• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Zürafa Anatomisindeki Akılsız Tasarım

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Son sözüm budur:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yapman gereken tek şey araştırmak olduğu halde araştırmıyorsun.

Ben sana zamanımı sana ayırmak zorunda değilim, çünkü benim için artık önemli değilsin. Çünkü kendine önem vermiyorsun, bilime yardımcı olmuyorsun. Yapsaydın, bunu baştan yapardın, Behe gibi biz seni konuşuyor olurduk.

Sadece bir dakikalık araştırmamdan sonra 2019'daki şu çalışmayı buldum; buna göre anoksijenik fotosentez, oksijenik fotosentezden önce olamaz. Cevap; fotokimyasal su oksidasyonu olmalıdır.

Yapman gereken tek şey bu, araştırmak, araştırma sonuçlarını analiz etmek, bilime katkı vermek.

Hiçbirini çürütmediğiniz halde sadece karşımızda tabir-i caiz ise her sözünüz ile mental mastürbasyon yaptınız.
Bu yazdıklarınız da benim tezimin doğru olduğunu ortaya koyuyor. Anlayamadığım şey şu:
Bir şeyin imkansızlığını yazdıktan sonra kimse bu argümanı çürütecek bir bilgi öne süremiyorsa o iddia çürümüş olmaz mı? Ben makroevrimin imkansızlığıyla ilgili bir sürü şey yazdım. İtirazlarımı çürüten bir bilgi yazılamadığı halde nasıl hiçbirini çürütemediniz diyebiliyorsunuz?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Son sözüm budur:
Benden istediğiniz bilimsel makaleyi fırsat buldukça yazacağım. Size göndereceğim, istediğiniz yerde istediğiniz isimle yayınlatabilirsiniz. Dünya kimi konuşursa konuşsun, umrumda bile değil

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bu yazdıklarınız da benim tezimin doğru olduğunu ortaya koyuyor. Anlayamadığım şey şu:
Bir şeyin imkansızlığını yazdıktan sonra kimse bu argümanı çürütecek bir bilgi öne süremiyorsa o iddia çürümüş olmaz mı? Ben makroevrimin imkansızlığıyla ilgili bir sürü şey yazdım. İtirazlarımı çürüten bir bilgi yazılamadığı halde nasıl hiçbirini çürütemediniz diyebiliyorsunuz?
Hayır.

Çünkü ben anlamıyorum.

Nitekim bugüne kadar ben evrimi savunacak tek bir harekette bulunmadım, yalnızca doğru araştırma metedolojisi ile her bir söylediğinize cevabı ulaştırdım.

Ama şimdi ise o kadar çok destekliyor ve gurur duyuyorum ki; bunun için de en doğru hareketi yapıyorum; hadi bilgelikyolunda, bilim kuruluna sunun. Akademik anlamda bu zulmü bitirin.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Benim size karşı veya bilimin size karşı bir garezi yok. Yalnızca bugüne kadar önümüze getirdiğiniz şeyler yanlıştı, ben de önceden araştırmadığınız ve yine tabiri-i caizse hep at gözlüğü takıp, dikine gittiğiniz için önceden verilmiş cevapları, araştırmaları gösterdim.

Şimdi ise yeni bir hipoteziniz var, ben de bunu doğrulamanız, desteklenmeniz ve destek bulmanız için size yardımcı oluyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Benim size karşı veya bilimin size karşı bir garezi yok. Yalnızca bugüne kadar önümüze getirdiğiniz şeyler yanlıştı, ben de önceden araştırmadığınız ve yine tabiri-i caizse hep at gözlüğü takıp, dikine gittiğiniz için önceden verilmiş cevaplarını, araştırmaları gösterdim.

Şimdi ise yeni bir hipoteziniz var, ben de bunu doğrulamanız, desteklenmeniz ve destek bulmanız için size yardımcı oluyorum.
Makroevrim organ değişimi esnasında dezavantaj oluşturur.
Atın iddia edilen evrimindeki tırnak sayısının azalması ve boyutların büyümesini izah edebilecek tek argüman olan mutasyonların bilimsel kanıtı yok.
Yarasa ve köpekbalıkları gibi hayvanların evrimlerinin izahı yok.
İlk canlıdan sonra canlıların kullandığı kimyasal reaksiyonlar arasında geçiş makroevrim olarak imkansız.
Şimdiye kadar yazdıklarım özet olarak bunlar ve şimdiye kadar verdiğiniz hiçbir linkte hayali varsayımlar hariç bilimsel kanıt yoktu. Bu durumda yazdıklarım neden yanlış olsun?

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Makroevrim organ değişimi esnasında dezavantaj oluşturur.
Uyum sağlayabilen hayatta kalır, demek ki günümüze gelmiş canlı türlerinin tümü şartlarına uyum sağlamıştır.

Mesela günlerce kol dediniz. Halbuki kolların öncülü mesela tiktaalik de bir yüzgeç olarak görülmekteydi. Karada bir anda kol oluşmaya başlamadı, önce sürüngendiler.
Atın iddia edilen evrimindeki tırnak sayısının azalması ve boyutların büyümesini izah edebilecek tek argüman olan mutasyonların bilimsel kanıtı yok.
Evrim teorisi nasılı açıklıyor ama bu nokta da nedenini açıklamıyor. Öyleyse siz o değişime neden olan mutasyonu bulun. Size bunu diyeceklerdir.

Yarasa ve köpekbalıkları gibi hayvanların evrimlerinin izahı yok.
İlk canlıdan sonra canlıların kullandığı kimyasal reaksiyonlar arasında geçiş makroevrim olarak imkansız.
Cevap; fotokimyasal su oksidasyonu.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Müsadenizle şimdi ayrılmam gerekiyor, müsait bir zamanda geri döneceğim.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Karanlıktan şikayet edeceğinize, bir mum da siz yakın.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Uyum sağlayabilen hayatta kalır, demek ki günümüze gelmiş canlı türlerinin tümü şartlarına uyum sağlamıştır.
Evet, günümüze gelmiş canlı türlerinin tümü şartlarına uyum sağlamıştır. Ama bu türler makroevrim sürecine girseydi. Organ değişimi esnasında dezavantajlı konuma düşecekleri için uyum sağlayamamış olurlardı. Öyleyse makroevrim hiç olmadı.
Siz makroevrimin olduğunu varsayarak günümüze gelen canlıların makroevrim esnasında canlıların oluşan dezavantajı aştıklarına delil olarak gösteriyorsunuz. Oysa ki dezavantaj günümüze gelmelerine engel olurdu. Öyleyse dezavantaj hiç oluşmadı. Yani makroevrim hiç yaşanmadı

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Mesela günlerce kol dediniz. Halbuki kolların öncülü mesela tiktaalik de bir yüzgeç olarak görülmekteydi. Karada bir anda kol oluşmaya başlamadı, önce sürüngendiler.
Koldan kanat oluşumunu sorguladım günlerce. Halen de sorguluyorum. Makroevrimdeki iddia edilen her türlü organ değişimini oluşan dezavantajlı durumdan dolayı imkansız buluyorum

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evrim teorisi nasılı açıklıyor ama bu nokta da nedenini açıklamıyor. Öyleyse siz o değişime neden olan mutasyonu bulun. Size bunu diyeceklerdir.
Burada ciddi bir demagoji var. Evet atın evrimi bir iddiadır ve bu olasık olarak mevcuttur. Ama bu atın evrimi varsayımınaın bilimsel bir anlam ifade etmesi için atın tırnaklarının bire düşmesi ve büyümesini gerektiren mutasyonların neden ve hangi genlerde olduğu ortaya konulmalı. Yoksa bilimsel olarak hayali bir varsayımdan öteye gitmez. Ben de insan yer hareketleriyle bundan milyonlarca yıl önce yerden 10bin metre yükseğe fırladı diyeyim. Bunu sorgulayanlara da nedenini sen bul diyeyim. Böyle bir bilimsel yaklaşım olabilir mi? Bakın ikisi de hayali varsayım ve bilimselliği eşit.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Karanlıktan şikayet edeceğinize, bir mum da siz yakın.
Cahilin cehaletini gidermeye çalışmak asil bir çabadır ama cahil aynı zamanda zihni örümceklenmiş bir dogmatik ise çok sabır isteyen bir çabadır. Bu çabanın sonucu bellidir:

Dogmanın kadim karanlık bir iblis olduğunu, kalbine kazık saplamadan ölmeyecek bir vampir olduğunu düşünmek. Kaçınılmaz sonuç budur.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Cahilin cehaletini gidermeye çalışmak asil bir çabadır ama cahil aynı zamanda zihni örümceklenmiş bir dogmatik ise çok sabır isteyen bir çabadır. Bu çabanın sonucu bellidir:

Dogmanın kadim karanlık bir iblis olduğunu, kalbine kazık saplamadan ölmeyecek bir vampir olduğunu düşünmek. Kaçınılmaz sonuç budur.
O gün, her şey bitti, o kullanıcıya dair tüm saygımı ve güvenimi yitirdim.

Bütün bunları yaptığım için Allah'ın bana kızacağını da hiç zannetmiyorum. Hatta konuşmuş olsaydı; virac, önce her şeyi ortaya çıkar ve üzerine git derdi.

Bütün bunlar şer mi yoksa daha hayırlı bir şeyin başlangıcı mı?

Bütün bunlar, Tanrı yarattı ama peki Tanrı nasıl yarattı sorusunun dahi cevapları olabilir, hatta abiyogenez de bu söylediğimin parçası olabilir. Bunlar bir yandan sonra bilimsel değil; felsefi, teolojik meseleler olarak karşımıza çıkmaktadır yani bütün bunlardan her sonucu üretebilirsiniz. Peki bizi o sonuca ulaştıracak verilerimiz nelerdir, buna da bakmalıyız.

Ben bir biyolog, paleontolog, kimyacı, fizikçi vs. değilim. Ancak mesela biyokimyacı olsaydım, bak neler yapardım. Hem bu kadar çok araştırma yapılmışken, aralarında anadili Türkçe olan bir araştırma bulmamak, açıkçası beni bir yandan da çok üzdü.

Ben eğitimini aldığım alanda uzmanı olmaya çalışıyor, mesleğimde o ilham aldığım kişilerin arasından da en çalışkanları, en üretkenleri ben olmak istiyorum.

Bu nedenle, bu mesajımı okuyan tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, mümkünse doktora yaparak, hangi alandaysalar, ilgili bilim sahasında katkı vermelerini tavsiye ediyorum; bu veriler birike birike geleceğe yol gösterecektir, gelecek bugünkü araştırmalarınızdan, sizden geçiyor.

İnsanlarımız tüm yönleriyle okumuyorlar, araştırmıyorlar, sorgulamıyorlar, merak etmiyorlar, ileri gitmiyorlar.

Hatta din sahiplerini dahi şöyle teşvik ettim;
Git; kanseri araştır, zulme uğrayan kadınlara olan şiddeti durdurmanın üzerinde çalış, uzayı keşfet, yeryüzünde barışı ve huzuru tesis et, git ekonomist ol, işsizliği, açlığı sonlandırmanın yollarını ara. Çünkü sen, Allah'ın yeryüzündeki işlerinin örneğisin.
Ancak maalesef biz Oblomovcu bir toplumuz. Aslında hepimiz birer Oblomovuz.

Gerçeklere bu kadar aç bir memlekette, kendimize gelmemiz ve bilimde harekete geçmemiz gerekiyor.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gerçeklere bu kadar aç bir memlekette, kendimize gelmemiz ve bilimde harekete geçmemiz gerekiyor.
Bilimin dinleri yok edeceğine dair kaygıları var inananların, buda aynı zamanda inandıkları dinlerine güvenmediklerini gösteriyor.

Hele hele siyasal islam yönetiminde bu dediğinin olması mümkün değil. Bilim insanları dinden uzaklaştırırsa siyasal islamcılar dini halkın üzerindeki etkilerini nasıl kullanacaklar? Nasıl halkı din ile sömürecekler. Evrimin eğitim müfredatından çıkarılması konuşulan bir ülkede beklentilerin çok yüksek

https://evrimagaci.org/evrimin-mufredattan-cikarilmasiyla-ilgili-resm-aciklama-5177

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nereden nereye geldik.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şahsen İslama müntesip biri olarak bilimin İslamı yok edeceğinden zerre kadar endişem yok. Aksine bilimin gelişmesi beni memnun eder. Çünkü hem bu İslamın mükemmelliğinin anlaşılmasına yardımcı olur, hem de İslamda insana hizmet en büyük hedeflerden biridir. Bilim de bunun önemli yollarındandır