Yüksek Dozda Dine Maruz Kalırsanız Ne Olur?

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Videodaki dayılar gibi kafayı tırlatırsın ne olacak.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Musanın kavmine göklerden kudret helvası yağmıştı. Bunlara man denir. Ama Musa bunları doyabileceğiniz yada hazmedeceğiniz kadar toplayın istiflemeyin demişti. Bunlar bilgilerdir. Bu bilgiler yorumlanmazlarsa şayet sonuç mankafa olmaktır.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Kudret helvaları başımıza (yani beynimize) hep şu yada bu şekilde yağıyor. Yani yaşamdaki bilgileri şu yada bu şekilde alıyoruz, bunlardan ne kadar istifade edebiliyoruz? İstifade edemediğin bilgi gereksizdir. Bunları hazmedemeden alırsak sonuç sürmenaj yani mankafa olmaktır. Zavallı beyinler bunları kusmak için sıkıntı çekerler.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Kur'anda bir kez olsun beyin demez. Kudret helvası dediğin gibi ise elimizdeki kitap karikatür kitabı aslında onu demedi bunu dedi demekle hakikat olmuyor. Lütfen
Senin yukarı kısmın neresidir? Beynindir değil mi? Kuran maddi bir kitap değildir. Diğerleri gibi manevi mefhumların sembollerle anlatıldığı düşünsel bir müteşabih kitaptır. İnsanlar tarafından yazılmıştır.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Na+cl______Nacl de bu harflerin neyi temsil ettiklerini çözemezsen okuduğun gibidir. Halbuki sodyum ile klor birleşir ve tuz olur.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Hocam bu mu hakikat? Yani muhkem hiç mi yok diyorsun? Ayet öyle demiyor da.
Hiç bir muhkemiyet yok tamamen sofiler tarafından çeşitli zamanlarda yazılmış derlenmiş edebiyattır bunlar. Edebiyatın özelliği şair yazdığı şiiri açıklamaz. Ağladıkça güneşi tutacağız diyor adam. Yorumunu sen yapacaksın onun. O yüzden bunlara insan bilincini anlatan düşünsel ve soyut bilmecelerdir diyebilirim.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
“Sana bu kitabı indiren O’dur. Kitabın bir kısım âyetleri muhkem olup bunlar onun esasını teşkil ederler. Diğer kısımlar ise müteşabihtirler. Kalplerinde eğrilik olan kimseler onun sadece müteşabihleri ile meşgul olurlar. Bundan maksatları, sırf fitne çıkarmak ve kendi anlayışlarına göre yorumlamaktır. Halbuki onların gerçek mânâlarını yalnız Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar ise, onların mânâlarını anlamaya çalışmakla beraber, asıl maksat ve mânâlarını Allah Tealâ’ya havale edip; ‘Allah’ın maksadı ne ise biz ona inandık. Gerek muhkemi, gerek müteşabihi hepsi Rabbimiz tarafından gönderilmiştir...’derler. Bunu ancak kamil ve öz akıl sahipleri düşünebilirler... Ve onlar sözlerini şu duayla bitirirler:‘Ey bizim yüce Rabbimiz! Doğru yola erdirdikten sonra kalplerimizi yanlışa saptırma, yüce katından bize rahmet bağışla. Şüphesiz sonsuz lütuf sahibi olan ancak Sensin.’(Âl-i İmran, 3/7 ve 8)
Kuran maddi bir kitap değildir. Diğerleri gibi manevi mefhumların sembollerle anlatıldığı düşünsel bir müteşabih kitaptır. İnsanlar tarafından yazılmıştır.
Ben senden izah istiyorum sen bana misal veriyorsun.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Hiç bir muhkemiyet yok tamamen sofiler tarafından çeşitli zamanlarda yazılmış derlenmiş edebiyattır bunlar. Edebiyatın özelliği şair yazdığı şiiri açıklamaz. Ağladıkça güneşi tutacağız diyor adam. Yorumunu sen yapacaksın onun. O yüzden bunlara insan bilincini anlatan düşünsel ve soyut bilmecelerdir diyebilirim.
Bu yorumunla mi ateistim diyorsun? Düpedüz batınisin.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
“Sana bu kitabı indiren O’dur. Kitabın bir kısım âyetleri muhkem olup bunlar onun esasını teşkil ederler. Diğer kısımlar ise müteşabihtirler. Kalplerinde eğrilik olan kimseler onun sadece müteşabihleri ile meşgul olurlar. Bundan maksatları, sırf fitne çıkarmak ve kendi anlayışlarına göre yorumlamaktır. Halbuki onların gerçek mânâlarını yalnız Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar ise, onların mânâlarını anlamaya çalışmakla beraber, asıl maksat ve mânâlarını Allah Tealâ’ya havale edip; ‘Allah’ın maksadı ne ise biz ona inandık. Gerek muhkemi, gerek müteşabihi hepsi Rabbimiz tarafından gönderilmiştir...’derler. Bunu ancak kamil ve öz akıl sahipleri düşünebilirler... Ve onlar sözlerini şu duayla bitirirler:‘Ey bizim yüce Rabbimiz! Doğru yola erdirdikten sonra kalplerimizi yanlışa saptırma, yüce katından bize rahmet bağışla. Şüphesiz sonsuz lütuf sahibi olan ancak Sensin.’(Âl-i İmran, 3/7 ve 8)

Ben senden izah istiyorum sen bana misal veriyorsun.
Neyin izahı? Sana inen Kuran bak sen. Sana inen Kuran sana yaşamında inen bilgilerdir. Mesela sen doğayı yeterince tanıdın ve her şeyin bir sebep sonuca göre oluştuğunu öğrendin ama çözemediğin bazı olayları (sana göre yada insanlara göre) bana işte bunların sebebini sağ duyunun dışında (yani deney gözlem ve mantık kullanmadan) insanlığın dışı bir üst akıldır deyip bana yutturmaya kalkarsan sende bana karşı bir eğrilik vardır. Yada kendine yutturmaya kalkarsan o zamanda sende sana karşı bir eğrilik vardır.
Yani her devrin din yobazları anlatılmaktadır. Bunların çözümü bu dogmatik yobazların değil senin koruyucun (senin rabbin) yani senin
aklının gösteriği sağ duyunla çözebilmen mümkündür.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu yorumunla mi ateistim diyorsun? Düpedüz batınisin.
Batıni olabilirim. Ama ben beni ve kainatı yaratan bir tanrıya inanmıyorum. Dolayısıyla peygamber ve dinede. O zaman batıniyim tamam ya sonra? Bir teist olarak cevap ver bakalım. Benim Allahım benim başarımdır. Batınilik ise dindarlık değildir.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Hacı batınilik ile dini karıştırma birbirine. Her batıniyim diyene sor o zaman Allah yada rab nedir?

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Panteist misin panenteist mi? Yeminle ne olursan ol saygı duyarım. Mutlu musun diğer insanlara özellikle mağdur ve muhtaçlara yardım ediyor musun kadın ve çocuklara ilişmiyorsan benim için en iyisi sensin. Bu iki kavramı (panteizm ve panenteizm) tavsiye ederim bir araştır yararına olabileceğini düşünüyorum. Sevgiyle kal. Saygılarımla.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Panteist misin panenteist mi? Yeminle ne olursan ol saygı duyarım. Mutlu musun diğer insanlara özellikle mağdur ve muhtaçlara yardım ediyor musun kadın ve çocuklara ilişmiyorsan benim için en iyisi sensin. Bu iki kavramı (panteizm ve panenteizm) tavsiye ederim bir araştır yararına olabileceğini düşünüyorum. Sevgiyle kal. Saygılarımla.
Sayın kardeşim bu tabiatı cansız ve akılsız kainat ortaya çıkardı. Akılsız kainat tanrı olamayacağı için panteist değilim. İnsandan üstün bir akıllı varlıkta olmadığına göre ben kendimi ateist bir sofi bozuntusu olarak görürüm. Ateist ama batıni. Başka türlü tarif edemem kendimi. Benim Allahım benim yaşamımda ama az çok muvaffakiyetlerimin ortaya çıkardığı manevi kişiliğim yani şahsiyetimdir.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ateist ama batıni. Başka türlü tarif edemem kendimi. Benim Allahım benim yaşamımda ama az çok muvaffakiyetlerimin ortaya çıkardığı manevi kişiliğim yani şahsiyetimdir.
Allah değil de Tanrı desen biraz daha anlarım ama Allah özel isim yani herkes tanrısına Allah demiyor. Neyse senin inancın bana Morgan freeman'inkini anımsattı linkini veriyorum umarım İngilizcen vardır. (bunu utanarak soruyorum, lütfen anlayışla karşıla)

Bu videoda Morgan da senin gibi bir şey diyor. Morgan "evet tanrıya inanıyorum ama kendime de zaten bu ikisi aynı kişi." diyor ve devam ediyor. Değişik tipleri severim, seni sevdim dostum.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah değil de Tanrı desen biraz daha anlarım ama Allah özel isim yani herkes tanrısına Allah demiyor. Neyse senin inancın bana Morgan freeman'inkini anımsattı linkini veriyorum umarım İngilizcen vardır. (bunu utanarak soruyorum, lütfen anlayışla karşıla)

Bu videoda Morgan da senin gibi bir şey diyor. Morgan "evet tanrıya inanıyorum ama kendime de zaten bu ikisi aynı kişi." diyor ve devam ediyor. Değişik tipleri severim, seni sevdim dostum.
Tanrı dersen şayet kainatı ve dolayısıyla tabiatı yaratan akıllı güç olur. Ama Allah yada Rab dersen şayet sana şah damarından daha yakın olan senin koruyucu gücün olur. Onun için Arap ve İsrail sofileri Tanrı yada ilahı reddederek yoktur (La) demişlerdir. Allah ise seni yaşamında başarıya götüren aklın (zeka seviyen) cesaretin, sabrın, bilgin, çalışman vs. gibi unsurlarının bileşkesi olan gücündür. Ve senden ayrı değildir. Senle vardır. Sen yoksan şayet oda yoktur. Bunun aslında inançla da ilgisi yoktur. İnsanın düşünsel ve duygusal yaşamının bir gerçeğidir. İlahi denilen kitaplarda konuşturulan Rab işte bu güçtür. Onun için 10 emirden biride "Rabbinin ismini gereksiz yere anma" derken; insanlara gereksiz şekilde gücünden ve başarılarından bahsetme anlamındadır. "Allah kişiye kaldıramayacağı yük yüklemez" doğru ama sen o gücünü ortaya çıkarırsan! İngilizcem yok maalesef mesleğim ve yaşamım dolayısıyla benim açımdan gereksizdi. Okul ve kurslarda elde ettiğim bir parça lisanı da kullanmadığımdan unuttum. :)

Üst Alt