Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
Ben din derslerinde hep şunu gördüm, dinleri, Kur'an'a göre anlatıyorlar. Ne gibi? Misal en büyük örnek bana göre şu: "Tevrat indi, Tevrat değişti, İncil indi." Bunu muhtemelen her din hocası söylemiştir. Bu çok yanlış ve insanlara da çok yanlış öğretiyorlar. Herkes bana soruyordu: "E kanka Tevrat değişti, e senin kitabın İncil de değişti deniyor neden hala inanıyosun?" veya "İncil de değişti deniyor en iyisi Kur'an gel ona inan" diye. Muhtemelen bu taktik insanların sorgulamamasını sağlayıp da "O da zaten değişti" diye kafalarına sokmak. Çoğu ateistte de vardır bu, İslamı araştırır, saçma bulur, Tevrat'a İncil'e bakmaz çünkü zaten değiştirilmiştir! Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Ha bir de sanki Hristiyanlıkta tek mezhep varmış gibi tüm Hristiyanları Teslisci olarak göstermeleri yok mu? Üniteryenliği anlattığımda bi duraksıyolardı hepsi (:D

FİLEozof

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ben din derslerinde hep şunu gördüm, dinleri, Kur'an'a göre anlatıyorlar. Ne gibi? Misal en büyük örnek bana göre şu: "Tevrat indi, Tevrat değişti, İncil indi." Bunu muhtemelen her din hocası söylemiştir. Bu çok yanlış ve insanlara da çok yanlış öğretiyorlar. Herkes bana soruyordu: "E kanka Tevrat değişti, e senin kitabın İncil de değişti deniyor neden hala inanıyosun?" veya "İncil de değişti deniyor en iyisi Kur'an gel ona inan" diye. Muhtemelen bu taktik insanların sorgulamamasını sağlayıp da "O da zaten değişti" diye kafalarına sokmak. Çoğu ateistte de vardır bu, İslamı araştırır, saçma bulur, Tevrat'a İncil'e bakmaz çünkü zaten değiştirilmiştir! Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Ha bir de sanki Hristiyanlıkta tek mezhep varmış gibi tüm Hristiyanları Teslisci olarak göstermeleri yok mu? Üniteryenliği anlattığımda bi duraksıyolardı hepsi (:D
Tevrat’ı okudum. İncili hiç okumadım.
Çünkü bu Yahudilerden din min türetilmez.
Kendilerini bir bot sanıyorlar çünkü.

FİLEozof

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Yanılmıyorsam bizim doğuda teslisi reddeden Süryaniler vardı.

FİLEozof

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Tevrat'a İncil'e bakmaz çünkü zaten değiştirilmiştir!
Hayır. %90’ı böyle düşünmez non-teistlerin. Hele ki Kuran’da yazan masallar saçma gelmişse. Örn. Lut’un kızları. Daha ayrıntılısı Tevratta var çünkü. Hristiyanların %90’ı Tevrat eskidi, yenisine bakalım diyorlar.
Uleyyn bu masallar ne peki?!.

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
Hayır. %90’ı böyle düşünmez non-teistlerin. Hele ki Kuran’da yazan masallar saçma gelmişse. Örn. Lut’un kızları. Daha ayrıntılısı Tevratta var çünkü. Hristiyanların %90’ı Tevrat eskidi, yenisine bakalım diyorlar.
İncil'de yaradılış veya böyle hikayeler geçmez... İncil daha çok bir motivasyon kitabı gibidir :D.

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
Seninde peygamberin allahla güreşip yense sende öyle olurdun (:D
Şunu düzeltmek gerekirse, Allah'la değil, Allah'ın yetkilendirdiği bir melekle güreşiyor. Misal aynı şekilde, Çölde Sayım'da bir yerde Şeytan diyor sayım yapmasını bir yerde Tanrı. Bir yerde Harun vuruyor asasını taşa bir yerde Tanrı. Bunu anlamak için El-Şaliyah ilkesini detaylıca öğrenebilirsin.

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
Valla bana kalırsa Türkiyedeki çoğu non-teist insanlar bunu yapıyor, en azından Hristiyanken tartıştıklarım bu şekildeydi. Şükür ben okudum da non-teist oldum :D Bu sayede Sözler Köşkü gibi kanalların da Hristiyanlığa karşı olan iddialarına sağlam kanıtlarım var

Kanatsız Kuş

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Din öğretmenlerimin çoğu dini adam gibi anlatmadı (iyi tarafından) teşekkür ediyorum hepsine.

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
Din öğretmenlerimin çoğu dini adam gibi anlatmadı (iyi tarafından) teşekkür ediyorum hepsine.
Din hocam bana, sınıfa daha doğrusu, şey demişti: "Kur'an'ın %90'ı zaten kanıtlanmış, hatta %90 küsuru."... Bu insanlar neden böyle bilmiyorum hoca çok iyi kalpli birisiydi oysaki, bence bu da araştırılması gereken bir şey

minerva

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
yalnız burada başka bir şeyi de tartışmalıyız bence mesela benim tüm din hocalarımın imam olması gibi. ya inandığı şey önemli değil de daha çok sadece kendi inandığını anlatıyor. ayrıca ben hiç din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde islam hariç bir şey görmedim. devletin kitabında bile. bir söylenti duymuştum okulun son günlerine doğru diğer dinler geçiyormuş. gerçek olsa bile söylenti son günlerde gelen tek bir öğrenci yok zaten.

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik
yalnız burada başka bir şeyi de tartışmalıyız bence mesela benim tüm din hocalarımın imam olması gibi. ya inandığı şey önemli değil de daha çok sadece kendi inandığını anlatıyor. ayrıca ben hiç din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde islam hariç bir şey görmedim. devletin kitabında bile. bir söylenti duymuştum okulun son günlerine doğru diğer dinler geçiyormuş. gerçek olsa bile söylenti son günlerde gelen tek bir öğrenci yok zaten.
İslam kültürü falan olsa bence daha iyi olur, dediğim gibi, din anlatıyoruz diyorlar ama diğer dinleri (özellikle Hristiyanlık) çok ama çok yanlış anlatıyorlar.

jeezmortie

☆☆
Yazar
Düşünce
Hindu
evet 12.sınıfın son konusu diğer dinlerdi incili anlatırken paskalya noel gibi bayramların üzerinde durdu yahudilikte ağlama duvarı ve sülayman mabedini anlattı. Ben bunları gördüm. Bunun dışında konuda daha sihizm budizm hinduizm vb bir sürü inanç varken anlatmadı. Okuldan diğer dinler hakkında bunları öğrenebildim

jeezmortie

☆☆
Yazar
Düşünce
Hindu

Yakup Güreş Tutuyor

Yar.32: 22 Yakup o gece kalktı; iki karısını, iki cariyesini, on biroğlunu yanına alıp Yabbuk Irmağı’nın sığ yerinden karşıya geçti.

Yar.32: 23 Onları geçirdikten sonra sahip olduğu her şeyi de karşıya geçirdi.

Yar.32: 24 Böylece Yakup arkada yalnız kaldı. Bir adam gün ağarıncaya kadar onunla güreşti.

Yar.32: 25 Yakup’u yenemeyeceğini anlayınca, onun uyluk kemiğinin başına çarptı. Öyle ki, güreşirken Yakup’un uyluk kemiği çıktı.

Yar.32: 26 Adam, “Bırak beni, gün ağarıyor” dedi.Yakup, “Beni kutsamadıkça seni bırakmam” diye yanıtladı.

Yar.32: 27 Adam, “Adın ne?” diye sordu. “Yakup.”

Yar.32: 28 Adam, “Artık sana Yakup değil, İsrail denecek” dedi,”Çünkü Tanrı’yla, insanlarla güreşip yendin.”D Not 32:28 “İsrail”: “Tanrı’yla güreşir” anlamına gelir.

Yar.32: 29 Yakup, “Lütfen adını söyler misin?” diye sordu.Ama adam, “Neden adımı soruyorsun?” dedi. Sonra Yakup’u kutsadı.

Yar.32: 30 Yakup, “Tanrı’yla yüzyüze görüştüm, ama canım bağışlandı”diyerek oraya Peniel adını verdi.D Not 32:30 “Peniel”: “Tanrı’nın yüzü” anlamına gelir.

Yar.32: 31 Yakup Peniel’den ayrılırken güneş doğdu. Uyluğundan ötürü aksıyordu.

Yar.32: 32 Bu nedenle İsrailliler bugün bile uyluk kemiğinin üzerindeki siniri yemezler. Çünkü Yakup’un uyluk kemiğinin başındaki sinire çarpılmıştı.
TEVRAT BÖLÜM 1-32

Kanatsız Kuş

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Din hocam bana, sınıfa daha doğrusu, şey demişti: "Kur'an'ın %90'ı zaten kanıtlanmış, hatta %90 küsuru."... Bu insanlar neden böyle bilmiyorum hoca çok iyi kalpli birisiydi oysaki, bence bu da araştırılması gereken bir şey
Ortaokulda 2 kere öğretmenim değişmişti hiçbiri ciddiye almıyorlardı açıkcası.

Kanatsız Kuş

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
İlk hoca dindarlığın son seviyesindeydi sonra emekli oldu sonra kulağı zor duyan yaşlı bi hoca geldi "hocam" dediğimizde "haaa" diye haykırıyordu buradan da seviyesini anlayabilirsiniz. Neyse ki son gelen hoca gençti.

Son konular

Son mesajlar