Yakup Deniz ile İbrahim Atabey rezilliği

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ateist bir adamın herhangi bir müslümanla tartışması bana kalırsa saçmalıktır.. Yaşlı bir ateistin herhangi bir müslüman ile tartışması şu demektir; belirli bir yaşıda geçtiyse şeker ve tansiyon fırlaması demektir. Başka birşey değildir. Müslüman bir kişiyi lafla ikna edemezsiniz.. Çünkü laf ve söz demek mantık demektir. Müslümanlar ise mantık altı inanç sahibidirler. Kör inanç sahibidirler.. Sağ çizginin kötü eğiliminden geliyor onlar.. Hz.İbrahim sağ çizgidir. Onun ilk oğlu İsmail ise sağ çizginin kötü eğilimidir. Sağ çizginin klipotlarıdır.. O yüzden asla düzelmeyecek. 1400 yıldırda düzelmedi zaten..

Zaten mantıklı bir adamın şöyle düşünmesi lazım; yavv bu adamlar 1400 küsür yıldır aynı. Acaba biz yanlışmı yapıyoruz, köklerde var olan bir sorunmu bu acaba diye bir sorması lazım.. Kabalistler bunu binlerce yıl önce söylemiş.. İslam ve Muhammed Hz.İsmail'den geliyor.. Kabalada bunlar hep bir niteliktir. Şahıs değildir.. O yüzden herhangi bir kabalist muhammed yaşadımı yaşamadımı gibi şeylerle ilgilenmez.. Sonuçta bu dünya sonuçlar dünyasıdır ve esas nedenler köklerdedir, üst dünyalardadır.

Üst dünyalardaki realiteyi, formları veriyor adamlar.. Hz.İsmail'den geliyorlar.. Sağ çizgiye sahipler. Sürekli ihsan etmekten söz ederler.. Fakat ihsan ve hayırları hep almak içindir. kendileri içindir. almak için ihsan eder diyorlar.. Hz.İbrahim'in ismaili sürgün etmeside o yüzden diyorlar.. Yoksa neden sürgün etsin İbrahim İsmaili? Çünkü oğullardan değil niteliklerden, manevi formlardan söz ediliyor o kitaplardada ondan.. sufizm ve tasavvufta o yüzden araplarda vardır.. Hz.İbrahim'in oğlunun kökü var olduğu için maneviyatın bir kısmı onlara geçti. Ama kesinlikle tamamı geçmedi. Sadece belli bir seviyeye kadar geçti. Merhamet seviyesine kadar geçti. Binah seviyesine kadar geçti.. İhsan etmek için almak denilen esas manevi seviyeler tasavvufta yoktur, bulamazsınız.. Manevi dünyaların yapısı, üst fiziği filanda hiç bir tasavvuf kitabında anlatılmaz.. En has tasavvufcular sürekli aşktan söz ederler.. Mevlana gibi, yunus gibi adamlardır onlarda..

Gerçi biraz inceleyecek olursanız maneviyat ehlinin, gönül eğlinin ortadoks islamcılarla hiç bir zaman yıldızı barışmamıştır. Çoğu taşlanmıştır, hapsedilmiştir veyahut sürülmüştür.. Maneviyatla islamın hiç bir alakası yoktur. Sadece islamın değil hiç bir dinin maneviyat ile bir alaka ve bağlantısı yoktur.. Maneviyat üst dünyalardan söz eder, bu dünyanın üzerinde olan bir yapıdan söz eder. İhsan etme ve sevgi denilen tamamen farklı ve yeni bir formdan söz eder. Fiziksel dünyada ise egoizm ve alma arzusu işler.. Kişinin kendisine olan sevgisi onun temel motivasyon kaynağıdır.. bu böyledir.. O yüzden din denilen şeyde tamamıyla bu maddi dünyanın, fiziksel dünyanın realitesine ait birşeydir.. Daha fazlası değildir.. bu dünyada kişinin nasıl yaşayacağını emreden kurallardan oluşurlar ve geçmişte işede yarıyorlardı. Bir anlamda toplumları uzlaştırıyorlardı. İnsan zaten doğası gereği egoist olduğu için, tamamıyla kötü eğilim tarafından yönlendirildiği için geçmişte dinler gerçektende işe yaradı.. Ama artık yaramıyor.. Yaramadığınıda toplumdan görüyorsunuz. Örnek vermeye gerek yoktur.. topluma bakın, dünyaya bakın bunu görürsünüz.. Birşeyi anlamanın en iyi yolu görerek, tecrübe ederek öğrenmektir. Yaradanda insanlığa o şekilde öğretiyor günümüzde zaten..
Hocam ben yahudi geleneği ile haşır-neşir olmuş birisiyim. Kabbala ile çok uğraşmadım ama bir kaç kitap okudum ve ilgilendim. (baya kalındı hepsi). Mümkünse bir soru soracağım. Kabbala sistemin'de Tetragrammaton ve sembolizm var. Peki bu peygamberleri Tetragrammaton'a uygun olarak nasıl değerlendire biliriz? Hangi sembol veya astroteolojik bir ön plan bize bunu bir sistem haline getirmeye izin verir?

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
bu dünyada kişinin nasıl yaşayacağını emreden kurallardan oluşurlar ve geçmişte işede yarıyorlardı.
Çok doğru tarihsel okuma budur işte.
Bir anlamda toplumları uzlaştırıyorlardı. İnsan zaten doğası gereği egoist olduğu için, tamamıyla kötü eğilim tarafından yönlendirildiği için geçmişte dinler gerçektende işe yaradı.. Ama artık yaramıyor..
Bizimde demek istediğimiz bu dinlerin sosyolojik kısmı tarihsel süreç içerisinde ya eridi ya da güncellendi.
Yaramadığınıda toplumdan görüyorsunuz. , tecrübe ederek öğrenmektir. Yaradanda insanlığa o şekilde öğretiyor günümüzde zaten..Örnek vermeye gerek yoktur.. topluma bakın, dünyaya bakın bunu görürsünüz..
Yine tarihsel okuma metodunun kutsal metinlere en doğru yaklaşım olduğunu kanıtlamış oldunuz. Güzel yazınız ve tespitleriniz için çok teşekkürler. Saygılar.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Keduşa

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Hocam ben yahudi geleneği ile haşır-neşir olmuş birisiyim. Kabbala ile çok uğraşmadım ama bir kaç kitap okudum ve ilgilendim. (baya kalındı hepsi). Mümkünse bir soru soracağım. Kabbala sistemin'de Tetragrammaton ve sembolizm var. Peki bu peygamberleri Tetragrammaton'a uygun olarak nasıl değerlendire biliriz? Hangi sembol veya astroteolojik bir ön plan bize bunu bir sistem haline getirmeye izin verir?
Sorduğun soru ile ilgili hiç bir fikrim yok...

amca.

Deneyimli
Düşünce
Tengrici

Öncelikle merhaba,

Ben videodakilerin görüşleriyle ilgilenmiyorum. Bu videoda dikkatimi çeken İbrahim A. ve Yakup D. adlı şahsiyetlerin terbiyesiz, ırkçı, militan tavırları.
Bu şahsiyetler her yerde İslam'ın dogmalardan ibaret olduğunu dile getirirler lakin kendileri de görüşleri eleştirilince klasik bir müslümanla aynı tepkiyi verirler. Yakup D. karşıdaki, sanırım adı Haşim, kişiye salak diyor sebebiyse bu kişinin görüşünü çürütmesi. Bu kişinin görüşünü çürüttüğünü düşünüyorum çünkü Haşim karşıdakini eleştirdikten sonra sövüyor sayıyor, "arap olduğunu belli ettin", "ya bi sus" diye bağırıyor ve bi süreliğine Haşim'i İbrahim A. susturuyor. Ondan sonra Yakup D. kalp hastalığını bahane edip ayrılıyor. Bence bu görüşü çürütülen militan reaksiyonu. Ondan sonra Haşim soru sormak istiyor ve İbrahim A. konuşmayı kendi yönlendirmeye çalışarak karşısındakini konuşturmuyor.

Bu kişilerin tartışmaları genelde çok seviyesiz oluyor. Bir Richard Dawkins'e birde bunlara bakıyorum arada dağlar kadar fark var!
Bu tartışmanın uzun halide var, arap tam kanser.
Hele İbrahim Atabey in eski arkadaşı geliyor, ona "'Sen İlahiyatçı değilsin yalan söylüyorsun" diye bağırıyor. Adam belgesini gösterince susup kaldı.

DemoKratos

Vl ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yalnız tartışmalar karşıdaki kişiyi kendi fikrine getirmek amaçlı yapılmıyor zaten. Tartışmalar fikrini ifade etme amaçlı yapılır. Karşı taraf fikrine gelirmiş gelmezmiş önemli değil. Sen fikrini ifade et de ister gelsin ister gelmesin.

İnsanlar elbette fikir değiştirir. Biz de değiştirdik. Ama bunun bir tartışmanın sonunda olmayacağı apaçıktır. Bir çok tartışma yapıldıktan sonra bir değişiklik olabilir. İnsanlar fikirlerini değiştirdiklerini de tartışma sırasında açıklamazlar.

Tartışmaya, ikna çabası değil de fikir açıklama özgürlüğü olarak bakarsak iyi olur.

alkanaga

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
İnsanlığın ispatı verdiği eserlerde ve ahlaki seviyesindedir...

DemoKratos

Vl ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Muslim rüyası: "Evet kabul ettim eşşedü ellaaaa..." Yok böyle bir şey. Böyle bir şey olmasının yolu, inanmazsan kafanı uçururum demeleri ve kafa gitmesin diye eşşedü çekmektir. Başka olmaz. Bu muslimler işte saftirik olduklarından böyle rüyalar, daha kötüsü halisünasyonlar görürler.

Ivar

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Bağımsız
Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular