Zürafa Anatomisindeki Akılsız Tasarım

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bahsettiğim kuş öncülü dinozorun öyle uçmaya yarayan filan kanatları yoktu. Sadece kolları tüylenmişti o kadar... Bu tüylü kollar zaman içinde kanada dönüştü. Bunu da açıklamak zorunda kalmak gerçekten bir utanç ama işte bunu bile açıklamak zorunda kaldıktan sonra gerisini hesap etmek lazım. Laf bir kulaktan girip hiç beyine rast gelmeden nasıl öbür kulaktan aynen çıkar, açık ve tipik örneği!
Sadece tüyler olmasından sonraki süreçte kanatlaşmaya başladığı yani pençeleri yok etmeye başladığı dönemden bahsediyorum. Bu dönem illa ki yaşandı, yoksa kanatların puf diye oluştuğunu iddia etmek gerekir. İşte tam da bu dönemde canlı dezavantajlıdır; çünkü pençesi azalmış ama tam oluşmayan kanadı da basit işlevleri olsa bile pençe kaybından oluşan dezavantajı giderecek kadar işlevsel olmamıştır henüz. Hakaretlerinizi bir şikayetle sildirebilirim ama karakterleri insaflı okuyucular analiz etsin diye şikayet etmiyorum

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Resimler de, fotoğraflar da, atların köpeğe benzeyen bir canlıdan evrildiğine dair bulguları da var, resmedilmiş; bunu kabul ediyor musunuz?
Ancak o canlının da başka birisiyle, öncekileri ile evrimsel kökleri var.

Sizin aklınız karışık, siz çok çelişkilisiniz; kendi kendiniz ile çelişiyorsunuz. Bir şeye kendinizce cevap verince, hepsine tam bir cevap vermiş olmuyorsunuz.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuşların dişlerini bırakıp gaga geliştirmeleri de insanın postunu bırakması gibi ilginç ve tartışılan bir konudur. Bu konuda @Entropyy22 ve @virac dan katkı beklerim. Bu bence çok ilginç bir tartışma konusu olur.

"Ichthyornis dispar" olarak tanımlanan bir dişli kuş fosilinin "Odontornithes" yani dişli kuşlar sınıfının bir türü olduğu bilgisi var. Yani dişli kuşlar fosille kanıtlı. Ama benim merak ettiğim dişler nasıl kaybolup gagaya dönüştü ve bunun nedenleri neler? Tabii ki olası nedenler düşünülebilir. Güçlü bir çeneyle avını ısırmaktansa daha az kas ve daha az enerjiyle gagasını kılıç gibi saplamak daha verimli olmuştur diye düşünüyorum. Bir tavuğun bile gagası oldukça tehlikelidir, sakınmak gerekir. Hayvancağızlar insan eliyle beslene beslene yeteneklerini yitirdiler yoksa, bir tavuk bir insanı döverdi.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evrim ağacına sorduğunuz sorunuz da küçük ama bütün yorumu değiştirebilecek bir yanlışlık var;

''Avantajlı olanın baskın olması beklenirken dezavantajlı durumdakinin baskın olduğu'' iddiası sizin iddianızdır. Uyum sağlayanlar, uyum sağlamayanlara göre baskın olur; ancak doğadaki olası çevresel değişimler, üreme süresi vb. şeyler de etki eder dolayısıyla doğada dezavantajlı olan da baskın çıkabilir.
Tabi haklısınız bazen dezavantajlı da avantajlı duruma geçer. Orda anlatmak istediğim herşey normal giderse oluşması beklenen durumu ifade etmekti. Soru sorarken karakter sınırlaması olduğu için kendimi ifade etmekte biraz zorlandım

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
kanatlaşmaya başladığı yani pençeleri yok etmeye başladığı dönemden bahsediyorum.
Yani şimdi sabırla bunu da açıklayalım öyle mi? Bunu şimdi sen düşünemiyor musun? Bunu da düşünemiyorsan niye doğruları gerçekleri söylediğimde hakaret ediyorsun diye sızlanıyorsun? Hayır ama bir bunu da sen düşün artık yahu, ilkokul mu burası! Kanatlarında pençeler olduğunu zaten biliyoruz ama dinozorların güçlü bacaklarını ve kuyruklarını, güçlü çenelerini kullandıklarını, kollarının zaten pek işe yaramadığını boşuna mı anlattım, şimdi senin bir kulağından giren lafın hiç beyne rast gelmeden öbüründen çıktığını tastamam doğrulamış olmadın mı?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İşte dişli kuş iktiyornis fosili:

th[4].jpg

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuşların dişlerini bırakıp gaga geliştirmeleri de insanın postunu bırakması gibi ilginç ve tartışılan bir konudur. Bu konuda @Entropyy22 ve @virac dan katkı beklerim. Bu bence çok ilginç bir tartışma konusu olur.

"Ichthyornis dispar" olarak tanımlanan bir dişli kuş fosilinin "Odontornithes" yani dişli kuşlar sınıfının bir türü olduğu bilgisi var. Yani dişli kuşlar fosille kanıtlı. Ama benim merak ettiğim dişler nasıl kaybolup gagaya dönüştü ve bunun nedenleri neler? Tabii ki olası nedenler düşünülebilir. Güçlü bir çeneyle avını ısırmaktansa daha az kas ve daha az enerjiyle gagasını kılıç gibi saplamak daha verimli olmuştur diye düşünüyorum. Bir tavuğun bile gagası oldukça tehlikelidir, sakınmak gerekir. Hayvancağızlar insan eliyle beslene beslene yeteneklerini yitirdiler yoksa, bir tavuk bir insanı döverdi.
Hocam nedeni şimdilik tam olarak bilinmesede farklı görüşler var. Örneğin Zhongjianornis'in üzerine çalışma yapan bilim insanları dişlerin körelerek yok olmasının nedenlerinden başlıcasının kuşların uçuş adaptasyonları ile ilgili olduğunu ileri sürmektedirler. Uçuşta en ufak fazla yüke tolerans yoktur; hele ki uzun vadeli bir evrimsel süreçte... Sert gaga yapısı da, dişlerin yaptığı işi kabaca görebildiği için ve genelde kuşlar avlarını parçalamadan yuttukları ya da gagalarıyla eşeledikleri için, dişler giderek işlevsiz hale gelmiş olabilir; hatta uçuş adaptasyonlarının önünde bir engel halini almış olabilir. Bu da, nesiller içerisinde dişleri en az üretenlerin ya da hiç üretmeyenlerin avantajlı konuma geçerek daha fazla yavru üretmeleri ve kuş evrimine yön vermeleri ile sonuçlanmış olabilir.

Ama dediğim gibi araştırmalar devam ediyor.

Kazın dişleri.

kazzzzzzzzzzzz.jpg

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben de yaratılışı savunan bilim adamlarının isimlerini Newton ile birlikte yazıp
Bak arkadaş! Çok ama çok yanlış bir düşünce tarzın var. Bundan vazgeçmen için seni uyanasın diye sert de olsa uyarıyorum. Şu düşüncenin aşırı yanlış olduğunu göremiyorsun. Newton tarihi değiştirmiştir, devrim yapmıştır, insanlığı yeni bir formata sokmuştur. Binlerce yıllık yanlış anlayışları bir hamlede yerle bir etmiştir. Bunu görecek bir bakış açısından mahrumsun! Bak kafanı değiştir, bu şekilde olmaz. Newton kimdir ne yapmıştır takdir edecek halde değilsin. Bu şekilde bilimden hiç bir şey anlayamazsın!

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu kuş öncülü tüylü ve kanatlı dinozorlar avlanmak için var güçleriyle koşma stratejisini bıraktılar. Bunun yerine avlarının karşısına aniden çıkıyorlardı. Üstelik avlarını güçlü dikenleri, kalın derileri ve boynuzları olan otoburlardan da seçmiyorlardı. Etoburları avlıyorlardı. Etobur dinozor karşısına çıkan bu kuş öncülü dinozoru görünce şaşırıyordu. Bu bir av mı, avcı mı? Bu tereddüt sürerken kuş öncülü dinozor ani bir çığlıkla kanatlarını açıveriyordu. Birdenbire irileşen bu hayvan karşısında öbür dinozor paniğe kapılıp kaçmaya başlıyordu. Bu kez kanatlar denge sağlama görevi görüp avı çok iyi takip etme becerisi sağlıyordu. Bu avantajlar nedeniyle kuş öncülü dinozorlar doğal seçilimi aşa aşa geldi ve sonuçta kuşlara evrildi.
Hocam arkadaş sizin hikayeyi beğenmemiş @bilgelikyolunda

Bu hikaye daha gerçekçi gibi duruyor bende arkadaşa katılıyorum.

Allah tahtı su üstünde iken yeri ve gökleri 6 veya 8 günde yaratır. Allah'ın çamurdan adam yapar, onun içine ruhundan üfleyip canlandırır. Sonra bu adamdan bir kadın çıkarır, bunların çocuklarının birbirleri ile çiftleşerek insanlığı meydana getirir oldukça bilimsel ve müthiş derecede uyumlu bir evrim.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Vay canına! Bunu bilmiyordum bak işte! Bunun ilginç bir konu olacağını düşünmem yerindeymiş. Ben dişli kuşların nesli tükendi sanıyordum. Ama hayvanın basbayağı dişleri var yahu! Yani gagası tırtıklı filan değil, bayağı diş bunlar! Şaşırdım!

Gerçi dişli balıklar da var, bazısı ürkütücü dişlere sahip.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ayla ilgililerin Hindistan tarihindeki kayıtlı olaylar
Şu ay yarıldığı tarihte yapılan heykelin ve üzerindeki açıklamanın resimli belgelerini ve tarihlendirme laboratuvar raporlarını alalım.

Muhammed'in kanatlı eşşeğe binip allahla görüşmesine benzemesin.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Vay canına! Bunu bilmiyordum bak işte! Bunun ilginç bir konu olacağını düşünmem yerindeymiş. Ben dişli kuşların nesli tükendi sanıyordum. Ama hayvanın basbayağı dişleri var yahu! Yani gagası tırtıklı filan değil, bayağı diş bunlar! Şaşırdım!

Gerçi dişli balıklar da var, bazısı ürkütücü dişlere sahip.
Hocam türleşme süresinde insanların kafasının karışması normal. Türleşme kesin fosiller kabak gibi ortada. Bunda bir sıkıntı yok

Hakkında çok şey bilinmesine rağmen, ortaya çıkış mekanizması (mekanizmaları) hakkında kesin bir konsensusa varılamadı farklı görüşler var.

Dediğim gibi kafalar karışabilir bir çok soru akla gelebilir. Ama niyet öğrenmek değil niyet evrimi trollemek. Kabak gibi fosili ortaya koyuyorsun ama bu dinozordanmı evrilmiş kesin değil diyor öğrenmeye niyeti olan bir adam bunu söylemez. Bu kesin sadece mekanizmanın nasıl işlediğine dair farklı görüşler var buda zamanla aşılacak doğal bir durum.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
niyet öğrenmek değil niyet evrimi trollemek. Kabak gibi fosili ortaya koyuyorsun ama bu dinozordanmı evrilmiş kesin değil diyor
Yani şimdi arkeoptoris fosili de dinozor kuş ara türü değilse daha da ne gösterilir ne bileyim artık! Fakat kaz çok pis ısırır fena can acıtır derlerdi de ben gagası güçlü demek ki derdim. Dişleri olduğunu doğrusu yeni öğreniyorum. Bazen basbayağı insana saldırdıklarını da görüyorum. Yaban kazları diye bir savaş filmi vardı, bir timin adıydı yaban kazları. Boşuna değilmiş.

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani şimdi arkeoptoris fosili de dinozor kuş ara türü değilse daha da ne gösterilir ne bileyim artık! Fakat kaz çok pis ısırır fena can acıtır derlerdi de ben gagası güçlü demek ki derdim. Dişleri olduğunu doğrusu yeni öğreniyorum. Bazen basbayağı insana saldırdıklarını da görüyorum. Yaban kazları diye bir savaş filmi vardı, bir timin adıydı yaban kazları. Boşuna değilmiş.
Hocam şu uzuv çıkma konusunada şöyle bakmak lazım. Tüm omurgalıların uzuvları zeten belli değilmi yanlışmı biliyorum?

Bu konuda da sürekli yeni uzuvlar çıkmaz diye bir karşı çıkış oluyor
.

Yeni bir uzuv oluşmuyor aslında. Sadece işlevleri değişiyor. Mesela theropod dinozorlarındaki ön kolların kanada dönüşmesi gibi. Ön kolların tüylerle kaplanması kanadı oluşturuyor.

Burada yeni bir organ söz konusu değil. Sadece var olan uzuvun kullanım alanı değişiyor.

Yaratılışçıların türleşmeden anladıkları bu. Onlara göre tuhaf mitolojik canlılar olmalı. Milyonlarca patolojik fosil mümkünse hepsi sıralı ve eksiksiz olmalı.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ancak o canlının da başka birisiyle, öncekileri ile evrimsel kökleri var.

Sizin aklınız karışık, siz çok çelişkilisiniz; kendi kendiniz ile çelişiyorsunuz. Bir şeye kendinizce cevap verince, hepsine tam bir cevap vermiş olmuyorsunuz.
Benim söylediklerimde ne çelişki var biraz açar mısınız?

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yani şimdi sabırla bunu da açıklayalım öyle mi? Bunu şimdi sen düşünemiyor musun? Bunu da düşünemiyorsan niye doğruları gerçekleri söylediğimde hakaret ediyorsun diye sızlanıyorsun? Hayır ama bir bunu da sen düşün artık yahu, ilkokul mu burası! Kanatlarında pençeler olduğunu zaten biliyoruz ama dinozorların güçlü bacaklarını ve kuyruklarını, güçlü çenelerini kullandıklarını, kollarının zaten pek işe yaramadığını boşuna mı anlattım, şimdi senin bir kulağından giren lafın hiç beyne rast gelmeden öbüründen çıktığını tastamam doğrulamış olmadın mı?
Çok kullanmasa bile pençeyi kaybetmesi az veya çok dezavantaj oluşturur. Pençe-kanat, diş-gaga farketmez. Önemli olan organ isimleri değil. Organlar birbirine dönüşürken ara dönemde eski organ deforme olduğu için eskisi kadar işlevsel olamaz. Yeni organ da henüz avantaj sağlayacak kadar evrimleşmesine kadar geçen sürede canlı dezavantajlı durumdadır. Bu ifadelerde yanlış olan bir şey var mı, varsa nedir?

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bak arkadaş! Çok ama çok yanlış bir düşünce tarzın var. Bundan vazgeçmen için seni uyanasın diye sert de olsa uyarıyorum. Şu düşüncenin aşırı yanlış olduğunu göremiyorsun. Newton tarihi değiştirmiştir, devrim yapmıştır, insanlığı yeni bir formata sokmuştur. Binlerce yıllık yanlış anlayışları bir hamlede yerle bir etmiştir. Bunu görecek bir bakış açısından mahrumsun! Bak kafanı değiştir, bu şekilde olmaz. Newton kimdir ne yapmıştır takdir edecek halde değilsin. Bu şekilde bilimden hiç bir şey anlayamazsın!
Bu yazdıklarınız konusunda Newton’a bakış açımız aynı. Ben aksini iddia etmedim ki zaten

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hocam arkadaş sizin hikayeyi beğenmemiş @bilgelikyolunda

Bu hikaye daha gerçekçi gibi duruyor bende arkadaşa katılıyorum.

Allah tahtı su üstünde iken yeri ve gökleri 6 veya 8 günde yaratır. Allah'ın çamurdan adam yapar, onun içine ruhundan üfleyip canlandırır. Sonra bu adamdan bir kadın çıkarır, bunların çocuklarının birbirleri ile çiftleşerek insanlığı meydana getirir oldukça bilimsel ve müthiş derecede uyumlu bir evrim.
Anlatılan hikaye ile sizin anlattığınız hikayenin bilimsel değeri aynı. Çünkü ikisi de hikaye

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Anlatılan hikaye ile sizin anlattığınız hikayenin bilimsel değeri aynı. Çünkü ikisi de hikaye
Bizim elimizde kabak gibi fosiller var. Bu fossiller üzerinden bazı varsayımlarda bulunuyor bilim adamları bu varsayımlarıda hayvanların yaşadığı ortama adaptasyonu doğrultusunda yapılıyor. Senin cinin şeytanın meleğin piyasada yok hepsi masal kahramanı. Var diyorsan ispat edeceksin. CİN ŞEYTAN MELEK HALA SENDEN İSPAT BEKLİYORUM BİLİMSEL BİR İSPAT. İlk insan ademin bana fosilini göstereceksin.