Yaşamak için sebep var mıdır?

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Sebep olduğu için değil, öyle programlandığımız için yaşarız.
Belki de sormamız gereken soru ne için böyle programlandığımızdır.

Ne için böyle programlandık?
Ne için yaşamak için programlandık?
Yaşamak için programlanmamızın sebebi ne?

Yazan tarafından düzenlendi:

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Sebep olduğu için değil, öyle programlandığımız için yaşarız.
Belki de sormamız gereken soru ne için böyle programlandığımızdır.

Ne için böyle programlandık?
Ne için yaşamak için programlandık?
Yaşamak için programlanmamızın sebebi ne?
O zaman yaşamamayı seçmek de programın bi parçası mı?

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yoktur ama yaratacaksın.

Hayatımızla ilgili her şeyi zaten biz yaratıyoruz. Kimse bize gökten ahana bak amacın bu diye bir şey göstermiyor. Gökte öyle biri yok. Ahlakı da, adaleti de, bilimi de, sanatı da biz yarattık biz. Bizden artık allah yoktur. Bunu bir kere kesin bileceksiniz. Bizden artık allah yok! Bunu kafaya iyice ama, iyice bir yerleştirin.

Cellius

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Canlıların asıl amacı hayatta kalıp üremektir. Ama bunların dışında kendi hayat amacını kendin bulabilirsin. İnsanın hayalleri olmalı, hedefi olmalı ki yaşamasının bir anlamı olsun. Dinlerde insanlara amaçları hazır bir şekilde veriliyor: Çalış, evlenip çocuk sahibi ol, tapın ve ölünce cennete git. Bu insanların kendisini keşfetmesine engel olup tehlikeli bir şey olabiliyor.

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Yoktur ama yaratacaksın.

Hayatımızla ilgili her şeyi zaten biz yaratıyoruz. Kimse bize gökten ahana bak amacın bu diye bir şey göstermiyor. Gökte öyle biri yok. Ahlakı da, adaleti de, bilimi de, sanatı da biz yarattık biz. Bizden artık allah yoktur. Bunu bir kere kesin bileceksiniz. Bizden artık allah yok! Bunu kafaya iyice ama, iyice bir yerleştirin.
Tanrıyı biz yarattık, aciz olmamıza rağmen onu kudretli, sınırlı akla sahip iken onu sonsuz akla sahip, güçsüz iken onu çok güçlü yarattık demmeki bizden biraz daha üstün birisi bizi hatta evreni oluşturmuş olabilir.

Moderatör tarafından düzenlendi:

FİLEozof

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Bedava film izlerken neden sinemayı terk edelim?
Hayat tehlikeli ama bizim için tehlikeli olduğunu sanmıyorum.
Yaşlandığımda hayat benim için zulümse acısız bir şekilde öldürürüm kendimi herhalde...
Ama hayat çok eğlenceli!

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Canlıların asıl amacı hayatta kalıp üremektir. Ama bunların dışında kendi hayat amacını kendin bulabilirsin. İnsanın hayalleri olmalı, hedefi olmalı ki yaşamasının bir anlamı olsun. Dinlerde insanlara amaçları hazır bir şekilde veriliyor: Çalış, evlenip çocuk sahibi ol, tapın ve ölünce cennete git. Bu insanların kendisini keşfetmesine engel olup tehlikeli bir şey olabiliyor.
Hayallerim, hedeflerim var ama yaptıktan sonra başka hedefler peşinde koşmak istemiyorum, bu çok anlamsız geliyor.

Eğer toprak olup yok olacaksam bunu yaşlı ve birilerine muhtaç ve depresif değil, genç ve mutlu olarak ölmek istiyorum.

Ivar

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Canlıların asıl amacı hayatta kalıp üremektir.
O dediğini(hayatta kalma içgüdüsü hariç) aklı olan canlılar yapmıyor olsa gerek. Veya gukuk kuşlarına has olsa... Rızık mızık veren olsa afrikadaki üretilmiş çocuklar bundan nasiplenirdiler. Üremek akıllı ve cüzdanlı veya sosyaldevletli(Almanya v.b.) işi.

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Muvahhid
Görene var.
Rızık veren vardır. Verdiği rızık koyduğu kurallar çerçevesince belirlenir.
Afrikadaki çoccukları aç bırakın evrendeki yerleşik kanunlar değil, insanların yaptıklarıdır(Özgür irade)

Teist değilsen amaç vs. diye bosuna kafa yorma, bulamayacaksın. Ölümden öte köy yok diyeceksin sonunda.

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Görene var.
Rızık veren vardır. Verdiği rızık koyduğu kurallar çerçevesince belirlenir.
Afrikadaki çoccukları aç bırakın evrendeki yerleşik kanunlar değil, insanların yaptıklarıdır(Özgür irade)

Teist değilsen amaç vs. diye bosuna kafa yorma, bulamayacaksın. Ölümden öte köy yok diyeceksin sonunda.
Teist olsaydım başlığı açmaya ihtiyaç duymazdım zaten.
Biz neye şükretmemiz asgarî durum nedir, doymak mı barınmak mı?

Moderatör tarafından düzenlendi:

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Muvahhid
Teist olsaydım başlığı açmaya ihtiyaç duymazdım zaten.
Biz neye şükretmemiz asgarî durum nedir Doymak mı barınmak mı?
Sen neye şükredeceksin bilemem ama ben her seferinde sorunlarımı dış şartlara bağlamayacak kadar dünyanın farkında olan bir beyne sahip olduğum için şükrediyorum. Darısı sizin de başınıza.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Geldik mi buraya bir kere? Evet.
O zaman sızlanacağınıza tadını çıkarın, çünkü tadını çıkarmasanız da üzerinde yaşadığınız bu dünyanın umurunda bile olmaz. Dönmeye devam eder.

Son konular

Son mesajlar