Yangın nasıl söner

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bak sevgili dostum.

Evreni ve evrenleri açıklamak için bazı önkabullere ihtiyacımız var.
Bu da öyle ön kabullerden biri. Doğru veya yanlış olduğunu bilemeyiz. Sadece kabul etmekle yetineceğiz.
Matematikde de böyle ön kabuller var. Aksiyomlar, postülatlar var. Onların üzerine oldukça sağlam bir bilim kuruluyor matematikte.
Eksiklikleri ve kusurları var ama onları ihmal etmek mümkün.
Aynı şekilde uzay bilimlerinde de bir takım postülatlara dayanmanın bir sakıncası olmamalı.
Ve onların bizim uzay hakkındaki gözlemlerimizle uyumlu olmaları gerekir. Bütün aradığımız özellikler onların uyumlu olmasıdır.
Yüzde yüz uyum beklemiyoruz ve insan aklı için bu zaten mümkün olmayabilir.

Peki sizin ön kabulunuz ne?

x nihilo yaratılış .

Yani yoktan yaratılış.
Bilimsel olmayan bir yaratılış.
Bu mümkün değil.
Kuantum fiziğine aykırı bir başlangıç.
Nasıl bir açıklama yaparsanız yapınız onun kuantum fiziği ile uyumlu olması zorunluğu var.

Tanrıyı var eden kuvvet ne? Oo öyle bir kuvvet yok tanrı zaten ebedi ve ezeli ne kadar bilimsel değil mi?

Bende sana enerji ezeli ve ebedi desem ne diyeceksin.

Bilim her geçen gün ilerliyor öğrenmeye çalışıyoruz öğreniyoruz. İleride bilim açıklayamadığımız bir çok konuya açıklık getirecek aynı geçmişte açıklık getiremediğimiz ama şuan getirdiğimiz gibi.
Kuantum fiziği varlıkla var oldu. Varlığın ebedi ve ezeli olduğunu mu iddia ediyorsunuz? Eğer hayırsa kuantum fiziğinin bulduğu kuralları koyan biri olmalı. Eğer evetse ezeliyetin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Ezeli parçalanamaz, asla değişmez, kendisine müdahalede bulunulamaz, zaman ve mekanla kayıtlı değildir, dışındadır, mutlaka ebedidir, çünkü zamanın dışındadır.Termodinamiğin ikinci kanununa göre maddenin sonu vardır. Sonu olanın başı da vardır. Siz de Yaratıcıyı kabul dışında hiçbir izah olmadığını itiraf ederek ön kabullere sığınıyorsunuz. Ön kabulünüz ne? Maddenin ezeli olması. Ebedi olmayan ezeli olamaz. Madde ebedi değil ki ezeli olsun. Yaratıcının varlığını inkar için başka ön kabulünüz var mı?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Uzay mutlak bir boşluk değil bir dokudur. Uzay/zaman/madde/enerji bir doku şeklinde sonsuzdur. Tüm varlık bu dokudan köken alır. Bu sonsuz olduğu için nerden geldi diye sorulmaz.
Varlığın ebedi ve ezeli olduğunu mu iddia ediyorsunuz? Eğer hayırsa kuantum fiziğinin bulduğu kuralları koyan biri olmalı. Eğer evetse ezeliyetin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Ezeli parçalanamaz, asla değişmez, kendisine müdahalede bulunulamaz, zaman ve mekanla kayıtlı değildir, dışındadır, mutlaka ebedidir, çünkü zamanın dışındadır.Termodinamiğin ikinci kanununa göre maddenin sonu vardır. Sonu olanın başı da vardır. Siz de Yaratıcıyı kabul dışında hiçbir izah olmadığını itiraf ederek ön kabullere sığınıyorsunuz. Ön kabulünüz ne? Maddenin ezeli olması. Ebedi olmayan ezeli olamaz. Madde ebedi değil ki ezeli olsun. Yaratıcının varlığını inkar için başka ön kabulünüz var mı?

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuantum fiziği varlıkla var oldu. Varlığın ebedi ve ezeli olduğunu mu iddia ediyorsunuz? Eğer hayırsa kuantum fiziğinin bulduğu kuralları koyan biri olmalı. Eğer evetse ezeliyetin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Ezeli parçalanamaz, asla değişmez, kendisine müdahalede bulunulamaz, zaman ve mekanla kayıtlı değildir, dışındadır, mutlaka ebedidir, çünkü zamanın dışındadır.Termodinamiğin ikinci kanununa göre maddenin sonu vardır. Sonu olanın başı da vardır. Siz de Yaratıcıyı kabul dışında hiçbir izah olmadığını itiraf ederek ön kabullere sığınıyorsunuz. Ön kabulünüz ne? Maddenin ezeli olması. Ebedi olmayan ezeli olamaz. Madde ebedi değil ki ezeli olsun. Yaratıcının varlığını inkar için başka ön kabulünüz var mı?
Tanımlamaların çok kötü.T

Termodinamiğim ikinci yasasına gerek yok.
O yasa bizim içinde bulunduğumuz evren için geçerli.
Evren genişlerken artacak. Çökerse, çökerken de artmaya devam edecek. Singulariteye kadar.
Evren sonsuza kadar genişleyecekse, o da sürer durur.

Üstelik karanlık enerji var ve giderek artıyor ve termonidamik yasaları ihlal ediyor ne diyeceksin bu duruma? Bilmediğin çok şey var.

Ezeli ve ebedi olan enerjidir.

Evren sıfırdan başlamamıştır. Hiçlikte mevcut vaküm enerjisinden ortaya çıkmıştır.
Yani vakümde bir enerji vardır. O enerji Heisenberg'in belirsizlik ilkesine uyarak, false vacuum olmuş ve enerji maddeye dönüşerek evren ortaya çıkmıştır.

Hiçlikte, yoklukta, vaküm enerjisi vardır. O enerji ezelden beri vardır ve ebede kadar da var olacaktır.
Tanrı veya yaratıcı yoktur. Çünkü ona gereksinim yoktur.

Atomların ömrünün ne kadar olduğu bilinmemektedir. Protonun çözünmesi mümkün görünmediği için, onların da yaşamının ebedi olabileceği düşünülmelidir.
Ama atomlar ezelden beri var değillerdir. Atomların yaşı 13,7 milyar yıldır. Ondan önce atomlar vaküm enerjisi idiler.

Peki vaküm enerjisinin ezelden beri var olduğunu nereden biliyoruz.
Kuantum fiziğine göre biliyoruz kuantum fiziğine göre boşlukta vaküm enerisi var.
Casimir deneyi ile biliyoruz. Casimir kuvveti.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Casimir_kuvveti

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni

Evren genişlerken artacak. Çökerse, çökerken de artmaya devam edecek. Singulariteye kadar.

Üstelik karanlık enerji var ve giderek artıyor ve termonidamik yasaları ihlal ediyor ne diyeceksin bu duruma? Bilmediğin çok şey var.

Evren sıfırdan başlamamıştır. Hiçlikte mevcut vaküm enerjisinden ortaya çıkmıştır.
Yani vakümde bir enerji vardır. O enerji Heisenberg'in belirsizlik ilkesine uyarak, false vacuum olmuş ve enerji maddeye dönüşerek evren ortaya çıkmıştır.

Hiçlikte, yoklukta, vaküm enerjisi vardır. O enerji ezelden beri vardır ve ebede kadar da var olacaktır.

Atomların ömrünün ne kadar olduğu bilinmemektedir. Protonun çözünmesi mümkün görünmediği için, onların da yaşamının ebedi olabileceği düşünülmelidir.
Ama atomlar ezelden beri var değillerdir. Atomların yaşı 13,7 milyar yıldır. Ondan önce atomlar vaküm enerjisi idiler.

Kuantum fiziğine göre biliyoruz kuantum fiziğine göre boşlukta vaküm enerisi var.

Vaküm enerjisi daha önce veya sonra değil de neden tam o anda maddeye dönüştü? O ana kadar olmayan bir şey olup bu olayı tetiklemesi gerekiyor. Tetikleyici unsura Yaratıcı denir zaten. Yaratıcı değilse tetikleyici unsur nedir?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni

vaküm enerjisi ezeli olamaz çünkü ezeli parçalanamaz, asla değişmez, kendisine müdahalede bulunulamaz, zaman ve mekanla kayıtlı değildir, dışındadır, mutlaka ebedidir, çünkü zamanın dışındadır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Uzay/zaman/madde/enerji dokusunda sürekli şekilde sanal parçacıklar oluşmakta fakat çok nadiren bunlar gerçek parçacıklara dönüşmekte ve varlıklar ortaya çıkmaktadır. Varlık, bu dokuda evrende hayatın varlığı kadar enderdir.

Biz şöyle bir durumdayız: Bir hapishanede her gün herkes için bir yazı tura atılıyor ve yazı gelenler başka bir bölüme alınıyor. Bu bölümde yine yazı tura atılıp yine yazı gelenler ayrı bir bölüme alınıyor. Son bölümde nihayet iki kişi kalıyor. Yazı tura atılıyor ve yazı gelen serbest bırakılıyor.

Şimdi bu kişi ne kadar tanrının lütfuna mazharım diye tanrı diye hayali, olmayan bir varlığa şükürler eder değil mi? Onca çekilişten şanslı olarak çıktı ve özgür kalana kadar hiç kurra kaybetmedi! Bizim durumumuz da bu gezegende varlığa mazhar olmakla aynı!

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Uzay/zaman/madde/enerji dokusunda sürekli şekilde sanal parçacıklar oluşmakta fakat çok nadiren bunlar gerçek parçacıklara dönüşmekte ve varlıklar ortaya çıkmaktadır. Varlık, bu dokuda evrende hayatın varlığı kadar enderdir.

Biz şöyle bir durumdayız: Bir hapishanede her gün herkes için bir yazı tura atılıyor ve yazı gelenler başka bir bölüme alınıyor. Bu bölümde yine yazı tura atılıp yine yazı gelenler ayrı bir bölüme alınıyor. Son bölümde nihayet iki kişi kalıyor. Yazı tura atılıyor ve yazı gelen serbest bırakılıyor.

Şimdi bu kişi ne kadar tanrının lütfuna mazharım diye tanrı diye hayali, olmayan bir varlığa şükürler eder değil mi? Onca çekilişten şanslı olarak çıktı ve özgür kalana kadar hiç kurra kaybetmedi! Bizim durumumuz da bu gezegende varlığa mazhar olmakla aynı!
Hücreleri oluşturan molekülleri yan yana getirince hücre gibi çalışmaya başlamıyor, çünkü hücrede hayat var. Peki hayat nedir? Ne oluyor da biri canlı diğeri cansız oluyor?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilim öyle her sorunun yanıtını gökten vahiy alıp söylemiyor! Çalışıyor. Adım adım ilerliyor ve kafasından bir şey uydurmuyor.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bilim öyle her sorunun yanıtını gökten vahiy alıp söylemiyor! Çalışıyor. Adım adım ilerliyor ve kafasından bir şey uydurmuyor.
Bilim var olduğu günden beri bu sorular var. Yaratıcının varlığı haricinde halen bir cevap verilemiyor. Her şeyin bir açıklaması olmasa Yaratıcının varlığını kabul ederim demişti bir arkadaş. Duyurulur...