Yaşlılar Robotlara Emanet

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
post427.jpeg

İngiltere'de araştırmacılar insansı robotların sosyal hizmetlerde kullanılabileceği bir proje üzerinde çalışıyor. İngiliz BBC'de yer alan habere göre, Middlesex ve Berfordshire üniversitelerinden akademisyenler, geliştirdikleri kültürel farkındalık ve hasta bakım davranışına sahip robotlar sayesinde, yaşlı kişilerin bakımı sorununa çözüm getirebileceği fikrindeler.

Yaşlılara evlerinde ya da korunaklı yaşam alanlarında bakım yardımı yapacak çok amaçlı robotların geliştirilmesi için, bu uluslararası ekip 2.5 milyon dolarlık (9.5 milyon TL) bir proje üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Bu sosyal robotlar, yardım ettikleri kişiye uygun olarak programlanabilecek.

Akademisyenler, ilaç alımı gibi gündelik işlerin yanı sıra insanlarla arkadaşlık da edebilecek robotlar sayesinde bakım evleri ve hastaneler üzerindeki baskılarında azalacağını öngörüyor.

Bilimin sürekli arayışlar içine girmesi ve ülkelerin özellikle Avrupa ülkelerinin bilime yaptığı yatırımlar gerçekten beni mutlu ediyor. Dinler binlerce yıldır hep aynı kalmıştır fakat bilim hiç bir zaman yerinde saymayacak ve her zaman ilerleyip gelişecektir. :D

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bilim sürekli gelişiyor. Bazı yerlerde robot garsonlar icat edilmiş. Siparişi getirip müşterinin önüne koyuyor. Adamlar bu işlerle uğraşıyor. Bizimkilerde bu çağda hala, dünya düz mü diye tartışıyor!

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Bilim sürekli gelişiyor. Bazı yerlerde robot garsonlar icat edilmiş. Siparişi getirip müşterinin önüne koyuyor. Adamlar bu işlerle uğraşıyor. Bizimkilerde bu çağda hala, dünya düz mü diye tartışıyor!
Evet ben de o garsonları duymuştum. Adamlar daha neler yapmıştı bizim haberimiz yok. :D