Yerli Otomobil

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
%100 yerli tabii ki olamaz ama %100 yabancı da olmaması lazım! :ggsy:

peki ne yapalım bilge dede?! oturup arabayı,motoru baştan mı icat edelim.akıl işi mi bu ?

bilgisayarıda oturup baştan keşf edelim o zaman.az akıllı ol.söylediklerinde mantığın m si yok.ulan zaten keşfedilmiş bunlar heralde en son modelini alıp üretirsin.amerikayı yeniden keşf etmenin manası ne?zaman kaybı olur ancak.

ona bakarsan yerli olması için çay kaşığını bile yeniden keşfetmen lazım.özgün bir şekilde.çok okumaktan kafa uçmuş senin.git tatile matile çık.dağa filan tırman, ağaçlara çık,kuş yakala.eğlen, kafanı dinle biraz.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sorun %100 yerli olup olmaması değil. Öyle lanse edildiği halde gerçeklerin öyle olmaması. Açıklamalara bakılırsa yüzde 100 yerli olacaktı. Ardından yerlilik oranı yüzde 51’e çekildi. Gelinen noktada, otomobilin ne tasarımı Türkiye’ye ait, ne bataryası, ne motoru ne de aracın entegrasyonu!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bir ay evvelki şaşaalı tanıtım toplantısında bizzat TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin en önemli parçalarından biri olan bataryanın sıfırdan üretildiğini söyleyerek, “Batarya tamamen bize ait.” demişti. Önceki gün gazetecilere ise ‘bataryanın Çin’den alınacağını’ açıkladı. Karakaş, “Motor için Bosch ile görüşüyoruz. Batarya için Çin’le anlaşacağız. Araç entegrasyonu için Alman EDAG’ı seçtik. Myra, şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla anlaştık.” dedi.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Eskiden yerli Ford'un bir reklamı vardı: "Hayır, yerli!"

Bu iki kelime çok şey ifade ediyor. Bu başarılı reklama karşın Ford'un Türkiye pazarında çok da yer tuttuğunu söyleyemiyoruz. Toyota çok iyi giriş yaptı Türkiye pazarına. Hatta Özdemir Sabancı suikastinin altında Batılı otomotiv şirketlerinin Toyota'dan duyduğu rahatsızlık olduğu söyleniyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Eskiden yerli Ford'un bir reklamı vardı: "Hayır, yerli!"

Bu iki kelime çok şey ifade ediyor. Bu başarılı reklama karşın Ford'un Türkiye pazarında çok da yer tuttuğunu söyleyemiyoruz. Toyota çok iyi giriş yaptı Türkiye pazarına. Hatta Özdemir Sabancı suikastinin altında Batılı otomotiv şirketlerinin Toyota'dan duyduğu rahatsızlık olduğu söyleniyor.
Peki Toyota hangi sloganla Türkiye pazarına girdi? Başarılı bir şarkıyla. Toyo Toyota toyo Toyota çıkarım senle her yola! Çok başarılı bir reklam kampanyasıydı. Bir de beni otomobillendir sloganı vardı. Bu reklamlarla önce yüzlerce Toyota ülkeye aktı, sonra yerli üretimi başladı. Bu Toyota'lar üstelik sapasağlam, son derece iyi çalışıyor. Yan sanayi sayesinde parça sıkıntısı yok! Taaa 1991 model Toyota'ların bir türlü eskimeyişi sıkıntı haline geldi! :ggsy: Hepsi vızır vızır! Çoğu dünyanın etrafını en az on, belki yirmi kez dönecek kadar yol yaptığı halde daha motor kapakları açılmadı! Ben Toyota'ya Japon efsanesi diyorum. Daha hararet yaptığına şahit olmadım, bir kez çok dik bir yokuşa vurdum ilk kez hararetinin yükseldiğini görünce şaşırdım. Ama içi dolu ve yaz günü klima çalışıyor, yol dağlara tırmanıyordu, normal. Ondan başka hararet ibresinin normal yerinden oynamasından başka bir şey yaptığına şahit olmadım.

Toyota 1991 efsanesinin bir öncesi Ford 1978 efsanesiydi. Bu arabaları da çok sağlam yapmışız, yeni modelleri bu hata yüzünden çok satamadık diye Almanlar hayıflandı. Bir ara bazı sadist araba tutkunları türedi, 1978 Ford'lara türlü eziyetler yapıp sağlam çıktığını gösteriyorlardı. Konforlu değil ama çok sağlam arabaydı o da.

Ama Toyota çok yenilikçi ve yeni tasarımları çok iyi olduğu için yeni modelleri satıyor. Elektrikli modeli göz alıcı, param olsa da alsam! Çok güzel tasarım çizgileri var!

Eller bu işleri başarırken Türkler baktı. A. K. partisi o kadar iddialıysa iktidarının ilk yıllarında kesin direktif verse şimdi yerli bir marka üretilmiş olurdu. İddialı olması da şart, çünkü tek parti! Estek yok köstek yok! Ne istese yapabilecek yetki verildi! Ama bu sınırsız yetkinin geldiği nokta, bir savaşa girmiş olma durumundan başka bir iş olmadı! Bu savaş ne için veriliyor, bundan çıkar ne bilen yok!