Anket Yazım ve noktalama hataları 6

Kaç tane yazım yanlışı var? Kaç tane noktalama hatası var?

• Tüm seçmenler
    5
  • Anket kapandı: .

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Aşağıdaki metinde kaç tane yazım ve noktalama yanışı vardır?

Sabah erken kalktım.Saat 8:45'di. Türkçe dersi çoktan başlamıştı . Ama Türkçeden hiç zevk almıyordum. En sevdiğim dersler fenden fizik, kimya, sözelden Tarih, edebiyat.
Aceleyle kahvaltımı yaptım, yetişmeliydim. Nede olsa, yok yazılacaktım. Aklıma Göktuğ'un "Sınavda bana "Merak etme sana kopya vereceğim" demiştin" dediği an geldi. Yazık oldu çocuğa.
Ağzıma yumurtayı sokuşturduktan sonra aceleyle Otobüse bindim. Müdür beni kapının önünde bekliyordu. Her an küfür ede bilirdi, lanet olası pislik. Alaycı bir şekilde "Çağatay Anadolu Lisesi'ne hoş geldiniz." dedi.

Moderatör tarafından düzenlendi:

TENTEN

ll ☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Apateist
Aşağıdaki metinde kaç tane yazım ve noktalama yanışı vardır?

Sabah erken kalktım.Saat 8:45'di. Türkçe dersi çoktan başlamıştı . Ama Türkçeden hiç zevk almıyordum. En sevdiğim dersler fenden fizik, kimya, sözelden Tarih, edebiyat.
Aceleyle kahvaltımı yaptım, yetişmeliydim. Nede olsa, yok yazılacaktım. Aklıma Göktuğ'un "Sınavda bana "Merak etme sana kopya vereceğim" demiştin" dediği an geldi. Yazık oldu çocuğa.
Ağzıma yumurtayı sokuşturduktan sonra aceleyle Otobüse bindim. Müdür beni kapının önünde bekliyordu. Her an küfür ede bilirdi, lanet olası pislik. Alaycı bir şekilde "Çağatay Anadolu Lisesi'ne hoş geldiniz." dedi.
Metinde yanlış yok.
Soruda yanlış var.🤣

sirakuza

Çaylak
Düşünce
Panenteist
İmla hatalarıyla dolu olduğu iddiasıyla mesaj silmek de neyin nesi ha? Hataya hükmedip, mesaj silenler emin olun ki imla kurallarını benden daha iyi bilmiyordur. Her neyse... Tavşanla dağın arasında olup bitenler, dağ ile tavşanın değil, sadece tavşanın sorunudur.

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
1599250506544.png

(!)

kavak

Vl ☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Sevgili @FİLEozof
Metini kendi kafama göre düzenlemeye çalıştım; sence kaç tanesini düzeltebildim?
Ayrıca yeni hatalar eklemiş miyim?

Sabah erken kalktım. Saat 8:45'di. Türkçe dersi çoktan başlamıştı, ama Türkçeden hiç zevk almıyordum. En sevdiğim dersler fenden fizik, kimya, sözelden tarih, edebiyat.
Aceleyle kahvaltımı yaptım, yetişmeliydim. Ne de olsa, yok yazılacaktım. Aklıma Göktuğ'un "Sınavda bana, merak etme sana kopya vereceğim demiştin." dediği an geldi. Yazık oldu çocuğa.
Ağzıma yumurtayı sokuşturduktan sonra aceleyle otobüse bindim. Müdür beni kapının önünde bekliyordu. Her an küfür edebilirdi; lanet olası pislik alaycı bir şekilde "Çağatay Anadolu Lisesi'ne hoş geldiniz." dedi.

Yazan tarafından düzenlendi:

unacceptable

lll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ben bunun üzerinden gideyim. Tek bir şeyden emin değilim, o da ders isimleri; ama cevabımı oyladım yine de. Doğru saydım mı tabi emin değilim, o ayrı. :)
Sabah erken kalktım. Saat 8:45'di. Türkçe dersi çoktan başlamıştı, ama Türkçeden hiç zevk almıyordum. En sevdiğim dersler fenden fizik, kimya, sözelden tarih, edebiyat.
Ders isimleri büyük olmalı diye biliyorum.
Aceleyle kahvaltımı yaptım, yetişmeliydim. Ne de olsa, yok yazılacaktım.
İkinci cümlede virgül olmamalı.
Aklıma Göktuğ'un "Sınavda bana, merak etme sana kopya vereceğim demiştin." dediği an geldi.
Sınavda bana: "Merak etme, sana kopya vereceğim, demiştin." dediği an geldi.
Yazık oldu çocuğa.
Ağzıma yumurtayı sokuşturduktan sonra aceleyle otobüse bindim. Müdür beni kapının önünde bekliyordu. Her an küfür edebilirdi;
Burada noktalı virgülden ziyade nokta olması gerekiyor...
lanet olası pislik alaycı bir şekilde "Çağatay Anadolu Lisesi'ne hoş geldiniz." dedi.
Lanet kelimesi büyük harfle başlamalı doğal olarak. "Alaycı bir şekilde:" olacak.

Benim hatalarım varsa başkası düzeltsin onu da.

unacceptable

lll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Sevgili @FİLEozof
Metini kendi kafama göre düzenlemeye çalıştım; sence kaç tanesini düzeltebildim?
Ayrıca yeni hatalar eklemiş miyim?

Aceleyle kahvaltımı yaptım, yetişmeliydim. Ne de olsa, yok yazılacaktım. Aklıma Göktuğ'un "Sınavda bana, merak etme sana kopya vereceğim demiştin." dediği an geldi. Yazık oldu çocuğa.
Ağzıma yumurtayı sokuşturduktan sonra aceleyle otobüse bindim. Müdür beni kapının önünde bekliyordu. Her an küfür edebilirdi; lanet olası pislik alaycı bir şekilde "Çağatay Anadolu Lisesi'ne hoş geldiniz." dedi.
Özellikle seninki daha rahat olduğu için seninkinin üzerinden yaptım abi.

kavak

Vl ☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
@FİLEozof
Nihai durum değerlendirmesini ne zaman yapacan?
Hadi, uyuşuk uyuşuk dolanacağına, sonuçları bildiriver bir zahmet.

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Doğru cevap 16.

Sabah erken kalktım.(1)Saat 8:45'di(2-3). Türkçe dersi çoktan başlamıştı (4). Ama Türkçeden hiç zevk almıyordum. En sevdiğim dersler fenden fizik, kimya,(5) sözelden Tarih(6), edebiyat.
Aceleyle kahvaltımı yaptım, yetişmeliydim. Nede(7) olsa,(8) yok yazılacaktım. Aklıma Göktuğ'un "Sınavda bana "Merak etme sana kopya vereceğim(9)"(10) demiştin(11)" dediği an geldi. Yazık oldu çocuğa.
Ağzıma yumurtayı sokuşturduktan sonra aceleyle Otobüse(12) bindim. Müdür beni kapının önünde bekliyordu. Her an küfür ede bilirdi(13-14-15), lanet olası pislik. Alaycı bir şekilde "Çağatay Anadolu Lisesi'ne(16) hoş geldiniz." dedi.

1. Sağa bir boşluk bırakılmalı.
2. ve 3. ''8.45'ti.'' olmalı.
4. Nokta cümleye bitişiktir.
5. Virgül yerine noktalı virgül olmalı.
6. Lehçe haricinde ders adları küçük yazılır.
7. ''Ne de olsa'' şeklinde yazılır.
8. Şart ekinden sonra virgül konmaz.
9. Tırnak içindeki cümlelerin sonuna nokta konur.
10. Tırnak içinde tırnak içine alınmış ifadeler tek tırnakla yazılmalıdır.
11. Bk: 9. madde.
12. ''otobüs'' özel isim değildir, küçük harfle başlar.
13-14-15 ''Küfredebilirdi'' olmalıdır. ''ü'' harfi düşer, edebilirdi; küfür kelimesiyle birleşik yazılır, kurallı birleşik fiiller birleşik yazılır.
16. Kurum, kuruluş adlarına getirilen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz.

Oldu mu @kavak Efendi?

kavak

Vl ☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Doğru cevap 16.

1. Sağa bir boşluk bırakılmalı.
2. ve 3. ''8.45'ti.'' olmalı.
4. Nokta cümleye bitişiktir.
5. Virgül yerine noktalı virgül olmalı.
6. Lehçe haricinde ders adları küçük yazılır.
7. ''Ne de olsa'' şeklinde yazılır.
8. Şart ekinden sonra virgül konmaz.
9. Tırnak içindeki cümlelerin sonuna nokta konur.
10. Tırnak içinde tırnak içine alınmış ifadeler tek tırnakla yazılmalıdır.
11. Bk: 9. madde.
12. ''otobüs'' özel isim değildir, küçük harfle başlar.
13-14-15 ''Küfredebilirdi'' olmalıdır. ''ü'' harfi düşer, edebilirdi; küfür kelimesiyle birleşik yazılır, kurallı birleşik fiiller birleşik yazılır.
16. Kurum, kuruluş adlarına getirilen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz.

Oldu mu @kavak Efendi?
Teşekkür ederim, bilmediğim bir hayli nokta varmış.

Retrospective

lV ☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Bu ikisinin doğru sonucu kazara bilmedikleri ne malum?😎
Ben en azından çözümünü herkesle paylaştım.
Ben burada çok fazla hata var kesin 16'dır dedim, hakikaten öyleymiş. Zaten konu sahibi de 16'yı seçmişti o yüzden biraz sallamasyon, biraz Kayseri'li amca kıvamındaki tahminim ile kazandım!

Son konular