Zürafa Anatomisindeki Akılsız Tasarım

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şu ay yarıldığı tarihte yapılan heykelin ve üzerindeki açıklamanın resimli belgelerini ve tarihlendirme laboratuvar raporlarını alalım.

Muhammed'in kanatlı eşşeğe binip allahla görüşmesine benzemesin.
Size yazdığım mesajda kaynaklar belirtilmiş. Bir kısmı internet ortamına henüz aktarılmadığı için link veremiyorum. Akla kapı açılır, irade elden alınmaz, tercih sizin

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hocam türleşme süresinde insanların kafasının karışması normal. Türleşme kesin fosiller kabak gibi ortada. Bunda bir sıkıntı yok

Hakkında çok şey bilinmesine rağmen, ortaya çıkış mekanizması (mekanizmaları) hakkında kesin bir konsensusa varılamadı farklı görüşler var.

Dediğim gibi kafalar karışabilir bir çok soru akla gelebilir. Ama niyet öğrenmek değil niyet evrimi trollemek. Kabak gibi fosili ortaya koyuyorsun ama bu dinozordanmı evrilmiş kesin değil diyor öğrenmeye niyeti olan bir adam bunu söylemez. Bu kesin sadece mekanizmanın nasıl işlediğine dair farklı görüşler var buda zamanla aşılacak doğal bir durum.
Dinozordan evrimleştiğinin mekanizmaları kesin değilse dinozordan evrimleştiği nasıl kesin oluyor? Siz aksini iddia etseniz de öğrenmek için soruyorum

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yani şimdi arkeoptoris fosili de dinozor kuş ara türü değilse daha da ne gösterilir ne bileyim artık
Bir canlının yine insanların kurguladığı taksonomide hem bir hem de başka tür canlı özelliği göstermesi normal. Kendinden milyonlarca yıl sonra oluşturulmuş taksonomiye uymayabilir. Ev telefonu ile kameranın ikisinin de özelliğini gösteriyor diye cep telefonu bunlardan kendi kendine evrimleşti diyemeyiz, ama ihtiyaç olduğu için her iki özelliği de gösterecek şekilde tasarlandı diyebiliriz

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Dinozordan evrimleştiğinin mekanizmaları kesin değilse dinozordan evrimleştiği nasıl kesin oluyor? Siz aksini iddia etseniz de öğrenmek için soruyorum
Evrimin nasıl işlediği, nasıl gerçekleştiğine dair açıklamalar güncellenebilir; evrimin kuramsal, teorik yönü budur. Yoksa bundan kasıtla, evrimin olup olmadığı bahsedilmiyor. Evrim'in nasıl, neden o şekilde ve ne şekilde olduğuna-olabileceğine dair bilimsel kıstaslara dayalı yaklaşımların, bu bilimsel bilgi hamurunun kendisidir, teori olan.

Peki isteğe uygun gerekçeler, işe gelecek mantıksal çıkarımlar ile bilinçli yanlış yaklaşımlar yapılabilir mi, elbette.

Şu anda en büyük eksiğimiz; makroevrimi gözlerimizle görmemiş olmamızdır; sahip olunan veriler üzerinden mantıksal çıkarımlar yoluyla keşfedilen bu sonucu daha canlı kanlı göremedik, teyit edemedik; ama mikroevrim ise kesinlikle var ve gözlemlenebiliyor. Ama olası bir makroevrimi sanırsak biz göremeyeceğiz. Görebilenler ise teoriden ziyade gözlem ile artık tamamen emin olmuş olabileceklerdir.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bir canlının yine insanların kurguladığı taksonomide hem bir hem de başka tür canlı özelliği göstermesi normal. Kendinden milyonlarca yıl sonra oluşturulmuş taksonomiye uymayabilir. Ev telefonu ile kameranın ikisinin de özelliğini gösteriyor diye cep telefonu bunlardan kendi kendine evrimleşti diyemeyiz, ama ihtiyaç olduğu için her iki özelliği de gösterecek şekilde tasarlandı diyebiliriz
Taksonomiden şikayetiniz mi var? Siz kimsiniz? Hayır, mesela ben bu alanda hiçbir şey değilim bunu biliyorum da; siz biyolog musunuz? Akademik makaleniz nerede? Taksonominin problemli olduğunun gerekçeleri nelerdir? Neden yeni bir taksonomi geliştirmiyor musunuz? Bunun için standartlarınız nelerdir?

Buyrun; sizin gibi evrim biyolojisi alanında, biyoloji de yıllarını vermiş birisinin mevcut taksonomi hakkındaki yanlışları bulmanız için size yardımcı olmak için paylaşayım dedim:

Yazarı tarafından düzenlendi:

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Herkes birbirine karşı duygusal istismar ve mental baskı yapmaya çalışıyor, bana dinlerin bakış açısı kapalı tebliğcilerinin hal ve hareketleri kadar, evrim misyonerleri de ürtükütücü geliyor, nitekim ben bir din tebliğcisi değil de düşünen bir birey olarak hep argümanlarımı öne sürmüş ve savunmuştum; düşünme ve mantıktan başka okuyucuya geçerli bir test sunmadım.

Ayrıca ben bir evrim biyoloğu da değilim, evrim üzerinde kesin kararlar veremem; çünkü konu hakkında eğitimim yok; onların sundukları veriler dışında bir bilgiye sahip değilim; evrim doğrudur demem de bu verilere göredir. Bunların üzerinden ben hiç geçmedim, mesela bazı şeyler hakkında sadece yazılı akademik raporların dışında da bir şey yok, bazı şeyler, mesela testler, gözlemlenen şeyin ne olduğu hakkındaki kontrol yine onlar ile başlıyor ve onlar ile bitiyor.

Siz evrim karşıtlarının evrim biyolojisi hakkında eğitim almamış olmanız, evrim biyoloji hakkında hiç üzerine gitmemeniz ayrı bir rezalet. Sizlerden utanıyorum. Halbuki kendiniz değilse bile çocuklarınızı evrim biyolojisine yönlendirmeliydiniz, yönlendirmelisiniz. Madem yaratılışçılık doğru, bundan kaçacak bir şey yok; çocuklarınız, torunlarınız bunu doğrulayabileceklerdir.

Ancak evrim biyolojisi yahut biyoloji hakkında eğitiminizin olmaması bile konuşmanızı bir süre sonra gereksizleştiriyor; otorite olanlara karşın, sizler birkaç şey geveliyor gibi duruyorsunuz; her defasında akademik düzeyde bilgisi olan bu kadar insanın, aynı anda evrimin gerçek olduğu konusunda yanılıyor olması mümkün olamaz demek zorunda kalıyoruz ama evrim karşıtları ise bütün bu aynı verileri kullanarak; evrimden daha makul, açıklanabilir ve mantıklı bir cevap, yeni kuram da geliştirmiş değiller.
Bütün bu gördüklerimin özeti budur.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Şu anda en büyük eksiğimiz; makroevrimi gözlerimizle görmemiş olmamızdır; sahip olunan veriler üzerinden mantıksal çıkarımlar yoluyla keşfedilen bu sonucu daha canlı kanlı göremedik, teyit edemedik; ama mikroevrim ise kesinlikle var ve gözlemlenebiliyor. Ama olası bir makroevrimi sanırsak biz göremeyeceğiz. Görebilenler ise teoriden ziyade gözlem ile artık tamamen emin olmuş olabileceklerdir.
Güncel

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kendinden milyonlarca yıl sonra oluşturulmuş taksonomiye uymayabilir.
Öyle bir şey olmaz. Taksonomi nesli tükenmiş türleri de kapsar. Farklı bir tür olarak tanımlanan var olan veya nesli tükenmiş tüm canlılara taksonomide bir yer ayrılır. Bugün canlı türlerinin evrimsel soyağacı dahi çıkarılmıştır. Hangi tür ne zaman ayrıştı yaklaşık biliyoruz. Bunun için artık fosillere bile ihtiyacımız yok. Genetik incelemeler tüm gerekli bilgiyi veriyor.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bizim elimizde kabak gibi fosiller var. Bu fossiller üzerinden bazı varsayımlarda bulunuyor bilim adamları bu varsayımlarıda hayvanların yaşadığı ortama adaptasyonu doğrultusunda yapılıyor.
Hemfikiriz, bunlar hep varsayım. Çok rahat yaratılmış olabilecekleri de varsayılabilir

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
CİN ŞEYTAN MELEK HALA SENDEN İSPAT BEKLİYORUM BİLİMSEL BİR İSPAT.
Bunlar Yaratıcının varlığı ile anlam kazanır. Kainatta kendi ihtiyacı olmadığı halde çeşitli maddeler üreten ve ürettiği maddeler başkasının ihtiyacı olan varlıklar var. Bunlar bir yardımlaşma örneği. Mesela limon ağacının c vitaminine ihtiyacı yoktur ama ömrü boyunca bunu üretmekten başka bir şey yapmaz. Bu varlık şuurlu olmadığına göre diğer canlıları bilen şuurlu bir Yaratıcı tarafından bu şekilde dizayn edilmesi haricinde izahı var mı?
Veya yılan balıkları dünyanın neresinde olursa olsun Meksika körfezine gelip orada ürerler. Oluşan yavrular dünyanın farklı yerlerine değil, yine ebeveynlerinin yanına dönerler. Binlerce kilometrelik yol güzergahını ve ebeveynlerinin nerden geldiğini ilahi bir yönlendirme haricinde nasıl izah edeceğiz?

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Siz hakikatinizi bulmuşsunuz.

İşte bu daha korkunç! Sanki arıyormuş gibi bir de bize yalan söylüyorsunuz. Ne zamandan beri kendinize de yalan söylemeye başladınız?
Hakikat yolculuğu ömür boyu devam eder. Kendimce bulduğum hakikatler tabii ki var ama bunları tahkik etmek ve bunlarda derinleşmek sonsuz zaman ister. Bulduğum hakikatleri destekleyen deliller var mı veya aksini iddia eden insanların argümanları ile benim bulduğum hakikatlerin telifi nasıl olur? İşte benim hakikat yolculuğumun özeti

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evrimin nasıl işlediği, nasıl gerçekleştiğine dair açıklamalar güncellenebilir; evrimin kuramsal, teorik yönü budur. Yoksa bundan kasıtla, evrimin olup olmadığı bahsedilmiyor. Evrim'in nasıl, neden o şekilde ve ne şekilde olduğuna-olabileceğine dair bilimsel kıstaslara dayalı yaklaşımların, bu bilimsel bilgi hamurunun kendisidir, teori olan.

Peki isteğe uygun gerekçeler, işe gelecek mantıksal çıkarımlar ile bilinçli yanlış yaklaşımlar yapılabilir mi, elbette.

Mikroevrimin varlığı konusunda hemfikiriz. Makroevrim konusunda bir kesinlik yok. Varsayımlar ve burdan yola çıkarak çeşitli mantıksal çıkarımlar var. İnsanın yerin 10bin km aşağısından birden yukarı fırlayarak oluşmasını varsaymak da bir varsayımdır. Şimdi bundaki boşlukları kapatmak için araştırmalar yapalım. İkisi de eşit bilimsellikte. Çünkü ikisi de varsayımdan yola çıkıyor. Makroevrimde organların birbirine dönüşürken oluşan dezavantajlı durumdan daha önce bahsetmiştik. Olayın başka bir yönü de şu: Kuş, kanat sahibi olmayı veya bunun gereğini nasıl hissetti ve bu kanatlarını nasıl geliştirdi? Niye durduk yere kanatlaşmaya doğru bir evrim başlasın ki?

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Taksonomiden şikayetiniz mi var? Siz kimsiniz? Hayır, mesela ben bu alanda hiçbir şey değilim bunu biliyorum da; siz biyolog musunuz? Akademik makaleniz nerede? Taksonominin problemli olduğunun gerekçeleri nelerdir? Neden yeni bir taksonomi geliştirmiyor musunuz? Bunun için standartlarınız nelerdir?

Buyrun; sizin gibi evrim biyolojisi alanında, biyoloji de yıllarını vermiş birisinin mevcut taksonomi hakkındaki yanlışları bulmanız için size yardımcı olmak için paylaşayım dedim:

"Mevcut taksonomi insanın kurguladığı bir sınıflandırmadır" dedim, bu konuda hemfikiriz herhalde. "Biz canlıları sınıflandırırken, bizden milyonlarca yıl önce yaşamış canlılar pek tabii bu sınıflandırmaya uymuyor olabilir" dedim, bu konuda da hemfikiriz herhalde. Taksonomiyi eleştirilemez ve değiştirilemez kutsal bir dogma kabul etmiyorsak "bu canlıların bizim sınıflandırmamızda iki farklı sınıftan canlı özelliği gösteriyor oluşu pek tabii baştan öyle tasarlanması sonu olmuş da olabilir" dedim, bu konuda da hemfikiriz galiba

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Öyle bir şey olmaz. Taksonomi nesli tükenmiş türleri de kapsar. Farklı bir tür olarak tanımlanan var olan veya nesli tükenmiş tüm canlılara taksonomide bir yer ayrılır. Bugün canlı türlerinin evrimsel soyağacı dahi çıkarılmıştır. Hangi tür ne zaman ayrıştı yaklaşık biliyoruz. Bunun için artık fosillere bile ihtiyacımız yok. Genetik incelemeler tüm gerekli bilgiyi veriyor.
"Mevcut taksonomi insanın kurguladığı bir sınıflandırmadır" dedim, bu konuda hemfikiriz herhalde. "Biz canlıları sınıflandırırken, bizden milyonlarca yıl önce yaşamış canlılar pek tabii bu sınıflandırmaya uymuyor olabilir" dedim, bu konuda da hemfikiriz herhalde. Taksonomiyi eleştirilemez ve değiştirilemez kutsal bir dogma kabul etmiyorsak "bu canlıların bizim sınıflandırmamızda iki farklı sınıftan canlı özelliği gösteriyor oluşu pek tabii baştan öyle tasarlanması sonu olmuş da olabilir" dedim, bu konuda da hemfikiriz galiba

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah ile açıklama beleşliğine balıklama atladığınız, zihin tembelliğinden allah yatağına sığınıp uyumaktan başka hiç bir şey yapmadığınız olayların zekası ve bilgisi olanlar için akılcı ve ilginç açıklamaları var. Bu yüzden biz bilime aşık ve bağlıyız, siz ise dogmaya.

Vaktiyle Amerika ve Afrika birleşikti. Bugün Atlas okyanusu olan yer bir vadi idi sadece. Fakat yavaş bir şekilde açılıyordu. Bu açılma milyonlarca yıl sürdü ve mesafe yavaş yavaş uzadı. Değişim o kadar yavaştı ki bu vadideki nehirde yaşayan yılanbalıkları üreme alışkanlıklarını değiştirmediler. Nehir koca okyanus oldu, hâlâ aynı davranışlarını sürdürdüler. Çünkü değişim çok yavaştı ve adapte olmaları olasıydı. Oldu da. Aynı zürafanın boynu uzadıkça vagus sinirinin o uzun boynu gidip geri gelmesi gibi.

Peki yönü nasıl şaşırmıyorlar, tabii ki beyinlerinde yerin manyetik alanını algılayan pusula hücreleri var. Bunlardan bizde de vardı ama köreldi. Kullanmadık çünkü. Balıklar ve kuşlar için ise bu hücreler vazgeçilmezdir.

Bitkiler ise hareket edemeyen canlılar oldukları için tüm stratejileri kimyasaldır. Bitkiler uzun evrim sürecinde hayatta kalabilmek için birer kimya fabrikası haline gelmişlerdir. Başka şansları yok çünkü, oldukları yerde sabitler. Tüm tehlikelere açıklar. Bunların fizik uzmanı olmaları beklenemez. Ancak kimya uzmanı olabilirler ve olmuşlardır.

Limon özelinde bir değerlendirme yapmak yanlış olur. Çünkü turunçgil çeşitleri insanların uyguladığı yapay seçilim sonucu evrimleşmişlerdir. Doğada turunç olarak vardılar. Limonu portakalı mandalini insanlar yapay seçilimle üretti. Turunçgillerde ise C vitamini meyvenin asit içeriğinin bir gereğidir. Bu da meyvenin korunmasına yöneliktir. Biber de öyledir. Onda da C vitamini çoktur.

Ağaçlar meyvelerinin hayvanlarca yenmesini teşvik eder, çünkü bu yolla çekirdekleri uzaklara gider. İçerikleri bu yüzden hayvanları çekecek yapıdadır. Fakat limonu insanlar yapay seçilimle turuncun her nesilde asidi yüksek soylarını tercih ederek elde etmişlerdir. Bugün tükettiğimiz hiç bir meyvenin doğadaki şekli ile alakası kalmamıştır. Bunları hep çıkarlarımıza isteklerimize göre yapay seçilimle ürettik.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Vaktiyle Amerika ve Afrika birleşikti. Bugün Atlas okyanusu olan yer bir vadi idi sadece. Fakat yavaş bir şekilde açılıyordu. Bu açılma milyonlarca yıl sürdü ve mesafe yavaş yavaş uzadı. Değişim o kadar yavaştı ki bu vadideki nehirde yaşayan yılanbalıkları üreme alışkanlıklarını değiştirmediler. Nehir koca okyanus oldu, hâlâ aynı davranışlarını sürdürdüler. Çünkü değişim çok yavaştı ve adapte olmaları olasıydı. Oldu da. Aynı zürafanın boynu uzadıkça vagus sinirinin o uzun boynu gidip geri gelmesi gibi.
Anne babasının nerden geldiğini ve yol haritasını nerden biliyor?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Taksonomiyi eleştirilemez ve değiştirilemez kutsal bir dogma kabul etmiyorsak
O sizde olur, bizde olmaz. Siz dogmalarınızı savunmak için olmadık bin türlü takla atarsınız. Dogmanızda müşrikler pisliktir, gördüğünüz yerde öldürün yazar, siz bunu bile savunmak için müşrikleri gördüğünüz yerde yanaklarından öpüp halini hatırını sorun yazıyor dersiniz.

Taksonomide hata olması olasılığı düşüktür, düzeltmeler ve iyileştirmeler yapılır. Yani örneğin evrenin yaşı 15 milyar yıl olarak belirlenmişti, sonra 13,7 milyar olarak düzeltildi, son olarak 13,8 deniliyor. Bu kadar yani, yanılmışız evren 50 milyar yaşındaymış denme olasılığı son derece, yok denecek kadar düşük.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bitkiler ise hareket edemeyen canlılar oldukları için tüm stratejileri kimyasaldır. Bitkiler uzun evrim sürecinde hayatta kalabilmek için birer kimya fabrikası haline gelmişlerdir. Başka şansları yok çünkü, oldukları yerde sabitler. Tüm tehlikelere açıklar. Bunların fizik uzmanı olmaları beklenemez. Ancak kimya uzmanı olabilirler ve olmuşlardır.
Yaratıcıyı kabul etmemek için her bitkiye kimya uzmanı olarak bakmak, ilginç...