Zeytin Dalı Harekatı

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar, zeytin dalı harekatı hakkında ne düşünüyorsunuz merak ettim. Malum, ABD nin PKK devleti kurma hayali var. PKK ya verilen ne bileyim kaç bin ton silah var. Zeytin dalı harekatı PYD yi engellemeye yeter mi?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Zeytin dalı harekatının hedefi Afrin bölgesidir. Haritada gözünün önüne getirirsen Afrin Hatay'ın doğusu ve Antep'in güneyidir. Yani bu harekat PYD'nin Akdeniz'e çıkışını engeller ama PYD'yi bitirmeyi bırak ciddi olarak zayıflatacağını bile düşünmüyorum. Asıl mesele fırat nehrinin doğusundaki PYD etkinliğini yok etmekte. Bu da Suriye devletiyle anlaşma yapmadan olmaz. Bizimkilerin Suriye (Esad) ile anlaşmaya yanaşmamasından dolayı PYD güç kazanıyor. Hatta PYD lideri Salih Müslim'in bir sözünü vereyim: "Türkiye'nin Rusya ile anlaşması bizim canımızı sıkmıştır ama çok da önemli değil. Türkiye Suriye ile anlaşırsa asıl o zaman biteriz." Yani PYD'yi tamamen bitirebilmek Suriye (Esad) ile anlaşmaya bağlıdır.

RedOneTheDiver

☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar, zeytin dalı harekatı hakkında ne düşünüyorsunuz merak ettim.
Savaş başlamadan önce savaşa karşıydım, ama savaşa başladıktan sonra askeri başarı için en az can kaybı diliyorum, bu saatten sonra savaş karşıtlığı bozgunculuktur. Seçim yaklaşıyor, mehmetçiğin kanı üzerinden plan yapanlara hâlâ onurlu insanların bi cevabı elbet olacak, bunu o günler için saklıyorum.
Malum, ABD nin PKK devleti kurma hayali var.
Pkk'nın ideolojisinden yakından uzaktan alakası olmayan Abd devlet kurduruyor, bunun için daha fazla done lazım. Ha dersinki bu savaş onların işine geliyor devam etmek için maşaya ihtiyacı var bugün Kürdü kullanır yarın bir başkasını, ben böyle düşünüyorum.
PKK ya verilen ne bileyim kaç bin ton silah var. Zeytin dalı harekatı PYD yi engellemeye yeter mi?
Abd bize de silah veriyor. Kimin silahı önce biterse o daha fazla zaiyat verir. Zeytin dalı harekatı neyi amaçlıyor kestirebilmek zor. Dileğim en kısa zamanda başarı ile sonuçlanır. Mehmetçik evine döner ve suriye savaşı biter. İnsanlar evlerine topraklarına geri döner. Bu kan emici vahşi silah tacirlerinin hevesleri kursaklarında kalır.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Savaş başlamadan önce savaşa karşıydım, ama savaşa başladıktan sonra askeri başarı için en az can kaybı diliyorum, bu saatten sonra savaş karşıtlığı bozgunculuktur.
Ben de bu operasyonu bir zorunluluk olarak görüyordum. Harekattan önce bile böyle düşünüyordum. Çünkü ABD'den önce Afrin'de hakimiyet sağlamamız gerekiyordu. ABD bizden önce Afrin'e girseydi bizim için çok ağır sonuçlar doğurabilirdi.

RedOneTheDiver

☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Çünkü ABD'den önce Afrin'de hakimiyet sağlamamız gerekiyordu. ABD bizden önce Afrin'e girseydi bizim için çok ağır sonuçlar doğurabilirdi.
Fırat kalkanı ile el-bab da amerikanın önü kesildi. Haritalardan da bunu görebilirsin. Afrinin dört tarafında Türk askeri var. Küçük bir yerden iran-rusya destekli esadın bulunduğu bir yer tek halebe açılıyor. Tersten gidelim afrini tamamladık, amerika ile papaz olmadan hallettik, "sahiplerine verdik", diyelim fıratın doğusundaki amerika ile nasıl bir pazarlığa oturacağız ya da savaşa tutuşacağız?
Suriye ile anlaşmak hemencecik PYD'nin bitmesini doğurmaz ama PYD'nin bitmesi için ilk adım budur.
Kısa vadede bu mümkün değil eğer büyük bir deprem etkisi yaratacak bir olay olmazsa tabi.
İçimizde kendi elimizle silahlandırdığımız ösocular yüzbinler ve milyonları bulan suriyeliyle bu kısa vadede mümkün değil.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Suriye halkı için, Suriyenin toprak bütünlüğü için yapıyoruz lafı çok yuvarlak! Suriye halkını Suriye rejimi temsil eder. Pekiyi ÖSÖ kimdir? Çoğu cihatçı olan silahlı Suriye rejimine karşıt grup. Oraya şayet ÖSO yerleştirilirse bu Suriyeyi bölmek değilde nedir? Zaten ABD nin de isteği bu değil mi? Kaldı ki ÖSO nun subayları ayda 30 bin dolar maaş alan insanlar. Bunlar yarın çok rahat saf değiştirebilirler. Ben şahsen asrın (mööööcedid oluyor yani) ve dünyanın liderimizin sözde ABD ye karşı esip gürlemesine de inanmıyorum. Öyle olsaydı çoktan İncirlik, Kürecik, Diyarbakır boşaltılır, Esadla masaya oturulurdu!

Yazarı tarafından düzenlendi:

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Geldik mi yeniden en başa. "Ben de laf bitti." Bu söz ekmelettin ihsanoğlunun seçimi kaybettikten sonra son sözleriydi. Bende de bitti. Bu kadar aşikar olan bir şeye yorum yapmak beyhudedir.
Siyasal rabiacı iktidarın ABD den isteği şudur: Rojovada Kürdistan federasyonu kuracağınıza gelin orada siyasal sunni islama dayalı ihvanül müslimin (yani möööslüm gardaşlar) yönetiminde bir islam federasyonu kuralım. Yani sonuç Suriyenin parçalanması! Rusya YPG ile yapılan mücadele dolayısıyla şimdilik ses çıkarmıyor! Ama ilerde ne olur?

RedOneTheDiver

☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Kısa vadede zor bu iş. Ayrıca Türkiyenin tek başına yapabileceği bir iş de değil. Doğru ittifaklarla orta vadede halledilebilir diye umut ediyorum.
Arap baharı 8. yılında, suriye savaşı 7. yılında. iran-ırak savaşı bile 8. senesinde bitti ancak. Kısa vade çoktan geçti. Terörle mücadelemiz kırkıncı yılında olduğu gibi olmaz diye umut ediyorum, orta vadeye çoktan razıyım. Suriyeden gelenler burada doğup büyüyorlar çöp topluyorlar, yarın da onları çöpümüzle mi uyutacağız? Bu sorun halledilmezse kendimi geçtim çocuklarımız bile çok sıkıntı çekecek.