Yanlış Bilinen Hayatta Kalma Stratejileri - 1

tanrisizsiniz

Üye
Mesajlar
57
Tepki puanı
74
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Mit 1: Yılan ısırığından zehri emerek dışarı atabilirsiniz.

Mit-1-Yılan-ısırığından-zehri-emerek-dışarı-atabilirsiniz-bilimfilicom.png

Gerçek: Eğer bir ısırık zehir aktarmışsa, bunun hemen kan dolaşımına gireceğini unutmayın. Ağzınızı ısırığın olduğu yere dayamak yaraya fazladan bakterinin ulaşmasına sebep olur ve hatta zehrin ağzınıza bulaşmasına ve boğazınıza kaçmasına sebep olabilir.

Eğer birisi ısırılmışsa, kişiyi hastaneye kaldırırken kalp atış hızını düşük tutmaya (sakinleştirmeye) ve ısırılan uzvu kalp seviyesinden aşağıda tutmaya çalışın.


Mit 2: Ayı saldırısına uğradığınızda daima ölü taklidi yapın.

Mit-2-Ayı-saldırısına-uğradığınızda-daima-ölü-taklidi-yapın-bilimfilicom.png

Gerçek: Eğer bir dağ başında bir ayı görürseniz, genel tavsiye yavaşça geri çekilmeniz yönündedir. Eğer ki ayı bahçenizde ya da kamp alanızında ise, kendinizi daha büyük ve yüksek sesli yapmaya çalışın, bu durumun ayıyı korkutması muhtemeldir.

Fakat, fiili bir saldırı durumunda, karşı atak stratejiniz ayıya göre ve saldırının tipine göre olmalıdır. Eğer saldıran bir siyah ayı ise asla ölü taklidi yapmayın, onunla savaşmaya çalışın.

Vakaların çoğunda olduğu gibi, kahverengi veya boz ayı kendisini ya da yavrularını korumak için saldırır. Böyle anlarda ayılar gürültü çıkararak ve saldırıya hazırmış gibi görünerek sizi uyarır. Yavaşça geri çekilin. Eğer ayı sizinle temas kurarsa, karnınız üzerine yatın ve kollarınızı kenarlara açarak ölü taklidi yapın. Fakat ayının hiçbir uyarı yapmadığı (ya da sizi gizlice izlediği) nadir olan avlanma saldırılarında, ölü taklidi yapmaya çalışmayın, muhtemelen ölürsünüz, bu durumda hayatınız için savaşmaktan başka çareniz yok.


Mit 3: Kaktüs içerisindeki sıvı susuzluktan ölmenizi engelleyebilir.

kaktus-sıvısı-icmek-bilimfilicom.png

Gerçek: Eğer suyunu süzebileceğiniz varil kaktüslerinden birisini ayırt edebilecek kadar deneyimliyseniz, bu durum öneri işe yarayabilir. Fakat kaktüs sıvıları çoğunlukla kusmanıza ve daha fazla susuz kalmanıza sebep olur.


Mit 4: Yosunlar ağaçların kuzeye bakan taraflarında büyür.

aslinda-olumunuze-yol-acabilecek-10-hayata-kalma-stratejisi-bilimfilicom.png

Gerçek: Yosunlar, çevresel koşullara bağlı olarak ağacın her yanında büyüyebilir. Yer bulma için bu tür bir efsaneye inanmayın.
 
Üst