu.

Eğer dünya evrenin merkezi olur tüm evren dünyanın üzerine inşa edilmiş olur o zaman tanrı kaçınılmazdı. İnanmaktan başka çare yoktu. Bu kendiliğinden olamazdı. Ama bilim dünyanın evrendeki konumunu apaçık otaya koymuştur. Bilim dünya tepsi gibi ve gök katları dünyanın üzerine inşa edilmiş deseydi tanrıya inanmamak olanaksız olurdu.

Daha doğrusu tanrı olanaksızdır, olamaz da, biz hangi gelişmiş uygarlığın tasarladığı deney kobaylarıyız acaba diye araştırmalara başlardık. Bizi yaratan gelişmiş canlılar da "aha! Deney sonuç verdi! Bizim canlılar akıllandı! Çaaak dostum! Şampanyaları hazırlayın, kutlama var!" derlerdi.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,019
Tepki puanı
2,290
Düşünce
Ateist
Dr. Gongjie Li, Mars’ın eksen eğikliğinin 0 ile 60 derece arasında değiştiğini belirtiyor
Burada bir çarpıtma var. Mars ile çok ilgiliyim ve tüm bilimsel araştırmaları satır satır izliyorum. Mars eksen eğikliği bakımından dünyaya çok benzer. Eğikliği 25 derecedir. Bulgulara göre bu, Mars tarihinde en çok 35 derece olmuştur.

Eksen eğikliğinin suların buharlaşmasıyla ilgisi olmaz. Suların buharlaşmasının nedeni Mars'ın çekirdeğinin sıcaklığını ve dinamizmini kaybetmesi nedeniyle manyetik alan üretemeyişi ve güneş rüzgarının atmosferini uzaya süpürmesidir.

Bundan da hayatın koşullarından birinin en az dünya büyüklüğünde bir gezegen olması sonucunu çıkarıyoruz. Küçük gezegenler çabuk soğuyor. Mars bir zamanlar kalın bir atmosfere ve suya sahipti. Basbayağı bir dünya idi. Ama bu kısa sürdüğü için ancak mikrobik yaşama sahip olmuş olabilir. Onun da izini sürüyoruz. Bu heyecanlı bir keşif serüveni. Mars mikropları bulmak, hele canlı, müthiş olur! Tabii tehlikeli de olabilir. Mars tam bir serüven ve çok insanı heyecanlandırıyor. Ben Mars ile ilgili hiç bir haberi yayını kaçırmam. Mars bir düş, bir erek. Uzayda hiç bir şey ama Ay gibi o da bizim için küçük, insanlık için büyük bir adım olacak ve gözümüzü Alfa Centauri'ye dikeceğiz. O da uzayda hiç bir şey ama o da aynı adım. Sonra Yıldız Savaşları senaryosu gibi galakside yayılma ereği olacak. O da uzayda hiç bir şey... Devasa galaksimiz uzayda bir hiç... Lafı bile edilir bir şey değil!

Hep Gravity filminde Sandra Bullock'un sözü aklıma gelir: "My God! Space is a terrible place!"
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,172
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
Konu Sahibi
Burada bir çarpıtma var. Mars ile çok ilgiliyim ve tüm bilimsel araştırmaları satır satır izliyorum. Mars eksen eğikliği bakımından dünyaya çok benzer. Eğikliği 25 derecedir. Bulgulara göre bu, Mars tarihinde en çok 35 derece olmuştur.

Eksen eğikliğinin suların buharlaşmasıyla ilgisi olmaz. Suların buharlaşmasının nedeni Mars'ın çekirdeğinin sıcaklığını ve dinamizmini kaybetmesi nedeniyle manyetik alan üretemeyişi ve güneş rüzgarının atmosferini uzaya süpürmesidir.

Bundan da hayatın koşullarından birinin en az dünya büyüklüğünde bir gezegen olması sonucunu çıkarıyoruz. Küçük gezegenler çabuk soğuyor. Mars bir zamanlar kalın bir atmosfere ve suya sahipti. Basbayağı bir dünya idi. Ama bu kısa sürdüğü için ancak mikrobik yaşama sahip olmuş olabilir. Onun da izini sürüyoruz. Bu heyecanlı bir keşif serüveni. Mars mikropları bulmak, hele canlı, müthiş olur! Tabii tehlikeli de olabilir. Mars tam bir serüven ve çok insanı heyecanlandırıyor. Ben Mars ile ilgili hiç bir haberi yayını kaçırmam. Mars bir düş, bir erek. Uzayda hiç bir şey ama Ay gibi o da bizim için küçük, insanlık için büyük bir adım olacak ve gözümüzü Alfa Centauri'ye dikeceğiz. O da uzayda hiç bir şey ama o da aynı adım. Sonra Yıldız Savaşları senaryosu gibi galakside yayılma ereği olacak. O da uzayda hiç bir şey... Devasa galaksimiz uzayda bir hiç... Lafı bile edilir bir şey değil!

Hep Gravity filminde Sandra Bullock'un sözü aklıma gelir: "My God! Space is a terrible place!"
İtirazlarınızda haklı olabilirsiniz, bilmiyorum, uzmanlık alanım değil
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,019
Tepki puanı
2,290
Düşünce
Ateist
Mars'a ilk gitmek için çok gönüllü var ama bunlar tam bir kobay olacaklar. Geri getirilmeyecekler ve orada ölmeye bırakılacaklar. Bir Mars mikrobu ile enfekte olmadıklarından emin olunacak. Ben şahsen Mars'a gitmezdim. Bu bir kabus bence.

Bence Mars tam bir robotik sahası. İnsan gitmemeli diyorum. Oranın artık işi bitmiş. Atmosferini ve suyunu kaybetmiş, ölmüş. Orada sadece maden yatakları var ve onları da robotlar işler. İnsana gerek yok. Her türlü dünya için ekolojik zararlı, zehirli, nükleer madencilik yöntemi Mars için uygun. Ama bu olmadan önce Mars hiç hayata beşiklik yaptı mı bunu öğrenmemiz şart. Bu çok büyük bir merak konusu. Mars'ta hiç yaşam oldu mu? Bu çok yakıcı bir soru. Bunun yanıtını bulmalıyız. Bunu mutlaka öğrenmeliyiz. İnsanlık tarihinde bu kadar yakıcı bir soru olmamıştı. Benim şahsen ölmeden önce son duymak istediğim şeylerden biri bu. Mars'ta hiç yaşam oldu mu?

Bir zamanlar bu gezegende yağmur yağıyor, ırmaklar akıyor, denizler çalkalanıyordu. Bütün bunlar milyarlarca yıl önce buhar olup uçtu. Geriye ıssız kuru bir çöl gezegen kaldı. Acaba Mars'ın başına neler geldi?
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,172
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
Konu Sahibi
Mars'a ilk gitmek için çok gönüllü var ama bunlar tam bir kobay olacaklar. Geri getirilmeyecekler ve orada ölmeye bırakılacaklar. Bir Mars mikrobu ile enfekte olmadıklarından emin olunacak. Ben şahsen Mars'a gitmezdim. Bu bir kabus bence.

Bence Mars tam bir robotik sahası. İnsan gitmemeli diyorum. Oranın artık işi bitmiş. Atmosferini ve suyunu kaybetmiş, ölmüş. Orada sadece maden yatakları var ve onları da robotlar işler. İnsana gerek yok. Her türlü dünya için ekolojik zararlı, zehirli, nükleer madencilik yöntemi Mars için uygun. Ama bu olmadan önce Mars hiç hayata beşiklik yaptı mı bunu öğrenmemiz şart. Bu çok büyük bir merak konusu. Mars'ta hiç yaşam oldu mu? Bu çok yakıcı bir soru. Bunun yanıtını bulmalıyız. Bunu mutlaka öğrenmeliyiz. İnsanlık tarihinde bu kadar yakıcı bir soru olmamıştı. Benim şahsen ölmeden önce son duymak istediğim şeylerden biri bu. Mars'ta hiç yaşam oldu mu?

Bir zamanlar bu gezegende yağmur yağıyor, ırmaklar akıyor, denizler çalkalanıyordu. Bütün bunlar milyarlarca yıl önce buhar olup uçtu. Geriye ıssız kuru bir çöl gezegen kaldı. Acaba Mars'ın başına neler geldi?
Dünyanın yine insanın dengesini bozması sonucu yok olma olasılığına binaen Marsta koloni kurma çalışmaları bana mantıklı geliyor. Bu da ister istemez bir süre sonra oraya insan göndermeyi gerektirecek
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,019
Tepki puanı
2,290
Düşünce
Ateist
Tanrı olsa ve ruh olsa ölür ölmez tanrıya şöyle yalvarırdım: "Ne olur tanrım! Mars'ı görmek istyorum. Yalvarırım, ne olur! Tamam sana inanmamıştım. Ama ne olur, yalvarıyorum. Mars'a gideyim."

Tabii yerine gelirse bu isteklerin sonu gelmezdi. Venüs'e gittiğimde tanrı "tamam artık burada kalacaksın, başka izin yok!" derdi! "Oh ne âla, hem bana inanma, hem o gezegen senin bu gezegen benim gez dur! Bütün güneş sistemini gezdi, bana da inanmamıştı, şimdi tutturmuş tanrım Alfa Centauri'ye bir gideyim ne olur tanrım sana yalvarıyorum! Yaşarken yalvaraydın ya ülen! Venüs'te kal da bana inanmamak nasıl olurmuş ben adamı ne yaparmışım gör!"

"Haaayııır burası çok sıcak!" :D

Neyse yine iyi, güneşe da atabilirdi! Lanet tanrı! :p
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,172
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
Konu Sahibi
Yaşam rastlantısal olarak arka arkaya gelen anlamsız sahneler dizisi değil, sonunda kavranabilir olan yasaları takip eden düzenli ve mükemmel bir bütündür.
Epiktetos
 
Üst