alkanaga tarafından yeni içerik

 1. A

  Milliyetçiliğin anlamı nedir?

  Milliyet, aidiyete dair hissettiğindir. Tarih boyunca insanlar sınırlar çizmiş, kendini güvende görmek adına bir gruba, bir düşünceye ya da felsefeye aidiyet atamıştır. Bu sayede kendini daha rahat ve güvende hissetmiştir.
 2. A

  Ateistler Sorgulayamaz

  Kimi Pozitif ve negatif ateizm diye sınıflarken, kimisi de Teorik ve Pratik Ateizm diye sınıflandırmış. Bence fazla takılmamak lazım. Nasıl mutluysan öyle yaşamak en iyisi..
 3. A

  Ateistler Sorgulayamaz

  Ateist, yani tanrıya ve dinlere inanmayan, bu kadar basit. Ateist dediğimiz kişi insandır işte aynı senin benim gibi. İnanmayı tercih etmeyen kişidir Ateist kişi. Bir ritüeli, bir siyasi partisi ya da kendine has bir ruhbanlığı yoktur.
 4. A

  Trablus savaşında Atatürk ve arkadaşlarının bir konuşması

  Boş konu. Konuşmaya bile değmez. Dese ne olur demese ne olur. Köpürtülmüş olma ihtimali yüksek. Atatürk gibi birinin bu tip köpürtmelere ihtiyacı yok...
 5. A

  Soru İmam Gazali Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

  Yaff okunacak ne var, yıl olmuş 2021 ama görüyoruz ki Gazali de dahil bir çok alim sayılan eleman bu boktan konulara kafa yormuş ve hala boktan konulara devam. Bir arpa boyu yol yok işte... :)
 6. A

  Soru İmam Gazali Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

  Valla ABD gibi ülkelerde zor işiniz. Helada öyle taharet musluğu falan bulamazsın. Tuvalet kağıdı bulursun. Haa bulamazsan, taşa kiremite felan sileceksen ne kadar hijyenik bilemem...
 7. A

  Soru İmam Gazali Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

  Tuvalet kağıdı neden var? Tuvalet kağıdını öyle üç taş meselesi gibi mi kullanıyoruz? Neyse... Bilge Gazali Hoca bu konulara açıklık getirmiş. "Tek sayı" önemli.. Ne de olsa tekillik vahdet ya ondan belki öyle uygun görmüştür.. O değil de hiç üşenmeden bunlara kafa yormak zor iş valla...
 8. A

  Soru İmam Gazali Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

  Felsefe işte... İmam gazali ihya'i Ulumi’ddin kitabında taharetten, wc ye hangi ayağınla gireceğinden falan bahseder. Yani islam bilgesi milletin sıçmasınla bozmuş. Hatta yüzyıllar sonra günümüzde yeni akit denilen yazılı basılı şey'in "taharet yaparken tuvalet kağıdı kullanmayın" uyarısı bile...
 9. A

  Ateist ve Deistler Daha Ahlaklı ve İnsancıl" Açıklamasıyla Gündeme Oturan İlahiyatçı

  Ahlak ve terbiye kişinin bulunduğu ortamdan aldığı görgüdür. Din ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Bu suretle dindar ve dinsiz ayrımı yapmadan insanların öğrendikleri ve örnek aldıkları şeylerle ilgili olduğunu düşünüyorum.
 10. A

  Soru İmam Gazali Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

  Valla Gazali denen eleman lafla peynir ekmek gemisini götürmüş. Eşsiz kitaplarında Taharetin nasıl yapılacağını, kaç taş kullanılacağını falan yazmış. Aklı kullanan, akılcı ve sorgulayıcı tipleri sevmez, mantığa da mesafelidir. İbni Sina gibileri din dışı görür...
 11. A

  Bir Fizikçiye Göre Cin Nedir? Cinler Neden Görünmez?

  Valla yanımda çalışan bir genç var aynı Cin. Bunlara elinizi kaptırsanız kolunuzu alamazsınız. Adamı fena çarparlar...
 12. A

  Erdoğan: Ay'a gidiyoruz

  Türk'ün uzayla imtihanı güzel sahneler. :)
 13. A

  Zenon paradoksu

  Tarif için zaman tanımını kullanırız. Bir işin başlangıcı, bir işin sonlanması, bir durumun ya da halin devamı ve bitimi hep zaman ile ölçülür.
 14. A

  Zenon paradoksu

  Var oluşlar ve onların yok oluşlarını görürsün. Var oluşları ve yok oluşlarını belli periyotlara, şablonlara uygulanmasıyla zaman ortaya çıkıyor.
 15. A

  Zenon paradoksu

  Varlık ve varoluş zamanın kendisidir. Zaman ile var olur, gelişir, ölürüz... ölüm, değişimin yani bir işleyişin olmadığı yerdir.
Üst