Yerli Otomobil

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yerliyse niye tasarımı İtalya'da yapıldı? Daha baştan yerliliğine gölge düşmüş oldu. Yani şimdi ülkede otomobil tasarlayacak kimse yok!

Bunun düşünülmesi gerekirdi. "Bakın yerli otomobil! İtalya'da tasarlandı!"

Olmadı. Daha dakka bir gol bir. Bir sıfır yenik başlanan maç oldu bu!

Mete Turan

lV ☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Araç güzel fakat içindeki donanıma bakılırsa 200.000 tl ye satılması zor bence. Çok daha fazla bir maliyeti olur bu aracın. 200.000 civarı olur diyorlar ama bence daha fazla olur. Çünkü araç standart üstü görünüyor. Maliyeti kurtarmaz.

kavak

Vl ☆
Üye
Düşünce
Ateist
Birçok dünya markasının da tasarımı İtalya´da yapılmıştır.
Bunda bir sıkıntı yok ancak şu anda elde olan, tanıtım amaçlı bir prototip.
Yani bu araçların son hali ve donanımı 3 sene sonra seri üretime geçildiğinde belli olacak.

Daha da önemlisi şu: Araba elektrikli olacak.
Yani bu arabanın aküsü kesinlikle yurt dışından gelecek, çünkü Türkiye´nin bu noktada know how´u olduğunu zannetmiyorum.

Yine de herşeye rağmen, umarım zamanında Devrim´in başına gelen bunun da başına gelmez.

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben yerli olduğu vurgulanan bir otomobilin tasarımının yerli yapılamayışını kabul edemiyorum. Yapılması gerekirdi.

Mete Turan

lV ☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Evet tasarım yerli değil ama ileride o da olur allahın izniyle. :)

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Zaten çok geç kalınmış bir girişim, olmuşken tam olsaydı. Uçak olsa anlarım çok büyük rüzgar tüneli lazım ama otomobilin tasarımı yapılamayacak bir iş değil. İtalya'da tasarlandı denince şok oldum. Olmaması lazımdı. Yerli tasarım olmalıydı.

kavak

Vl ☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bu arabanın bazı noktaları çok iddialı bence.
Seri üretim 3 sene sonra olacakmış. Bu çok kısa bir zaman dilimi.
Menzili 500 km olarak açıklanmış ancak yılların tecrübesine sahip olan Tesla´nın arabaları bile en fazla 400 km gidebiliyorlar.
Elektrikli Araba piyasası henüz emekleme çağında, dünyadaki payı 2% civarında; kimlerin alacağı ise meçhul.
En kritik nokta ise Lithium pil teknolojisi, ki bu noktada 100% dışarıya bağımlıyız.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

lll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu arabanın bazı noktaları çok iddialı bence.
Seri üretim 3 sene sonra olacakmış. Bu çok kısa bir zaman dilimi.
Menzili 500 km olarak açıklanmış ancak yılların tecrübesine sahip olan Tesla´nın arabaları bile en fazla 400 km gidebiliyorlar.
Elektrikli Araba piyasası henüz emekleme çağında, dünyadaki payı 2%; kimlerin alacağı meçhul.
En kritik nokta ise Lithium pil teknolojisi, ki bu noktada 100% dışarıya bağımlıyız.

Hepsi masal muhterem 13+7 yıl en geç 2040'ta piyasada olacakmış. Amaç gündem değiştirmek bu kaçıncı yerli araba muhabbetti ilk değilki.
Oyun oynuyorlar memleket sazan dolu olunca normal.
Yerli uçağımız göklerdeydi ne oldu o iş.
1577740858633.png

Ornias

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Hukuksuzluğun, liyakatsızlığın, torpilin alıp başını gittiği, eğitimin, bilim ve sanatın olmadığı, 7. yüzyıl Arap yavelerinde hikmet arayan bir devlet, toplum araba filan yapamaz. O paralar yandaşlarca yenir. Geçiniz efendim.

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şimdi bu otomobilin tasarımı İtalya'da yapıldığına göre prototip de İtalya'da üretildi.

Ne şimdi bu? Yerli namına ortada hiç bir şey yok demek. Ortada hiç bir şey yok ama propaganda dersen o var.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hukuksuzluğun, liyakatsızlığın, torpilin alıp başını gittiği, eğitimin, bilim ve sanatın olmadığı, 7. yüzyıl Arap yavelerinde hikmet arayan bir devlet, toplum araba filan yapamaz. O paralar yandaşlarca yenir. Geçiniz efendim.

kavak

Vl ☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hepsi masal muhterem 13+7 yıl en geç 2040'ta piyasada olacakmış. Amaç gündem değiştirmek bu kaçıncı yerli araba muhabbetti ilk değilki.
Oyun oynuyorlar memleket sazan dolu olunca normal.
Yerli uçağımız göklerdeydi ne oldu o iş.
Ekli dosyayı görüntüle 2067
Evet.
Bu nedenle zaten çok iddialı lafların ortalarda uçuştuğunu yazmıştım.
Her ne kadar bu ve buna benzeri projeleri desteklesem de, yurdum insanlarının göz göre göre keklenmesine gönlüm razı olmuyor.
Görünen o ki, kör topal bir yerlere varacağız ancak tam olarak nereye varacağımızı uçan spagetti canavarı bilir.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş’ın açıklamalarına bakılırsa kurulacak fabrikanın üretim kapasitesi 175 bin adet olacak. Yıllık… Karakaş, bunun yüzde 90’nının iç pazarda satılacağını söylüyor. Bu da 157 bin 500 yapar. Planlanan ihracat ise sadece yüzde 10! Dünya markası olmak istiyorsunuz, ancak ihracat rakamınız yüzde 10! Demek ki amaç ‘ihracat’ yapmak değil. O halde nasıl dünya markası olacaksınız? İç pazarda 157 bin otomobil satmak için 22 milyar TL’lik yatırıma ihtiyaç var mı? Uzmanlara göre 150 bin adeti ihraç toplam 250 binin altındaki üretim ‘zarar’ demek…

1578397551096.png

Türkiye'de halihazırda onlarca marka ve bu markaların yüzlerce modeli var. Ve bu markaların bir çoğu ‘ücretliler’ yani maaşla çalışanlar için otomobil üretiyor. Tanıtımlara bakınca, ‘yerli’ otomobilin ‘lüks’ olduğu görülüyor. Sermaye sahipleri için üretilecek; zira en kötü şartlarda bugünün rakamlarıyla fiyatı 350 bin lira seviyelerinde olacak. Asgari ücretli ve onun bir tık üzerinde gelir sahibi olanların alamayacağı bir otomobil nasıl 157 bin 500 satacak? Otomotiv pazarındaki daralmayı söylemiyorum bile! 2019’da toplam pazar (tahmini) 477 bin adet civarında gerçekleşecek. Bu da 2018’e göre yüzde 23, bir önceki yıla göre ise yaklaşık yüzde 50 daralma anlamına geliyor…

2019 yılında Türkiye'de yaklaşık 350 bin otomobil satıldı. 350 binin içerisindeki SUV miktarı ise yaklaşık 80 bin. C segment SUV piyasasının lideri Peugeot 3008 ancak 9 bin satabildi. Onu Qashqai izliyor. 8 bin 500’lerde… Hyundai Tucson ve Dacia Duster ise 7 bin seviyelerinde satıyor. Volkswagen Tiguen 11 ayda 4 bin 347, Ford Kuga ise 2 bin 973 adet ancak satabilmiş. Zirvedeki bu 6 markanın toplam SUV satış adedi yıllık 40 bin civarı. SUV pazarının toplamı zaten 80 bin! Ancak İtalyan tasarımlı yerli otomobil 157 bin 500 satacak! Bu gerçekçi bir rakam mı?!

2019 yılının ilk 11 ayındaki satış adetleri şöyle: Renault: 48 bin 552. Fiat: 43 bin 929. Volkswagen: 33 bin 21. Toyota: 20 bin 704. Türkiye otomobil piyasasındaki 4 lider marka ilk 11 ayda toplam 146 bin civarı satmış. Ancak iktidar temsilcilerinin iddiasına göre, ‘yerli’ otomobil bu 4 markanın toplamından daha fazla satacak!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Medyada, ‘yerli’ otomobil için ön sipariş toplanacağı yazıldı. Rakam ise 30-40 milyar TL. Eleştiriler üzerine, ‘Tesla da ön sipariş alıyor’ tepkileri yükseldi AKP taraftarlarından. Evet, Tesla da ön sipariş alıyor. Mesela son modeli Cybertruck için 200 bin adet ön sipariş aldı. Ancak 30-40 milyar TL (5-6 bin Dolar) değil! 40 bin dolarlık bir otomobil için sadece 100 dolar ön sipariş bedeli! Göstermelik! İkinci olarak Tesla ürettiği otomobil için ön sipariş alıyor. Daha fabrikası bile olmayan otomobil için değil! Son olarak Tesla bir dünya markası. Ve Tesla’nın o otomobili üreteceği konusunda hiç kimsenin kafasında bir şüphe yok! Yerli diye tanıtılan otomobilin henüz fabrikasının temeli bile atılmadı!

1578397660995.png

Türkiye'de yılın ilk 11 aylık döneminde gerçekleşen toplam elektrikli otomobil satış sayısı 176 olduğunu da not etmiş olalım. Tabii ki devlet desteğiyle bu sayı ciddi olarak artacaktır ama hangi seviyelere geleceğini bekleyip göreceğiz.

Düşünce
Sünni
Araba yapılsın, yerliymiş değilmiş pek önemli değil açıkçası. En azından bir yerden başlanmış olur. Bence burada ilginç olan zamanlaması. Biz daha geçen kanal istanbul projesini konuşuyorduk. Sanki köşeye sıkışınca "hadi bir şeyler yapalım" dendi ve hooop yerli araba.

Ya hu daha prototip bile olmayan, ön gösterimi yapılan, 2030 dan önce seri üretime geçemeyecek bir projeye neden hepbir atladık?

Not: Bu arada kanal istanbuldan önce erken seçim ve yeni açılan/açılması planlanan partiler ve hükümetteki muhtemel kabin değişikliği konuşuluyordu.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Araba yapılsın, yerliymiş değilmiş pek önemli değil açıkçası. En azından bir yerden başlanmış olur. Bence burada ilginç olan zamanlaması. Biz daha geçen kanal istanbul projesini konuşuyorduk. Sanki köşeye sıkışınca "hadi bir şeyler yapalım" dendi ve hooop yerli araba.

Ya hu daha prototip bile olmayan, ön gösterimi yapılan, 2030 dan önce seri üretime geçemeyecek bir projeye neden hepbir atladık?

Not: Bu arada kanal istanbuldan önce erken seçim ve yeni açılan/açılması planlanan partiler ve hükümetteki muhtemel kabin değişikliği konuşuluyordu.
Araba yapılmasına değil, ülkeye zarar verecek şekilde yapılmasına ve hayali şeylerin gerçekmiş gibi anlatılmasına karşı çıkıyoruz

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ama şimdi yerli denip de tasarımı İtalya'da yapıldı denince bir tuhaf oluyor. Olmuyor yani, "yerli Cindy Crawford" demek gibi!

Bu ülkenin bir otomobili tasarlamaya prototipini yapmaya gücü yeter! Yetmesi lazım!

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Yerli" otomobilin üretimi için motor konusunda Alman, şase ve yürüyen aksam için İngiliz, batarya için Çin firmaları ile görüşüldüğü açıklandı. Bunun neresi yerli sorusuna yanıt olarak "direksiyonda biz olacağız" yanıtı verildi.

kavak

Vl ☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bakın şimdi; Mercedes olsun, BMW olsun, Ford, Fiat vs. olsun. Bunların hiç birisi 100% yerli değildir ve olmaları da mümkün değildir.
Ancak Mercedes´ten konuşulunca, Alman markası olduğunu cümle ălem bilir ya da Fiat, Ferrari söz konusu ise İtalyan markası olduğunu bilmeyen yoktur. Önemli olan budur, yani yerli marka(!) yaratabilmek.

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
%100 yerli tabii ki olamaz ama %100 yabancı da olmaması lazım! :ggsy:

Son konular

Son mesajlar