Konu ve mesaj yönetmeliği


Konu açarken veya mesaj yazarken aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekir. Bu kurallara uygun olmayan konular veya mesajlar moderatör tarafından silinir. Kimsenin mesajının silinmesini istemeyiz ama bunu sitenin belli bir düzen içinde işlemesi için yapıyoruz. Anlayışınız için teşekkürler. 📌


1 - Sitenin yazışma dili Türkçe'dir. Türkçe dışındaki dillerde; küfür, hakaret, terör propagandası vs. gibi suç unsurlarını tespit edemeyeceğimiz için Türkçe dışındaki dilleri kullanmayın. Müzik forumunda yabancı dilde şarkı paylaşmak yasak değil.


2 - Aynı mesajı art arda bir kereden fazla göndermeyin.


3 - Yazılarınızda art arda bir satırdan fazla boşluk bırakmayın.


4 - Aynı mesajı birden fazla konunun altına yazmayın. Bunun yerine bağlantı yapıştırın.


5 - Anlamsız veya alakasız içerik yayınlamayın


6 - Konu altına "teşekkür ederim", "süper", "harika" gibi gereksiz mesajlar yazmak yerine "Beğen" düğmesini kullanın.


7 - Kurallara aykırı, uygunsuz ve silinmesi gereken mesajları alıntılamayın ve bu mesajlara tepki vermeyin. Hataları desteklemeyin, çoğaltmayın. Kurallara aykırı mesaj silinirken, kurallara aykırı mesajı alıntıladığınız mesajınız da o mesajla beraber silinir.


8 - Kuralları ihlal eden üyeleri mesaj yazarak uyarmayın. Bu gibi durumlarda şikayet edilecek mesajın altında bulunan "Rapor" düğmesini kullanın.


9 - Mesaj kirliliği yaratmamak için, konu açmadan önce site geçmişini tarayıp inceleme yapın. Düşündüğünüz konular, sizden önce başka üyeler tarafından açılmış olabilir. Eğer düşündüğünüz konu önceden mevcut ise, düşüncelerinizi o konuya yazın. Aynı zamanda o konuyu da güncellemiş olursunuz. Böylece mesaj kirliliği de yaratmamış olursunuz.


10 - Hangi mevzuda yazmak istiyorsanız, o mevzunun ele alındığı forumda konu açın. Örneğin bahsetmek istediğiniz mevzu evrimle ilgili ise, konuyu "Evrim" forumunda açmalısınız.


11 - Konu başlığı konu içeriğinin özeti niteliğinde olmalıdır. Konu içeriğini yansıtmayan; mutlaka okuyun, çok önemli, acil, müslüman arkadaşlara duyuru, mümin kardeşlere, müslümanlar cevap versin, ateistler cevap versin, yapmayın kendinize gelin, bırakalım kitapları, cahil kalmayın, evrimcilerden bilgi istiyorum gibi konu başlıkları yazmayın.


12 - Başka bir siteden alıntı yapıldığında tıklanabilir kaynak belirtilmesi zorunludur. Herhangi bir mesajı rapor eden kişi, o mesajın alıntı olduğunu ispatlarsa rapor edilen mesaj yayından kaldırılır. (ispat için rapora alıntının tıklanabilir kaynağı eklenmelidir)

 • Çok uzun metinlerin alıntılarına kaynak belirtilse dahi izin vermiyoruz. Alıntı yaptığınız metin çok uzunsa, alıntı yapmak yerine bağlantı yapıştırın. (bu madde "Gündem - Haber - Siyaset", "Yobaz Haber", "Meşhur Yazarlar" forumlarındaki konular için geçerli değildir, ama konuların altındaki mesajlar için geçerlidir)
 • Sadece yabancı dilde kaynak belirtmeyin. Yabancı dildeki kaynağın yanında mutlaka Türkçe çeviri kaynağı olmalı.
 • Yabancı dildeki yazının çevirisi kendinize aitse, sadece yabancı dilde kaynak belirtebilirsiniz.
 • Belirtilen kaynaklar mutlaka bağlantı biçiminde tıklanabilir olmalıdır.

13 - Konu altına yazılan mesaj, konu içeriği ile ilgili olmalıdır. Çünkü; konu ile alakasız mesajlar, konuyu amacı dışına çıkarmaktadır.


14 - Yazım (imla) kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edin. En azından;

 • Cümleye büyük harfle başlayın.
 • Cümle sonuna nokta, soru işareti, ünlem, üç nokta gibi noktalama işaretleri koyun.
 • Konu başlığının sonuna nokta koymayın.
 • Kelimeleri Türkçe karakterle yazın.
 • Büyük harflerle yazılması gereken kısaltmaları büyük harflerle yazın.
 • Nokta, virgül, ünlem, soru işareti gibi noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayın.
 • Nokta, virgül, ünlem, soru işareti gibi noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakın.
 • Parantezden önce ve sonra boşluk bırakın, parantezin iç tarafında boşluk bırakmayın.
 • Uzun bir metni aralıksız değil, paragraflara ayırarak yazın.
 • Kelimeleri yanlış yazmayın. (bu madde ağır yanlış yazım olmadığı sürece tavsiye niteliğindedir yaptırım içermez)

(daha ayrıntılı bilgi için: asgari yazım kuralları)


15 - Mesajınızdaki kelimelerin tamamını veya tamamına yakınını kalın, eğik, altı çizili, büyük, renkli ve standart yazı fontu dışındaki yazı fontları ile yazmayın. Sadece vurgulamak istediğiniz kelimeleri bu şekilde yazın. Ayrıca yazının tamamını büyük veya kalın harflerle yazmak internet dilinde bağırmak anlamına gelir.


16 - Yüklediğiniz resimler ve fotoğraflar anlaşılır olmalıdır. İnsanlar, düşük kalitede veya çok küçük boyutta olan resimlerin ne olduğunu anlamakta zorlanırlar. Bu nedenle resminizi kaliteli ve uygun büyüklükte seçin.


17 - Sitenin veri tabanını gereksiz yere doldurmamak için, konulara ve mesajlara gerekmedikçe resim ve fotoğraf eklemeyin. Çok fazla resim ve fotoğraf içeren konular ve mesajlar ileride silinebilir.


18 - Etiketler, konu ile alakalı olmalıdır. Açtığınız konu hangi mevzular ile ilgiliyse, etiketler o mevzulara ipucu niteliğinde olmalıdır.


19 - Yazıyı görselin içinde paylaşmak yerine direk yazının kendisini paylaşın.


Üst