Yıkın Heykellerimi

Coolumsu

Üye
Düşünce
Muvahhid
Güçlü fikirlere sahip olanlar, taştan heykeller dikmek için uğraşmazlar. Buna ihtiyaç duymazlar. Ahlakı yücelten ve evrensel miras bırakan insanlar, başta peygamberler olmak üzere tüm iyi insanlar, taş ve topraktan yapılmış çirkin heykellere itibar etmezler. Onların mirası yüce değerlerdir. Hiç kimseye karşılık bekleyerek iyilik yapmamak (Leyl Suresi 19). Hz. Muhammed sarayda yaşamıyordu, onun görkemli bir kabri de yoktu. Ya da dikecek heykelleri.. Çünkü o, kalplere hükmediyordu.. Duvarlara değil!.. Bu yüzden gerçekten sevgiye layık insanların bıraktıkları değerler ahlaki eylemleridir. Heykeleri değil.. Neyse şiire dönersek,

Özgür olmak, bilimde ileri gitmek, barışı savunmak bunlar güzel değerlerdir. Ancak bu değerler heykel dikerek veya sarayda oturarak kazanılmıyor, üzgünüm. :)

Müslüman olmak da Arap geleneklerini kabul etmeyi gerektirmez. Bunlara zaten ben de karşıyım..

Birbiri ile ilgisi olmayan şeylerden mantıklı sonuçlar çıkarmaya çalışmak boşunadır. İyi insanlar, heykel için değil, ancak iyilik yapmak için uğraşır. Heykellere verilen para ile, sokakta açlık yüzünden ölen çocukları kıyaslıyorum da..

Cidden ne kadar da çağdaş ve merhametli bir zihniyet değil mi?
Dünyada kişi başına en çok heykel düşen devletin bizim ülkemiz olduğunu biliyor musunuz peki?

Hadi bunu da bilmiyorsunuz diyelim. :) Aşağıdaki haberi okuyunuz.. ;)

"CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın geçen hafta yaptığı İzmir ziyareti sırasında açılacağı duyurulan ancak Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya muhalefet eden meclis üyelerinin baskısıyla açılışı ertelenen Atatürk maskı dün CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı. 4.2 milyon TL’lik fiyatıyla bazı tartışmalar yaratan, eski Başkan Cemil Şeboy ve proje ekibinin yargılanmasına yol açan maskın açılışı, 10’uncu Yıl Marşı eşliğinde yapıldı. Açılışta konuşan CHP'li yeni Başkan "Ben olsam yaptırmazdım, 4 milyon TL'yi okul, yurt yapımına harcardım" dedi.

Tören öncesi ve sırasında lazer gösterileri geceye renk katarken 8 dakika boyunca havai fişek gösterisi yapıldı. Mask, 42 metrelik boyuyla Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 10’uncu büyük rölyef projesi olarak biliniyor. Atatürk maskı, Brezilya Rio de Janeiro’da bulunan 38 metre yüksekliğindeki İsa heykelinden de yüksek.

Buca Çaldıran Mahallesi’nde çevre yolu güzergahına bakan kayalıklarda 3 yıl önce yapım çalışmalarına başlanan mask için önce bölgede zemin etüdü ile statik çelik projeleri yapıldı. İnşaatında 450 tondan fazla çelik taşıyıcı kullanılan mask, 3 kat püskürtme beton atılarak tamamlandı. Heykeltraş Harun Atalayman’ın yaptığı mask çalışmalarında, başta Dokuz Eylül Üniversitesi olmak üzere 25 farklı üniversitelerden danışmanlık hizmeti alındı."

Şimdi bir de aşağıdaki haberi okuyalım. :)

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/ataturk-maski-ve-muzesi-harabeye-dondu-994847/

Mahalle sakinleri bu işe ne diyor?

"Ben müzenin tam karşısında oturuyorum. Müze başıboş bırakıldı. Kapatılınca berduşlar burayı mesken tuttu. Tiner ve içki içiyorlar. Fuhuş yuvasına döndü burası. Polisi arıyoruz, gelip bakmıyor. Buca Belediye Başkanı da buraya gelsin ve müzenin halini kontrol etsin." (Ahmet Büyükdede, mahalle sakini)

Düşünebiliyor musunuz? Devletimiz tinerciler ve içkiciler için kaç milyon harcamış.. :)
Ama pardon amaç o değildi dimi amaç müze, heykel olacaktı hatırasını her vakit canlı tutacaktık falan filan ee ne demişler kime niyet kime kısmet :p

Ben hiçbir heykeli yıkmayın, sonuçta tinerciler evsiz kalmasın. :)
Ne diyelim, her daim hayrını görün heykellerinizin.. ;)

Not: Şimdi beni heykel düşmanı olarak görecek ve mızmızlanacaklar, kuduracaklar, çirkefleşecekler için ön uyarı: Ben heykel karşıtı ya da yandaşı değilim. Ama heykel yapıyorsanız bari biraz Avrupa'daki güzel heykeller gibi sanatsal değeri olsun.. Çirkin, estetik değeri taşımayan, gece insan görse korkacağı tarzı ucube şeylere gerek yok bence.. ;) Heykele değil, tepkim kalitesizliğe..