Yavuz'un Hikayesi

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Sünni kökenli ama Deist, fakat koyu bir Demokrat partili, bir o kadarda Atatürkçü aşırı asabi cerrah bir babanın oğluyum. Gençliğimde koyu bir anti komünisttim. Din ile de babamdan farklı olarak bu nedenle tanıştım. Çünkü anti komünist bir insana Deizim yakışmıyordu. Yalnız kalıyordum. Namaz kılmayı öğrendim. Tabi ki zammı sureleri de ezberledim. Aynı zamanda Kuran okumayı öğrendim. Ama o zamanlar öğrendiklerimle ilgili bir sorgu muhakemesi yapmıyordum. Komünistler dinsizse o zaman ben dinliyim nokta. Günde Beş vakte de başlamıştım. Ama hayatın garip cilvesi ilk eşime aşık oldum. Onunda babası Bektaşi halife babasıymış. Ama ben Bektaşiliğin dahi ne olduğunu bilemiyordum. Eşimin babası halife babanın bilgi ve yorumuna o zamanlar hayran kalmıştım. Teist olmasına rağmen benim bir sürü yobazlığımı törpülemişti. Namaz, içki gibi konulardı.

Bilgim olmadığı içinde daha doğrusu bilgide yorum yapamadığım için halife baba beni çok rahat büyülemişti. Tam bir bıldırcın beyinli ya da şeriat otuyla beslenmiş bir tombul tırtıldım. Ama babamdan intikal eden aşırı asabi yapım yüzünden boşanmak zorunda kaldım. Tabi ki Bektaşiliği de boşamak zorunda kalmıştım. :D Fakat zamanla bir arkadaşım vasıtasıyla başka bir Bektaşi halife babası buldum ve ondan nasiplendim. Ama bu halife baba çok farklıydı. Son derece realistti. Bana eyvallahla beraber ilahı da düşünmeyi öğretti! Çünkü Arnavut asıllı aksi ve asabi bir insanı sinirlendirmek çok kolaydı. :D Kendisi de Arnavuttu zaten.

Ama bana verdiği ilk dersler cennet ve cehennem yoktur. Şayet buraya cennet için geliyorsan gelme. Git camiye. Muhammet ali bir bütündür. Ve bir ezeli ebedi manevi mefhumdur. Bizim Muhammedimiz bin dört yüz yıl önce yaşamış Muhammed değildir. Keza Alimizde. Bunu dinlemiş ama bir türlü kavrayamamıştım. Bunun anlamını babanın vefatından sonra 50 küsur yaşında bir Kadiri sofisinin yardımıyla bulabilecektim. Bektaşilikte zamanla Muhammed hariç bütün Peygamberlerin tarihte yaşamadıklarını keşfetmiştim. Bu arada Bektaşiliğin yanında diğer vahdeti vüçutçu tasavvuf şeyhlerini tanımaya onlarla muhabbet etmeye başlamıştım. Fakat bir gün babayı da kaybettim. Vefat etmişti. Ama bana şunu vermişti artık din benim için tabu olmaktan çıkmıştı.

O zamanlar diğer peygamberlerin yaşamadığına inandığım halde Muhammedin yaşadığına inandığım için Tam bir İslam düşmanı olmuştum. Öyle ya bir yığın karısı ve cariyeleri olan uçkuruna dahi hakim olamayan, ganimet düşkünü bir peygamber. Ama kaderin bir cilvesi yada tesadüfü çok yakın çevremde küçük bir elektrikçi dükkanında çalışan Kadiri bir sofiyle tanıştım. Bilgi ve yorumunun benden çok fazla olduğunu gördüm ama artık dine karşı bıldırcın beyinli de değildim. Yaşlı sofiyle çata çat fikren boğuşuyorduk. Ama darılmaca yoktu. Ve Muhammedin artık yaşamadığını bir mefhum olduğunu gerçekten düşünmeye başlamıştım. Yaşlı şeyh bana bir gün "Muhammed Medinede 6 saat kaldı" dedi. Altının düşünceyi temsil ettiğini bulmuştum. Birden beynim çalışmaya başladı. Muhammed de diğerleri gibi yaşamamıştı ve o insanlıkta oluşan yüce bir manevi mefhumdu. Aşkın ta kendisi ve onun sofilerce anlatılan teşbihi bir hikayesiydi.

Sadece Muhammed değil Allahta aynıydı. Sana şah damarından daha yakın ve sende olan en üst güçtü. O zaman her şey sende ve üç günlük yaşamındaydı. O zaman ben artık diğer ateistlerden biraz farklı dahi olsam olmuş olsam Ateisttim. Çünkü bir yaratıcı güce ve onun yolladığı peygamberlere inanmıyordum. Ne varsa her şey insanda ya da insanlıktaydı. :) Ve artık İslama da düşman değildim.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
"O zamanlar diğer peygamberlerin yaşamadığına inandığım halde Muhammedin yaşadığına inandığım için Tam bir İslam düşmanı olmuştum. Öyle ya bir yığın karısı ve cariyeleri olan uçkuruna dahi hakim olamayan, ganimet düşkünü bir peygamber."

Yavuz abi sözler adamı kafir eder. Senin için hoşgeldin ebedi cehennem diyebiliriz. Hemen Allah'a tevbe istiğfar et.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
@yavuz bu işin şakası yok, tamam burada tüm ateistleri gülüp eğlendirdin ama ahirette Allah'ın önünde onlar gelip seni kurtarmayacak. Sonsuz bir cehennem azabı var işin sonunda. Eğer zerre kadar aklın kalmışsa hemen Allah'a tevbe istiğfar et. Yol yakınken kurtul bu cinnet halinden.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
@yavuz abi enteresan bir hayat hikayen var. Ömrün hep Bektaşilerin içinde geçmiş. Bektaşilerle tanışmasaydın nasıl bir düşünce yapın olurdu acaba?

Çok değişik bir üslubun var. Açık konuşayım; siteye yeni geldiğinde yazdıklarından hiçbir şey anlamıyordum. Üslubuna sonradan alıştım. :D

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
@yavuz abi enteresan bir hayat hikayen var. Ömrün hep Bektaşilerin içinde geçmiş. Bektaşilerle tanışmasaydın nasıl bir düşünce yapın olurdu acaba?

Çok değişik bir üslubun var. Açık konuşayım; siteye yeni geldiğinde yazdıklarından hiçbir şey anlamıyordum. Üslubuna sonradan alıştım. :D
Aynen bende :)

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
@yavuz bu işin şakası yok, tamam burada tüm ateistleri gülüp eğlendirdin ama ahirette Allah'ın önünde onlar gelip seni kurtarmayacak. Sonsuz bir cehennem azabı var işin sonunda. Eğer zerre kadar aklın kalmışsa hemen Allah'a tevbe istiğfar et. Yol yakınken kurtul bu cinnet halinden.
Ben öyle şeylere hiç ama hiç inanmam. Kaldı ki artık ne Muhammede ne de İslama bir düşmanlığım da kalmadı. Yaşamamış bir insana düşman olunmaz. Hele ki onun aşk mefhumun bir sembolü olarak kullanıldığına kanaat ettikten sonra.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben öyle şeylere hiç ama hiç inanmam. Kaldı ki artık ne Muhammede ne de İslama bir düşmanlığım da kalmadı. Yaşamamış bir insana düşman olunmaz. Hele ki onun aşk mefhumun bir sembolü olarak kullanıldığına kanaat ettikten sonra.
Cehennemde öyle acılar çekeceksin ki bu söylediklerine bin pişman olacaksın fakat iş işten geçmiş olacak. Bir şans daha ver diye Yaradana yalvaracaksın ama kimse seni işitmeyecek. Mutlak bir yokoluşa gidiyorsun, hala vaktin varken beni dinle tevbe et abi. Yemin ediyorum çok ama çok acı çekeceksin ve pişman olacaksın.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Cehennemde öyle acılar çekeceksin ki bu söylediklerine bin pişman olacaksın fakat iş işten geçmiş olacak. Bir şans daha ver diye Yaradana yalvaracaksın ama kimse seni işitmeyecek. Mutlak bir yokoluşa gidiyorsun, hala vaktin varken beni dinle tevbe et abi. Yemin ediyorum çok ama çok acı çekeceksin ve pişman olacaksın.
Yok oluş varda. Ondan sonra acı macı yok. Hiçlik var.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist

Ya Kurtarıcı gibi klasik bir yobaz ya da somut düşünen bir ateist. Hoş şimdi de ateistim ama somut düşünmenin yanında soyut da düşünebiliyorum.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
İstanbul'a gelirsen bana haber ver. Senin yeni bir şeyh bulma vaktin gelmiş abi.
Bak işte burada tevazu yapamam. Şeyh bulma değil şeyh olma vaktim geldi de geçiyor ama şeyh olsam açık konuştuğum için ihvanım kalmazdı. :D Bir de sofra kurmaktan iflas eder tığı teber şahı merdan olur çıkardım. :D

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bak işte burada tevazu yapamam. Şeyh bulma değil şeyh olma vaktim geldi de geçiyor ama şeyh olsam açık konuştuğum için ihvanım kalmazdı. :D Bir de sofra kurmaktan iflas eder tığı teber şahı merdan olur çıkardım. :D
Abi sana akıl verecek durumda değilim beni yanlış anlama. Fakat Kuran'daki şu ayeti düşün: "Her alimin üstünde bir alim vardır." Belki bildiklerin yeterli değerlidir ve senin son bir şeyhe daha ihtiyacın vardır. Ki, hepimizin var.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Abi sana akıl verecek durumda değilim beni yanlış anlama. Fakat Kuran'daki şu ayeti düşün: "Her alimin üstünde bir alim vardır." Belki bildiklerin yeterli değerlidir ve senin son bir şeyhe daha ihtiyacın vardır. Ki, hepimizin var.
Bu hususta düşünce sistemini bir kere kaptın mı artık bir rehbere ihtiyacın kalmaz önüne Yunusta olduğu gibi iki yol çıkar. Ya tekkede kalır ve ona göre yolunu bulursun ya da çeker gidersin.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu hususta düşünce sistemini bir kere kaptın mı artık bir rehbere ihtiyacın kalmaz önüne Yunusta olduğu gibi iki yol çıkar. Ya tekkede kalır ve ona göre yolunu bulursun ya da çeker gidersin.
Peki abi, sen yolunu seçmişsin. Söyleyecek bir şey kalmadı ve senin için çok üzüldüm. Ebedi ahiret hayatını şu kısacık dünya hayatı uğruna yok eden bir insan. Hem de her şeyi anlayacak durumdayken bu hale gelen bir insan. Gerçekten yazık, içim kan ağlıyor şu an.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Hele hele siyerleri aç oku bakalım; karılar, cariyeler, ganimetler, iktidarlar. Bunlar dünya hayatı değil mi? Değilse ne?

Onu da bırak zengin Müslimlerin yaşantısına bak bir hele; katlar, lüks arabalar, yazlıklar, kadınlar ne bunlar ahiretten hediye herhalde. :D

Düşünce
Sünni
İstanbul'a gelirsen bana haber ver. Senin yeni bir şeyh bulma vaktin gelmiş abi.
Niyetin güzel ama sende yanlış yoldasın be kardeşim.
Adamı Allah a imana çağırıyorsun ardından da sana bir şeyh lazım diyorsun. Allah Kuran'da da Allah tan başka dost aramayın, başka veli, yoldaş edinmeyin diyor. Bence önce sen bir kendini sorgula. Allah ile arana kimseyi sokmak yok. Şeyh, gavs; bu şaşkınlıkla ateisten farkın yok.

Bunun farkına varırsın ateistin de at gözlüğü takmadığıni görür ve Allah a iman etmeyen kişiyi şeyhe imana davet etmezsin.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist

Aynen abi. Anladığım yerlere yorum yapıyordum. :D

Üst Alt