1. 1 dakikada üye olup sitede yazmaya başlayabilirsiniz
    anında üyelik için TIKLA

Yaratılış Gerçeği

'Evrim' forumunda Nusret tarafından 25 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. Nusret

Nusret Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Merak ediyorum buradaki ateist arkadaşlar yaratılış hikayelerini nasıl tanımlıyor? Nereden gelip nereye gidiyorlar.

2. Haim

Haim Üye

Alınan Beğeniler:
    90
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Tanıştığıma memnun oldum @Nusret

Nusret bunu beğendi.
  3. Timur

Timur Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Bunu hiç kimse bilemez. Sadece tahmin edilebilir. Yukarda sende söylemişsin işte "yaradılış hikayesi" evet adı üstünde hikayedir bütün bunlar. İster inanırsın ister inanmazsın.

4. Orhan Yolcu

Orhan Yolcu Yönetim Kurulu Başkanı

Alınan Beğeniler:
    255
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Kuranda evrime ters bir ayet var mı? Ben göremedim. Müslümanlar hristiyanların gazıyla yaratılışı desteklediler. Daha sonra evrim doğruymuş diyecekler bunun kaçarı yok. Hatta Kuranda evrim varmış diyecekler. Gelin bugün evrimi kabul edin yarın geç olacak.

yavuz bunu beğendi.
  5. Boyla Kutlug

Boyla Kutlug Üye

Alınan Beğeniler:
    105
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Evrenimiz yaratılmış olsa bile allah tarafından yaratılmadığı apaçık bellidir. islamın kuantum fiziğiyle, paralel evrenlerle, hücre mitokondrisi olmayan mikroorganizmalarla ve nötron yıldızlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. islam dini siyasal arap rejimidir ve bundan ötürüdür sünneti seniye uygulayarak islamın tek tip yaşam protokolü dayatması ve arap seviciliği. allah evrenin teorik tanrısı değildir, muhammed'in şizofrenik içseslerinin tanrısıdır. allah evrenin güncel gerçekliğinin tanrısı değildir, 7nc yüzyılın arap tanrısıdır ve zamanın paganlığı, yaudiliği ve hinduliğinin harmanlanması şekliyle 21nc yüzyılın en tehlikeli pandemik arap memetik virüsüdür. Büyükletilme arzulu egoist yapay bir tanrıdır allah. Evrenimiz allahın bu kibrini taşımaya mecbur değildir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Kasım 2016
  6. erola

erola Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Hz. Muhammed'in veya diğer peygamberlerin sesler duyması ateistler tarafından şizofrenik bir durum olduğu söyleniyor. Katılmak mümkün değil kitap yazacak anlamlı hükümler ve sözler bir arada şizofren birinden çıkacak değil ya.

7. Heretik

Heretik Kıdemli Üye

Alınan Beğeniler:
    316
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Sen şizofren falan değilsin. Senin tek hastalığın saçma bir insan olmak. Konuştuklarınla resmen şizofrenlere hakaret ediyorsun.

Bir şizofreni küçümseyecek kadar rezil birisin. Burada trollük yapmak için hesap açmışsın bariz ortada. Mantıklı konulara deyinmeyeceksen çık git şu forumdan.

8. erola

erola Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Ben psikojik bozukluk hastasıyım hasta birinden peygamber olmaz anlamında dedim sizinle uğraşamam.

9. Heretik

Heretik Kıdemli Üye

Alınan Beğeniler:
    316
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Buraya üye olduysan uğraşacaksın!
    Neden hastalığını küçümsüyorsun.
    Eğer daha kendin küçümsüyorsan bana burada ağlamayacaksın yalancı.

10. erola

erola Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Gerçi yanlış yazdım çok iyi matematikçiler falan var ama peygamber olamaz.

11. Heretik

Heretik Kıdemli Üye

Alınan Beğeniler:
    316
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Çok saçma bir mantık.

12. Katip

Katip Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Haklısınız. Nitekim bununla ilgili birtakım çalışmalar da olmuştur. Hatta bunun en bariz örneği Muhammed Esed olmuştur. Muhammed Esed'in hazırlamış olduğu ve Türkçeye Kur'an Mesajı olarak çevrilmiş meal-tefsir çalışmasını öneririm. Çalışmasında, Kur'an da evrimin anlatıldığını sık sık belirtmiş, hatta ayetlerle bunu kanıtlamaya çalışmıştır.

Hem şunu bilmekte fayda var ki; Muhammed Esed, Yahudi kökenli olup, sonradan Müslüman olmuş birisidir. Bahsettiğim (Kur'an Mesajı) meal-tefsir çalışmasını okuyup hayran kalanlar olduğu gibi, nakil kültüründen ayrı bir tefsir yapmaya kalktığı için de nefret edenleri de çoktur. Zaten Yahudi kökenli olması başlı başına kendisine şüpheyle bakılmasına neden olmuştur.

Buna karşın, gelenekselci kanattan da evrimle ilgili birtakım olumlu yorumlar yok değildir. Sünnilerden farklı olarak, Şii hadis kültüründe, Adem ve Havva'dan önce de insanların yaşadığına dair bilgiler vardır. Buna göre; Allah binlerce Adem yaratmıştır, bizler ise son Adem'in neslindeniz. Hatta şu anda (Şia akidesine göre yönetilen) İran'da, Ortaokul seviyesinden itibaren evrim de öğretilmektedir.

Mete Turan bunu beğendi.
  13. Katip

Katip Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Nusret bey,

Söyleyeni tam olarak hatırlayamadığım bir cümleyle başlamak isterim, o cümle kabaca şöyledir;

''Mitoloji ile dinler arasındaki tek fark; ikincisinin inanlarının hala var olmasıdır''.

Yaratılıştan kastınızın, İbrahim kökenli dinlerde anlatılan; Adem ve Havva'nın yaratılışı olduğunu anlıyorum. İlkin belirtmeliyim ki; konumuzun Tanrının varlığı veya yokluğu tartışması değildir, doğal olarak da, olduğu varsayılan başlangıç hakkında da size tatmin edici bir açıklama yapamayacağım. Buna karşın, teistlerin ilk yaratılış açıklamalarını göz önüne alacağım.

Olduğu söylenen Tanrının kendisini Musa aracılığıyla insanlara tanıtması ve Musa'nın da ilk yaratılışı kayda alması heyecan vericidir. Bizler bu olayın; gerek İbranilerin gerekse de Samiriyelilerin Tevratları aracılığıyla ve elbette ülkemizde en yaygın dinin kutsal kabul edilen kitabı olan Kur'an aracılığıyla da anlatıldığını biliyoruz. Fakat bizler bir şeyi de iyi biliyoruz ki, bu anlatı; ilk anlatı değildir.

Her şeyden öte, İbraniler, Musa ortaya çıkmadan önce de bir inanca sahip bir toplumdu. Dinsiz değillerdi. O zamana kadar süregelen anlatıları, inançları vardı. Bizler şimdiler de bütün bunlara mitoloji, yani hiçbir gerçekliği olamayan, halk arasındaki efsaneler olduğunu söylüyoruz. Peki aynı şeyi, Musa tarafından kaleme alınarak ulaşan veya Kur'an da anlatılan; Adem ve Havva'nın yaratılışı, cennetten kovuluşu, Nuh tufanı vs. içinde söyleyebilir miyiz?

Bunlar için bir şeyler söylemeye hakkımız var mı? Evet var. Çünkü biz Nuh tufanını Gılgamıştan, cennete yasak meyveler konuluşunu Sümer tanrılarından, ilk kadının erkeğin belinden nasıl ortaya çıktığını eski mitolojilerden çok iyi tanıyoruz. Dediğim gibi, bu anlatılar ilk değildi.

Hem eğer çocukken birisi bana, farklı renkteki insanların nasıl oluştuğunun cevabını; ilk insanı topraktan yaratan Tanrının, ilk insanı yaratırken yeryüzündeki farklı renkteki toprakları da kullanmasından dolayı olduğunu söylese ona kesinlikle inanırdım ve inandım, aynı herkes gibi.

Ama artık büyüdük, çocuk değiliz. İlk insan denilen şeyin hiçbir zaman var olmadığını biliyoruz. Nitekim varoluş serüvenimizin milyarlarca yıl aldığı ortadadır. Çin ve diğer Uzakdoğu mitolojileri haricinde, insanın yanında dinozorların varoluşunun hiçbir yere sığdırılamayacağını da biliyoruz. Bizim inanmak istememiz haricinde, anlatılara inanmamızı gerektiren hiçbir gerekçe yoktur.

Bundan sonra teistlerin söyleyebileceği son şey ise, diğer mitolojik hikayelerinin sahte sürümler olduğu, ancak kendi ellerinde bulunanın ise gerçek sürümler olduğunu önermeleridir.

Ama Anatole France tarafından söylendiği gibi; ''Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.''

Kısacası İbrahim kökenli dinlerin anlattığı yaratılış hikayesi, arkadaşımızın dediği gibi; sadece birer hikayedir. Non-teistler için bir geçerliliği yoktur.

Mete Turan bunu beğendi.
  14. yeniçeri

yeniçeri Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Şu Adem dedikleri el ayakla baş değil
    Adem manaya denir suret ile kaş değil

Mete Turan bunu beğendi.
Yükleniyor...